RC MODELI AVIONA - ELEKTRO > JET MODELI

F-22 ЕВОЛУЦИЈА, 5 пројеката од Зољице до STOL-a WS 140cm

(1/3) > >>

MEPHISTO:
Суботом обично идем на летење. Сада када је снег у приличној мери затрпао Београд дошло је време и за ову причу коју обећавам већ дуже времена уназад.

Пошто нисам стигао да сваки пројекат појединачно представим решио сам да сада направим једну ретроспективу јер се тек сада са временске дистанце види да се, у ствари ради о развоју једне идеје која се стицањем знања и искуства обогаћивала.

Немам претензија да од ових пројеката стварам моделарски гламур - јасно је да се ради о скромним подухватима. Ипак када су џет модели од стиродура у питању мислим да имам шта да покажем. С обзиром да се на форуму у последње време виђа све више људи са сличним пројектима и интересовањима верујем да ће наћи понешто занимљиво у свему овоме. Такође мислим да ће бити и од користи почетницима јер усвајањем релативно једноставне технологије израде оваквих авиона могу брзо и јефтино да крену у причу - као што сам то и ја урадио.

Определићу се за више слика а мање приче, надам се да ће тако бити свима лепше.

Све је почело тако што сам на овом форуму наишао на тему коју је поставио Tibeteagle http://rcfly4um.org/index.php?topic=254.0. Некако ми се то свиди и ја решим од Тибета да поручим одједном три комплета за Зољицу:



Уследила је организација моделарског кутка и потребних алата:



Кренуо сам у израду Зољице. То је трајало прилично дуго. Чекао сам да ми стигну делови за сетап које сам поручио из ХК. Прави разлог дуготрајне градње је у ствари био у мом претераном обраћању пажње на детаље. То тако ваљда иде први пут...касније сам више водио рачуна о суштини - како ће то да лети.

Елем, читаву градњу Зољице сам представио овде

http://rcfly4um.org/index.php?topic=254.msg6239#msg6239

Сада више није могуће прочитати текст на овом мом посту из техничких разлога (Ћирилица - ипак не одустајем од савршеног писма због несавршених компјутера).

Све у свему о Зољици се може много прочитати на овом форуму и ја нећу ту ништа више додавати јер је моја Зољица у свему следила упутства које даје ТЕ, почевши од технологије израде па до сетапа. Једина моја оригиналност је колор шема:



Испод хаубе је изгладала овако:



Дакле ево и снимка лета Зољице:

"http://www.youtube.com/v/taofdPFt4eE&hl=en_US&fs=1&"

Зољица лепо лети и пружа много забаве. Уколико претходно вежбате сличан модел на симулатору можете је летети и као први модел, како сам ја и урадио.

Међутим, пошто наслов теме садржи реч "еволуција" онда треба сагледати шта је вукло ту еволуцију.
Кад лепо погледате видео може се запазити да је Зољица спора и релативно нестабилна - макар када су моји апетити у питању.

Пошто сам имао још два комплета делова (од ТЕ сам поручио три одједном) решим се да направим мало бољу Зољицу...Супер Зољицу!







saxpg:
 (res) Samo napred!!!

MEPHISTO:
Ако желите бржи авион, промените сетап. Звучи једноставно. Једино што то обично значи или већу тежину или краће време лета. Ја сам се одлучио за већу тежину, тј. за веће оптерећење по квадратном сантиметру. Дакле сетап је кренуо путем мање елисе и високотуражних мотора. Изабран је мотор Turnigy 2632 3400 Kv

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8480&Product_Name=Turnigy_2632_Brushless_Motor_3400kv

Карактеристике мотора можете видети на ХК сајту. Моја мерења на тест бенчу који сам описао овде

http://rcfly4um.org/index.php?topic=1114.0

показују следеће (да не понављам запажања о Ћирилици и компјутерима):

Елиса је 4.5х3.5, 11.04V, 37A, 32084 o/min, 407W, потисак 640 грама, и израчуната брзина 171km/h. Реална брзина је, наравно мања због отпора ваздуха конструкцији која и није баш оличење аеродинамике. Ипак причамо о респектабилним брзинама.

Ево сетапа на ваги:



Приметићете две батерије које ће бити везане у паралелу и то из два разлога. Прво, иако се ради о изузетно квалитетним батеријама које су 30Ц и које доказано подносе много малтретирања, струје које вуче овај сетап су често и преко 30 ампера што је за једну батерију превише. Дакле, жртвујемо тежину и идемо на две батерије.

Отворено је питање да ли су потребна додатна ојачања уобичајеној конструкцији Зољице да би носила овакав сетап. Ја сам тада имао осећај да је то потребно. Каснији пројекти су показали да сам био у праву. Ево како је конструкција ојачана.

У даљем раду је коришћен секач за стиродур који је овде описан:

http://rcfly4um.org/index.php?topic=1733.0

Суштина конструкцијског решења је приказана на следећој слици:



То је принцип како су карбон-фибер цеви уграђиване у стиродур. Ево још слика:





Лепак се наспе па се ЦФ цев проврти да се лепак распореди по целом обиму. Иначе лепак је типа дрвофикса и не лепи добро карбон-фибер цеви, али их ипак држи таман колико треба.









Углови на вертикалцима и, условно речено елеронима су сечени врло прецизно:









Требало је и смањити отвор за елису што је урађено на следећи начи (у позадини се види горе поменути секач за стиродур:





И још понеки детаљ...







Овде се види да је коришћен 5-минутни епокси како би се остварила чврста веза на механички битној тачки.

На крају се добије следеће:



Ево и тежине авиона без сетапа и фарбе:



Тежина после фарбања:



Као што сам већ рекао, код Зољице се ишло на визуелну перфекцију па је фарбана у више слојева. Била је веома лепа. Код Супер Зољице се ишло на перформансу па је лепота жртвована - фарбана је само у једном слоју и то је очигледно дало минимално повећање тежине.

Ево како је уграђен сетап:



Виде се конектори за две батерије, ЕСЦ је стављен централно. Сервои су гурнути максимално позади да би се компензовала тежина додатне батерије и задржало тежиште на правом месту.

Ево даљих измена у односу на првобитну Зољицу.

Ако летите Зољицу онда знате да ћете јој ломити нос небројено пута. Сваки пад - оде нос. Ретко страда било шта друго. Тако сам се решио да, уместо да ојачавам нос, што је немогућа мисија, да га учиним што слабијим и лако заменљивим. Ево како сам то урадио:







Дакле, површине на које ће се лепити нос су од авио-шпера и дебелом ЦФ цеви су доведене увезу са носачем мотора. На те површине се са две капи ЦА лепка (foam safe) лепи нос. При паду, нос се ломи, али све после авио шпера остаје нетакнуто. За пар минута имате промењен нос и летите поново...

На горњој слици видите лежиште за нос са 8 резервних носева - има се, може се :jaki:

GILE:
Naj iskrenije cestitke za objavljen rad  (res) iskreno se nadam da ce biti od velike koristi onima koji zele sami da eksperimentisu  (:good)

srdjan012:
Impresivno, profesionalno odradjeno, nemam reci  (res)

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version