Author Topic: Motori na vazduh  (Read 16304 times)

Offline SDmodelar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 271
    • Moj KP
Re: Motori na vazduh
« Reply #15 on: November 25, 2009, 10:01:36 PM »
Evo tog motora.



Uz motor ide i adapter koji služi za punjenje rezervoara iz patrone za soda-vodu.
Motor je još u ponudi pa ako je neko zainteresovan nek se javi.

Pozdrav
Nikola
Uslužna izrada delova od plastike vakumiranjem
Skype:  sdmodelari
http://www.kupujemprodajem.com/31402-1-nikola-djordjevic-svi-oglasi.htm

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Motori na vazduh
« Reply #16 on: November 25, 2009, 10:28:52 PM »
Nadam se da ko je imao snage i volje da pogleda wikipedijin link koji sam dao da je zapazio koliki je energetski potencijal komprimovanog vazduha.

Ko nije imao snage da procita evo da mu kazem.

Energetski potencijal komprimovanog vazduha je na nivou olovnih akumulatora.

Mislim da je vise svaki komentar izlisan.

Kad mi je ta ideja pala na pamet (pre par godina...), razmisljao sam o jedrilici od jedno 300_totinak kilograma...., i kad mi je ispalo da za par minuta leta treba isto toliko vazduha...., prestao sam da razmisljam o tome istog trenutka.

Kao sto vidimo na you tube ima dosta dokonih ljudi... koji nemaju pojima sa zivotom (znaci nisu toliko zastranili da prave perpetum, ali se nisu udostojili da urade osnovne proracune..., a prave motore...., teska skleroza....).

Ali, kao sto nas narod kaze: "Dokon pop i jarice krsti".

A imam i jos po nesto da porucim. Nisu ti sto prave te motore najgori, znam ja mnogo gore sa kojima sam u dodiru i gde se procardavaju velike kolicine novca.... (i za mene i za veliku vecinu vas na forumu neshvatljive kolicine...), novca koji smo svi mi zaradili za njih robovskim radom, a doticni nisu obavesteni o recimo nekom zakonu (prirodnom) koji bi trebalo da su naucili recimo na 3 godini faksa.... i naravno pokusavaju da ga zaobidju..... za sve pare....

Sta reci...

pozzz

Offline modelar

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 78
Re: Motori na vazduh
« Reply #17 on: November 25, 2009, 10:51:37 PM »
Nekada, u Jugoslaviji, se veoma ozbiljno letelo sa motorima na CO2.
Na Raletovom sajtu http://sites.google.com/site/raleticclub/ u rubrici MIX mozete procitati o tome.
Pozz

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Motori na vazduh
« Reply #18 on: November 26, 2009, 12:13:21 AM »
Prvo moram da kazem da nemam nista protiv Modelara (pride mislim da znam ko je iza toga i znam da ga cenim, ali ipak doza objektivnosti nije na odmet).

Razni gasovi imaju razne osobine.

Motor na CO2 nije motor na vazduh nego na CO2 (ocigledno tezina nije jedina osobina gasa...).

Posto ja ne znam najbolje (tad verovatno nisam ni bio rodjen (roden sam 1972)), ali ponesto sam cuo o tome... ipak imam stav...( a, stav mi je da su to bili slobodno leteci modeli i da je to moglo da se uporedi sa gumenim motorom, mozda je bilo nesto bolje, ali....).

Da li mozes da nam opises kako bi na sadasnjem nivou tezina modela mogao biti uporedjen motor na CO2 (sto nije vazduh, al ajde) sa modelom na elektro pogon (brushless + lipo)?

Sad druga stvar je uzivanje. Uzivanje je za mene bilo i letenje sobnih modela koje sam godinama pravio i takmicio se.

Model je ideja koja leti, tako da je za ozbiljno uzivanje potrebno samo da je covek srecan sa tim, sto mora se priznati nije objektivno vec subjektivno.

Sto kaze Laza za nekog coveka je i komarac muzika...

Pozdrav s postovanjem,

Petar

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Motori na vazduh
« Reply #19 on: November 26, 2009, 01:02:27 AM »
  Petre nemoj stvari da uzmeš tako ozbiljno. Sve je ovo oko modelarstva amaterski entuzijazam. Najviše modelara malo zna o teoriji fizike ipak može da uživa u pravljenju modela i letenju. Ja sam nabacio ovu temu jer je ipak na neki način uspela stvar. Veoma si dobro pomogao svima nama sa tvojim mišljenjem da sagledamo da je ova mogućnost veoma ograničena, baš zbog male akumulisane energije po jedinici težine. Termodinamika je složena stvar i ne trebamo da puno znamo o tome da bi smo shvatili neke osnovne principe koje se tiču nas avio modelara.
  Jedan cilj ovog foruma da se podstakne na razmušljanje i da budemo što bolje upoznatim sa stvarima koje su već drugi probali.  Mnogi amaterski projekti su neuspeli na ovo polju, ali je veoma važna stvar, put spoznaje. I to je učenje kada neko napravi nešto i tek onda shvati da to ne valja.  :sljus Naravno, amaterizam je pun naivnosti u odnosu na naučna istraživanja u tehnici, ali se ljudi vole oprobati a usput da se dobro osećeju a ponekad da se dobro nasmeju na svojim glupostima ili da se raduju svojim malim uspesima. Mislim to i na neke Youtube snimke koje si naveo. Da tu ima puno gluposti ali ja to deo one slobode koju pruža internet ;namig
Konkluzija: nemojmo praviti RC model na komprimovani vazduh ako želimo da letimo više od jedne minute  :big smile


Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Motori na vazduh
« Reply #20 on: November 26, 2009, 01:10:58 AM »
Tibeteagle, dok si pisao ovo ja sam isto pisao nesto pa nisam uspeo da posaljem jer me je sistem izlogovao, ali cu evo ipak sada poslati da otklonimo sve nesporazume.

Ma ne volim ja da se ozbiljno raspravljam nego sam se nekako osetio kao da me ljudi napadaju, a na kraju sam razumeo da nisu shvatili sta sam hteo da kazem.

Ovo sam pisao:
Moram u ove kasne sate jos nesto da dodam, jer vidim kuda ovo sve vodi...

Prvo ja nisam rekao da model na komprimovani vazduh ne moze da poleti i leti bedno i par minuta (pa da je i RC).

Ovo sam morao da pojasnim jer vidim da su ljudi pomislili kako ja to tvrdim (molim svakog ko je to pomislio da jos jednom procita sta sam napisao).

Kad sam rekao da niko verovatno niko nije napravio model na komprimovani vazduh to sam mislio da, ako je neko normalan prvo mucne glavom... pa tek onda napravi dotocni model..., a ne da model ne bi poleteo.
Po meni niko normalan to nebi krenuo da radi (a da zna da ima nesto recimo 10 puta bolje i za dzabe).

Pitam se sta bi pomislili vi, kad bi neko danas krenuo da pravi RC model na pogon gumom? (Naravno da bi leteo neko vreme, ali kad bi se to uporedilo sa kineskim LiPo baterijama za 12$ i motorom za 20$, recite vi, meni, jel to normalno, jel to realno, sta je to?).

pozzz