RAZNO > MATERIJALI / TEHNIKE OBRADE U MODELARSTVU
Lepak za PET plastiku (polietilene i polipropilene)
Stanko BG:
Pričao sam sa raznim modelarima i pokušao da nađem savet. Naime, providne kabine za modele aviona već godinama lepim epoxy smolom, ali voleo bih da nađem neki bolji lepak. One su obično izrađene od PET plastike za koju gotovo da nema pravog lepka. Ponekad neko koristi lexan, ili akril, ili juvidur.
Ipak, siguran sam da je većina kabina izrađena od PET plastike. Moje je pitanje: šta lepi ovaj materijal?
Do sada sam probao cianokrilat, epoxy, maketarske lepkove, aceton i sve je to klimavo za labavo.
Svestan sam da kontaktni lepkovi mogu biti dobri, otkrio sam da postoji Pasco fix, takozvani "Pepp" lepak...
Kakva su vaša iskustva?
Milos 94:
Stanko, druže moj,
ja sam tu muku mučio sa PET-om kad sam se bavio proizvodnjom i lepljenjem etiketa na PE i PET. Jedini koji je mogao da posluži je tzv lepak za lajmovanje a proizvodio ga je Ilijak iz Čačka. Tu je reč o spoju papira i PE tj PET-a. Zbog njegove glatkoće i uvijanja, retko će koji lepak da drži tako čvrsto kako i bismo mi to želeli. I sam sam pravio kabine od toga i odustao od lepka i topljene plastike. Znaš da su zbog toga obe moje jedrilice bez prave kabine.
Ja ću napraviti neki ram na koji ću što manjim šrafovima zašrafiti kabinu i može još i da ispadne kao skala ...
Još nešto mi pada na pamet - razmisli o većem broju što manjih rupica na mestima dodira (znam da tebe to neće mrzeti) u koje bi lepak ušao i tako napravio klin koji bi ''učvrstio stvar'' ...
Pozdrav.
tibeteagle:
Listovi od PE i PP ((polietilen i polipropilen) se daje lepiti sa mnogo vrsta lepka, kao i farbati sa bilo čime, ali bez pripreme površine skoro nikako. Dakle, nije toliko trik u lepku, koliko u pripremi površine koja se lepi. Ne radi se samo o odmašćivanju i finom šmirglanju površine. Naime fenomen površinske napetost ovih plastika je veoma mali. To se može videti ako se naprska voda na površinu sa raspršivačem i kapi postanu visoke okrugle i skliznu niz površinu. To znači da sve odbija sa sebe. Onda je površina dobra za lepljenje, ako su kapi što niže, a još bolje je ako se sliju u ravnu tanku površinu. Ovo važi za površine svih vrsta čvrstih materijala.
Termičkim tretmanom se može dovesti do mnogo boljeg stanja površine za lepljenje. Postoje ozbiljni skupi industrijski postupci za to, a što nama modelarima ne dolazi u obzir. Ima nešto jednostavnije.
Posle pranja i odmašćivanja površine sa hemikalijama, kao alkohol ili sudoper, sa ručnim mikro plamenikom treba preći nekoliko puta površinu koja se želi lepiti. Naravno oprezno da se ne otopi nešto. To bi trebalo da promeni mikro strukturu površine u stanje koje nama treba. Nije na odmet napraviti probne komadiće pre lepljenja pravog komada sa- i bez termičkog tretmana, da se uverimo, kolika je razlika.
Stanko BG:
Danas sam najzad stigao da testiram PASCO FIX na PET plastici i doživeo potpuni uspeh. Test sam sproveo bez PASCO primer-a i bez ubrzivača koji preporučuju, a spoj je ipak bio toliko jak da se folija pre pocepala nego što se spoj razdvojio.
Nije da reklamiram, ali ovaj lepak je zaista genijalan i koristiću ga i dalje, bez obzira na vratolomnu cenu.
Prvi spoj napravio sam bez šmirglanja.
Drugi spoj sam napravio sa šmirglanjem i to je bilo više nego dovoljno da me oduševi - tada mi se pocepala folija. Genijalno!!!
alzo:
Bem ti al ovaj lepi :o Klip je los ali koristan
Navigation
[0] Message Index
[#] Next page
Go to full version