Pozdrav,
Evo i ja cu nesto da reknem
Nije lose pre samog starta zategnuti malo sajlu karatkim skljocom na papucu vitla. To je zato sto se tada sajla istegne i posle ce da vrati potrebnu silu kod ispucavanja. S druge strane brzina namotavanja je najmanja na samom pocetku jer je precnik dobosa najmanji, a ako je model jos sa balastom treba mu pozamasna sila na trzaju iz ruke.
Ugao nosa bi trebalo da je od 5 do 15* ne vise, mada je ugao krila mnogo vazniji. Tu bi dobro dosao pomocnik koji pusta model jer on drzi s obe ruke i samim tim prati pravilne uglove.
Po samom startu odmah se moze malo ali vrlo malo drzati navucena dubina, jer se time dobija veci radijus na sajli i samim time postize veca visina izvlacenja.
Jedna od najvaznijih stvari je komandovanje pravca na sajli, jer ako model po samom startu ode na stranu i to paralelno sa zemljom, samo sa vertikalcem slaba mu je vajda. Elem, obavezno treba komandovati i eleronima. Tu je najbolje uprogramirati u funkciji start, da se kod komandovanja vertikalcem mixuju i eleroni, tako da ne treba da se razmislja i o njima.
Hteo sam to da kazem, pa sad ako je to vec poznato nije na odmet. Sve je to iz bogatog iskustva pokojnog M. Vujica koji je bio jedan od velikih F3B pilota u nas.
Ima jos puno caka samo na sajli koje treba upotrebljavati da bi se izvukao maximum. Ako ima potrebe javi te se...
Kole