Author Topic: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton  (Read 83342 times)

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #120 on: October 28, 2011, 12:16:13 AM »
Mali update. Danas sam na pisti prvi put upalio motor na modelu da vidim kako podnosi vibracije. Sve fino radi i sto se toga tice je OK, medjutim imao sam peh... izgoreo je servo gasa  ") 
Dao sam pun gas da povuce gorivo i dok sam vrtio elisu osjetio sam miris plastike, i cim sam pipnuo servo gasa bio je vreo. Tolko o InoLab servoima.






Model je bez poklopca motora jer sam mislio da ce trebati neko stelovanje, posto sam ga u medjuvrmenu skroz rastavio da ga pregledam posle razrade, medjutim nista, upalio je brzo, i radi bez greske, jedino me peh sa servom sprecio da ga taksiram po pisti.
Ostalo je da se sredi sauh i to bi bilo to sto se tice priprema za let.

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #121 on: October 28, 2011, 10:07:52 AM »
Bolje sto ti se desilo to sa servo motorom sad dok ga testiras nego, ne daj boze, dok si u vazduhu. Ali zato i treba sve lepo istestirati pre prvog leta. Prelep model, pozzz!!!

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #122 on: October 28, 2011, 10:28:41 AM »
Ма да, среча да ти се то десило пред полетање.
Него, знаш да ако је серво са металне зупчанике и ако је полуга метална биче проблема :mhm
Значи мора да има нешто пластично- пластична полуга за серво, за гас и слично.
Моја препорука је да летиш модел први пар дана без поклопац за мотор-капутаж. То што ниси имао проблем док си разраџивао мотор и таксирао по писту ништа незначи. Могуче да је све супер пар летова па тек ондак да се нешто зезне(тако је код мене било).
Поздрав (pijemo)
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #123 on: October 28, 2011, 12:47:15 PM »
E pa kume, neka je sa srećom (mislim prvi test na pisti), a servo... :pop:, Bog da mu dušu prosti!

Vidiš Sale kako je lijepo učiti na tuđim greškama.
Šta mu je moglo biti? Jesi li uskladio krajnje položaje, da nije ostao opterećen pokušavajući da dostigne krajnji položaj leptira na karbu.?!

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #124 on: October 28, 2011, 01:38:06 PM »
Znam za taj problem. Nastelovao sam ga da mu je korak manji nego karburatoru mozda je to bila greska!?
Meni je bilo logicno da ako ga pustim da moze da se okrene vise nego sto moze poluga karburatora, onda ce biti pod opterecenjem, ako je dat pun gas.
Nije proizvodio nikakav zvuk kada bih dao pun gas, mislim da sam provjeravao i da se nije ni grijao.
Drugi rade savrseno, dobro sto je ovaj, da je neki od komandnih povrsina, onda bih se bas zabrinuo.

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #125 on: October 28, 2011, 07:57:36 PM »
@Zajo
Izvini zaboravio sam da ti odgovorim.
Veza izmedju serva i gasa je celicna poluga od 2mm, ali je plasticna ruka na servu, i plasticni ball-link na polugi gasa.
Ne znam dali je to mogao da bude uzrok?
Koliko sam ja shvatio, veza ne smije da bude metalna zbog provodjenja struje? ( ako je tacno, onda to nije razlog kvara )

Pozz  ()-()

Offline bimmer

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 361
    • You Tube channel
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #126 on: November 06, 2011, 06:03:16 PM »
Dosao i taj dan.........



















video.... uskoro.....

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #127 on: November 06, 2011, 06:47:18 PM »
Dule hvala na slikama, extra su kao i uvjek!
Danas nas je posluzilo vrijeme a i ja sam se super proveo. Prvi utsci su izvanredni, avion leti kao san. Posle ovako duge gradnje i toliko vremena potrosenog na model, covjeku nije sve jedno kada ga polece prvi put, medjutim ne mogu da kazem da sam imao neku veliku tremu. Za to su zasluzni najvise drugari koji su dosli da pruze moralnu a pomalo i fizicku podrsku  ()-() Hvala vam svima, Batu najvise jer je ovo vecinom njegovih ruku djelo, Fenixu na konstantnoj pomoci i podrsci i Djoletu koji je danas dosao cak iz Ulcinja.
Sto se modela tice, ima nekoliko stvari koje mi se ne svidjaju i pokusacu tek sada da malo radim na njima. To je prije svega teziste, mislio sam da ce pun rezervoar rijesiti problem, ali hvalilo je tu jos dosta tereta napred, iako sam se trudio da tokom izrade prebacim sta god mogu sto vise ka nosu. Jednostavno takav je model i mislim da bi tu malo trebalo poraditi na konstrukciji jer vidim da se svi zale na problem sa tezistem.
Ostale stvari su moja krivica, ali na svu srecu uglavnom nisu velike greske u pitanju.
Let je trajao jako kratko zato sto mi je posle 5 minuta leta otpala poluga gasa, razlog - posle nekoliko skidanja i stavljanja nisam stavio locktite.
Tu se dobro pokazao prekidac za gasenje motora, da nije bilo njega trcali bi za modelom, jer je bio zaglavljen na nekom jacem ler-gasu.
Stajni trap se pokazao lose, iskrivio se po sletanju i on ce biti zamjenjen jacim. Sada kada sam vidio da hvali tezista napred mogu slobodno da napravim neki jak od debljeg aluminijuma, a mogu i da ojacam poklopac motora koliko god hocu.
Let je bio dosta kratak da bih vam prenio neke vece utiske, ali vidjece se sve na klipu.
Planirao sam danas da malo vise letim, ali zbog trapa i poluge gasa, nisam htio da izazivam gremline.

Offline bimmer

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 361
    • You Tube channel
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #128 on: November 06, 2011, 07:33:43 PM »
Bice to sve dobro, samo mu fali malo finesa i detalja. Model izgleda prelijepo a i vidi se da ce da leti isto tako.
Evo i video snimka.....


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #129 on: November 06, 2011, 09:47:59 PM »
Čestitam od sveg srca... :)aplauz :)aplauz :)aplauz
Pošto nisam bio prisutan da ti čestitam "uživo", kao drugari po uspešnom sletanju, ja sam evo poljubio monitor... ;namig


Prelep model, svidja mi se kombinacija boja...

Prvi letovi su uvek "najstrašniji" i obično se na njima pokaže šta još treba doraditi, kad se to prodje, onda samo uživanje...
Ako smem da primetim, bio bi manje repat da ima kapotaž  ;namig

Još jednom, da te dobro i dugo služi, a sad "napadni" onaj war bird, koji si kupio ako se nevaram...


Pozdrav

Mirče
« Last Edit: November 06, 2011, 09:57:03 PM by mirce »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #130 on: November 06, 2011, 10:40:25 PM »
Hvala Mirce! Mogu ti reci da jedva cekam da pocnem da radim na njemu, a u planu je i cessna 182, nadam se da je to samo zagrijavanje za neki Ziroli ili nesto slicno.   (<--)

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #131 on: November 06, 2011, 11:26:57 PM »
Pridruzujem se cestitkama i cini mi se da RCG sa velikom lakocom nosi ovaj avion..svaka cast. Nego nesto ste mi mnogo tajanstveni u vezi novih projetaka, moze li mali nagovestaj? pozzz

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #132 on: November 06, 2011, 11:34:54 PM »
cestitke i od mene. taj prvi let je prosao i nadam se da te sada ceka mnogo sati uzivanja.
pozdrav

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #133 on: November 07, 2011, 10:26:27 AM »
Quote
et je trajao jako kratko zato sto mi je posle 5 minuta leta otpala poluga gasa, razlog - posle nekoliko skidanja i stavljanja nisam stavio locktite.
E... A ја сам ти рекао да ти нетреба прекидач за гасење мотора  :sljus
Quote
To je prije svega teziste, mislio sam da ce pun rezervoar rijesiti problem, ali hvalilo je tu jos dosta tereta napred, iako sam se trudio da tokom izrade prebacim sta god mogu sto vise ka nosu.
Ако поместиш мотор 5мм напред решичеш тај проблем без додавање тежину.Треба че ти дужи штрафови и 3мм дебеле шајбне.
Quote
Stajni trap se pokazao lose, iskrivio se po sletanju i on ce biti zamjenjen jacim
Можеш то а можеш и исти да појачаш карбоном са обе стране( функционира гарантирано  8)  )
Иначе ЧЕСТИТО  :big smile :)aplauz ()-() (res) Врх моделаства.
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline Miki Va

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 185
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #134 on: November 07, 2011, 12:43:28 PM »
Cestitke Sale za uspesno lasiranje pitssa :)aplauz .Model je pedantno uradjen vidi se da je ulozeno dosta truda i vremena u njega i prelepo izgleda u vazduhu  (res)
 Inace super si prosao u vezi ''decijih bolesti'' prilikom prvog leta jer to zaista ume da bude zeznuto dok se sve ne natrimuje i ne otkriju sve skrivene mane (poluga gasa) model se lako izlupa ,dok si ti sve to super odradio i spustio model citav  :)aplauz

Zelim ti puno uspesnih letova i ocekujemo da to sve snimite i da svi uzivamo u prelepom modelu!

Pozdrav celoj ekipi i  cekamo nastavak  ()-()