RC MODELI AVIONA - SUS > MOTORI GENERALNO

GLOW GORIVO

<< < (2/3) > >>

ivanmagd:
Pa iskreno, mislim da ste u pravu. Kad uzmes u obzir da moras da dubis na glavi da bi nabavio sve sastojke... nego ja sve gledam megalomanski a ustvari i ne znam koliko cu goriva trositi. Mozda mi stvarno i ta jedna kanta od 5l bude dovoljna za duzi vremenski period.
Tako cu i da uradim pa ako se ispostavi da mi treba vise uvek mogu da se bacim u nabavku sastojaka.

Pozdrav Ivan.

batans:
                   Poprilicna konfuzija, izmedju realnog i imaginarnog. Ima jedna izreka "ko hoce magare da jase mora smrdez da trpi". Moze se kod nas nabaviti gotovo gorivo i sigurno nije mnogo skuplje od onoga koje se pravi. A vremena su se promenila, CVM tehnicki ricinus i tehnicki metil-alkohol 20% / 80% i teraj. Samo to sam imao prvih dvadeset godina i uzivao u motornim modelima. Naravno filtriranje, menzura, zasticeno od vlage, mnogo ricinusa na boku i repu modela ali uzivancija. Poslednjih deset godina Nitro-metan, amil-acetat, aceton i koje sta ali evo juce aerodrom Cenej prazan, zakorovljen, samo Julije i ja, Bata Stepanovic. Naravno modelarstvo buja, cveta ali samo na Interntu. Kod nas, u Novom Sadu a vidim i sirom Srbije, zivi ali samo u secanjima, uspomenama, trebali bismo da unajmomo nekog guslara pa da nam ga sacuva uz kosovski ciklus.
                   Najveci problem je ricinus. Ima ga u apotekama, 100 ml., tesko da bi mogli da mi ponude 1l jel toliko nemaju. Naravno "Pro-analizi" i skup. Nema u prodaji onog "tehnickog". Metanol, mnogo lakse. Treba se raspitati ko se bavi proizvodnjom "biodizela". Imaju dozvolu za kupovinu metilalkohola. Placaju ga bagatelno. Kada ga kupe, nema vise kontrole gde je i za koje potrebe otisao. U Vojvodini ima poprilicno onih koji se time bave. Po FAI-u 20% ricinusa i 80% metilalkohola je nase gorivo. Malo vise truda oko podesavanja karburatora, malo vise masnog trupa i repa, ali radi  i to super. Nitro-metan. Jesenas smo Coka, Julije i ja,u Budimpesti kupili tri puta po litar u modelarskoj prodavnici koja nudi RC aute i opremu za njih. Naravno i gorivo i Nitro metan. Kazu da Bugari imaju to u slobodnoj prodaji i da tamo kupuju ovi koji voze moto i auto trke. Najjednostavnije je naravno kupiti 5l gotovog. Mene ovih dana ceka 10l metila alkohola, 1l ricinusa i 1l Motul-micro da to pomesam pa na livadu.

Stanko BG:
Bato, ja kupujem ricinus u Cecinom špajzu. Prilično je čist i dobar. Zadovoljan sam i verujem da nisam jedini koji kupuje tamo.

https://www.cecinspajz.com

Vidim da imaju i E-prodaju, tako da je moguće naručiti na kućnu adresu.

Što se goriva tiče, ja sam uvek za to da u mešavini ima ricinusa, jer sintetička ulja časkom izgore. Dok model nije mastan, nema pravog letenja. Ricinus u gorivu spasio mi je nedavno jedan motor od zaribavanja. Karika je za dva minuta rada odjednom počela ubrzano da se troši, na auspuh su izletele crne metalne mikro čestice i osetio sam kako ricinus počinje da sagoreva - to je prepoznatljiv miris. Brzo smo zaustavili motor i ustanovili da je vreo i da nema kompresije... samo da napomenem, taj isti motor smo prošle sezone leteli bez problema, a zatim i nekoliko izlaženja na letenje ove sezone. Da je išao samo na sintetiku, siguran sam da bi zaribao. Kupljen je polovan i kada smo ga rastavili, shvatili smo da je neko naopako okrenuo kariku i tako joj skratio vek...

Pošto letimo ove naše sprave uglavnom u letnjem periodu, kada su vrućine velike, uvek se trudim da procentualno imam makar 50% ricinusovog ulja u gorivoj smeši u odnosu na sintetiku. Zato napravim FAI gorivo (80:20%) i pomešam ga sa kupovnim gorivom. Kupovno se može nabaviti u RC SHOP-u u Nišu:

https://rcshop.rs/kategorija-proizvoda/gorivo-i-ulje/page/3/.

Iskreno, ovo mi se gorivo (pola-pola) pokazalo dobrim za ABC motore i motore novije generacije, ali, za starije motore i karikaše, izuzev četvorotaktnih, odlučio sam da pravim razradnu smešu (75:25%) pa da je onda krstim pola-pola sa kupovnim gorivom, jer se, kada pažljivo oslušnem neki stariji motor u radu, začuje ponekad ležaj velike pesnice na manjim obrtajima - ovo stoga što su zazori starih motora predviđeni za goriva sa ricinusom, a ne sa sintetikom.

SloMi:
Занимљиво, Бата Степановић је био на ливади и приметио да је ливада закоровљена и није покошена. Трава до колена.
Па да си чешће долазио не би се чудио... а приметио би и да има још неких који долазе и лете.

Ја сам тог дана дошао на ливаду око 10 часова и остао до око 12;30 и направио 4 лета са Парагоном , старим 39 година.
Један лет је био око 15 минута и до 380м висине. Термика је вукла свуда. Када сам већ паковао модел стигао је Рале, без
модела, онако да се подсети на мирис ливаде и модела. А одмах за њим стигао је и Пера са својом једрилицом.  Ја сам
потом отишао на недељни ручак. А како видим касније су били и Бата и његов партнер. Да је био и Цока били би скоро сви
новосадски моделари на лицвади. Па и није било тако лоше!

trivajuve:
Da se doda i moja malenkost,predveče sam izašao sa mojim modelima kojima ne smeta vetar i lagano potrošio pet "batkica"...naleteo se za sve novce sa sve publikom koja je malkice snimala letove za neke svoje arhive ...no da ne kvarimo temu koju je kolega postavio...

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version