RC MODELI AVIONA - SUS > AKROBATSKI MODELI

EXTRA 300S

(1/9) > >>

Stanko BG:
Prošlo je već nekoliko godina otkad sam kupio od jednog modelara avion EXTRA 300S. Avion nije mnogo loš, ima JR servo motore, upravljam njime putem Spektrum radio sistema. Nije dovoljno moćan za 3D letenje, ali bi mogao da se napravi da bude lepa IMAC mašina. Evo Boleta i mene kako srećni stojimo pored aviona - dana kada smo pokupili Extru.


Na drugom mestu sam pisao o problemima koji su nastali sa motorom SAITO FA125 koji je montiran na ovaj avion. Leteći jednog vrelog sunčanog dana, uočio sam da se motor gasi i učinilo mi se da je uzrok tome bilo pregrevanje. Proučio sam temu hlađenja motora i prepravio kapotaž...





Kupio sam i novi drveni propeler firme Menz, laganiji od Evolution, dimenzija 16x6, sve u nadi da olakšam motoru naprezanja.

Međutim, pre četiri dana doživeo sam potpuno iste simptome kakvi su postojali pre mojih prepravki. Vreme je bilo hladno, motor se nije pregrevao, vrteo je prelepih 8700 o/min na maksimalnom gasu... Ali, uvek iznova, pojavio bi se problem... Naime, motor nema stabilan ler. Posle 15 do 30 sekundi rada na leru on se prosto ugasi. Ako naglo dodam gas i pokušam da ubrzam motor iz stanja relanta u pun režim, on se ponekad ugasi, a ponekad odoleva gašenju i vrlo masno otpočne sa radom... Takođe, dok radi na leru, motor sam menja obrtaje i vrlo nemirno radi. Kao da falšira. Ponaša se kao da istovremeno nema dobar dotok goriva, ili ima previše goriva... Sve je to teško ustanoviti kada je motor pod kapotažom i čovek ne može da stisne dovodno crevce. Zato sam odlučio da motor stavim na probni sto.

Odmah posle letenja ja sam skinuo motor sa aviona, odlučan u zamisli da na probnom stolu isprobam sve moguće varijante. Evo kako motor izgleda:




Zaista prelep motor i na glasu da je izuzetno pouzdan i kvalitetan - toliko divan da mu i Harley Davidson može pozavideti... U kutiji, koju sam dobio uz avion, nalazilo se mnoštvo sitnica i delova:


Prethodni se vlasnik prilično igrao motorom. Imam nekoliko dihtunga, alat za podešavanje zazora na ventilima i sto drugih čudesa:




Najviše me je iznenadilo to što sam na kućištu karbutratora, još dok sam avion pripremao za prvi let, primetio neobičnu tačkicu... Malko sam je pročeprkao iglicom i ubrzo je ispala kuglica stegnutog tečog metala (čitaj epoxy smole koju prodaju u farbarama i zovu je tečni metal). Sa žaljenjem sam shvatio da je na venturi karburatora neko izbušio rupu u nadi da će tako uspeti da vrati iberlauf u usisnu granu. Zamisao takve akcije bilo je da se ogromna količina nesagorelog goriva koje motor izbacuje pod velikim pritiskom iz kartera i na taj način prlja model, povrati u usisnu granu. Čitao sam da neki ljudi to rade sa svojim Saito motorima. Drugi, pak, imaju mali rezervoar na avionu, u kome skupljaju ovo izbačeno ulje i na taj način sprečavaju da im Saito ne usere kompletan avion. Treći, pak, vraćaju iberlauf u kušište bregastog vratila i na taj način pokušavaju da poboljšaju podmazivanje. Ovaj je projekat mog prethodnika, naravno, propao, a karburator i usisna grana su ostali trajno uništeni  :sljus Na slici ispod se kroz otvor na venturi karburatora može videti O-ring koji zaptiva spoj usisne grane i kućišta:


Nije mi bilo teško - naručio sam novu usisnu granu i novo kućište karburatora i sve to montirao na motor. Evo kako to izgleda danas (na slici ispod može se videti crevce povezano na ozloglašeni karter Saita FA125, iz kog izlazi enormna količina ulja - gotovo više nego što izlazi na izduvu motora):


Ali, problemi u vezi sa radom motora su i dalje ostali.

Odlučio sam da moja testiranja sprovedem sledećim redosledom:

1) skinuću karburator i detaljno ga oprati, pregledati sve O-ringove, utvrditi da li negde postoji falš vazduh i tome slično,
2) kada motor ponovo sklopim, probaću da ga upalim, koristeći standardno FAI gorivo - bez imalo nitra,
3) probaću da motor upallim sa 10-12% nitra (gorivo koje uvek koristim),
4) probaću da upalim motor sa 25% nitra (na svim mogućim forumima sam čitao da ljudi rado lete ovaj motor sa velikim procenotm nitra u gorivu - moram priznati da me ovo pomalo razočarava).

Svi ovi eksperimenti daće mi, nadam se, rezultate koje ću moći da uporedim i na kraju mi onogućiti da rešim problem. Ako problem ne uspem da rešim, makar ću doneti pravičnu ocenu u vezi sa kvalitetom i pouzdanošću ovog motora. Pišite ako imate neke sugestije - pozdrav do sledećeg puta.

Stanko BG:
Večeras sam pristupio rastavljanju karburatora. Svaki put kada sam nosio avion na letenje, primetio bih da se nekoliko kapi goriva skupi na ler dizni, to jest, hornu i da u veoma maloj količini ipak curka po avionu jer je motor okrenut na bok, pa je ler dizna najniža tačka karburatora. Ovo mi nije predstavljalo problem - glow motori moraju da budu masni i smrdljivi, ali sam se brinuo da postoji mogućnost da na toj dizni karburator falšira.

Kada sam svojevremeno kupio novo kućište karburatora, trebalo je da sa starog (probušenog) prebacim glavnu iglu i burence, u kome je ler dizna. To sam uradio za sekund, ni ne sluteći da sam, možda, tim činom preneo neki stari kvar na novi deo. Nevolja je što se moj prethodnik izgleda baš mnogo igrao ovim motorom. Sada razmišljam: kud ne kupih čitav novi karburator, a ne samo kućište... Uzalud je sada se nervirati - skinem ja karburator sa motora:


Skinem burence i pristupim defektaži. Oko ler igle postoji O-ring - on je pritešnjen servo hornom koji se za burence osigurava jednim imbusnim crvićem. Rasklopim ja to sve i skinem ler iglu, te izvadim O-ring. S obzirom na to da je u kutiji bilo stotinu čuda, nađem i kesicu sa novim O-ringovima karburatora - moj prethodnik kupio je kit za reviziju... Nevarovatno, zaista! Uporedim novi O-ring sa starim i sve mi se pred očima ukaže. Svako imalo tehnički pismen sa slike ispod može shvatiti da je levi (novi O-ring) mnogo manjeg unutrašnjeg prečnika od desnog (starog). Stari O-ring je potpuno postao četvrtast i krt, ali ne od starosti, već od stajanja. Ovaj je motor stajao godinama neupaljen.


Kada sam završio zamenu O-ringa, sačekalo me je novo iznenađenje - u kutiji nađem još jednu ler iglu, koja je potpuno nova - moj prethodnik je, izgleda, pravio od dva različita Saito motora jedan novi, pa je pobrkao delove. Uporedim dve igle i shvatim da nisu iste. Iako su nijanse u pitanju, veoma je moguće da je u burencetu bila igla nekog drugog motora. Ko to sada može znati. Ova nova igla je malko kraća, te će podešenja biti verovatno sasvim drugačija, ali odlučio sam da probam pa šta bude... Evo kako dve igle (nova i stara) izgledaju kada se postave jedna pored druge:


Leva na slici je nova - stara ima veoma blag ujed od O-ringa i malko je duža od nove. Neka mi je bog Saito motora u pomoći. Odlučio sam da stavim novi O-ring i novu, kraću iglu pa ću videti kakva su dešavanja...

Za podmazivanje sam koristio američko koštano ulje za fine mehanizme, poznate firme Sunoco (jednostavno obožavam ta ulja, kako za automobile, tako i za modele):


P. S.

Pošto mi je Misha u jednoj privatnoj poruci napisao da je Saito osetljiv na podešavanja čak i samo zbog toga što stoji okrenut na bok, odlučio sam da motor vratim natrag na avion i da ga tako testiram. Ko zna, ovaj motor me je naplašio i poljuljao moje znanje o modelarstvu (i tehnici uopšte), koje sam decenijama gradio... A, možda je Saito FA 125 jednostavno loš motor. Videćemo uskoro.

ivanmagd:
Stanko, moja praksa je da uvek uradim jednu stvar pa probam ima li efekta. Tako ces na kraju znati sta je bio problem.
To sto je ler dizna kraca znaci da bi je zavijao malo vise nego duzu ali bi krajnji efekat bio isti. Ler dizna je bas zajebana za stelovanje jer se nekad ishod podudara sa stelovanjima HI dizne pa ne znas na kraju koju da stelujes. Mozda da pogledamo na netu o proceduri stelovanja novog karburatora. O ring moze itekako da bude uzrok falsiranja. Ako vec imas alat za stelovanje ventila dobro bi bilo da ponovis procedur mada si sigurno to vec radio. Mogao bi da skines deklu bregaste pa da proveris da li je motor dobro uzupcen. Ako hoces ja se spremam da skidam svoj Saito sa aviona pa mozda mozemo da uporedimo karburatore ako su isti mozemo da probamo sa mojim karburatorom. Moj Saito je FA 91.

Sto se goriva tice za cetvorotaktne motore, preopruka je do 10% nitra, preko toga nestabilni su i cakcu u radu. Obavezna je toplija svecica jer je broj obrtaja manji od dvotaktnih pa svecica mora da ostane uzarena do sledeceg ciklusa. Preporuka je OS F Type svecica. Imam ih ja za probu.

E sad verujem da je sve sto sam napisao tebi vec odavno poznato ali ajde da krenemo od osnova....

Ivan.

SABURO:
Uželeo sam se ovakvih tema na forumima  (:good) Takođe preporučujem OS F Type svećicu za motor i obavezno gorivo sa 10% nitra i nekim procentom sintetičkog ulja. Negde davno sam čitao da ne trpe ako se koristi samo ricinusovo ulje. Za moje Saito motore koristim Tornado 10% kupovno gorivo i zaista nemam nikakvih poteškoća s radom motora. Skoro sam leteo Storch-a posle godinu dana pauze, ma motor radi na pomisao. ide zima, taman da se prešteluju ventili

Stanko BG:
Dragi moji drugari...  (res)

Mnogo se radujem što sam vas zaintrigirao temom i što želite da mi pomognete. Pažljivo vas slušam u svemu što ste mi napisali. Problem u vezi sa ovim motorom je što pokušavam da ispravim brljotine mog prethodnika... A, usput, sigurno i neke sopstvene brljotine. Otuda sa svih strana iskaču neočekivane gluposti, ali, što Ivan reče: ,,jedno po jedno" i ima da mu stanemo nogom za vrat :)

Probaću da startujem motor za koji dan na sve moguće vrste goriva koje mi padnu pod ruku. Imam i fabričko i moj miks...



Što se tiče svećice ja imam F seriju. Probao sam je, ona je dobra i za vankele i za četvorotaktne OS motore, imam čak i elektronski dogrevač svećice. Da bih rešio problem, spreman sam da sve živo probam. Kada smo Bora i ja na letenju zamenili Saito svećicu ovom F serijom, Saito uopšte nije hteo ni da upali... Na motoru imam originalnu Saito sveću, koja je drastično toplija od F serije, moram priznati. Kad budem uspeo sve da podesim, i ako sve proradi, zameniću svećicu ovom OS Max svećicom, koja, ako mene pitate, vredi više od čitavog Saito motora  :jaki: i probaću da pokrenem motor. Izgleda da Saito ima nekakvu glupavu teoriju i u vezi sa standardom svećice (SAIP400S). Mislim je da je Ivan u pravu kada piše gore o toploj svećici...

Ivane, mnogo mi se dopada ideja da probamo i sa tvojim karburatorom. Možda ćemo morati da upriličimo i jedno druženje.

Što se tiče zupčenja bregaste, sve se nešto nadam da nećemo morati tako duboko da ulazimo u problematiku. Ali, ako dođe do problema, spreman sam i da motor rastavim :)

Najzad, nisam proveravao rezervoar. Mislim da si, Ivane, u pravu, iću ću jedan po jedan korak. Na taj način je slađe jer, kad čovek ide redom, lakše nađe problem i prevaziđe ga.

Mnogo ste me obradovali što ste tu da mi pomognete. Obojica ste vrsni i iskusni modelari. Hvala vam.

Odoh da šrafim motor na avion i pripremam ga za testiranja.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version