Author Topic: ROWENA-DOLMAR konverzija  (Read 5108 times)

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
ROWENA-DOLMAR konverzija
« on: May 04, 2010, 11:28:40 AM »
Dugo vremena imam motor za koga su mi rekli da je Rowena i to je sve sto sam znao.Po nekima je izvorno pravljen kao benzinac pa konvertovan za metanol, a po drugima obrnuto.Ovaj koga ja posedujem predvidjen je za metanol i znam da ih postoji jos par komada kod drugih modelara.Dok se nije pojavilo kondenzatorsko paljenje bio je veliki posao konvertovati ovaj motor na benzin.Sada je to islo malo lakse.Od podataka sam izmerio precnik klipa 46.5mm.i hod od 33.5mm sto je 56.8ccm.Motor je robusno uradjen od aluminijuma gde se karter zavrsava zvonom pomocu kojeg se pricvrscuje za vatreni zid.Radilica sa dva lezaja 6202 je pravljna kovanjem kao i klpnjaca sa iglicastim lezajem.Oba lezaja radilce sam zamenuo jer su stari imali radijalnog lufta.Inace unutrasnjost motora je bila u naslagama ricinusa sto znaci da je ovaj motor dosta radio.Klip i hromirani cilindar su u besprekornom stanju.
Prvo sto sam uradio to je aluminijumski prsten koji nosi neodijumski magnet 5x2mm.Prsten je smesten odmah iza prirubnice za koju se steze elisa.HAL senzor je pricvrscen za kater sa dva srafa M3.Sledeca stvar je bio karburator,stari predvidjen za metanol sam zamenuo sa Valbro-stihl 62 karburatorom koga sam imao novog tako da nisam hteo da se zamajavam starim koji bi sigurno pravio probleme.Na usis vazduha sam napravio difuzor jer bez njega je pola goriva odlazilo u atmosferu,a motor je trosio kao ruska volga.
Svecicu sam stavio NGK CM6 zazor 0.5mm .Elisa 24x10 i dosao je trenutak paljenja.Motor je vrlo lako rukom nasisan i vec u drugom okretaju zenine saksije su letele po dvoristu,a kokoske je dva dana skupljala po komsiluku.Malo smo podesavali karburator i dobili stabilan rad sa 5800 obrtaja.Neznam koliko to cudo ima snage, ali ja nisam palio zesci motor do sada.Sledece je da Beli iz Sapca napravi auspuh prema modelu i nabavka elise 23x10.Inace motor je tezak 2.2kg. sto bas i nije dobro i mogao bi se malo olaksati,ali to je vec druga tema.
ex pseudonijum: licider

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ROWENA-DOLMAR konverzija
« Reply #1 on: May 04, 2010, 12:03:17 PM »
Na koji model misliš da staviš ovaj motor? Ako je neko warbird, onda neka te težina ne brine...

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: ROWENA-DOLMAR konverzija
« Reply #2 on: May 04, 2010, 09:41:34 PM »
ne slusaj tog megalomana (mirceta). njemu velicina i tezina nikada nisu bitne.
zato je i dogurao onog monstruma do 20 kg.  oo))

na koji model ide motorcina?

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: ROWENA-DOLMAR konverzija
« Reply #3 on: May 05, 2010, 12:54:03 AM »
 Bravo Savelija.
 Prelepo izvedeno. Verujem da je i rezultat takav.
 Iz pouzdanih izvora (znas da ja snimam iz vazduha) znam da spremate i veliki P 51 Mustang za taj motor.
 Bice "drzi vraze civije..."

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: ROWENA-DOLMAR konverzija
« Reply #4 on: May 05, 2010, 10:50:17 AM »
Za Mustanga-P51 od oko 14kg.Nekakav lik iz Engleske leti Cap232 od 14 kg. sa istim motorom i veli da penje u tacku kao raketa.Najverovatnije da ce proba biti sa Suhojem identicnim kao Cokin.Kada se to dogodi stavljam sve na forum.Inace i nekakav Amer ima identicni motor pa ga je upalio na metanol,isprepadao se i konzervirao ga.Sada i on razmislja o konverziji.
ex pseudonijum: licider

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: ROWENA-DOLMAR konverzija
« Reply #5 on: May 05, 2010, 01:46:18 PM »
 :)aplauz za mustanga

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ROWENA-DOLMAR konverzija
« Reply #6 on: May 05, 2010, 03:41:04 PM »
Čuj, 14 kila, pa i nije neka težina...

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: ROWENA-DOLMAR konverzija
« Reply #7 on: May 05, 2010, 04:31:01 PM »
Pre samo par godina bi rekli da si se najeo ludih gljiva kada bi pravio model tezi od 4 kg.Sada je to uobicajena tezina.Sta bi rekli kada bi izneo elektro na 14 kila ?Verovatno ima,ali koliko je tu baterija... (nene)
ex pseudonijum: licider