Искуство на изради монокок крила, испуњеног пенопластом.
Та спољна љуска од композита, носи оптерећење и смањује отпор, ако није сувише тешка. Компромис тежине и носивости није повољан, ако се ради као у наведеном примеру, јер је дебљина слоја везива велика, пуно је рада утрошено и чврстина је мала.
У пракси се тежи теоретском запреминском односу 1:3 у корист влакана. Ипак се често повећа количина везива до 50% и тако ослаби и отежа композитни слој.
Зато сам разрадио технолошки поступак:
1. Крило се мора шмирглати већим шмиргл-папиром од дужине крила. Никако малим парчетом, које смањује микро неравнине и прави таласе. Прво грубом, зноћом 80, па финијим шмиргл папиром. Препорука је да се папир налепи наличјем на равну плочу и крилом трља. Прашина се уклања усисивачем после сваког прелаза по површини. Повести већу пажњу на деловима где је жица истопила већу наслагу истопљеног и чвршћег слоја. На ту страну повећати притисак и број прелаза.
2. На поликарбонатну самолепиву фолију у жељеној боји, нанети тканину (савет је Арамид-Кевлар) без набора и по дужини орјентисаним влакнима. Пре лепљења се може додатно смањити тежина тканине, ако се из скројеног парчета пажљиво извуку свака друга попречна влакна, а основа, која иде уздуж, до врха крила и има улогу рамењаче, остави без олакшавања.
3. Тканину натопити епокси смолом и исцедити што више, чак и обрисати крпом. Сада имамо на лепљивој страни самолепљиве фолије налепљену арматуру, потпуно мокру, без мехурића ваздуха, која потпуно лежи на фолији.
4. Крило поквасимо по целој површини и темељно уклонимо смолу, да се једва назире танак слој смоле, да је површина влажна. Добре резултате даје већ наквашена крпа од предходног цеђења смоле из арматуре.
5. На већу пластичну фолију, дебљине 0,3 до 0,5 мм, или Ал лим-фолију за штамоарске клишее, ставимо поликарбонатну фолију, лицем према доле. На горњу површину мокре арматуре, поставимо мокро крило нападном ивицом по средини. Оборимо крило на доњаку, чврсто га држећи и уз затезање, преклопимо фолијом преко горњаке. Дуже крајеве, који прелазе излазни ивицу крила саставимо чврсто и затегнемо, да фолија чврсто налагне на целу површину крила. Дебљим и већим сунђером покријемо упаковано сендвич крило и оптеретимо до 0,5 кг/см кв. Оптеретимо више излазну површину крила, да тим притиском затежемо фолију у назад. Тако мирује до потпуног очвшћавања.
6. Спајање крила међусобно, или са трупом је могуће, ако се уклони слој поликарбоната, сем ако је у том делу крила остао уливен јачи материјал за спајање.