Author Topic: Thermik-XL Elektro od Valenta Model  (Read 66063 times)

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #60 on: January 29, 2010, 11:19:13 AM »
Ima samo jedan problem kod UBEC_a, oni su obicno "buck step down" tipa, pa je veca verovatnoca da kad probije izlazni tranzistor da na izlazu UBEC_a bude sav napon kao i na ulazu (u konkretnom slucaju 22V), tako da je potrebna samo malo slozenija sema, znaci fali jedna zenerka i dva osiguraca (i na BEC_u i na UBEC_u posto pretpostavljam da su oba switcher_i).
Recimo 6.2V zenerka tako da kad napon na UBEC_u krene da raste ona na prijemniku zadrzi 6.2V, a kad struja poraste preko vrednosti osiguraca da on prekine kolo. Osiguraci bi trebali biti brzi.

pozzzz
« Last Edit: January 29, 2010, 11:23:16 AM by petar »

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #61 on: February 22, 2010, 07:05:00 PM »
Odluka je donešena! Bušiiiiiii hahahahaha, bušiiiiiii hahahahaha...!

Kao što je i bila početna ideja, da bi se obezbedilo što bolje hlađenje pogonske grupe, izbušio sam zadnji deo kabine. Zašto baš tu? Pa zbog toga što nisam želeo da bušenjem slabim trup, na tom mestu zbog opstrujavanja već postoji podpritiskak koji će da pomaže u ventilaciji unutrašnjosti, a i ako mi se ne dopadne - kabinu mogu lako da zamenim. Na sreću, dopalo mi se kako je ispalo. Na prvi pogled se i ne primećuje, jer je kabina crna. Evo kako je ispalo:







Da di kabina bolje ležala na trupu, u toj zoni sam unutra stavio zatege od kevlara:



Ova zima mi je, čini mi se, najduža u životu. I do sada ih nisam voleo. ali od ove - mrzim ih iz dna duše!

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #62 on: February 22, 2010, 11:58:53 PM »
Gosn. Lazo, pa Vi baratate tim kompozitima kao pekar sa testom  lol

A delimo isti misljenje u vezi zime:najbolja zima je ona koja se vidi - samo na razglednici.

WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2177
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #63 on: February 23, 2010, 12:09:09 AM »
u bre Lazo, sto upropasti kabinu s ovim rupama... :sljus

hehe, salim se naravno, masina je fenomenalna...
 (res)
Nikola | rcfly.in.rs


Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #64 on: March 21, 2010, 06:30:36 PM »
Mislim... Šta reći?!?...

















Čim završim prebacivanje GOMILE fotografija i snimaka od ova dva dana, a i dok dođem malo sebi od silnih događaja, sledi i tekst i još slika. Za sada samo mogu da kažem - PREDIVNO!!!

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline POSEIDON

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 395
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #65 on: March 21, 2010, 07:51:49 PM »
E čestitam Lazo!...došao i taj dan da čehinja omiriše srpsko nebo (res)

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2177
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #66 on: March 21, 2010, 08:07:22 PM »
Mislim... Šta reći?!?...





U bre al` je ova cehinja visoka...  :big smile
a tek ovaj turbo prop motor...krivo mi je sto to ne videh juce uzivo prvi let...al bice prilika..

 (res)
Nikola | rcfly.in.rs


Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #67 on: March 21, 2010, 08:12:05 PM »
 :)aplauz ide gore ki zmaj, lepo nema sta nek sluzi dugo!!!!!

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #68 on: March 21, 2010, 09:30:58 PM »
přejeme Vám hodně létání s ptákem :)aplauz

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #69 on: March 21, 2010, 10:11:05 PM »
Svaka čast i da te duuuugo dobro služi...

Danas sam uživo video krila od ove jedrilice. Dobro je Laza napisao, šta reći, fenomenalno...  Izrada je perfektna...

Lazo, sad ti je ostalo samo da uživaš sa tvojom "čehinjom"...

Pozdrav

Mirče


Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #70 on: March 21, 2010, 10:57:57 PM »
Pa, tako vam je to sa Čehinjama...


Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #71 on: April 19, 2010, 02:16:13 AM »
Pošto su se pojavili problemi sa pogonskom grupom, neželjeni isto koliko i ošekivani, morao sam da preduzmem odgovarajuće mere. Naime, sprovesti 2kW snage i 50.000o/m do elise veličine magarećih ušiju, a sve to preko četiri zupčanika reduktora koji moraju da obrtaje svedu na nekih 6-7.000, veoooma je težak zadatak. Pa ko god da pravi taj reduktor. Pre ili kasnije će reći - e sad vrti sam, ja više neću! Ali dobro. Probao sam, nije mi se dopalo, ajmo da nađemo bolje rešenje. Znači - nazad u laboratoriju. To je jedan od razloga zašto volim ovaj naš hobi. U toku jedne neprospavane noći, doneo sam odluku - reduktor ide napolje! Pošto zajedno sa njim onda mora i inruner napolje, unutra mora da ide outruner. E, ali oni imaju znatno veći prečnik od inrunera približne snage. Naime, inruneri maksimalnu snagu ostvaruju pri veoma visokim obrtajima, koji se onda moraju redukcijom svesti na obrtaje upotrebljive za sklopive elise. Outruneri pak, maksimalnu snagu postižu na mnogo manjim obrtajima, zahvaljujući velikom prečniku i velikom obrtnom momentu, pa im redukcija ne treba. Problem je u tome što je prostor u trupu jedrilice veoma skučen, pa se outruneri ne mogu montirati u samom nosu. Merenjem sam ustanovio da bih u Čehinju mogao da montiram motor prečnika do pedeset milimetara, ali tek ako se odmakne 52mm od nosa!?! Pa dobro, odmaknuću ga! Smislim par mogućih rešenja (sa akcentom na jednostavnosti i pouzdanosti), i krenem po internetu da tražim odgovarajući motor. O'ma sam ošacovao Hacker A50-16S. Legao bi k'o budali šamar. Ali, gde god brcnem - nemaju ga na stanju!? Krenem da tražim alternative, ali nikako da ubodem nešto što je makar blizu ovom. Već je bilo kasno pre podne, kad zove me Veljko. Kažem mu koja mi je ideja i da tražim neki motor po internetu, kad on - pa imam ja Hacker A50-16S, samo ne znam dali bi ti odgovarao... Nisam mogao da poverujem!? Tog trenutka mi bi krivo što nije žensko, pa da o'ma odem da ga izljubim! Al' šta ćeš. Sudbina je tako 'tela lol
Kako god bilo da bilo, u narednih par dana sam, uz veliku Giletovu tehničku i logističku pomoć, napravio, da ga tako nazovem, distancer i montirao ceo sklop sa motorom u Čehinju. Tokom proteklog vikenda sam napravio više letova, i mogu da kažem da fenomenalno funkcioniše. Pošto mi foto-aparat nije bio pri ruci tokom montaže, lakše mi je bilo da to nacrtam, nego da razmontiravam zbog slikanja. Jedino me mrzelo da crtam "crviće" i šrafove, pa su prikazane samo rupe u koje su uvrnuti:




Mislim da se iz ovih slika lako može zaključiti kakva je izvedba, pa neću da davim sa objašnjenjima. Sve u svemu, spolja izgleda kao neki duži reduktor, a unutra nema zupčanika, već je samo produžena osovina motora. Inače, osnovni materijal je dural, osim, naravno, osovine koja je čelična.

A sve to montirano sada izgleda ovako:


Kako se vidi, napravio sam neke nužne izmene na kabinskoj ploči, kako bi montaža bila moguća.

Sa elisom 18x9, pogonska grupa daje oko 6.300 grama statičkog potiska, pri 6.800o/m. U praksi to funkcioniše tako što Čehinja 'ladno penje potpuno vertikalno sa nekih 13m/s!? A pogon se skoro i ne čuje, čim malo odmakne. Napravićemo prvom zgodnom prilikom neki dobar snimak koji to ilustruje. Pošto je sve zajedno nešto lakše od ranije kombinacije, izvadio sam onih 20 grama balasta iz repa, da bi težište bilo na idealnoj poziciji.
I što je najvažnije - ne razmišljam više o zupčanicima!!!

 (pijemo)
« Last Edit: April 19, 2010, 02:46:19 AM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #72 on: April 19, 2010, 10:41:21 AM »
Sjajno Lazo, svaka čast...

Oduševljava me modelarska kreativnost a, u tvom modelu je baš ima...
Jedva čekam da Čehinju vidim negde uživo, kako leti...

Pozdrav

Mirče

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #73 on: April 19, 2010, 01:12:33 PM »
vidim ja da mi je tih 13 m/s nesto cudno i poznato iu setim se naravno:

Focke Wulf FW 190

http://en.wikipedia.org/wiki/Focke-Wulf_Fw_190

 (res)

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #74 on: April 19, 2010, 02:27:43 PM »
Bre Mišo, ne udaraj mi u tanku žicu! To mi je omiljeni avion. Kurt Tank je odradio fenomenalan posao. Sva sreća pa je Hitler bio dovoljno glup, pa je zakočio razvoj tog projekta!

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!