Author Topic: pomoc pri izboru motora  (Read 8695 times)

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
pomoc pri izboru motora
« on: April 26, 2009, 07:09:57 PM »
Ako je neko raspolozen da me posavetuje bio bih veoma zahvalan.Model koji je u pitanju je home made Katana raspona 123 cm. Planiram da narucim Turnigy,a on bas i nema u motocalcu(bar ga ja nisam nasao u ni jednom).Detaljno sam procitao skoro sve postove sto na ovom, sto na stranim forumima vezano za elektromotore,ali bih opet bio sigurniji ako bi mi neko,ko je imao iskustva sa ovim motorima rekao par stvari. Ako nista drugo bar koje su prave vrednosti,bar Kv-a posto na kom god forumu da pogledam vrednosti se razlikuju.Model je od prilike,nisam ga zavrsio pa nisam siguran,tezine oko 700-800 g najvise.Znam da je najbolje da ga zavrsim pa da onda biram motor,ali ne mogu da cekam jos i da mi stigne narudzbina,lepo vreme :big smileBaterija, motor i ostalo jos oko 400-450 to je grubo oko 1200-1300g. Motori izmedju kojih se dvoumim su Turnigy 35-48 B i 42-40 B.Ako neko ima neko bolje resenje prihvatam.Elisa, naravno ona uz pomoc koje bih izvukao maximum snage iz 3s baterija.Znam da je 4s prava stvar za njih ali sta je tu je.Dosta sam citao i trazio po netu ali nikako da budem siguran da je to to. Ipak mislim da je najbolje da pitam. Pa ako neko ima volje... Unapred hvala

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: pomoc pri izboru motora
« Reply #1 on: April 26, 2009, 09:50:27 PM »
Nesto UH sajt nece da radi pa ne mogu da ti stavim linkove. Baci pogled na ovo:
http://www.bungymania.com/imageshome/includes3/motorperf1.php?id=73

Ako ces 3d onda 14x7 ako si vise za precizno letenje onda 13x8 a ako ti je 8 min letenja dovoljno onda 14x8 za sve sto pozelis!

U svakom slucaju za tu tezinu modela 3S je vise nego dovoljno. Moja preporuka je za Rhino 2250mAh 25C i 60A kontroler.
poz
Veljko


Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: pomoc pri izboru motora
« Reply #3 on: April 27, 2009, 11:06:32 AM »
Lepo je predložio Magic.
Imaćeš snage koliko voliš.

Pošto u zadnje vreme mi stalno letimo modele od oko 1kg ja bih ti predložio malo jeftiniju kombinaciju:
TR35-36C-1100
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=3886&Product_Name=TR_35-36C_1100kv_Brushless_Outrunner_(Eq:_AXi_2814

ili ako baš hoćeš više snage:
TR35-42D-1000
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=3884&Product_Name=TR_35-42D_1000kv_Brushless_Outrunner_eq:_AXi_2820

To je sasvim dovoljno.
A za kontroler dve varijante:

Ovaj ti je ako hoćeš da se praviš važan i da kao po njemu nešto šteluješ:
http://www.unitedhobbies.com/UNITEDHOBBIES/store/uh_viewItem.asp?idProduct=2165&Product_Name=TURNIGY_Plush_40amp_Speed_Controller

A ovaj je dobar za male pare:
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6461&Product_Name=SuperSimple_40A_ESC

Sve u svemu uštedećeš gomilu para a zadovoljstvo je dvostruko:
a) Uštedeo si pare
b) Kada model i motor skršiš jednog dana i kada bude dobar samo za kantu manje će te boleti :-)

Pozdrav Goran

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: pomoc pri izboru motora
« Reply #4 on: April 27, 2009, 11:32:34 AM »
Havala vam na savetima. Taj kontroler, Gorane-(inace imanjace), od 40a supersimple sam i narucio. A sto se tice modela za kantu- paaa... recimo da sam ga radio tako da nikada ne bude. Trudio sam se da sta god da se polomi moze brzo da se sanira. Napravio sam par delova trupa viska, da imam u rezervi.Krila mi inace nije problem i nova da radim kada god da se slome. Model sam i radio da trpi padove, da na njemu ucim 3D. Znam da je bolje da sam u tu svrhu uzeo nesto od stirodura ili sl. ali meni se to nesto ne svidja. Volim da ima konstrukciju,veci mi filing. Sto se tice tih motora koje ste mi predlozili ja bih vas zamolio da mi napisete i koju elisu uz iste da uzmem posto je to ono sto me koci. j sve sto mogu to je da nadjem neki slican u motocalcu i da trazim koja mu najvise odgovara. Sto i nije neko resenje. Ako ste vec leteli sa ovim motorima mislim da je vase iskustvo merodavnije i da ce mi dati neku realniju sliku o istim.

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: pomoc pri izboru motora
« Reply #5 on: April 27, 2009, 12:01:21 PM »
Sto se tice ovog drugog motora,Magic, sto ste mi predlozili,deluje kao da je dorastao zadatku ali ipak mi za njega treba veci kontroler od 40A. I opet-set 4s baterija, da bi to bilo to. Sto mi je trenutno neizvodljiva akrobacija u budzetu. Ne znam bas zasto samo 14x7 elisa za 3D??!!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: pomoc pri izboru motora
« Reply #6 on: April 27, 2009, 12:20:20 PM »
grebic

ako planiras da letis 3d onda je ogromna razlika u tezini modela od 200-300g. Sa motorima koje ti je predlozio Goran model ce lepo leteti ali na 3d zaboravi. Za pravi 3d je potrebno barem 1/1,7 odnos masa potisak.

Ja imam 5 Turnigy motora i zadovoljan sam, samo su lezajevi osetljivi na ne izbalansirane elise. U svakom slucaju SK serija ima bolje performanse a vuce manje struje, provereno u praksi. SK serija je apsolutno uporediva sa Hackerom koje isto imam (i po motocalcu) za iste gabarite/tezinu/kv vrednost.

A zasto sam ti preporucio bas onu kombinaciju vidi ovde:
http://www.modelmotors.cz/index.php?page=61&product=2826&serie=10&line=GOLD
to je isti taj motor od AXI (apsolutno uporedivo i sa SK serijom) i tu je za 3d do 1300g 3S i 14x7 elisa. Apsolutno ti je nepotrebna 4S za tu tezinu modela. Moj SU29 ima 1700g i tu treba 4S i kv je 700 a elisa 14x7.

Kontroler obavezno treba da bude programabilan zato sto si samo tako siguran da si ga podesio kako treba (broj polova, donji prag praznjenja baterije i kocnica) i da neces spaliti motor. Na kontroleru nemoj stedeti jer on napaja i prijemnik!

Da si odmah rekao da te zanima 3d siguran sam da bi i Goran dao drugaciji odgovor, mada koliko ja znam, niko iz krusevca ne leti 3d pa je pitanje koliko imaju iskustva na tu temu.

poz
« Last Edit: April 27, 2009, 12:22:24 PM by magic »
Veljko

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: pomoc pri izboru motora
« Reply #7 on: April 27, 2009, 12:33:00 PM »
Pa tih 200-300g jeste mnogo,ali sam naveo max tezinu.Visak snage je dobrodosao.To za odnos masa-potisak manje vise znam. Meni je problem samo da odredim koji motor sa kojom elisom daje koliko snage.Jer ni jedan Turnigy nema u motocalcu. Mada  ja mislim da je i 400w malo. Bar znam koliko sam nezasit.Sto se tice kontrolera on ostaje ovaj od 40A.Sta da radim,mora tako. Nesto moram da nabudzim sa tim inace ostaje jos na cekanju.A nemam vise strpljenja.Bas me zanima kako ce to sve na kraju da ispadne jer sam mnogo truda i rada ulozio u ovaj model. Do sada bih napravio najmanje 3 da nisam hteo da sve bude ovako kako jeste

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: pomoc pri izboru motora
« Reply #8 on: April 27, 2009, 01:00:14 PM »
Ja taj kontroler ne bih nikada stavio na 3d model iz jednostavnog razloga sto cisto sumnjam da moze da zadovolji sa strujom i servoe na punim otklonima i prijemnik. Znaci obavezno UBEC 3-5A ako ostajes sa tim kontrolerom. Drugo, svi kontroleri imaju definisane 2 vrednosti, kontinuiranu i kratkotrajnu struju koju mogu da izdrze u piku. Kod super simple serije se druga vrednost ne pominje, pogodi zasto. Isto tako kada stavis super simple od 40A u ruku i npr. Hacker od 40A, sve ti bude jasno.

Sto je motor gabaritno veci vuce manje struje na istoj elisi (ako su naravno motori od istog proizvodjaca). Ako si se vec unervozio i porucio taj kontroler ja ti onda svakako preporucujem da uzmes veci motor koji sam ti rekao. Model nemoj leteti 3d (mislim nemoj ni pokusavati) jer je velika verovatnoca da ces ostati bez napajanja u letu, a to znaci ...

Sta da ti kazem, ubaci u motocalc Hacker A 3010XL stavi 3s bateriju i vidi sa kojom elisom ne prelazi ni slucajno 40A. Stavicu i ja kasnije od kuce, nemam ovde na poslu motocalc. Moja sacometrija kaze (posto imam bas takav hacker motor) 13x6,5 je plafon sa tim kontrolerom i 3S baterijom. Imaces lepe performanse, dovoljne da se upoznas sa modelom pre nego sto predjes na 3d. Stedi pare za kontroler od 60A koji sam ti preporucio (imam ih 3 kom i ja) a ako planiras digitalne servoe onda obavezno i pored tog kontrolera ide UBEC. Nista gore nego da gledas kako ti model pada jer si ostao bez napajanja na prijemniku.

poz
« Last Edit: April 27, 2009, 01:02:46 PM by magic »
Veljko

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: pomoc pri izboru motora
« Reply #9 on: April 27, 2009, 01:49:33 PM »
Znaci ovaj SK 35-48 koji ste mi preporucili je verna kopija Hackera A30-10xl? Odlicno! To je to onda. Nisam se unervozio nego taj kontroler mi deluje jeftino i nekako primamljivo. Ako je bas sve tako kao sto kazete onda mi je bas drago sto se nisam zaleteo i sto sam pitao. Mnogo vam hvala. Ipak cu sacekati. A sta mislite o Supersimple 60A sa UBEC-om naravno. To bih vec mogao odmah da uzmem. Servoe koje sam hteo su oni najobicniji HXT 900. O njima sam dosta citao i mislim da su ok

Iskren da budem meni je sada najveci problem balansiranje elise. To nikada nisam radio. Ovi SK motori su na neizbalansirane elise bas osetljivi. Moracu i to da nauicim. A nesto ne bih rekao da je to bas lako, bar mi se tako cini. Treba dosta iskustva sa tim da bi se to odradilo kako treba

Ne bih bas da se na takav nacin upoznam sa modelom.Pre cu da se nekako strpim ako bas mora, pa da sve bude kako treba. Mada sam mislio da uz ovo sto imam nekako dobijem neke performanse koje ce me za pocetak zadovoljiti,ali kao 3D. Ne moze se sve dobiti odjednom. I meni ce trebati dosta vremena da vezbam pre nego sto taj motor budem mogao da opteretim do maximuma i da mu vadim dusu. Za taj period sam mislio da se malo zabavim sa onim sto je na raspolaganju. A kasnije ce doci ono pravo

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: pomoc pri izboru motora
« Reply #10 on: April 27, 2009, 02:52:37 PM »
Na www.hackermotor.de imas sve performanse Hacker motora koje su malo cak i naduvane. Na linku koji sam ti dao u mom prvom odgovoru imas upravo preporucen TR motor iz SK serije skroz istestiran kao i mnogo drugih motora na tom sajtu http://www.bungymania.com/bmdb.php Zaboravih i ja da sam ti to odmah dao, tamo mozes videti da sa 3S i 13x6,5 vuce 36A, tako da mi je sacometrija bila dobra.

Sto se tice kontrolera SS 60A ne zvuci lose, ja ih nisam imao pa ne mogu da kazem tacno. Uz njih obavezno UBEC jer su OPTO. O kontrolerima i programiranju imas vise ovde http://rcfly4um.org/index.php?topic=296.0 Sa tim kontrolerom i UBEC slobodno idi na 14x7 TGS elise iz UH. Svakako ih balansiraj!

Sto se tice servoa, odosmo malo u off topic ali, za elerone su HXT 900 na granici za tu velicinu modela jer ne zaboravi da ti za 3d trebaju otkloni od barem 45 stepeni. Za rep nisu dovoljni, pre nesto od 13mm i 2,5 kg kao ovi http://www.unitedhobbies.com/UNITEDHOBBIES/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8499&Product_Name=Turnigy_S3101S_Servo__17g_/_2.5kg_/_.14sec Ja ih nisam koristio ali po komentarima deluju OK. Ako mozes da se jos malo ispruzis onda nesto sa metalnim zupcima je jos bolje resenje: http://www.unitedhobbies.com/UNITEDHOBBIES/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8497&Product_Name=Turnigy_S3317M_Servo__26g_/_3.0kg_/_.14sec

poz
Veljko

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: pomoc pri izboru motora
« Reply #11 on: April 27, 2009, 03:23:57 PM »
Hvala puno na ovim linkovima i svemu Magic.Ispruzicu se koliko bude trebalo. Izgleda da mi nece upaliti da poletim onako kako sam ja mislio. Strpljenjeee. Al valjda ce se isplatiti sav ovaj trud i eksperimentisanje. Inace model je nesto laksi nego sto sam ja ocekivao. Sada sam sve lepo stavio na neku kucnu vagicu,i ne prelazi 500g! Nepresvucen,do duse.Znaci 1100g max! Vagicu sam proveravao vise puta jer nisam verovao. Al sve je to relativno dok ne nadjem negde digitalnu. Tako da ce taj motor sto ste mi predlozili biti prava stvar sa 14x7. Probacu sa tim kontrolerom SS 60A pa sta bude.Poz i hvala jos jednom

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: pomoc pri izboru motora
« Reply #12 on: April 27, 2009, 05:14:03 PM »
Dok ja okrenuh glavu Magic te ubedi za jak motor :-)

Za model od 500gr + ostalo ja bih ipak bio za varijantu 35-42D.
Što se tiče kontrolera, mi koristimo jedan SuperSimple od 30A na 3530 motoru (25A) i nisam primetio neke probleme, tako da ni ovaj od 40A koji je 1/3 cena onog crvenog ne verujem da će biti sporan do 35A.

Ubec što reče Magic je obavezan, naročito na ovim crnim (čitaj SuperSimple) kontrolerima. Ja sam izveo pre neki dan test. 4 kom HXT900 su bili zakačeni na model.
Otprilike neprekidno mahanje palicom (da servo motori neprekidno rade) od 30s je dovoljno da se Ubec u kontroleru toliko ugreje da se rukom više ne može da drži.
Na onom crvenom (TURNIGY Plush) grejanje je nešto manje.

Što se tiče elisa moj predlog je da se kupe više vrsta barem po 2kom. Čak i iste različitih proizvođača "vuku" različitu struju i daju različit potisak. Ja sam baš juče prebrojio kupljene elise samo u UH. Za godinu dana i za različite motore do sada sam ih kupio 110 komada.

Za proveru potiska ti je potrebna "vagica za merenje potiska" i merač velikih struja.

Merač velikh struja koji je za uparivanje elisa i motora veoma bitan, može veoma lako da se napravi u samogradnji za možda 5E.
Ja sam hteo da postavim kako to može da se napravi, ali Saburo nije hteo da otvori temu samogradnje a plašim se da će ponovo da mi premesti temu pa dok se on ne smiluje nama običnim smrtnicima to ostaje off topic.

Pozdrav Goran


Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: pomoc pri izboru motora
« Reply #13 on: April 27, 2009, 05:45:36 PM »
Ja sam vec i razmisljao o tako jakom motoru.Nisam samo zeleo SK ali opet kad je vec imao i probao motor kako radi ne bih bezao od njega. Jedino mi ostaje problem balansiranje elise, sto sa ovim drugim motorima ne bih ni radio, al sa ovim SK je to obavezno.Znam da je jako bitno da bude izbalansirana, ali ja kad nesto ne znam ja to i ne radim. Ovi ostali motori ih donekle podnose. Sto se tice elisa.nije problem da ih ja narucim i vise, ali ne vidim sad neki razlog za tako ogromnom kolicinom. Ja sam razmisljao da pogledam spram motora pa da narucim 4-5 komada.Nije problem ni UBEC da se naruci,sve je to ok ali me je mucio potisak koji bih zeleo da bude sto veci.Sa tim 35-42d ne verujem da bih mogao da izvucem blizu 1.8kg,sto mi je malo.Ta vagica bi bila ekstra stvar,ali za tako nesto bih vec morao da kupim motor pa da vrsim merenja. Ovako sa ovim motorom imam sve to u motocalcu.Sto mi je i bio cilj da saznam. Tako da je oko motora stvar donekle resena. Pogotovu zbog toga sto model jos nisam zavrsio a i podatak koji sam dobio danasnjim merenjem nije bas pouzdan. Tako da je jaci motor ipak bolji izbor. Meni ostaje samo da vidim jos oko ovih servoa. Cinilo mi se da su  HXT 900 dovoljno snazni kad ono medjutim....U svakom slucaju hvala

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: pomoc pri izboru motora
« Reply #14 on: April 27, 2009, 08:56:14 PM »
Jako je bitno da znamo sta poredimo. Ako pricamo o 3d letenju onda model stvarno treba da ima veliku rezervu potiska, ko nije probao ne moze ni da zna. Ja polako pocinjem da se zanimam 3d letenjem sa Acromasterom i stvarno je potrebna tolika rezerva. Ako ce neko samo da pegla, onda stvarno sva ta snaga nije potrebna. Svakih 100g vise prakticno trazi dosta vise snage za 3d letenje!

zgrebic (pisem ovako posto je Goran vec Goran  ") ) ako bi model bio 1100g na poletanju (koliko ima i moj Acromaster) onda bi TR SK 3542-1000 sa 3S i 13x6,5 bio sasvim dovoljan i naravno 60A kontroler. Imao sam bas ovu kombinaciju pa tacno znam sta pricam. E sad smatram da par dolara razlike i 30g koliko je laksi i jeftiniji 35-42 od 35-48 su stvarno nebitni! Kupovinom 35-48 900kV si kupio jedan univerzalni motor koji stvarno daje jako puno a sa njim mozes leteti prakticno sve zivo od 2S do 4S, od termalne jedrilice do 3d modela ili hotlinera.

Sa TR SK 35-48 900kV i 3S Rhino 2250mAh 25C sa 14x7 elisom ides na cist zicer, ne moras da eksperimentises, vec je neko drugi to uradio (ja). Naravno izbor je tvoj.

Ako se drzimo APC ili TGS elisa vagica nam nije potrebna, dovoljan je merac broja obrtaja elise, a onda preko motocalca dobijemo potisak. Ja mogu da kazem da se moji rezultati iz prakse poklapaju sa rezulatima sa sajta bungymania (onaj sa puno motora).

Elise se svakako uvek i za sve tipove motora balansiraju, samo su osovine Turnigy motora ocigledno nesto mekse posto su se meni vec 2 iskrivile u letu od vibracija, ali je to bilo mojom krivicom. Prvo sam sa ne izbalasiranom i lose probusenom elisom sredio lezajeve na motoru, pa onda sa takvim lezajevima sredio osovinu!

poz

Sto se 3542 tice imam i obican i SK, i jedan i drugi vrte 13x6,5 na 7700 o/min sa istom baterijom stim sto SK vuce 50A a obicni 56A! Toliko o tome.

« Last Edit: April 27, 2009, 08:58:31 PM by magic »
Veljko