RC MODELI AVIONA - SUS > AKROBATSKI MODELI

KWIK FLY MK III

<< < (19/30) > >>

Stanko BG:
Danas popodne je bio dvadeset i drugi dan gradnje Kwik-a. Za sada nam nije loše prolazno vreme...  (fiu)

Pre svega, hteo bih da pokažem kako izgleda centroplan krila nakon skidanja izolir trake. Na slici ispod vidi se kako je višak epoxy smole cureo između preklopa. To se vrlo lako da ošmirglati i ujednačiti jer su u pitanju vrhovi visine oko 0.2mm. Divno je što je sva ta smola zapravo višak koji je istisnut, a tkanina je pripijena uz plank krila. Drugim rečima, kada se bude šmirglalo, nimalo nećemo ozlediti tkaninu, a to je i bio cilj. Ujedno, utrošeno je manje smole pa su i mehaničke karakteristike ovakvog odlivka mnogo bolje. Ovo moje motanje izolir trakom je neka vrsta priručnog vacuum metoda  lol

NAPOMENA: Ako se nekome svidi metoda, a ona je fantastična, recimo, za krpljenje livenih trupova, nikako ne sme koristiti selotejp ili, ne daj bože, papirnu traku, jer sve to ostaje trajno zalepljeno za epoxy smolu  (nene). Iz iskustva ovo govorim - sve sam probao.


Danas smo čitav dan pravili poklopčiće za servoe u krilima. Bilo je mnogo merenja, sečenja, lameliranja, lepljenja, ukrajanja, ali je na kraju sve uspelo i veoma smo zadovoljni Bole i ja. Prvi korak je bilo usecanje šarkica na jednom od elerona. Tako smo dobili preciznu poziciju horna, te smo mogli da osmislimo kako će servo biti montiran u krilo.



Potom je trebalo osmisliti klupicu koja će nositi poklopac i prenositi silu sa elerona i servoa na rebra i, dalje, na ramenjače... Zamislili smo da svako rebro ojačamo polurebrom od balze debljine 3mm. U tim polurebrima smo, zatim, usekli kanale za špernatu policu u zadnjoj i prednjoj zoni poklopca. Evo kako izgledaju ukrojena polurebra i dve pločice od špera debljine 3mm:


A, evo kako izgledaju svi ti elementi postavljeni u krilo aviona:


Sve smo zalepili petominutnom epoxy smolom, a naknadno ćemo čitav prostor u kome je servo izmazati dvanaestosatnom smolom kako bismo zaštitili i impregnirali tu zonu.

Poklopac smo izlamelirali od dve ploče aviošpera debljine 1mm, jer smo želeli da mu već u procesu lepljenja damo radijus koji prati oblik aeroprofila, a da, ipak, taj šper bude dovoljno jak. Šper je troslojni pa smo, da bi se lakše savijao, godove usmerili popreko (u istom pravcu u kom su i godovi na planku). Evo kako izgleda šperkica pre ugradnje paknica za servo motor i pre otvaranja elipsoidnog otvora za horn servoa:


A, evo kako izgleda kompletan sklop kada je montiran u krilu:


Pogled sa spoljne strane:


Razmišljamo da na poklopčić stavimo aerodinamički izlaz za komandu, ali time ćemo se baviti kasnije.

Zaključno sa današnjim radovima, završena je  kompletna drvenarija aviona (da ne kažem: kompletan zmaj aviona). Preostaje nam gitovanje, šmirglanje, uklapanje komandi, razbušivanje šarkica na repnim komandama. Kada sve ove pripremne radnje obavimo, izrada aviona ući će u treću fazu: presvlačenje. Tome se mnogo radujemo, jer ćemo uskoro dobiti presvučen avion! Divota.

 

dkk:
Sjajno... Sa uzivanjem pratim...

dejan_ts:
posto se blizite trecoj fazi radi a ona je maltene za dan dva imate li kakvu kolor semu za njega ili ce to  biti ona stara kao sto je gosn Graupner predlozio ,belo crveno plave boje

Stanko BG:
Pozdrav, Dejane. Već je Bjanko malo ranije pitao u ovom članku... monokot je kupljen - biće Graupnerova šara. Ovo zbog ostvarenja dečačkog sna. Kad sam Bjanku odgovarao, napisao sam da mi još uvek čuvamo stari Graupnerov katalog - džepno izdanje, gde je na koricama slika Kwika.  oo))

Stanko BG:
Večeras, dvadeset i trećeg radnog dana, nešto se malo modelarilo. Nažalost, radovi koji se sada sprovode nisu ništa naročito zanimljivi: šmirglanje, gitovanje i fino doterivanje letelice pre presvlačenja.

Prošlog puta sam pomenuo da smo poklopčiće za servoe elerona pravili od 1mm debelog aviošpera i, da smo te poklopčiće lamelirali kako bismo dobili jači komad. Prilikom lamelacije (koristili smo petominutni epoxy), komade smo stavili u privremeni kalup napravljen tako da poklopac isprati zakrivljenost aeroprofila: Evo kako, na kraju, izgleda zakrivljenje o kome sam govorio:


Na krilu smo obeležil mesto gde bi trebalo da izađe kabl od servoa i izbušili otvore, a zatim ih finom šmirglom uobličili:



Najzad, evo kako izgleda krilo sa provučenim kablom. Koristićemo, najverovatnije, ove upredene kablove malko većeg poprečnog preseka jer je kabl u krilu poduži (da pad napona svedemo na minimum)...


Na kraju večeri smo prostor u kome se nalaze krilni servo motori premazali dvanaestosatnom epoxy smolom da bi se do sutra osušilo:


Ovih dana bi trebalo da otpočne presvlačenje krila. Pošto je kolor-šema aviona prilično komplikovana, odlučili smo se da krilo u potpunosti prvo presvučemo belim monokotom, pa da tek potom dodamo crvenu i sivu traku preko. Mnogo se radujemo početku presvlačenja... Sve pripremne radnje na krilu najzad su završene: eleroni uklopljeni, prorezi za šarkice prosečeni, izgitovan centroplan, napravljeni poklopčići, krilo je, nakon gitovanja i grubog šmirglanja, ošmirglano finom šmirglom, granulacije 320...

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version