Author Topic: Thermik-XL Elektro od Valenta Model  (Read 65872 times)

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #75 on: April 19, 2010, 04:22:24 PM »
Je l' to onaj sto je posle Juanu Peronu pravio avione?
Inace je bio sam sebi probni pilot, tako kazu.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #76 on: April 19, 2010, 05:58:50 PM »
Jeste, ali da se ne udaljavamo od teme topic-a.

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #77 on: April 20, 2010, 11:45:25 AM »
Wk. Nr. 930838, a Fw 190 F-8, currently in storage at the Yugoslav Aeronautical Museum in Belgrade.  (res)
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #78 on: April 30, 2010, 05:53:18 PM »


 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #79 on: April 30, 2010, 07:36:24 PM »


 (pijemo)
« Last Edit: April 30, 2010, 07:39:30 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #80 on: May 01, 2010, 03:13:25 AM »
Ič nema da e lošo ako uključite zvučnjaci.



 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline sermilan

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 60
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #81 on: May 03, 2010, 01:11:44 AM »
Ubavo, doktore, mnogo ubavo.
Stvarno deluje veličanstveno ta ptičurina, prosto me potseća na ono praistorisko čudo, Pterodaktil, kad prozuji u krupnom planu. A evo i meni je stigao Simprop Intention, a na putu je i pogonska grupa:
    AXi 2820/08PG (gear 4:1)
    Jeti SPIN66 + Jeti Box programator
    šest kom. Aeronaut CAM carbon elisa

Jedino imam mali problem što je kompletno uputstvo na Germanskom  >:(, prevrnuo sam internet, ali ne mogu da nadjem englesku verziju instrukcije. Simpropov sajt nema mail adresu (bar je ja nisam zapazio), pa da ih čovečanski zamolim za engliš verziju, a i švaba kod koga sam pazario jedrilicu ne odgovara na moje vapaje. Možda ti imaš neku ideju gde da potražim......
     
    pozdrav, Milan
« Last Edit: May 03, 2010, 01:13:50 AM by sermilan »

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #82 on: May 03, 2010, 12:17:05 PM »
Potražio sam i ja, ali ništa! Međutim, nije ni važno. Verovatno je originalno uputstvo sa dosta slika i skica, pa ne bi trebalo da bude problema za montažu. Ako baš negde zapne, onda na Google prevodilac, samo bolje ti je sa Nemačkog na Engleski. Ako tražiš sa Nemačkog na Srpski, trebaće ti i gusle da to možeš kako-tako da čitaš :big smile. A tu ti je i pomoć prijatelja, pa pola-pola... :big smile
Sve u svemu, neće biti nikakvih problema da tu lepojku digneš u nebesa ;namig

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #83 on: May 03, 2010, 12:32:36 PM »
Ubavo, doktore, mnogo ubavo.
Stvarno deluje veličanstveno ta ptičurina, prosto me potseća na ono praistorisko čudo, Pterodaktil, kad prozuji u krupnom planu. A evo i meni je stigao Simprop Intention, a na putu je i pogonska grupa:
    AXi 2820/08PG (gear 4:1)
    Jeti SPIN66 + Jeti Box programator
    šest kom. Aeronaut CAM carbon elisa

Jedino imam mali problem što je kompletno uputstvo na Germanskom  >:(, prevrnuo sam internet, ali ne mogu da nadjem englesku verziju instrukcije. Simpropov sajt nema mail adresu (bar je ja nisam zapazio), pa da ih čovečanski zamolim za engliš verziju, a i švaba kod koga sam pazario jedrilicu ne odgovara na moje vapaje. Možda ti imaš neku ideju gde da potražim......
     
    pozdrav, Milan
ako nije preogromno mogu da ga prevedem na naški :)
« Last Edit: May 03, 2010, 12:35:04 PM by flugzeug »
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline sermilan

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 60
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #84 on: May 03, 2010, 11:41:34 PM »
Ma, Lazo dosetio sam se Google prevodioca sa švapskog na engleski ali problem je što ovog uputstva uopšte nema na internetu. I dobro si primetio ima desetak korisnih fotki i par tehničkih skica i sigurno nije veliki problem i tako sklopiti ovu ticu (pogotovu kao što reće uz pomoć prijatelja, :)aplauz), ali ima dosta tekstualnih informacija (oko 10 strana A4) i mislim da ne bi bilo loše sve to probistriti. Probaću da tekst skeniram i prebacim u Word pa da se prevede na Engleski, u svakom slučaju hvala i Flugzeug-u na ponudjenoj pomoći oko prevoda.  Ali hajde da ne skrećem temu, ipak je ovo topik o ''Pterodaktilu'' od Valenta Model

                     pozdrav, M.  
« Last Edit: May 03, 2010, 11:57:42 PM by sermilan »

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #85 on: May 04, 2010, 10:10:05 AM »
Cestito Lazo
 (res)
Nemam zborovi........
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #86 on: September 29, 2010, 08:22:01 PM »
Ovo sam napisao 15.06.2010. na veliku molbu Gileta:

"Na Giletovu neizmernu žalos', Čehinja mi je, hvala na pitanju, verna do bola veliki osmeh. Izdala me je elisa, koja po preovlađujućem mišljenju na forumu, nikako ne može da se svrsta u "kinesko đubre".
Nije mi tu ovih dana foto aparat, pa nisam mogao da ilustrujem ono što se događalo u subotu. Zato još nisam postavio post na tu temu, što ću prvom prilikom i uraditi. Za sada, samo ukratko. Pre nego Gile ide da leči od traume krtice po kukuruzu veoma smesno.
Elem, u Subotu se dogodilo to da je pri penjanju pod motorom, na nekih dvestotinak metara, pukao krak nove novcijatističke elise Aero-Naut CAM Carbon 18x9 (toliko o brendovima), i to na desetak milimetara od osovinice za sklapanje kraka. Zbog trenutnog debalansa, a pri punom gasu, nastale su takve razorne vibracije i tako snažni momenti, da je to bukvalno "rascvetalo" nos trupa i izčupalo motor sa preostalim krakom. I to sve uz veoma jak prasak. Kakve su to sile, može svako da se uveri ako pokrene bilo koji motor na oko 6000-7000o/m sa samo jednim krakom elise približnih dimenzija. Garantujem da će izazvati takve tektonske poremećaje, da će da ih registruje i seizmološki zavod. To je oko 80kg poprečno na osovinu motora, i na oko 120Hz!
Kada je ostala bez motora, jedrilica je postala potpuno nestabilna, jer je težište otišlo makar 10-15cm iza aerodinamičkog centra. Samim tim je postala neupravljiva, što je rezultiralo kovitom do zemlje (tačnije do kukuruza).
Rezultat (koji će Giletu o'ma da rasuši preuranjene suze radosnice):
1. Osim "rascvetanog" nosa, na jedrilici NEMA NITI JEDNE JEDINE OGREBOTINE (kompozit je to);
2. Izdajnički krak sam pronašao na oko 30m od mesta prizemljenja jedrilice;
3. Motor sam, uz veeeeeeliku pomoć drugara Branka Bijelića i Vlade (poznatiji kao Saburov brat), posle 3-4 debela sata pronašao na oko 15-20m od jedrilice, na potpuno neočekivanom mestu - prašnjav ali neogreban;
4. Sva elektronika radi besprekorno;
5. Srce na mestu.

Naravoučenie:
Ko rano rani - sam upada u nju! U prevodu: Gile, prerano si se obradovao

Kada dođem do foto aparata, ovo ću postaviti kao poseban post na pripadajućem mestu.
"


Prošlo je od onda preko nekoliko meseci, tokom kojih me je preokupiralo rešavanje nekih veoma bitnih životnih i porodičnih pitanja, pa nisam stigo ni da pomislim na izlazak na livadu, a kamo li na opravke. Zato sam tek pre neki dan uspeo da odvojim malo vremena pa da rešim i ovaj problem sa Čehinjom. Dakle, ovako je sve izgledalo posle pada 12.06.2010:








Ovo je bilo jedino oštećenje van zone nosa. Naprslina u želkotu na boku ispod kabine. Niti ogrebotinica bilo gde drugde:


Znači, sve to posle vertikalnog kovita sa par stotina metara!? Ipak je kompozit - kompozit. I još kada je karbonski... Ma to ti je zaebalo vek!

Tokom poslednjeg vikenda sam za nekoliko sati popravio sva oštećenja, i - Čehinja je juče ponovo bila visooooko na nebu u punom sjaju. K'o da ništa nije bilo. Treba još par sitnih intervencija estetske prirode da uradim, ali to ću kasnije, kada se odlučim za kolor šemu.





 pijemo
« Last Edit: September 29, 2010, 08:35:47 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #87 on: September 29, 2010, 08:26:40 PM »
E bas si me obradovao sa ovim postom! Drago mi je da ponovo leti!

Inace sa slika koje si okacio ja mogu jasno da vidim dve zone na lomu, tj. zamor materijala koji je nastao nekom mikro prskotinom a zatim klasican lom. Ubuduce prlikom inspekcije modela treba i na ovo obratiti paznju!

poz
Veljko

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2177
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #88 on: September 29, 2010, 08:34:33 PM »
Ufff dobro je.. po onom strahovitom prasku iz price brata, mislio sam da su mozda samo repne povrsine ostale...dobro je da je sve skoro na jedrilici ostalo kako treba.. Lazo svaka cast za popravku..Da vodis racuna u buduce prilikom odabira propelera...  ;namig

 (pijemo)
Nikola | rcfly.in.rs


Offline englez

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 467
  • Mowing the grass
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #89 on: September 29, 2010, 08:35:56 PM »
Gde je to? Na Savi?

signatures are silly, read some, See what I mean?