RAZNO > MATERIJALI / TEHNIKE OBRADE U MODELARSTVU

Израда крилаца

(1/1)

presko:
У овој теми настављам са описом израде крилаца (елерона) на мом моделу из предходних текстова.
Крилца се могу израдити на више начина. На начин израде највише утичу величина модела и технологија изградње самог крила. Технологија израде крилца би требало да буде слична технологији изградње крила.
У мом случају, с обзиром на величину модела, могао сам да бирам између конструктивних крилаца или крилаца од пуног дрвета. Проценио сам да би ми било једноставније да крилца урадим од пуног дрвета. Наравно, за израду је коришћена балза. Максимална дебљина крилца, у овом случају, износи 12mm па сам потрбну дебљину обезбедио лепљењем балзе од 8mm и 4mm. Дебљу балзу сам искројио у димензији крилца, а тању сам залепио само у зони максималне дебљине.





Овако припремљене комаде сам обрадио: прво јачим скалпером, па моделарским рендетом (хоблићем) и на крају брусним папиром прислоњеним на подметач од тврдог равног дрвета (буква). Користио сам брусни папир различите финоће, прво груби (80), да би завршио са финим (150).



Зид помоћне рамењаче, за који се везује крилце, сам урадио од балзе дебљине 2mm, исечене ласером. На местима, где шарке улазе у крило, зид рамењаче сам ојачао балзом дебљине 5mm. На крају сам овај део крила планкирао балзом дебљине 1mm.







Крилца сам, за крило, спојио најлонским шаркама. Шарке су стандардне, димензије 16 x 34mm.



С обзиром на малу виткост крилаца, користио сам само по две шарке по крилцу.





Код крилаца већих виткости мора се уградити већи број шарки.



Код уградње, мора се водити рачуна да осе обртања свих шарки леже на истом правцу. Ово се постиже специјалним алатом за уградњу. Ја га немам па сам ово урадио, уз мало муке, помоћу помичног мерила и мањег скалпера.
Отклањање крилца сам обезбедио помоћу пластичне ушке, која се може купити код свих продаваца моделарске опреме.



Ово би, укратко, било о једном од начина израде крилаца.

Johann:
Pozdrav,
Samo da se nadovezem sa mojom pricom u vezi montiranja sarki.
Presko, pomenuo si specijalan alat za montiranje sarki,
nadam se da si mislio na ovaj alat:



Zahvaljujuci Adamu dosao sam u posed te alatke,
pa sam se malo igrao ne bih li isprobao montazu sarki.
Na poledjini pakovanja se nalazi uputstvo za koriscenje.





Obelezavanje srednje linije da bi ose rotacije svih sarki bile u istoj ravni.
Ovo se vrsi pomocu ovog plasticnog obelezivaca.






Probijanje balze viljuskom uz pomoc plasticne vodjice



Iskopavanje ostataka balze pomocu "diggera"



Sarka na svojoj poziciji



Odlican video tutorijal iz kojeg sam ja ucio:


pozz



 

presko:
Поздрав Johann. Управо сам на то мислио. Добро је што си допунио тему.

cira:
Samo da se zahvalim momcima na ovim objašnjenjima(slikom i pričom :)aplauz).                                                         Svaka čast i samo nastavite tako,pa će i moj model biti uskoro(kako sam krenuo,planiram na proleće)     pozz

Navigation

[0] Message Index

Go to full version