Author Topic: Generatori: Portable Power  (Read 4473 times)

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2176
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Generatori: Portable Power
« on: June 30, 2011, 12:15:03 AM »
Primetio sam da nekolicini ljudi ova spravica nedostaje na aerodromu, pa eto nadjoh da i drugi imaju slicnih problema, ali ima resenja:

http://www.helipilotonline.com/generators-portable-power-200.html

 (pijemo)
Nikola | rcfly.in.rs


Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Generatori: Portable Power
« Reply #1 on: June 30, 2011, 12:40:28 AM »
Nikola, vec poduze razmisljam na tu temu i ona postaje jako interesantna sa novom generacijom baterija koje mogu da se brzo pune mada je realno i 3C dovoljno jer onda covek moze da leti ceo dan i sa 2 seta baterija. No napuniti 10S 5000mAh sa 3C znaci treba generator koji daje 630W tj. 60A na 12V odnosno 50A na 13,8V

Ovo je firma koja ih prodaje kod nas

http://www.hondasrbija.co.rs/proizvodi/Agregati/Besumni/index.1.sr.html

Iz specifikacije se vidi da imaju slab DC izlaz, znaci treba na livadu nositi i napajanje(a).

Mislim da je ovo meni sigurno jedan od sledecih koraka ali tek kada mi aktuelne baterije oslabe, a to je nadam se tek na kraju naredne sezone!

poz

Veljko

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Generatori: Portable Power
« Reply #2 on: June 30, 2011, 08:56:48 AM »
mali generator kod nas na buvljaku 220 volti 800 w snage kosta 100 eura svojevremeno kada sam se ja raspitivao naravno nije honda

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: Generatori: Portable Power
« Reply #3 on: June 30, 2011, 02:55:34 PM »
 ;namig

Ovaj poslednji (EU65is) sa Linka koji je magic dao je prava stvar.

Porucio sam ga pre 18 meseci za preduzece u kojem radim, i do sada nismo imali nikakvih problema sa njim.

Ja sam ga zaduzijo, a koristimo ga za varenje PE-Cevi na vodovodnoj mrezi.

Jedina mu je mana sto nema 12V izlaz.  :hehe

pozdrav
« Last Edit: June 30, 2011, 03:15:37 PM by Yu-men »
Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Generatori: Portable Power
« Reply #4 on: July 03, 2011, 10:05:07 PM »
Ja sam razmišljao da pređem na glow/benzin... !!  ???

 ;namig

Uzmem jedan DLE30, GILE mi napravi spojnicu, imam motor iz palog Angela zakačim 6 dioda i imam generator koji sigurno može da da 10 amp... :D To je jedino za šta se sad isplate DLEovi... :) :) :)

A? Dobra ideja, samo treba dobar auspuh... :)

 :)aplauz :sljus
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Generatori: Portable Power
« Reply #5 on: July 04, 2011, 11:44:18 AM »
Branek  (kush) a da ti napravis neke zice pa da se kacis na mrezu od zeleznice kad vec letis na 13-Maju :rock pruga ti je blizu. Ili jos bolje nadletis nad prugu izbacis trolu i caskom se napunis ne moras ni da sleces  (<--) (<--)
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Generatori: Portable Power
« Reply #6 on: July 04, 2011, 12:46:53 PM »
Branek  (kush) a da ti napravis neke zice pa da se kacis na mrezu od zeleznice kad vec letis na 13-Maju :rock pruga ti je blizu. Ili jos bolje nadletis nad prugu izbacis trolu i caskom se napunis ne moras ni da sleces  (<--) (<--)

VRHUNSKI INZENJERING.  :)aplauz

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Generatori: Portable Power
« Reply #7 on: July 04, 2011, 10:24:22 PM »
Bez zezanja, mozda bi neka DIY vetrenjaca bila OK za ove potrebe, zajedno sa "deep cycle" baterijom.
Par problema je dodavanje jos jednog vertikalno smetala, koje ce da smeta modelima i kako obazbjediti da sve to neko ne "pozajmi".
Solarne ploce su malo poskupe i opet ima problem "pozajmljivanja".
Ali ako je pristup livadi ogranicen ....
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Generatori: Portable Power
« Reply #8 on: July 04, 2011, 11:36:08 PM »
Dobre su neavedene ideje da se dođe do električne energije na livadi za punjenje akumulatora za RC letelice. Pa ako nema benzina, nema vetra za neki manji mobilni vetrogenerator, nema sunca za solarne panele, ima hleba. Pilot se dobro najede hleba, ili slanine ako je osetljiv na gluten, i vrti generator sa nogama dok sa prstima leti model.  :big smile



Moj realan savet je da se na ceni bučbog generatora kupi i više automobilskih akumulatora koji su se napunili kući u garaži, i ima struje na livadi u izobilju čak i za manju grupu modelara i to mnogo jeftinije nego kupovati benzin.
Da li je konkurentno i rentabilno rešenje? Cena olovnog akumulatora je oko 1.- euro za 1Ah koji traje godinama. Znači za 100.- eura se može izneti 100Ah odnosno oko 1.2KWh energije na livadu u dva auto akumulatora. Puni se sa "jeftinom" kućnom strujom, nije bučan, nema nikakve mehanike da se kvari ili haba, maksimalno je filtriran i stabilan izvor, može da se priključi mnogo individualnih LiPo punjača, serijskom vezom se može dobiti 24V ili 36V za punjače većeg kapaciteta, lako stane bilo gde u kolima... Mislim da jeste.  mmmm

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Generatori: Portable Power
« Reply #9 on: July 05, 2011, 08:40:23 AM »
Vodjen tom idejom, a imajuci u vidu i sta imam na raspolaganju, iz pokvarenih UPS/ova povadim akumulatore, koji su redom svi 7Ah 12V.
3 kom.
21Ah je sasvim dovoljno za cijeli dan :)
Jos  cu da ih spakujem u poseban plasticni kofercic za nosenje i ...

Jos samo da nadjem vremena za letenje :)
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Generatori: Portable Power
« Reply #10 on: July 05, 2011, 09:16:15 AM »
Solarne ploce su malo poskupe
Solarnih ploca ima koliko hoces "na izvolte" pored lokalnih puteva.
Navodno napajaju uredjaje za merenje frekfencije saobracaja.
Cudi me da niko nije poceo da ih skida