RC MODELI AVIONA - SUS > SCALE MODELI

Piper J3 "Flitfire" 1/4 scale

<< < (8/8)

Savo:
Več sam gledao tvoj Pajper i odavno nisam video lepše i detaljnije uradjen model, svaka čast. A tu ideju sa crnim tačkicama ču da ti ukradem  (pijanoo)

Stanko BG:
Kao i uvek sve se u vazduhoplovstvu uči na najteži mogući način :)

Morao je da te istraumira Piper da bi dobio nalepničice na trupu koje glume proreze.

Samo udri, Savo, model ti je prelep i znam da ćeš časkom srediti kvar i pravac livada!

Ako ti i dalje nenormalno penje, a sve je u redu sa uglovima, menjaj težište. Turi mu neke teške točkove, povećaj ugao motora na dole. Proveri ugao motora prema krilu. Tako si najsigurniji... Krilo treba da bude polazište za sve uglove... Znam da je to sve mučenje, naročito na skala modelu, ali šta da se radi... Nije strašno ni kada ti je težište, recimo, na 22%. Može da se ide i toliko blizu napadne ivice... neke studije i članci pominju čak i 15% od MAC (Mean Aerodynamic Cord) - u tvom slučaju, jer imaš pravougaono krilo, od napadne ivice.

Kaže jedna izreka: ,,Nosat avion teško leti, a repat avion samo jednom leti". Druga je stvar, naravno, sa 3D avionima i 3D pilotima.

Srdačan pozdrav i mnogo mi je drago što ti mogu na neki način pomoći.

P. S.

Još nešto. Ovde na forumu imaš Prežu koji o svim ovim pojmovima i pojavama zna najviše od svih nas. Naime, drastično se menjaju aerodinamičke karakteristike modela kada im se promeni dimenzija i onda ono što je važilo za manji model, sada odjednom ne važi za veliki... Prežu možeš pitati za svaki savet u vezi sa geometrijom i aerodinamikom, polarama, Rejnoldsovim brojevima, itd.

Savo:
Hvala Stanko jos jednom, sad cu ja lagano i sa ogromnim uzivanjem njega da sredim!  (<--)

Savo:
Evo da postavim po koju sliku sanirane štete na Pajperu.... Tu je i kapotaž koji mu baš lepo čuči!  ()-() A auspuh i nije toliko ruzan i ako viri iz kapotaža. Za "dummy" motore se jos dvoumim čime da fiksiram. Ako imate predlog, pričajte







Stanko BG:
Sjajno Savo!

Brzo si se vratio!

Ta plastika od koje su atrape cilindara teško se lepi bilo čime, ali dosta je dobro drži onaj topljivi materijal što se nanosi električnim pištoljčićem (heat gun). Ali, taj materijal neće baš držati za epoxy od kog je kapotaž...

Iskreno, ja bih ih najrađe zalepio petominutnim epoxy lepkom i dodatno ušrafio vijcima za kapotaž, ako postoji ikakva mogućnost.

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page

Go to full version