Author Topic: FPV EasyStar - komplet projekat  (Read 69008 times)

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #120 on: April 30, 2010, 08:33:05 AM »
E izvini tek sad sam ustvari procitao tekst , ja sam nekako shvatio da se mucis sa prop saver-ima.   :sljus

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #121 on: April 30, 2010, 08:40:31 AM »
E izvini tek sad sam ustvari procitao tekst , ja sam nekako shvatio da se mucis sa prop saver-ima.   :sljus
Ma ne, nisu prop-saveri u pitanju...zaista mi je pukao film nakon svega jer jednostavno nedostaje kvalitete i to je to, prilikom skidanja jednog od navedenih adaptera osovina motora puče kao da je ledenica, tu sam shvatio da : " nemam dovoljno novca da bi kupovao jeftine stvari". Sam sam kriv, ali kako kazu čovjek uči dok je živ. Osjetljiv sam na te stvari naročito na vibracije obzirom da kamera koju trenutno imam nije CCD nego CMOS koja je osjeljiva na vibracije, o tome se radi....

Radi se o ovakvom i sličnom prop holderu ili kako vec da ga nazovem...
http://hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8723
http://hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=5676
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline darko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 338
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #122 on: April 30, 2010, 09:41:50 AM »
Ja imam taj motor i propelere iz HC i sve radi besprekorno , vibracija nema ni malo a snage na pretek ! Imam i snimak FPVa sa tom konfiguracijom!
Ja sam prezadovoljan sa kvalitetom proizvoda sa HC. Samo mi je jednom dosla baterija kod koje jedna celija nije bila u redu a do sada sam imao preko 30 narudzbi !

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #123 on: April 30, 2010, 10:22:37 AM »
Ja imam taj motor i propelere iz HC i sve radi besprekorno , vibracija nema ni malo a snage na pretek ! Imam i snimak FPVa sa tom konfiguracijom!
Ja sam prezadovoljan sa kvalitetom proizvoda sa HC. Samo mi je jednom dosla baterija kod koje jedna celija nije bila u redu a do sada sam imao preko 30 narudzbi !
Koji si adapter koristio da fiksiraš elisu na osovinu motora? Ako možeš naćo link  ()-() Drago mi je da si zadovoljan.
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline enes

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 572
    • www.rcmodeli.hostzi.com
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #124 on: April 30, 2010, 03:21:40 PM »
Upravo sam ispuco 10 poruku i ne mogu da ti vise pisem hajde na www.rcmodeli.hostzi.com pa cemo nastaviti

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #125 on: May 19, 2010, 09:21:59 PM »
Evo mene opet, nakon malo duzeg cekanja sabrao sam sve sto mi treba, incident sa motorom koji sam imao sam riješio preko Enesa koji je takodjer član ovog foruma i moram da kazem da je paket od njeg stigao za 4 dana iz Njemačke  :mhm, naravno sve paše nema vibracija, LJEPOTA :D, eh sada doslo vrijeme sklapanja svega ovoga.
Obzirom na EagleTree OSD moram napraviti neke izmjene na priključcima kamere, bit će prava salata od kablova ( npr. 1 kabal sa kamere do OSD pa 1 sa OSD do TX, itd...)
Evo vrtim se vec dobra dva sata al nikako da (work) neshto konretno... Nema veze...
Evo par slika kako to za sad izgleda pa valjda cu do vikenda moći da zavrsim sa kablovima i prikljucima...










« Last Edit: May 19, 2010, 09:26:28 PM by flugzeug »
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #126 on: May 19, 2010, 09:22:36 PM »



« Last Edit: May 19, 2010, 09:26:52 PM by flugzeug »
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #127 on: June 12, 2010, 03:57:40 PM »
Nako nekih mjesec dana evo mene sa nastavkom radova :) većinu vremena sam proveo u izučavanju OSD PRO-a i eloggera, obzirom da je sve to za mene novo trebalo mi je malo više vremena da sve to svarim i shvatim kako šta funkcioniše.
Naravno prije toga, evo malo slika završnih radova na EasyStar-u ;)


Naravno prvo sam sve pospajao na stolu da isprobam jel sve OK i da naravno shvatim princip rada odnosno da se naučim koristiti. :D


Slijedeća stvar koja me je bila malo zabrinula je ta što sam planirao da sva elektronika sem video predajnika bude u trupu aviona, a kada se avion sastavi više nemam pristupa istoj :( elogger se putem USB-a može povezati na PC pa sam za to morao da napravim produžni utikač da bi ga mogao izvesti do kabine...
Prikjlučak sam izvadio sa starog CD-ROM-a a tačnije to je onaj na koji se uključuje audio kabal (Naravno sam taj kabal i koristio)


Naravno da sam istu stvar morao da radim i za PAN-TILT servoe, jer je i prijemnik morao da ide u trup, tačnije na početak repa.
Ovaj priključak takođe izvađen iz CD-ROM-a.

Ovdje se uključuju servoi za Pan i tilt....


Nakon što sam sve te kablove namjestio došao je na red trup :)
Morao sam naravno malo da napravim mjesta jer sam zaključio da će da bude tjesno :D



Smješten ESC

NASTAVLJA SE....
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #128 on: June 12, 2010, 04:00:50 PM »

Evo po malo i sva ostala oprema...


GPS je smješten iza motora tako da nema previše debel sloj materijala iznad sebe.


Nakon dužeg razmišljanja i kombinovanja našao sam i poziciju za moje FASST antene koje sam uvukao u plastične cjevčice koje su došle uz EasyStar.


Postavljene su cirka pod uglom od 90 stepeni (na slici je to malo više jer još nisu bile fiksirane kada sam slikao) jedna u odnosu na drugu tako da ne smetaju.


EasyPad (nosač kamere) će biti montiran pomoću 4 neodmiumska magneta..


NASTAVLJA SE...
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #129 on: June 12, 2010, 04:02:22 PM »

Krila sam ukrutio karbonskim trakama  10mm x 0.5mm (link se moze naći u ranijim postovima, mada se može nabaviti i od članova foruma)

Sebi sam ocrtao flomasterom i zasjekao skalpelom utor za karbonsku traku, nanjeo lijepilo i ubacio trakicu.

Evo kako je to izgledalo nakon sušenja...


Dodao sam po tri neodmiumska magneta na sastave krila zbog sigurnosti.


Krila su spremna :)

NASTAVLJA SE...
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #130 on: June 12, 2010, 04:03:31 PM »

Također učvršćeno karbonom..


Spremno za montažu  (:beer:)


Sve je zaljepljeno krep trakom tako da mogu pristupiti elektronici ako nakon prvog leta bude bilo potrebe ;)


Video predajnik sam morao da maknem na leđa, mislio sam da sam se riješio treskanja servoa (feritnim prstenovima) i to je bio slučaj sve dok nisam sastavio polovice trupa, blago treskanje je se iz nekog razloga vratilo. Sad je sve OK


SVe spremno za prvi let :) ukupna težina sa svim 955 grama....

NASTAVLJA SE...
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #131 on: June 12, 2010, 04:28:29 PM »
Da navedem još jednu stvar, danas je bio DAN D  (yay) (yay) (yay)
Vrijeme malo je reći savršeno za prvi let, livada perfektna (bez zgrada, kuća, vikendica, ljudi, DJECE, auta, dalekovoda .....)
Naravno poveo sam svog najboljeg prijatelja kao asistenta pa da probamo.
Sinoć izvagao model namjestio CG, pregledao sve kablove još jednom, napunio sve baterije i još jednom probao čitav sistem...
Jutros ustao rano, napravio reviziju sinoćnih radova, još jednom se uvjerio da je sve na mjestu i pravac livada.
Naravno da sam sve uradio po prije osmišljenom protokolu...
Ali da Vas nebi gnjavio dosadnim stvarima.....ajmo dalje
Nakon svih ispitivanja došao je momenat koji sam čekao dugo.
Naravno sav sistem je bio spojen i u finkciji, ja naravno video naočare danas nisam koristio.
Pozitivno sam se iznenadio da model nakon prvog lansiranja nije pravio nikakve probleme, CG je bio skoro pa perfektan (mozda jos 5 grama na nos i bit će 100% OK) prvi let sam mislio naravno da iskoristim na trimovanje koje nije bilo potrebno, samo da mi je baterija par grama teža bilo bi dobro, a može tu i komadić olova...
Nakon lansiranja moj kolega je nabacio odmah video naočare i izvještavao me o amperaži, trenutnoj visini/brzini, pogled je kaže bio fenomenalan, smetnji ili vibracija nije bilo apsolutno :) što mi je veoma veoma drago :)
Nakon 5-6 minuta prvog leta odlučio sam se da prizemljim model da bi provjerio temperaturu video predajnika za koju je se ispostavilo da je bila u granicama normale. Uslijedio je drugi let koji je ovaj put trajao malo duže, nekih 10 minuta naravno cijelo vrijeme sam testirao model na visini da vidim kako se ponaža... Nakon drugog sletanja olakšanje, sve je bilo OK, model nije pretrpio nikakva oštećenja.
Kada sam došao kući, uzeo sam da pregledam podatke koje je snimio elogger :)  (:sok:) iznenadio sam se da je svaki korak koji je model napravio snimljen, od voltaže amperaže, brzine leta, visine bla bla, baš sve :)
Evo slika sa google earth nakon što sam exportovao gps podatke :)

Na žalost nisam imao čime da snimim video sa kamere na avionu, imam snimak koji je kolega snimao sa zemlje, pa to ću okačiti dok malo izmontiram, naravno uskoro će da budu i snimci iz vazduha.

Ovim putem želim da se zahvalim svima koji su mi pomogli u ovom projektu, da nije bilo vaše pomoći jednostavno bi napravio previše grešaka koje bi se naravno negativno odrazile na model.  ()-()
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #132 on: June 12, 2010, 05:21:07 PM »
Bravo druze. (<--) i uzivaj.I meni se vec neko vreme mota ista ideja po glavi,ali mi je trenutno te sve malo preskupo.Puno uspeha i samo napred. ()-()

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #133 on: June 13, 2010, 12:10:02 AM »
Bravo druze. (<--) i uzivaj.I meni se vec neko vreme mota ista ideja po glavi,ali mi je trenutno te sve malo preskupo.Puno uspeha i samo napred. ()-()

Hvala cane ;) ()-()
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #134 on: June 14, 2010, 11:45:49 AM »
MNOGO LEPO!

Sledeci potez je pravo pilotiranje. Opet povedi prijatelja, podignes model na 80-100m i stavis naocari. Posto je model lepo natrimovan, bez gasa sa palicama u neutralnom polozaju ce lepo i mirno da jedri dok ti natenane namestas naocari. A onda pocinje zabava! Kameru namesti tako da vidis vrh nosa!

Vrlo je vazno da gas uvek polagano dajes i oduzimas, samo tako ces moci stabilno da letis bez iznenadnih poniranja.

Kad si vec stavio naocari, napravi jedan krug da osetis kako je to jedriti (ne diraj vertikalac, samo blago levo-desno), a onda polako dodas gas i drzis neki ugao i ravan penjanja u odnosu na liniju horizonta. Zato moras da imas vrh nosa u vidnom polju da bi mogao da odredis ugao penjanja/spustanja kad jedris i kada se penjes na motorni pogon. Popnes se na 200-250m i iskljucis motor pa pocinje jedrenje i osmatranje okoline. Sada je jako vazno da uocis razne repere pomocu kojih ces da nadjes sebe na zemlji. Kad gledas odozgo nije lako orijentisati se, bar prvi put! Zato ti treba prijatelj, da stalno prati gde se model nalazi i da te obavestava. Nema potrebe da ides daleko, ostani iznad mesta gde se nalazis u krugu od 300m i sve ce proci glatko.

I jos jedan savet za kraj, ako je model daleko od tebe 200 i vise metara nikako se nespustaj nisko! Kvalitet signala (RC i vido) ce biti dobar sve dok si visoko cak i na velikim rastojanjima. Ali cim se priblizis zemlji pocinju problemi. Na 500m udaljenosti i oko 50m visine pretpostavljam da ces izgubiti kontrolu.

Zelim ti leto puno termala, nista lepse nego kad jedrilica sama ide gore...