ELEKTRONIKA > RC SERVO

Potrebne ruke servoa

<< < (2/4) > >>

marko:
Imam ja ruke za futabu do 50mm duzine, karbonske, aluminijumske i plasticne ... poklanjam, javi se na 0604456885, Marko  (pijemo)

tibeteagle:
Oprez. Za mnogo duže ruke treba srazmerno snažniji servo. Futaba S3003 je najslabiji standardni futabin servo sa tankim plastičnim zupčanicima, a momenat je takođe mali. Sa povećanjem ruke se smanjuje radna sila u poluzi, a povećava se hod i brzina. Ujedno se drastično povećava verovatnoća za lom zupčanika. Ako se na slabi servo sa velikom rukom priključi velika masa u vidu velike komandne površine, ni statički ga neće moći zadržati a kamoli dinamički.
Dakle ruka bez mišića ne vredi puno, osim ako je to dovoljno za određenu aplikaciju.
 ;namig

Savo:
U mojem slucaju to su eleroni za Pajper 1/5.Najgore je sto nemam drugu soluciju (pijanoo)

tibeteagle:
Ok može se, samo onda da dužina ruke na eleronu bude (blizu) iste dužine kao na servou a to je prenos 1:1. Nikako mnogo kraće. Hod od +-30 stepeni je sasvim dosta za elerone pajpera, a što je standardni hod i kod servoa +-100%. Hod servoa se može povećati softverski na predajniku ako baš treba više, a nikako promenom rupice na rukama. Tako će biti ok.

Pajper ima polusimertičan profil pa zato za gornji ugaoni pomak elerona treba veći ugao od pomaka na dole. To je bolje uraditi sa pomakom ruke na servou za 1-2 zupca na vratilu prema pravcu leta, a softverskim diferencijalom samo fino podesiti. Dakle cilj je uvek da servo radi sa što većim (krajnjim) ugaonim pomakom i sa što kraćom rukom. Onda je najbolje iskorišten i rasterećen. Izuzetak su 3D modeli...
 ;namig

Decky:
Savo samo nacrtaj
Isećićemo na laseru
 (work)

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version