Author Topic: FPV EasyStar - komplet projekat  (Read 69431 times)

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #45 on: April 10, 2010, 01:17:20 PM »
Nikako mi nije namera da te gnjavim.
 (pijemo)

Nisam ni rekao da me gnjaviš  ")  (nene)
I da u pravu si, balza se uvija kada se laminira jednostrano, ja sam to shvatio jutros na onom dijelu koji sam sinoć probe radi laminirao, bila je slika. Sad radim obostrano, koristio sam minimalnu količinu epoxy, pa ćemo da vidimo kakva će težina, biti, ali ipak mislim da je to zaista neznatno. Bit će kasnije malo slika kako je ispalo. bit će ok sigurno, sad je to sve dosta čvršće.
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline Torik

  • Newbie
  • *
  • Posts: 15
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #46 on: April 12, 2010, 11:06:00 PM »
nice nice :)

Offline aco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 218

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #48 on: April 13, 2010, 10:54:45 PM »
Radilo se zadnja dva dana svašta, pa da počnem sa onim što prekjuče nisam završio, EasyPad.
Svi dijelovi easypada sam obostrano lamelirao staklenim tkanjem (hobbyking.com) u kombinaciji sa epoxy dvokomponentnim ljepilom. Ukupna težina easypada sa 2 šarafa za pan-tilt servo i sa plastičnim podloškama u koje se ti šarafi zavrnu je 15 grama, Nije loše. evo par slika....




Podloške sam napravio od obične plastike koje sam imao komad u sobi, neznam tačno ni od čega je ali djeluje mi dobra za za ovo.

staklena tkanina se uopšte neprimjeti vizuelno :)

Uglavnom ovo je završeno bez neke posebne muke, izgleda veoma dobro i što je najbitnije lagano je a čvrsto :)
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #49 on: April 13, 2010, 10:55:39 PM »
Prelazim sada na Ruder.
Kao što sam u prvim postovima naveo ruder sam htio uraditi sam jer sam često čitao da je je površina standardnog na "iziju" premala, teško ga je upravljati ukoliko se model kreće manjim brzinama. Nisam probao, ali valjda ljudi znaju :D
Odlučio sam to da uradim ovako: (slika kaže 1000 riječi)







Evo kako izgleda nakon lameliranja:


Sutra preksutra trebaju da mi stignu najlonske DU-BRO šarkice za ruder, pa mi preostaje to njih da stavim, i što se rudera tiče završen je.
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #50 on: April 13, 2010, 10:58:00 PM »
Sada prelazim na video predajnik, dugo sam razmišljao o načinu montaže ovog predajnika (1,2Ghz 1000mW) na "easypad", obzirom da je 1000mW snage zagrijava se relativno brzo, i ukoliko nema nikakvu vrstu hlađenja nakon 10ak minuta je vreo, nakon 15 minuta vjerovatno defektan.
Dugo sam razmišljao kako da mu obezbijedim dobro hlađenje, a da pri tome izbjegnem otežavanje modela. Našao sam hajde da tako kažem neko riješenje koje ću Vam sada prezentovati.

U svojoj radnoj sobi imam zaista svega od komjuterskih komponenti do starih HiFi linija ekrana lcd monitora defektnih laptopa (kraće rečeno elektronskog krša kojeg ne želim da se riješim) .itd. pa uvijek se nešto korisno iz tog može izvući.
Naime, dok sam razmišljao kako da riješim to hlađenje ugledao sam na stalaži defektan punjač od nekog tošibinog laptopa kojeg sam davno imao, obzirom da sam ranije otvarao takve punjače znao sam da unutar plastike imaju tanku metalnu foliju koja služi za raspoređivanje toplote unutar punjača, jedino što nisam znao je koja je težina te "folije".
Ništa, bacio se na poso, posjekao se 2 puta dok sam gxxxo otvorio ali folia odnosno tanki lim koji sam našao je bio idealan za realizaciju moje ideje.
Neznam o kakvoj leguri metala se radi (nešto sa aliminijumom jer je lagano kao pero), ali veoma brzo odvodi toplotu, pod prstima imate osjećaj kao da je uvijek hladano...

Evo koja slika...

težinu ove pločice lima moja vaga ne može da izvaga, nemogu procijeniti koliko je teška možda 2-3 grama, ne znam.


Između transmitera i "lima" sam stavio malo termalne paste (mala tubica 2 - 3 eur, u prodavnicama informatičke robe)
Ova pasta se inače stavlja na računarima između hladnjaka procesora i procesora kao toplotni most.


Transmiter i lim sam stegao sa tri plastične vezice.


lim sam savio prma nazad, tako da ne strši ravno gore...


Odlučio sam se da transmiter čičcima fiksiram za easypad, tako da ga je lagano skinuti, A i ako na silu bude morao da spadne nemora sve oko sebe pokidati.
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #51 on: April 13, 2010, 11:01:24 PM »

Evo kako to izgleda montirano :)
Svaki komentar je dobro došao ;)

Naravno nakon ovog sam počeo da razmišljam o baksuzluku, rekao sam sam sebi šta ako ovaj predajnik ne radi, možda fabrička greška im 2 sedmice kako sam ga dobio, a probao ga nisam...
Zna se, pripremaj sve za probu...
Evo par slika.....


Kabal koji sam dobio uz predajnik....


Trenutno sam samo odsjekao priključak za napajanje, a u konačnici sve ću to isjeć, jer mi ti priključci netrebaju, samo otežavaju model...
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #52 on: April 13, 2010, 11:02:14 PM »

zalemio sam žice direktno na priključak od baterije jer svakao ga skidam i bacam, umjeso ovih stavljam xt60 konektore
Obzirom da moja kamera radi na 5V moramo sam da nađem neko riješenje i zato. :) Rješenje se našlo u mom elektro otpadu koji držim u ovoj sobi u napojnoj jedinici od računara :D
Radi se o jedno-amperskom regulatoru napona KA7805A (ili KA7805)
evo link za njegov datasheet
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/99454/FAIRCHILD/KA7805A.html
Njegov ulazni napon se može kretati od 5 do 18 V
a izlazni napon je od 4,8 do 5,2 V max.
Ovo je meni idealno odgovaralo pa sam naravno uzeo i to da probam :)

Spajanje je veoma jednostavno, prva nožica sa lijeve strane je + ulazni napon  (5-18V) srednja nožica je masa odnosno minus, a zadnja desno je regulirani napon od 5 V


Sve spremno za lemljenje ;)

Test prošao fenomenalno, hladnjak na predajniku funkcioniše fenomenalno, svu toplinu koja se stvara sa zaklonjene strane predajnika vadi napolje, što znači da se predajnik na vjetru hladi obostrano :)
Kamera je nevjerovatna, činjenica da sam njen snimak gledao na 60Hz TV-u. Moj regulator napona blago mlak nakon 15 min rada, i nebio hladan kad kamera vuče samo 60 mA...
Eto toliko za večeras
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 679
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #53 on: April 14, 2010, 12:11:20 AM »
Ne svidja mi se položaj lima. Izrada i ideja su OK, ali mislim da će na tom mestu, pošto je provodnik, u određenim situacijama da ti efikasno zaklanja antenu.
Ja bih taj lim pre postavio pod 90 stepeni po polovini tako da ide i levo i desno od predajnika (a ne na gore), a onda ono što pretekne povio unazad.

Samo tako nastavi! Ja mnogo kritikujem, a malo hvalim, kad cutim to znači da je sve OK!

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #54 on: April 14, 2010, 07:12:39 AM »
Ne svidja mi se položaj lima. Izrada i ideja su OK, ali mislim da će na tom mestu, pošto je provodnik, u određenim situacijama da ti efikasno zaklanja antenu.
Ja bih taj lim pre postavio pod 90 stepeni po polovini tako da ide i levo i desno od predajnika (a ne na gore), a onda ono što pretekne povio unazad.

Samo tako nastavi! Ja mnogo kritikujem, a malo hvalim, kad cutim to znači da je sve OK!
Svaka čast na ukazanom problemu. Zaista bi to moglo da bude problem :( mada kad razmislim kako god da stavim taj lim i gdje god da ga pozicioniram on bi u određenom momentu mogao da mi napravi smetnju...
Valja upaliti klikere ponovo traziti soluciju. Hvala zgruic još jendnom, cijenim tvoje mišljenje!!
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline simas

  • Newbie
  • *
  • Posts: 18
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #55 on: April 14, 2010, 07:38:33 PM »
Bilo kakav metalni predmet koji se nalazi blizu predajne antene 100% ce uticati na dijagram zracenja antene. Na koji nacin i koliko, veoma tesko se moze utvrditi bez ozbiljnih merenja sa veoma skupim instrumentima. Na nacin kako si  montirao taj limic za hladjenje, sigurno ces imati odredjene smetnje, ali to zavisi od mnogo faktora. Radna temperatura tih predajnika je oko 60 stepeni, i strujanje vazduha u toku leta je sasvim dovoljna za hladjenje. Ja licno koristim predajnik od 50 mW na 1.2 GHz, (testiran domet je preko 1.5 km) izvadjen iz male spijunske kamere, i nisam imao nikakvih peoblema sa grejanjem.  U slucaju da predajnik drzis ukljucen duze vreme na zemlji (stanje mirovanja) nije lose hladiti ga sa nekim malim ventilatorom.
Ako ipak mislis da ces imati problema sa grejanjem predajnika u toku leta bolje je montirati neko rebrasto telo za hladjenje na telo predajnika ili ventilator za prinudno hladjenje (sa stare graficke ploce iz PC).

Poz

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #56 on: April 14, 2010, 07:57:11 PM »
Bilo kakav metalni predmet koji se nalazi blizu predajne antene 100% ce uticati na dijagram zracenja antene. Na koji nacin i koliko, veoma tesko se moze utvrditi bez ozbiljnih merenja sa veoma skupim instrumentima. Na nacin kako si  montirao taj limic za hladjenje, sigurno ces imati odredjene smetnje, ali to zavisi od mnogo faktora. Radna temperatura tih predajnika je oko 60 stepeni, i strujanje vazduha u toku leta je sasvim dovoljna za hladjenje. Ja licno koristim predajnik od 50 mW na 1.2 GHz, (testiran domet je preko 1.5 km) izvadjen iz male spijunske kamere, i nisam imao nikakvih peoblema sa grejanjem.  U slucaju da predajnik drzis ukljucen duze vreme na zemlji (stanje mirovanja) nije lose hladiti ga sa nekim malim ventilatorom.
Ako ipak mislis da ces imati problema sa grejanjem predajnika u toku leta bolje je montirati neko rebrasto telo za hladjenje na telo predajnika ili ventilator za prinudno hladjenje (sa stare graficke ploce iz PC).

Poz
Jasno mi je da će praviti smetnje, samo kućište predajnika će da pravi smetnje ako ćemo realno... Ovo me sad malo brine, ne mogu da skontam adekvatno rješenje. Ipak predajnik od 1000mW nije mala stvar. Jesil siguran da je tvoj od 50 mW ili je od 500 ?
Ventilatori ne dolaze u obzir, prije svega težina, petljanje oko načina montaže, potrošnja energije. Opet o rebrastim hladilima sam razmišljao prvo ali su mi ona preteška. Mislim da ako bi dio lima koji je savijen skratio za pola smanjio bi površinu koja može uzrokovat smetnje a ipak obezbjediti neki odvod toplote sa pokrivene strane predajnika... smetnje u pojedinim momentima i situacijama izbjeći ne mogu, samo kućište predajnika je od metala :) i može stvarati smetnje u određenom položaju ili griješim?
Ništa mi drugo nepada na pamet  mmmm
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline simas

  • Newbie
  • *
  • Posts: 18
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #57 on: April 14, 2010, 08:52:50 PM »
Predajnik je sigurno 50 mW, tu nema sumnje, medjutim deklarisana snaga tvog predajnika 1000 mW, jel to sigurno ????. Necu da te razocaram ali neki drugari su testirali nekoliko tipova predajnika od 1000 mW, cija snaga nije bila ni 150 do 300 mW, u svakom slucaju bi ti peporucio da ne stavljas taj lim za hladjenje, mozda da napravis neki odstojnik koji bi montirao na zadnju stranu predajnika tako da kuciste ne bude naslonjeno na nosac koji si napravio i tako omogucis da vazduh struji i sa zadnje strane kucista. Kuciste jest metalno al je spojen na masu celog predajnikai ne smeta mu, ali ako uspes da presavijes antenu u takav polozaj da bude ispred kucista predajnika dobitces usmereno zracenje antene u nekom smislu (ovo mozes izvesti samo ako polomis antenu).

Poz

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #58 on: April 14, 2010, 08:57:28 PM »
Polako se diskusija razvija u pravcu korišćenja toplotnih pumpi, tečnog azota... Rekao bih da malko nepotrebno dramatizujete hlađenje predajnika. Da je proizvođač smatrao to problemom, prvi bi ponudio dodatke koja bi lepo naplaćivao.
Stvarni potencijalni problem može da bude povećanje površine kormila pravca, a samim ti i celog vertikalnog stabilizatora. Te površine su u direktnoj vezi sa proporcijama bočne projekcije trupa i krila ispred i iza težišta, poluga aerodinamičkih centara svake od bočnih površina u odnosu na težište... Da vas sada ne bih davio aerodinamikom, reći ću samo da te površine nisu dimenzionirane baš odokativnim metodama. Premali vertikalni stabilizator uzrokuje da model u letu "vrcka "repom, što se inače naziva holandski korak. Preveliki vertikalni stabilizator pak uzrokuje "usviravanje" modela. Takav model, kada počne da klizi u jednu stranu, zabacuje rep u suprotnu i prelazi u sve strmije spiralno obrušavanje sve do zemljice crne. Drugim rečima, model puno izgubi od autostabilnosti, pa moraš non-stop da ga koriguješ kako mu ne bi dozvolio da se usvira. Pri dužim letovima to sigurno neće biti prijatno. Tako se ponašao Posejdonov ES, dok mu nisam na livadi skalperom otfikario dodatu površinu. Od jednom je model proleteo za medalju.
Nadam se da u ovom slučaju, kako mi se čini, nisi baš preterao sa površinom, ali nije z'goreg znati zašto se i kako nešto događa. Modelarstvo bez toga mu dođe kao nezačinjeno jelo. Može da te zasiti, ali duša prazna. Za to makar danas ne postoji opravdanje. Sve se može naći na internetu, a nedkada sam morao prekopavati po svim bibliotekama na koje sam nabasao.

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #59 on: April 14, 2010, 10:24:08 PM »
Predajnik je sigurno 50 mW, tu nema sumnje, medjutim deklarisana snaga tvog predajnika 1000 mW, jel to sigurno ????. Necu da te razocaram ali neki drugari su testirali nekoliko tipova predajnika od 1000 mW, cija snaga nije bila ni 150 do 300 mW, u svakom slucaju bi ti peporucio da ne stavljas taj lim za hladjenje, mozda da napravis neki odstojnik koji bi montirao na zadnju stranu predajnika tako da kuciste ne bude naslonjeno na nosac koji si napravio i tako omogucis da vazduh struji i sa zadnje strane kucista. Kuciste jest metalno al je spojen na masu celog predajnikai ne smeta mu, ali ako uspes da presavijes antenu u takav polozaj da bude ispred kucista predajnika dobitces usmereno zracenje antene u nekom smislu (ovo mozes izvesti samo ako polomis antenu).

Poz

Nema šta, pokušat ću sa nekim odstojnikom ili nešto slično. Prvobitno sam mislio da je solidna ideja, sreća pa sam imao koga da me  (kush) prije nego što sam u zraku zaključio da imam smetnje :D
Što se tiče snage mog predajnika, ja ti mogu reći šta sam kupio/platio(http://hobbywireless.com/cart/index.php?main_page=product_info&cPath=10&products_id=100), šta sam dobio ti sa sigurnošću ne mogu reći nisam mjerio...Ali ako su mjerili 150-300 ove što su deklarisani sa 1000, koliko onda mW imaju oni što su deklarisani sa 50 mW?
A vezano za ovaj moj transmiter oni upozoravaju na probleme sa temperaturom, čak imaju i neki svoj hladnjak koji prodaju, ja ga nisam uzeo, a dugo ih se čeka, mozda ga i naručim (http://hobbywireless.com/cart/index.php?main_page=product_info&cPath=10&products_id=363). Nije ništa specijalno, ako nebudem našao ništa slično naručit ću ga. Hvala svima na utrošenom vremenu i ukazanoj pomoći.
P.S. Radio(futaba 6ex) i Naočale(HeadPlay) su stigli u lokalnu poštu, uručit će ih poštar sutra, a slike će da budu sutra naveče... Bateriju za headplay su poslali u zasebnom paketu, baš čudno. Ako se sutra ne javim znajte da sam ogorčen carinom i porezom koja teško da će da me zaobiđe a već sam financijski otanjao :(
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!