RC MODELI AVIONA - SUS > JET MODELI

Jastreb J 21 - 1/4 skale

<< < (9/14) > >>

sova:
Kada sam poceo da radim u Zadru 1990 radio sam na nekoliko J21 i nekoliko imao na zaduzenju dva koja su oborena 28.02.1994. su bili moji na zaduzenju te davne 90 u Zadru u sklopu 252 skolske eskadrile. Al sam ja u tom periodu vec bio na helikopterima.  Dosta aviona je razduzeno po dolasku u Podgoricu sa Udbine i Zadra po savetu NATO jer nam "nije" trebalo toliko aviona al je to avion koji jos uvek ima primat NAJBOLJEG skolskog aviona jer se sam vadio iz kovita dovoljno je samo da pustis komande. Nije se kvario nikako  ili je imao samo kvar solenoida za zakrilca. Bukvalno si samo dosipao motorsko ulje i sipao kerozin i teraj. Nije ga dzaba kupio Johna Travolte sebi da ga vozi!  (<--)

mirce:
Planiram da ubrzo farbam Jastreba, pa razmišljam, možda bi mogli kolor šemu posveteiti nekom našem pilotu koji je leto J21.

Imate li predlog?
Naravno uz predlog trebaju mi i fotografije ili crteži izgleda dotičnog Jastreba.

 (pijemo)

sova:
Sobzirom da si ti cova koji ide po raznim aero mitinzima, po meni taj avion bi trebao da bude u bojama jastrebova iz akro grupe "letece zvezde". Svi oni su bili vojni al ovi iz akro grupe su nekako  bili "manje vojni" sto zbog boje, sto zbog toga sto su zadavali divljenje ,uzdahe i osmehe gledalaca na aeromitinzima!
Zbog svega gore navedenog glasam ako tako mogu da kazem za semu "letecih zvezda". To je bila prva akro grupa s kojom su nas  "videli" van granica one JUGE. Po meni je to veca cast nego posvetiti bilo kom pilotu jer tako razmisljajuci sto ne bih posvetili nekom nasem mehanicaru koji je duzio i odrzavao te letelice jer da nije njih bilo ne bih ni ti piloti mogli leteti!
Znam da ce ovo izazvati mnoge rasprave koji je pilot bio vise hrabar i koji je svoj zivot polozio za "visu stvar". Jasterbovi nisu leteli za vreme nato bombardovanja a ovi predhodni ratovi pokazuju da su piloti dzaba ginuli a sa njima i mehanicari i ostali vojni sastavi da ih sad ne navodim ponaosob po "rodovima" i "vesovima" SVI SU POGINULI ZBOG POLITIKE!!!!
Pustio bih one pilote koji su "otisli" u vecno plavo nebo da budu mirni na plavom nebu!
A mi da ofabamo tog tvog lepotana u semu akro grupe sve sa zvezdom koja je ovekovecila taj avion i doba u kojem je on bio nepreksnoveni skolsko borbeni avion i oskolovao veliku vecinu odlicnih pilota! Meni licno je bila cast sto sam radio na takvom avionu - jednostavnom i za odrzavanje i za letenje! A sto se te seme tice na netu ima bezbroj fotki!

Stanko BG:
I meni bi bilo najdraže da avion bude u bojama Letećih zvezda, jer je tada, kao takav, dosegao najveću slavu.

Što se tiče borbenih dejstava ovog aviona - nije se naročito proslavio. Na početku građanskog rata u Hrvatskoj (i pre početka), korišćen je za snimanje pokreta HDZ trupa i, kasnije, za bombardovanje ciljeva na zemlji - Slavonija i Osjek. Tri pilota RV Republike Srpske izgubili su život u Jastrebima 1994., kada su ih napali NATO piloti u avionima F 16 - što je i prirodan ishod ovakvog okršaja...

Međutim, otkrijem nešto zanimljivo, od jutros. Možda avion Jastreb ne bi trebalo posvetiti nekom konkretnom pilotu. Možda je zanimljiva ideja da avion (ako već mora da bude u maskirnoj šemi), bude pod registarskim brojem Jastreba koji je prvi put predstavljen svetu, davne 1968. godine na aeromitingu u britanskom gradiću Farnborough (najveći svetski salon aviona, pored poznatog aeromitinga u francuskom gradiću Le Bourget). Jugoslovensko ratno vazduhoplovstvo i fabrika SOKO iz Mostara na sajmu su izložili dva aviona: Galeb G2 i Jastreb J21. Evo kako je taj Jastreb, registarski broj 24031, izgledao (fotografija iz 1968 - Farnborough):


Nađem i snimak, verovatno napravljen Super 8 kamerom, s obzirom na rezove u filmu...

Stanko BG:
Još bih nešto da dodam.

Prva postavka Letećih zvezda (1985), leteli na Jastrebu J21, bila je sledeća:

1. Borivoj Biric (vođa),
2. Svetislav Jović (levi pratilac),
3. Miša Menđel (drugi levi pratilac),
4. Negludin Bešlić (desni pratilac),
5. Andrej Perc (drugi desni pratilac),
6. Josif Ljaj (repni pratilac) i
7. Mirko Kos (drugi repni pratilac)

Svi ovi ljudi su vredni divljenja - majstori letenja i velikani našeg vazduhoplovstva. Čije god ime da stavite na avion, ako biste se, ipak, odlučili za kolor šemu Letećih zvezda, učinili biste pravi i vredan omaž našoj istoriji vazduhoplovstva. Ovo pod uslovom, ponavljam, da Jastreb bude žuti  :big smile

Ali, ovde se ne završava moje divljenje pilotima Letećih zvezda. Naime, dve godine za redom trećeplasirani u F5J kategoriji na Otvorenom prvenstvu Vojvodine i Srbije, modelar, drugar, Dragan Zlokas, takođe je Leteća zvezda iz poslednje postavke obnovljene aerogrupe. Molim, duboki naklon gospodinu Zlokasu.

Mirče, samo zbog ove činjenice, ja bih, da sam na Vašem mestu, napravio supergaleb G4, obojio ga u boje Letećih zvezda i stavio Zlokasovo ime na stranu trupa. On je bio levi pratilac (broj 2) u poslednjoj postavci Letećih zvezda.


Srdačan pozdrav, Dragane  ;namig


Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version