Author Topic: Razradjivanje i stelovanje motora  (Read 32995 times)

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Razradjivanje i stelovanje motora
« Reply #15 on: April 25, 2009, 10:49:43 AM »
Par sekundi drzis papir da auspuh u njega duva i nakupi ricinusa po sebi. Analiziras boju ricinusa prelazak u braonkasto znaci pregrejanost blago zuckasto je dobro. Ako ima crnih opiljaka neki od aluminijumskih delova riba motor nije dobro sklopljen ili ima previse zazora na nekom od svojih delova. Pipanje mesta gde se nalaze rotirajuci delovi moze se otkriti izvor naj veceg zagrevanje samim tim locira mesto mogucek kvara. Nedostaje diskusija o stepenu kompresije o tome nekom drugom prilikom.
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Razradjivanje i stelovanje motora
« Reply #16 on: May 14, 2009, 05:18:07 PM »
Jel normalno da se ovoliko opiljaka nalazi u motoru?? Mozda glupo pitanje ali bolje da budem siguran..
 

 

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Razradjivanje i stelovanje motora
« Reply #17 on: May 14, 2009, 06:59:36 PM »
N3mke da bih dao neki komentar treba mi slika od dekla (zadnjeg poklopca radilice) ali pogled na povrsinu koja gleda u klipnjacu. Nesme da bude opiljaka. Mora se naci tvorac istih. Koliko je taj motor radio i zasto nije ceo rasturen. salji sliku koju trazim pa slede dalje dijagnoze.
Pozdrav od Gileta
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Razradjivanje i stelovanje motora
« Reply #18 on: May 14, 2009, 07:16:52 PM »
Nadam se da se radi o ovome
 

Motor je bukvalno nov tek sam krenuo sa razradjivanjem, poceo sa 10% nitro gorivom pa stao dok ne nabavim FAI gorivo kako mi je preporuceno. Recimo da je radio 5 minuta od cega vecinom na leru.
Posle sam citao ne netu da ove kineze obavezno treba otvoriti pre razradjivanja jer se obicno unutra nalaze delici metala.

poz i hvala
 

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Razradjivanje i stelovanje motora
« Reply #19 on: May 14, 2009, 08:14:11 PM »
Cini mi se sa slika da ima korozije po radilici i lageru. Kao da je klip cesao po deklu sto govori o nedostatku dovoljno debelog dihtunga. Ali treba ceo motor rastaviti i oprati nitro razredjivacem. Tokom pranja nesmeju se okretati lageresve do novog podmazivanja. Prilikom sklapanja koristi ulje za sivace masine. Kod prvog paljenja ces imati malo problema dok ne stigne ricinus. Ne svidja mi se razrada na kontinualnom i to malom gasu vise sam pristalica blagog turiranja u pocetku bez dodavanja punog gasai sa dosta bogatom smesom kao i sa laksom elisom. Kad rasturis snimi i klip iz vise uglova kao i cilinder da nema riseva. Opiljke analiziraj od kog su sastava celik aluminijum ili kuglice tvrdog hroma.
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Razradjivanje i stelovanje motora
« Reply #20 on: May 14, 2009, 08:25:13 PM »
Baš je dobro što si otvorio i pogledao u karter. Prava svemirska prašina.   oo))
Ako ne nađeš odakle, a da bude tako, onda je još fabrička.
Bilo kako bilo, rastavi ga skroz (karburator ne treba) i dobro očisti i ležajeve i ostalo sa gorivom ili benzinu. Malo nauljeno stastavi (jestivo ulje).
Ovaj motor se mora urađivati još, jer je dosta gruba obrada površina. Proveri košaricu na ležajevima, jer je moguće da je slabo tačkasto zavarivanje, jer ako se ona raspadne, to je kasetna bomba za motor. ;D Video sam već takav kineski motor  (:sok:)
Označi delove kako si ih rastavio i isto tako i vrati. (klipnjača, klip...)
« Last Edit: May 14, 2009, 08:35:56 PM by tibeteagle »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Razradjivanje i stelovanje motora
« Reply #21 on: May 14, 2009, 08:31:28 PM »
Bolcnu iz klipa bolje nemoj vaditi, jer je seger prsten slab, a nema ni potrebe.
Da, i snimi ako ima ogrebotina negde, kako Gile predlaže.
(Pisali smo u isto vreme)  ;)

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Razradjivanje i stelovanje motora
« Reply #22 on: May 14, 2009, 08:51:55 PM »
Ok, sutra cu da rasklopim i sve ocistim. Slikacu detaljno svaki deo :)  Sto se tice dihtunga nije ga ni bilo na dekli..  Razradjivao sam po uputstvu sa jednog sajta, prvo palio 10-ak puta na po 30-ak sekundi na leru uz dodavanje slabog gasa.
hvala!
« Last Edit: May 14, 2009, 08:55:51 PM by n3mke »

Offline dule

  • Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Posts: 186
Re: Razradjivanje i stelovanje motora
« Reply #23 on: May 15, 2009, 09:13:53 AM »
Ako si kupio motor u UH ti opiljci su normalna pojava.Uopste ih ne proveravaju i ne ciste.Ostali su od obrade.
Ako su opiljci nastali u tom kratkom razradjivanju ,vec bi se nesto raspalo.
Dihtung na toj zadnjoj dekli je obavezan ali je on bas tanak i providan ,pogledaj malo bolje.
Svecica je veoma losa po slici koju vidim,ko da je napajana sa 2V.
Kad budes oprao motor i proverio dihtunge ,javi nam kako radi i da li opet ima opiljaka.
Pozdrav!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Razradjivanje i stelovanje motora
« Reply #24 on: May 15, 2009, 01:42:45 PM »
Fabričko opiljci, bruka!  :(
U Japanu bi za ovoliku bruku neko morao da izvrši harakiri  lol

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Razradjivanje i stelovanje motora
« Reply #25 on: May 15, 2009, 06:39:51 PM »
Evo slika





Jasno se vidi sta je problem. Kao sto je gile i mislio.. Dekla je bila pretegnuta i malo je dodirivala deo koji konektuje osovinu i klip. Pri okretanju motora culo se nesto, ali sam mislio da je to normalno dok se ne razradi. Kada sam skinuo deklu i vratio je (verovatno malo slabije zategnuo nego pre) zvuk je nestao...
Sada cu da ocistim razredjivacem pa sklapanje. Nisam uspeo da nadjem ulje za sivace masine pa cu koristiti wd40 ili jestivo ulje (nadam se da je ok)

Inace motor je porucen iz madjarske. Svecica je standardna asp napajana sa 1.2 :)

poz
« Last Edit: May 15, 2009, 06:42:14 PM by n3mke »

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Razradjivanje i stelovanje motora
« Reply #26 on: May 15, 2009, 06:54:52 PM »
 
i lageri su strokavi, kako da ih izvadim i ocistim??

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Razradjivanje i stelovanje motora
« Reply #27 on: May 15, 2009, 07:44:55 PM »
Ovaj motor je stajao dosta dugo na lageru i to u podrumu, znam i gde. Kod veletrgovca ASP motora. Naravno, kao vaćina podruma je vlažan  :(
To su odmah osetili neki čelićni delovi i počeli korodirati. No, ipak neće biti problema, jer si na vreme obratio pažnju na zveckanje i sl.
WD40 ima u sebi neke hemijske supstance koje nagrizavaju, te nije dobar za podmazivanje. Možeš ga koristiti za pranje ležejeva, a kasnije podmaži sa neutralnim motornim, šivaćim ili jestivim uljem.
Quote
lageri su strokavi, kako da ih izvadim i ocistim??
Na mekanu daščicu stavi karter okrenut prednjim delom gore. Sa tankom šipkicom prečnika 6mm i dužine oko 10-15cm od aluminijuma, bakra ili mesinga  i sa malim čekićem, polako istucaj zadnji ležej. Šipkicu proguraj preko prednjeg ležaja i udaraj sitno i ravnomerno u krug. Ako krene ići će lako ali i dalje gledaj da sve strane izlaze iz ležišta ravnomerno.
Na isti način možeš da izbiješ i prednji ležej već možda pre zadnjeg  mmmm
Ako imaš mengele možeš da osloniš i na spoljnje uške kartera. Otvori čeljusti mengela toliko da se dobro Osloni na uške i NEMOJ da stegneš mengele.
Ovako prljav ležaj je dobro prvo da odstoji malo u benzinu ili bogato naduvaj WD40 a posle svakako treba da se ispira sa čistim benzinom, uljnim razređivač, petrolejom....rakijom  :big smile
Izvadi i košuljicu cilinra iz kartera. Ako se još nije pomerila, ogregi malo sa iglom od gore na istom mestu gornji rub košuljice i kućište. Ovo ti pomaže da isto tako vratiš kako je bilo.
Trljaj zarđale delove sa tvrdom plastičnom četkom za nokte ili slično. Grebati sa nožem samo onda ako nikako ne silaze oksidni opiljci.
Kada je sve čisto kao bebino dupence, sve postavi da se osuši na suvu čistu krpu. Naulji i obrnurim redosledom vrati delove kako si rastavljao.
Ostavi ću nešto i za druge mašince da te posavetuju  ;namig



Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Razradjivanje i stelovanje motora
« Reply #28 on: May 15, 2009, 07:53:42 PM »
Zaboravio sam da te pohvalim, jer si napravio dobru sliku zadnjeg ležeja. (thumb)
Lepo se vidi da košarca nije tačkasto varena ni nitnovana, već se preklapaju dve strane uz pomoć uški. Dosta je debeo lim i ne bi trebalo da bude problema pri velikom režimu rada. Izgleda da i kinezi polako uče mašinstvo na svojim greškama od pre.

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Razradjivanje i stelovanje motora
« Reply #29 on: May 15, 2009, 08:22:33 PM »
Hvala te,
cuo sam se i sa giletom u medjuvremenu i objasnio mi je dosta stvari, ostavio sam za sada u nitro razredjivacu sve a sutra cu da sklopim i palim ponovo, pa cemo videti jel sve ok :)
pozdrav  ()-()