RAZNO > PLANOVI / NACRTI MODELA

Excel program za dizajniranje letecih krila

<< < (2/2)

presko:

--- Quote from: Skyracer on March 25, 2018, 03:59:02 PM ---Naravno da Cm0 i Cm nije isto. U pravu si, trebalo je da napisem. Smatrao sam da se podrazumeva, jer vecina profila koji se imaju Cm0 blizu nule vrlo malo menjaju Cm sa promenom napadnog ugla, barem u linearnoj oblasti. Tako da nije mnogo bitno da li govorimo o Cm za Cl=0 ili za neki drugi napadni ugao. Kao u slucaju NACA 23015...

NACA 23015 nije projektovan iskljucivo za leteca krila, jedino krilo sa ovim profilom za koje znam je Mitchell Wing B-10. Ima blago negativan Cm0. Ne postoje autostabilni profili, to je jos jedan od mitova koji se provlace po netu. Postoje profili sa pozitivnim Cmo. Letece krilo moze da ima profil sa negativnim Cm0 i da i dalje bude stabilno. Stabilnost nema nikakve veze sa Cm0. Trimovanje ima.

--- End quote ---

Ово ниси у праву. Градијент променe Cm не зависи  од величине Cm0 већ, код летелица, од растојања тежишта од нутралне тачке, а код аеропрофила од растојања моментне тачке и аеродинамичког центра. У случају  кад се тежиште нађе у неутралној тачки, или моментна тачка у аеродинамичком центру имамо да је  Cm=Cm0=const. Међутим, проблем је што је у овом случају авио практично неуправљив.

За ово друго си у праву, сетио сам се и ја неких класичних авиона који су имали аеропрофиле из NACA петоцифрене серије.

Ово опет ниси у праву, ради се о врло стручном и употрбљаваном термину.

Овде си донекле у праву, може модел да има негативно Cm0 и да буде стабилан (ово није међусобно повезано), али у том случају може да лети само на леђима. Да би авион летео нормално (било да је класична конфигурација или летеће крило) Cm0 мора да има позитивну вредност. Превођење негативне у позитивну вредност и обрнуто врши се "тримовањем", али сваки отклон командне површине мења изворне карактеристике аеропрофила и то више није то (губе се оптималне карактеристика летелице пре свега у повећању отпора и слично).

Skyracer:
- Da, dCm/dAoA ne zavisi od Cm0, to je apsolutno tacno. Opet kazem, moja greska sto sam napisao Cm umesto Cm0 u postu, nepreciznost sa moje strane. Ako pogledas vecinu profila videces da je taj gradijent najcesce poprilicno blag, barem u linearnom delu. Naravno, ima izuzetaka.

- Naziv autostabilni profili se odomacio, na zalost, u sirokom krugu. Izraz je pogresan jer govori o tome da profil daje stabilnost sto apsolutno nije tacno. Mnogo prikladniji naziv bi bio "Auto-trimming profile", jer profil sa pozitivnim Cm0 ima mogucnost da trimuje staticki stabilnu letilicu bez horizontalnog repa i bez strele.

- Letece krilo sa strelom i vitoperenjem moze da ima profil sa negativnim Cm0 i da bude i stabilno i trimovano. Kombinacijom strele i vitoperenja se postize da letilica ima pozitivan Cm0 iako sam profil ima negativan Cm0. Naravno, profil sa jako negativnim Cm0 ce biti tesko trimovati samo vitoperenjem i strelom. 
Letece krilo bez strele mora da ima profil sa pozitivnim Cm0 da bi moglo da se trimuje (ako je staticki stabilno) bez otklona kontrolnih povrsina.

Naravno, kao sto si rekao, svaki otklon komandnih povrsina menja sliku. Kad gore govorim o trimovanju mislim na slucaj bez otklona kontrolnih povrsina. Dakle letilica je dizajnirana (trimovana) da leti na odredjenom koeficijentu uzgona bez otklona kontrolnih povrsina i profile razmatramo trenutno za taj slucaj.

 

presko:

Најзад смо се споразумели.

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page

Go to full version