Viklovanje "outrunner" elektro motora bez četkica (deo 4)
-------------------------------------------------
Da bi se razumela ova slika, odnosno šema veza 12N14P_Evolution, prvo treba reći da postoji slična šema ali bez onog Evolution. Ta druga nas ovde ne interesuje, ova je naprednija varijanta (ali nema veze sa SNS).
Na ovoj slici vidimo da je svaki zub gvozdenog jegra statora označen brojkama od 1 do 12 u desnom smeru. Crvenim linijama nacrtani su namotaji prve faze, plavom bojom druge faze i zelenom bojom treće faze. Dakle svakoj fazi pripada po 4 zuba sa po 15 navojaka lak žice i sva 4 su ustvari od jednog komada lak žice prečnika 0.5mm dužine oko 1.5m. Ali pri tom treba jako voditi računa o smerovima motanja žice, da li je u smeru kretanja kazaljke na satu (CW ili desni smer) ili suprotnom (CCW ili levi smer ili suprotan desnom smeru).
Ako sve zube u desnom smeru označimo velikim slovima A,B,C a sve zube u levom smeru malim slovima a,b,c onda vidimo da zubu "1" i "8" pripada slovo A, a zubima "2" i "7" pripada slovo a. Na taj način vidimo da se zubi ređaju po slededećem rasporedu
A,a,b,B, C,c,a,A,B,b,c,C ili AabBCcaABbcC ili:
Redni broj zuba ........1__2__3__4__5__6__7__8__9__10__11__12
Slovo........................A__a__b__B__C__c__a__A__B___b___c___C
To je jako važno jer ovakav raspored namotaja obezbeđuje pravilno obrtno magnetno polje trofaznog statora koje magnetnim silama vuče stalne magnete rotora kontinualno bez preskakanja bez obzira na brzinu obrtanja. Ako se toga ne pridržavate dobićete motor koji neće hteti da se vrti pod električnim naponom.
Ova šema važi kako za motore 12N14P tako i za motore 12N10P. Za motore sa drugim brojem polova i magneta dijagram namotaja treba pronaći u priloženoj tabeli.
Dakle na gvožđu motora imaćemo ukupno tri namotaja lak žice sa 6 krajeva. Dobra praksa je da se svi krajevi obeleže slovima A,B,C uz oznake početka (starta) i kraja (end): As, Ae, Bs,Be, Cs,Ce. I kada se završi motanje svih namotaja spojiće se uvijanjem i lemljenjem krajevi namotaja (As i Ce), (Be i Cs) i (Ae i Bs).
Pripremite komad CuL žice prečnika 0.5mm dužine 1.5m tako što je najpre fino ispeglate provlačenjem kroz meku krpu pritisnutu prstima. Na početak žice zalepite papirnu oznaku As i krenite sa motanjem žice udesno na zub broj "1" ostavljajući slobodan kraj u dužini od 5 cm koji pridržavajte palcem leve rukeuz lice gvožđa. Motanje započnite od dna žljeba gvožđa i to tako da navojci budu jedan do drugog. Deblje plastične kartice mogu biti korisne za utiskivanje namotaja ako je tvrđa žica. Izbegavajte metalne šrafcigere za taj posao, oštečićete lak izolaciju na žici, koristite plastične ili drvene pritiskivače.
U prvom sloju može da stane 9-10 navojaka, što znači da još 5-6 navojaka treba dodati u drugom sloju da bi se dobilo ukupno 15 navojaka na jednom zubu. Poslednji navojak završite sa iste strane gvožđa (na licu) i pređite na zub broj 2 ali sada motajte u suprotnom smeru (ulevo) jer je to zub sa malim slovom a. Dalje vodite žicu po obodu unutrašnjeg otvora na gvožđu do zuba 7 opet do malog a odatle do zuba 8 sa velikim A gde motanje ide udesno. Završite motanje i na kraj žice zalepite oznaku Ae. Taj kraj takođe ne mora da bude duži od 5 cm, višak dužine odsecite.
Uradite sve to tačno po šemi i za preostala dva namotaja B i C i dobićete 6 krajeva koji strče iz gvozdegog jezgra statora. Počev od 2.5cm od namotaja uklonite lak sa svih krajeva u dužini 1.5 do 2cm struganjem laka žiletom ili skalpelom i na kraju brusnim papirom. Proverite AVOmetrom da nema kontakata namotaja sa gvožđem niti između namotaja. Ako je sve u redu uvrnite ogoljene krajeve bakarnih žica jedan uz drugi po šemi As+Ce, Be+Cs, Ae+Bs i zalemite te sastave tankim slojem kalaja. Na te krajeve zalemićete priključne vodove sa konektorima. Sva zalemljena mesta ćete izolovati na kraju termoskupljajućim cevima.