Author Topic: Razradjivanje i stelovanje motora  (Read 32963 times)


Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Razradjivanje i stelovanje motora
« Reply #31 on: May 16, 2009, 02:49:01 PM »





Ocistio sam temeljno cetkicom za zube kolko god je htelo.. Kasnije sklopio uz dosta masinskog ulja. Svecica je mrtva pa sam stavio novu i sa njom sada pali ok.
Primetio sam da se mnogo lakse obrce elisa (ko po loju)

Evo i snimka prvog uspesnog paljenja sa novom svecicom

Za svaki slucaj cu kasnije skinuti deklu da vidim da slucajno nema opiljaka
Hvala svima na pomoci

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Razradjivanje i stelovanje motora
« Reply #32 on: May 17, 2009, 01:02:58 AM »
Na spoljnjem prstenu ležaja je ostalo malo rđe.  >:( >:( >:( To je trebalo da se ogrebe sa skalperom ili vrhom noža. Oksid je tvrda materija za klip i cilindar. Ali i ovako je već mnogo bolje. Verovatno neće odpasti u velikom komadu i da će polako nestati sa ispiranjem goriva. Elisa je oštra na izlaznoj ivici i slobodno odšmirglaj malo sa finom šmirglom, da se ne posečeš pri paljenju.
Za video  (thumb), lep pogled sa balkona   ;namig

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Razradjivanje i stelovanje motora
« Reply #33 on: June 15, 2009, 06:00:16 PM »
Ponovo isti problem.. Poceo sam razradu sa ricinusom, medjutim kada sam ponovo otvorio motor da proverim ista prica.





Ostecenja unutar motora nema sem par ogrebotina na dekli i cudnih udubljenja na zadnjem delu osovine (vidi se na slikam)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Razradjivanje i stelovanje motora
« Reply #34 on: June 15, 2009, 11:10:14 PM »
kao sto neko rece "koliko para toliko muzike"
asp je prilicno jeftin u odnosu na os ali sa drugopomenutim nema
problema jer postoji kontrola kvaliteta. kod asp-a toga nema.
zato se kod njih moze pazariti super motor ali isto tako i djubre.
stvar je ciste lutrije.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Razradjivanje i stelovanje motora
« Reply #35 on: June 15, 2009, 11:21:10 PM »
 Sada je mnogo bolje. (thumb)
Bez brige. Radi će. Nekima brzo propadne ASP, a nekima godinama dobro radi.
E sada mu stavi neko krilo. Gore će se bolje urađivati  :D

Offline Nikola pantLA

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 70
Re: Razradjivanje i stelovanje motora
« Reply #36 on: July 14, 2009, 11:06:45 AM »
Ja imam problem - kad stavim struju na svecicu motor pali iz prve ali cim skinem struju sa svecice motor se ugasi onda ponovo stavim struju i motor lepo upali ali kad skinem struju ugasi se, zamenim svecicu i opet isti slucaj, zna li neko u cemu je problem

Offline Nikola pantLA

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 70
Re: Razradjivanje i stelovanje motora
« Reply #37 on: July 16, 2009, 05:16:12 PM »
resio sam ovaj problem sa svecicom, a da li pri punom ili velikom gasu treba da izlaze kapljice goriva(ulja) iz karburatora

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Razradjivanje i stelovanje motora
« Reply #38 on: July 16, 2009, 08:18:33 PM »
Nikola pantLA iz tvog pisma sam saznao da se radi o motoru OSmax 61 neznam koliko je star ni kakav karburator ima zato ili stavi neku sliku ili daj vise objasnjenja. Starost motora, koju elisu koristis, o kom broju obrtaja se radi, kakav auspuh imas orginalan ili mozda trubu i koje gorivo koristis. Tek onda mogu da uslede saveti i odgovori na tvoja pitanja.
Kako si resio problem sa svecicom.
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline Nikola pantLA

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 70
Re: Razradjivanje i stelovanje motora
« Reply #39 on: July 17, 2009, 12:08:43 PM »
motor sam kupio polovan od coke tako da ne znam kolko je star, auspuh je rucno napravljen jer nigde ne mogu da nadjem orginalan, karburator je 7M http://image2-7.rcuniverse.com/e1/forum/upfiles/190599/Li20817.jpg  ovo nije slika mog motora vec sa nekog foruma ali su motor i karburator potpuno isti, ne mogu da vam kazem koji su obrataji u pitanju jer nemam cim da ih izmerim, ali kapljice ulja izlaze pri punom gasu ili skoro punom. A problem sa svecicom je ustvari bio problem sa smesom bilo je previse goriva pa se svecica ohladi, motor sam podesio za veleiki i srednji gas ali nikako to sve da uskladim sa lerom, danas cu ponovo da probam pa ako vam nesto znaci snimicu rad motora u ponedeljak posto sad nemam kameru.

Offline Nikola pantLA

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 70
Re: Razradjivanje i stelovanje motora
« Reply #40 on: July 17, 2009, 12:51:07 PM »
Koristim tornado fuel sa 5% nitroa

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Razradjivanje i stelovanje motora
« Reply #41 on: July 17, 2009, 09:04:54 PM »
Skini ovaj PDF pa malo analiziraj posle toga pitanja.
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline jugamarko

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 160
Re: Razradjivanje i stelovanje motora
« Reply #42 on: March 23, 2011, 09:45:15 PM »
Pozdrav,pocetnik sam sto se tice glow motora i mnogo mi je pomogla ova tema.E sad,imam par pitanja pa ako neko iskusniji moze da mi pomogne ako ima vremena i ne mrzi ga.

Uzeo sam nov motor evo .46,razradjivao ga sa 10x6 elisom i gorivom 10% nitro.Potrosio oko 3l goriva.
Motor je dobro ustelovan,koristio sam test    1.stipanja creva za mali,srednji i veliki gas(korigovao iglu dotoka goriva)
                                                            2.u vertikali proveravao srednji gas
                                                            3.zavrtao igli dotoka goriva na punom gasu dok se ne gusi pa odvrnuo za 1/4 kruga...
                                                            4.igla za smesu dobra fabricki(lepo prima gas,ne zastane,ne ugasi se)

Danas sam stavio vecu elisu 11x6.Pitanje je

1.da li motor treba da se razradjuje posebno za tu vecu elisu
2.ga li treba da se smanji dotok goriva(posto je veca elisa pa da bi imao vise snage)ili da se poveca(posto se motor vise muci-greje)
3.kao da motor nema snage,da li bi trebalo da koristim gorivo sa vecim % nitroa
4.citao sam da se ABC motori razradjuju elisom koja ce se koristiti,da li da ostanem onda na 10x6(mada u uputstvu pise da moze i 11x7)

Hvala unapred ko bude imao zivaca da odgovori,na ova pitanja nisam nasao odgovore na netu,pozdrav

Offline Dakyle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
Re: Razradjivanje i stelovanje motora
« Reply #43 on: March 24, 2011, 11:38:08 AM »
Pozdrav Marko, to su jako zahvalni motori, slobodno eksperimentisi sa elisama i sa sa stelovanjem, kazes da si potrosio 3l goriva na razradu (to je mnogo za razradjivanje) mogao si jako fino da se naletis sa ta 3  litra, za razradu 2-3 rezervoara je vise nego dovoljno. Motor treba razraditi sa 1-2 rezervoara na zemlji a ostalo u vazduhu (u vazduhu je motor rastereceniji), da ne duzim vise. Ne guraj jace gorivo od 10% nitro (sto vise nitro-motor ima kraci vek). Uglavnom sa promenom elise treba uraditi finu stelku, mada ja misli da je tvoj problem sto motor ima manjak snage je zato sto si ga ti razradjivao i stelovao po hladnijem vremenu, sada je otoplilo..odradi ponovo stelovanje sa tom elisom i resio si problem. Inace imam jedan takava motor...radi savrseno..pozdrav

Offline jugamarko

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 160
Re: Razradjivanje i stelovanje motora
« Reply #44 on: March 24, 2011, 03:55:30 PM »
Nisam bio precizan,oko 1,5l goriva sam potrosio na zemlji sa jako bogatom smesom. i oko 1,5l u vazduhu na pola gasa.
Najveci problem mi je sto nemam nesto da izmerim broj obrtaja.
Motor sam uvek sto pre dovodio do radne temperature kako je preporuceno za ABC motore,prstima sam mogao na kratko da drzim glavu motora.
Da kazem jos nesto sto moze da koristi nekom pocetniku,prva 5 rezervoara nisam mogao da ustelujem motor jer sam stavio na auspuh crevo od oko 15 cm da odvodi dimi ulje pa se motor gusio a to sam shvatio tek posle par sati nerviranja.

Hvala na odgovoru probacu da ustelujem motor sa novom elisom,i napravicu klip sa stelovanjem da nko ko pocinje ima predstavu sta kako,ja sam morao dvadeset puta da procitam razna uputstva da bi bio siguran,a volim da sve bude pedentno odradjeno i kako treba.
Mozda je motor slabije radio jer mi je gorivo bilo na dnu kante vec,to sam se posle setio,mozda je izvetrilo-nakupilo vlagu.