Author Topic: Graupner Sky Hero  (Read 15972 times)

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Graupner Sky Hero
« Reply #15 on: June 08, 2010, 02:24:23 PM »
@ak, hvala!
Samo da nam je teren malo bolji, ravniji  mmmm

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Graupner Sky Hero
« Reply #16 on: September 11, 2010, 07:40:00 PM »
Ovih dana se nije moglo leteti, pa malo doterao krila...


Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Graupner Sky Hero
« Reply #17 on: October 05, 2011, 04:03:46 PM »
Eto, posle dve sezone red je da napišem par reči o modelu. Još i te kako da služi u mojoj floti, a pošto sam ga dobio na poklon, i u buduće ostaje kod mene. Model je poleteo maja meseca 2010., od onda nisam imao puno što šta da radim na modelu. I ako je visokokrilac, trener model, nije mi dosadno da ga letim. Činjenica da ne zna i ne može da napravi neke složene figure, ali za relax letenje je više nego dobar. A što je najvažnije, čak i po malo jačem, i bočnom vetru ( vetar dosta puta tako duva na Zalivnom ), mogu da ga polećem i slećem bez problema... A i deca vole da lete ovaj model, ako imate dovoljno visine, prašta pilotske greške...
Na proleće sam promenio točkove, zbog trave, terena, umesto 65mm sam stavio 80mm...



Negde početkom leta sam imao jedno prinudno sletanje sa njim, kad je motor raspao u vazduhu...



Posle sam namontirao motor Turnigy C3548 900kv, što je modelu osetno smanjio brzinu i snagu...



Još dan danas leti sa istim motorom, ali na putu je malo jači motor, ipak nedostaje tih par % snage...



T.E., hvala za ove fotke od pre neki dan!








 

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Graupner Sky Hero
« Reply #18 on: October 19, 2011, 01:25:30 PM »
Pošto smo redovno ukoračili u jesen, samim tim biće i manjeg izlazaka na livadu, uzeo sam model da pregledam, da promenem motor i ESC, i da popravim sitna oštećenja...

Razlog za promenu motora sam napisao u prethodnom postu, ali o tome ću detaljnije da pišem kad ga zamenim...

Pošto sam ove sezone često za poletenje i sletanje modela koristio malo tvrđi teren (čitaj zemljani put), plank od balze na kraju trupa se malo oštetio



do prvog rebra sam isekao plank



od 3mm špera sam isekao potrebno parče za dopunu



pošto je tu zid trupa dosta tanak, i da bi šper imao veću površinu gde da nalegne, sa unutračnje strane tog dela trupa dodao sam 3x3mm letvice od balze







Offline shimano

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 159
Re: Graupner Sky Hero
« Reply #19 on: October 20, 2011, 09:49:19 PM »
Pedantno i lepo uradjeno kao sto je i dosad bilo. Bravo Gabore!

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Graupner Sky Hero - merenja
« Reply #20 on: October 21, 2011, 11:10:14 AM »
Hvala @shimano !

Radovi se nastavljaju, zalepio sam ono parče od špera



Juče sam opet izmerio težinu modela, i nakačio sam ga na wattmeter



težina modela je 2413g.

Trenutni motor na modelu je Turnigy C3548-900kv, ESC 60A, baterija 4S, propeler TGY sport 12x6, a merenja su sledeća:



Kao što sam već pisao, model lepo leti, let može da traje čak do 15 min., ali brzina nije to što je imao sa motorom Dualsky 3548-1050 kv ( tih merenja nemam )...

Posle sam stavio propeler 11x6 APC slow fly, a merenja su bila:



Znači ima 100W više, ali skoro da mi je bio strah od zvuka propelera na punom gasu. A kako vidite, da i vuče 10A više. E sad ne znam kako bi se ponašao u vazduhu, kolika bi bila brzna modela?!
Ovom prilikom bi vas zamolio , da ako neko ima volje, da podatke ubaci u motocalc,pa možda ću da budem pametniji.

Ovih dana mi je stigao i motor Aeolian C3548-1100kv i ESC 85A, pa možemo dalje da testiramo...
« Last Edit: October 21, 2011, 11:14:56 AM by Gabor »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Graupner Sky Hero
« Reply #21 on: October 21, 2011, 11:27:35 AM »
Brzina modela zavisi od koraka elise i broja obrtaja motora. Ja ne bih nikako stavljao ovu slow fly elisu zato sto one nisu predvidjene da se vrte na velikom broju obrtaja koji ste vi sigurno imali!

E sad konkretno za ovaj kombo koji ste merili, mislim da ni slucajno ne bi trebalo da uz 4S ide sa 12x6. Elektromotori imaju karakteristiku da kada ih preopteritite izmerena snaga pocne da ide dole, jer im dramaticno pocne padati efikasnost,  a sve ostalo ide u toplotu!!!

Pored merenja koja si vec obavio obavezno se meri i broj obrtaja, jer ako nesto vuce vise snage ne znaci i da ce bolje leteti u vazduhu. Merenjem broja obrtaja dobijate i efikasnost komboa

Efikasnost % =  100 x izmereni broj obrtaja / (izmereni V x kV)

Efikasnost ne bi trebalo da je manja od 80% za outrunner u suprotnom ste preterali sa elisom. Uz ovaj motor i elisu ide baterija 3S. A idealan kombo na 4S bi bio neki motor tipa 3548-700, kao sto je izasao novi SK3, i elisa 13x7 ili 12x8 pa koja se vise svidi.

poz
« Last Edit: October 21, 2011, 11:32:30 AM by magic »
Veljko

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Graupner Sky Hero - merenja
« Reply #22 on: October 21, 2011, 11:44:47 AM »
Veljko, hvala na brzom odgovoru!
Evo podaci sa wattmeter sa baterijama 3S:

propeler 12x6


propeler 11x7


Što se tiče propelera veličine 13x-- neće moći da ide, i ovako je dosta blizu do zemlje. Znači max. 12x-- može da ide.
Instrument za merenje obrtaja mi je na putu negde, tako da bataliću sve dok mi to ne stigne i dok ne izmerim sve još jednom...
« Last Edit: October 21, 2011, 11:48:34 AM by Gabor »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Graupner Sky Hero
« Reply #23 on: October 21, 2011, 11:57:56 AM »
Moram da ispravim moj prethodni post, ja sam razumeo da je na modelu vec 3548-1050 i njega nemojte uparivati sa 4S. A sve probleme cete resiti ako na 3548-900 stavite elisu 11x8.

poz
Veljko

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Graupner Sky Hero
« Reply #24 on: October 21, 2011, 01:00:32 PM »
I jos jedan komentar a vezan je za merenja koja su okacena. Naime meni se cini da su baterije sa kojima je mereno gotove, to kazem zato sto je sa smesnim opterecenjem od 10-15C napon po celiji pao na 3-3,3V sto je premalo. Za ta opterecenja sveza 4S baterija ne bi trebala da padne ispod 15V a 3S 11,2V. Koliko bi ste vise obrtaja imali izracunajte sami  :-X.

Ove baterije su ubivene, ako ste ih redovno cedili do kraja tj. dopunjavali 100% kapaciteta to je razlog.

U svakom slucaju vreme je za nove, preporucujem Nanotech, i Cell logger, vec sam pisao o njemu.

poz
Veljko

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Graupner Sky Hero
« Reply #25 on: October 21, 2011, 01:32:56 PM »
4S baterije su Nano Turnigy i korišćene su jednu sezonu.   mmmm A 3S su stariji, oni su leteli na fun flyeru 2 sezone, a nisu u upotrebi od januara 2011 od kad sam posadio fun flyer, i punjeni su mali milion puta.

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Graupner Sky Hero
« Reply #26 on: October 21, 2011, 01:53:37 PM »
 :sljus koji sam ja....
Ne, u pravu si, i 4S su obične Lightmax, letele su 2 sezone i baš onako žestoko su korišćeni. Ja stalno mislim na Nano što koristim u CAP 580.
Čak sam i mislio da od sledeće sezone ubacim nove baterije u Hero  4e

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Graupner Sky Hero
« Reply #27 on: October 22, 2011, 12:04:54 PM »
Juče sam obradio nalepljen deo



od 2mm balze sam isekao čepove za sam kraj trupa



pa sam ih i ulepio



za svaki slučaj, taj deo sam ojačao sa staklenom tkaninom


Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Graupner Sky Hero
« Reply #28 on: November 09, 2011, 10:04:22 PM »
Pre neki dan mi je stigla elisa 11x8.5 i 11x7... Danas smo napravili merenja sa elisom 11x8.5, baterijama 4000mAh 4S i evo rezultata:
- sa baterijom Flightmax koja je već pri kraju, podaci su 470W 35A na punom gasu
- sa baterijom Turnigy, na punom gasu 14.80V, 620W, 41A ( kako se sećam, ali moram proveriti, max. opterećenje ne bi smeo da bude preko 43A )