Author Topic: Thermik-XL Elektro od Valenta Model  (Read 66404 times)

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #45 on: January 15, 2010, 11:40:07 PM »
Dule, moglo bi to i da se sredi, ali se onda to zove nekako drugačije... čini mi se invalidska penzija... ili tako nešto... mmmm Kako god, ja ti želim samo zdravlje, sreću i  (<--), a ona će već stići.

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #46 on: January 21, 2010, 03:04:20 PM »
Lazo, radiš li ti nešto???

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #47 on: January 21, 2010, 09:03:25 PM »
Ama naravno da radim, ali s’osećaj i s’razumevanje. Malo radim, pa malo meračim, pa onda neki državnički poslići…
Ovih dana sam se bavio završavanjem krila. Pošto sam završio montažu servoa kočnica i flapsova, centroplan je praktično bio završen. Treba samo da zalepim one aerodinamičke poklopčiće na gornjaci, što sam ostavio za kasnije, da ih ne bih oštetio dok radim ostalo. Da bih prešao na spoljne delove krila, morao sam da regulišem pinove za pozicioniranje spoja centroplana i vanjskih delova krila:



I konektora za servoe elerona:



E, a da bi sve to bilo urađeno kako treba, bilo je neophodno da smislim i napravim šablon, pomoću koga bi se pinovi sa pripadajućim otvorima i muški i ženski konektori „gađali“ u dlaku. Ja sam to uradio ovako:











Mislim da nisu potrebna dodatna objašnjenja. A reziltat je ovakav:



Dakle, Na svaku od četiri kontaktnih površina su prenesene tačne pozicije pinova (odnosno otvora) i muških i ženskih konektora. Kasnije su rupe za pinove proširene, a ležišta za konektore „ukopana“ borerom.
Ova slika je zgodna da pojasnim tamne mrlje koje se vide na završecima centroplana i vanjskih delova krila. Naime, na tim mestima iz tehnoloških razloga (ili što nije bilo važno) nije nanesen gel-coat. To je prvi sloj posebne smole koji se nanosi na kalup. On je obično obojen u boji u kojoj treba da bude površina odlivka. Inače je površina na tim tamnijim mestima sasvim u redu. Ono što se vidi kada je jedrilica sklopljena za let – besprekorno je.
Pinove i „ženske“ konektore sam montirao na produžetke krila, jer je se na njima već nalaze karbonski bajoneti koji ih „zaklanjaju“:



Tako su „muški“ delovi Multiplex-ovih 6-pinskih konektora potpuno „ukopani“ u završetak centroplana i zaštićeni, jer su mnogo nežniji i krhkiji od ženskih (čista ironija):



Ovi konektori imaju po 6 pina:



Kako su dovoljni samo tri, dva gornja sam kratko spojio kao minus, dva donja kao plus, a leve i desne kao signal:





Na ovaj način se postiže mnogo pouzdanija konekcija, iako su ovi Multiplex-ovi konektori veoma pouzdani. Pouzdanosti nikada previše.
Kako se na slikama vidi, lemna mesta nisam zaštitio termo-bužirom. Tako sam uradio da bi prilikom lepljenja konektora na svoja mesta, smola ušla među pinove i žice kako bi se konektor što bolje i čvršće zalepio u ležište. To bi sa termo-bužirom bio veoma loš spoj. Naročito se to odnosi na ženski konektor, čije ležište je duboko samo dva milimetra.
Servoi elerona su montirani na ulepljene nosače:



Sad ga vidiš:



Sad ga ne vidiš:







Kada je sve zalepljeno, montaža i demontaža završetaka krila na centroplan se svelo na klip-klap sistem. I, da prosto ne poveruješ, sve je proradilo iz prve:













Pošto su sve komponente stavljene na svoje mesto, to je bila i prva prilika da se proveri položaj težišta (moraću da uzmem veći stan. Definitivno postaje klaustrofobično):





I, šta da vam kažem?! Taman je tamo gde treba da bude!


Znači, ćeraćemo se još…
« Last Edit: January 21, 2010, 09:20:04 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #48 on: January 21, 2010, 09:33:18 PM »
 :)aplauz (res) !

poz
Veljko

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #49 on: January 21, 2010, 10:36:52 PM »
Mi te pustimo par dana a, ti je završi... Kad će to lepo vreme pa, da ide na "livadu", na probu...

Svaka čast...

Mirče

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #50 on: January 21, 2010, 10:49:57 PM »
Biće dana Mirče! Biće dana. Ja nikada ne klonjavam duhom :big smile

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #51 on: January 28, 2010, 12:05:13 AM »
Imao sam nameru da Thermik-XL završim za moj rođendan, pa sam tako i tempirao radove. Tako je i bilo. Juče pre podne sam je završio u celosti, što se tiče tehnike. Ostalo je loš par estetskih intervencijica, ali to nije bitno. Važno je to da je 4-metarska Čehinja POTPUNO spremna za let.
Dakle, evo kako je išao finiš. Prvo sam izradio montažnu ploču u kabini. Ona je originalno zamišljena drugačije, a ja sam je prilagodio svojim željama i setup-u. Trebalo je pronaći što bolji način smeštaja komponenti koje se nalaze u kabini, da raspored bude logičan i zgodan za manipulaciju, a da sve komponente budu propisno pričvršćene i provetrene radi hlađenja. Na kraju je montažna ploča ispala ovako:



S’leva na desno: Mesto za prijemnik (JR R921 2.4), Servo kormila pravca (ispod), kontroler motora, prekidači kontrolera i UBEC-a.









Kada je montažna ploča ulepljena u trup, naprevio sam usisnik za hlađenje. Turbo spiner bi bio dovoljan za neku „pitomiju“ pogonsku grupu, ali ova od 2kW zahteva znatno ozbiljniji pristup hlađenju:





Kada je to završeno, montiran je „motorić“:



Pa onda i sve ostalo, ispod pločice sa čičkom je kontroler motora. Pločica je odignuta 10mm da bi kontroler bio dobro obstrujavan vazduhom za hlađenje :



Prijemnik i servo pravca:



Na pločici sa čičkom je postavljen kontroler baterije. Veoma zgodna sprava koja kontroliše stanje svake ćelije. Što je još važnije, ako se napon bilo koje ćelije spusti isod podešenog nivoa (ja sam postavio na 3,2V), počinje veoma prodorno da pišti. To u prevodu znači – ajmo na sletanje. A tu su i prekidači:



Gornji prekidač je za kontroler motora, a donji za UBEC. Kada smo kod njih, da kažem i to da sama napajanje servoa i prijemnika udvojio.  Znači napajanje vrše i UBEC (smešten je ispod prekidača) i kontroler motora sa svojim ugrađenim BEC-om. Tačnije, pošto je napon koji daje UBEC 5.95V na 7.5A, a napon BEC-a iz kontrolera 5.5V na 4A, napajanje vrši UBEC, dok je kontrolerov BEC „blokiran“ zbog nižeg napona. Ako iz nekog razloga UBEC bači kašiku, BEC momentalno preuzima napajanje. Na ovaj način se značajno povećava pouzdanost.

Baterija (6S 5000mAh):



Sve zajedno izgleda ovako:





Tek posle montaže pripadajućeg servoa, završeno je kompletno upravljanje kormila pravca:



Otvor u trupu za prolaz poluge sam namerno maksimalno proširio, kako bi doprineo ventilaciji unutračnjosti trupa.
Još da napomenem da je satelitski prijemnik montiran u vertikalcu i zauzima ovaj položaj (naravno – unutra):



Planiram (ako ne smislim nešto bolje) da odušne otvore izbušim na poklopcu kabine, u ovoj zoni:



Za sada toliko. Ostaje da sačekamo lepo i prijatno vreme, pa u vazduh.



Ćeraćemo se još, ali na livadi (<--)

 (pijemo)
« Last Edit: January 28, 2010, 12:25:02 AM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline kole

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #52 on: January 28, 2010, 12:36:28 AM »
Svaka cast Lazo!

Ajd malko objasni taj udvojeni sistem UBEC - BEC, bas me kopka???
Aeroplan Jocika, vidi!

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #53 on: January 28, 2010, 01:16:21 AM »
Svaka cast Lazo!

Ajd malko objasni taj udvojeni sistem UBEC - BEC, bas me kopka???

Nema tu neke velike filozofije Kole. Kontroleri koji nisu OPTO, imaju na pločici posebno BEC kolo koje napaja prijemnik i servoe. Kako mu ime i kaže, eliminiše potrebu za dodatnom baterijom koja bi bila samo za napajanje prijemnika i servoa. To kolo prilično povećava temperaturu čitavog kontrolera, naročito ako je priključeno dosta "žednih" servoa. U poslednje vreme taj problem je dosta ublažen ugradnjom BEC-ova koji su svičeri. Ipak, bolje je da se kontroleru prepusti samo funkcija upravljanja sa motorom, a da posebno i odvojeno kolo UBEC bude zaduženo za napajanje ostalih komponenti. Ovo ne samo zbog prethodno navedenih razloga, nego i zato što posebni UBEC-i mogu da daju i znatno jaču struju od ugrađenih BEC-ova. Tako je znatno umanjena opasnost (ako ne i potpuno eliminisana) da prijemnik i servoi, u nekom trenutku kada su svi servoi maksimalno opterećeni, povuku veću struju nego što može dati slabašni BEC, pa napon padne ispod dozvoljenog za prijemnik, pa se prijemnik resetuje, pa... Ako nisi imao dovoljno visine, a prijemnik se nije brzo "povratio" - olivadio si model.
Da ne bi bilo "sukoba između BEC-a i UBEC-a, praktikuje se da se srednji (crveni) pin iz konektora kontrolera izvuče iz konektora i izoluje. Na taj način kontrolerov BEC više ne može da napaja prijemnik i servoe, već taj posao u potpunosti prepušta UBEC-u. E sad, ja sam rešio da BEC ipak ostane u rezervi (pouzdanosti nikad dosta). Kako ne bi došlo do "sukoba", odnosno da onaj sa većim naponom počne da "puni" onog sa manjim naponom, na plus žice kablova i kontrolera i UBECA sam stavio jače diode (do 8A) tako da propuštaju samo prema prijemniku. BEC koji ima 5.5V je blokiran i nije opterećen svo vreme dok je UBEC u funkciji, jer on ima 5,95V. Jednostavno ne postoji protok sa nižeg na viši nivo, a obrnuti protok je onemogućen diodama. BEC će početi da napaja ostale komponente tek ako napon UBEC-a padne ispod 5.5V, a dotle predstavlja samo zlatnu rezervu.

 (pijemo)
« Last Edit: January 28, 2010, 01:18:11 AM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline SDmodelar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 271
    • Moj KP
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #54 on: January 28, 2010, 08:36:54 AM »
 (res) Veoma elegantno rešenje.
Lazo se ipak na vreme dočepao mudrijaških knjiga.

Pozdrav
Uslužna izrada delova od plastike vakumiranjem
Skype:  sdmodelari
http://www.kupujemprodajem.com/31402-1-nikola-djordjevic-svi-oglasi.htm

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #55 on: January 28, 2010, 09:52:12 AM »
Lazo jel' si stavio obicne "silikonske" ili schottky diode?

Pretpostavljam sa su schottky diode, ali nije na odmet zbog dugih reci da su ove druge u konkretnoj aplikaciji pozeljnije jer imaju duplo manji pad napona na sebi.

pozzzz

Offline kole

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #56 on: January 28, 2010, 12:31:29 PM »
E to je to, diode znaci.

Ajd prikazi neku semu ili eventualno slicicu.  Hvala.
Aeroplan Jocika, vidi!

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #57 on: January 28, 2010, 09:21:38 PM »
Ne treba ti sema kad je jedna recenica dovoljna.

Povezes mase prijemnika, kontrolera za motor (sa BEC_om) i UBEC_a zajedno, zatim povezes + od UBEC_a na anodu jedne diode, + od BEC_a od kontrolera za motor na anodu druge diode, spojis katode od obe diode zajedno sa + od prijemnika.

Koristis shottky diode od recimo 10A i 45 inverznog probojnog napona, na njima je direktni napon recimo pri 5A jedno 0.5V (tako da kad prodje taj pad napona preko recimo BEC_a od 5.5V ostace ti na prijemniku 5V posle te diode).

pozzzzz

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #58 on: January 29, 2010, 12:21:22 AM »
Ama upravo tako, Samo da malo pojednostavim stvar (a da prođem bez crtanja, jer sam noćas intalirao Windows-7 pa još nisam preinstalirao sve programe).
Elem, od kontrolera do prijemnika ide klasični servo trožilni kablić. Ona srednja žica (obično crvena) je +, i obično se njen pin izvuče iz konektora i izoluje ako napajanje za prijemnik daje UBEC ili posebna baterija. Umesto toga, na mestu koje ti odgovara presečeš samo tu srednju žicu i između krajeva zalemiš diodu tako da propušta ka konektoru, odnosno prijemniku. Dioda mora da podnosi struju i napon barem koliko daje BEC iz kontrolera, ali bolje je da ima rezervu od barem 10-20%. Takođe je bolje da je pad napona na diodi što manji, i tu su shottky diode u prednosti za par desetinki V. To i nije baš presuno, jer je raspoloživa margina napona prilično velika. Bitno je da napon posle diode bude barem 4.5V, a sa bilo kojom diodom će biti oko 5V. Sve to isto se uradi i na crvenoj + žici koja ide od UBEC-a do prijemnika. Razlika je smo u tome što je taj kablić dvožilan, odnosno ima samo + i -. Ulazne žice u UBEC se zaleme za konektor na koji se spaja glavna baterija, i to je sve.

 (pijemo)

P.S.
Ideja jeste moja, ali za detalje oko izvodljivosti i tipa dioda sam se obratio onome koji to zna mnogo bolje - Zoranu Grujiću.
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline kole

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #59 on: January 29, 2010, 12:41:15 AM »
Hvala. Mislio sam da je tako, al ko velim da pitam da nije neka NASINA tehnologija u pitanje.
Aeroplan Jocika, vidi!