Author Topic: CMP Zero Fighter 120  (Read 93323 times)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #135 on: May 04, 2011, 01:06:36 PM »
Magic, u potpunosti se slazem. ALI, postoje neki gremlini koje niko od nas ne ugradjuje u svoje modele a ipak se oni nekako nalaze u njima.
Naravno, po mom misljenju vecina padova je greska pilota, ali uvek postoji i tih 10-tak procenata...
Sta da kazu oni mucenici koji naprave modele za Top Gun ili neku tome slicnu manifestiaciju i vrate parcice.
Nigde nisam nasao taj podatak, ali izgleda da je i Dino skrcao coveku onog predivnog Super Cub-a ove godine.

Ono sto zasigurno znam da sam  od x letova sa visokokrilcem trenerom, pa zatim Piper cubovima (3 kom sa bar 100 letova ukupno), Cesnom 182,
dosao do zakljucka da ipak najvise volim da letim Thunderbolta. Iako je to najzahtevniji i najskuplji avion (ako ne racunam Zeroa-a) koji imam.
I ne samo da nejvise volim vec je i najlaksi za letenje. Sa "prostijim" avionima se covek opusti i pocne da se zeza, a ovde nema zezanja.

Izbor i pao na Zeroa, za koga oni koji ga imaju kod nas (Mirce i Coka) rekli da prelepo leti i da je dobar sledeci model nakon Thunderbolta.

Taj komentar koji sam stavio je nesto sto svakodnevno cujem. Ili "to nikada nece poleteti" ili "toliko posla, i on padne"

Model je skoro gotov. Naravno da ce prvi let "imati cast" Coka, jer ipak je potreban neko mnogo iskusniji za prvi let i trimovanje modela,
a za dalje, pa greota je da visi negde sa plafona.

Bitno je da mi nesto pravimo i da se lepo druzimo. A aviona ce biti i posle nas.

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #136 on: May 04, 2011, 01:09:44 PM »
Nisi napisao da ti je Amer dva puta slao ove delove, prvi put mu se pošiljka vratila...

Mirce, u pravu si. Potpuno sam zaboravio da je Mike dva puta slao paket jer je prvi put Posta nesto zabrljala i vratila paket u Ameriku zbog
"nepostojece adrese". Drugi put nije bilo problema i paket je stigao.

Offline vpanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #137 on: May 04, 2011, 01:37:25 PM »
Dragi moji drugari,

Letenje je smo jedan deo priche.
Ogroman deo zadovoljstva i ono shto predstavlja srz ovog hobija, su svakako svi oni sati koji prodju u sklapanju, trazenju najboljih reshenja za sve probleme koje konstrukcija nalaze i procesu radjanja jedne nove ptice iz gomile dashchica, shrafova i elektronskih komponenti..
Da nije tako svi bi leteli RTF stiroporce, al te stvari nekako nemaju dushu.
Ustvari, ovaj hobi kao da ima dve potpuno razlichite strane, rad na konstruisanju, sklapanju i pripremi modela i samo letenje kao neki drugi deo priche..
Misho, tebi i Mirchetu svaka chast, sredili ste ga za desetku, a nama ostalima pruzili ogromno zadovoljstvo da pogledamo shta moze da uradi chista ljubav i predanost hobiju.

Shto kazu moji drugari Crnogorci,

Ajd s Andjelima..

Vlada


Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #138 on: May 04, 2011, 06:29:06 PM »
Malo veci "Maister scale" brat

Raspon krila 2.74m
Motorac Sachs Dolmar 72 cc
Tezina malo preko 18 kg

Vetar duva? 25MPH ili na srpskom oko 40 KMH


Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #139 on: May 15, 2011, 11:31:11 PM »
Najzad je gotov i deo koji mi je do sada (bar meni tako izgleda) zadao najvise muka i razmisljanja.
Repni tocak. Zbog ranijih (citaj losih) iskustava sa zajednickim servo motorom  za repni tocak i vertikalac,
resio sam da vertikalac ima svoj servo (standardni) a za upravljivi tocak sam stavio malo jaci servo, sa metalnim zupcanicima.

Kada sam sve osmislio,  a zatim i probao, sto Beli rece, "Tri puta secem, jednom merim", ulepio sam vertikalac
(nemam poima gde su mi slike a siguran sam da sam sve slikao) i povezao komande. Komanda je preko najlona za pecanje
(hvala Mirce). Najlon sam provukao kroz nesto (clevis je na Engleskom a stvarno ne znam kako bih preveo jer mi kuka ili
bilo sta slicno nekako ne "lezi")



Na kraju sam vezao cvor i malo zagrejao da ga istopim kako se ne bi odvezao.



Jos jedan kraj i rezultat je neresen 1:1



Naravno, moglo ie i direktno da se veze za horn, ali mi je ovako delovalo elegantnije za slucaj da je potrebno komandu otkaciti.
Na delu gde se steze osigurac (imbus sraf) sipka je zaravnjena.



Da se ova sipcica ne bi iskrivlia usled zatezanja, iako je 4mm debline,
napravio sam je malo duzu i gornji deopricrstio sa zadnje strane na sper koji ce nositi i repni tocak.



Na servo sam zasrafio one male zezalice (vidi sliku), provukao sajlu i stegao imbusima. mislim da je zategnutost sasvim dovoljna,
mada se uvek moze jos dotegnuti.





Repni tocak sam nasao neki neiskorisceni (narvno da je od Piper-a), plastican, ali se lako moze napraviti i malo jaci od lima
ako bude potrebe za tim. Osovina je bila tanka, ali mi je Tasa na strugu napravio reducir tako da je sada osovina debela punih 5 mm.





Komanda tocka je isto horn koji fiksiram imbus-om, a dva nosaca ga fiksiraku na sper.





Sper koji je za to predvidjen je
debljine 3 mm a ja sam za svaki slucaj napravio jos jedan od 4 i zalepio ga preko vec postojeceg.







Posto servoi (vertikalca i tocka), koji su vezani Y kablom nisu istog proizvodjaca, naravno, rade u kontra smeru. Resenje je ili
Y servo revers kabal ili jednostavnije, koje sam iskoristio, ukrstanje sajli. Sajle vertikalca sam ukrstio tako da se
sada i tocak i vertikalac okrecu u istu stranu.



Otkloni nisu isti i jedini nacin stelovanja je duzina komandnih polugica servoa.
Za sada sam namestio da mi tocak ima veci radijus od vertikaca, mada ce se i taj deo dostelovati tek nakon probnih letova.

Sledi jhorizontalac

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #140 on: May 20, 2011, 12:20:53 AM »
Kako se izrada blizi kraju, ostale su jos neke sitnicice.
kako je boja kapotaza (unutra) bila bela, mislio sam da ce lepse izgledati ako se ofarba.
kako sam vec imao zelenu boju koju sam koristio ranije za farbanje unutrasnjosti,
kapotaz sam ofarbao njom.

naravno, prvi korak je zasticivanje spoljne strane



a zatim farbanje





rezultat



E sada su nastali problemi. Kada smo Mirce, Golub i ja farbali krilo,
zaboravili smo cvene linije sa gornje strane krila. Do sada sam za sva farbanja koristio
Kenda Kolor boje i bio prezadovoljan. Boja je gusta i lepo se prska, lepo pokriva, ne curi...

Ali da idemo od pocetka. Prvo sam zalepio uzanu traku na mestu gde ce biti linije a zatim oko nje zalepio zastitnu traku.



Kada je zuta traka skinuta, ostao je deo u koji treba "ufarbati boju".



Posto me je taj dan mrzelo da silazim u grad, zamolio sam drugara da mi njegova supruga donese
sa posla (radi u farbari) jednu bocu crvenog Kenda Kolor spreja. Komsija kasnije svrati, donese
sprej ali neki grcki KOSMOS. Kaze da onog nije imalo ali da je ovaj kvalitetniji i naravno
skuplji. Poverujem naravno (jer i on radi veleprodaju boja u istoj firmi) i cim sam prvi put prsnuo na krilo
znao sam sta me ceka. Odmah sam se setio Mirceta i problema sa Ivanovom kabinom za heli.
Boja se jednostavno slivala sa krila. Tj kao da sam prsako nekom crvenom vodom a ne bojom.
Ali povratka nije bilo. Naravno, mogao sam prvo da farbam belu ispod za svaki slucaj, ali ...
Morao sam da predjem tri puta da bih pokrio zelenu boju ispod i iako sam sve dobro zastito
ova "vodena boja" je procurela ispod trake.





Uzas. Nije toliki problem sto je boja procurela, pogotovo na ovom delu, i malo grebanja i malo
smirglanja ce stvar resiti, takodje preko svega toga dolazi jos i prljanje, ali me nervira
prosto sto sam bio lenj i nisam otisao i kupio ono sto znam da je dobro. Da sam sam otisao
do radnje sigurno ne bih kupio taj sprej vec bih u drugoj radnji kupio onaj koji znam da je dobar.

Sta da se radi. Kazu da se najbolje uci na sopstvenim greskama.

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #141 on: May 21, 2011, 12:18:12 AM »
Na pokretnim povrsinama horizontalca sam u balzi napravio leziste za zicu koja ce pokretati
horizontalac. Traku sam zalepio kako visak epoxi lepka ne bi uprljao monokot.



Malo lepka, ubacena zica i



Povezivanje bovdenima, svaka polovina svoj servo. Servoi su klasicni analogni.
Na ovoj slici jos uvek krajevi bovdena nisu ulepljeni, ali sto bi moj sin rekao
"U stvarnom zivotu, jesu"



Jos ostaje resavanje sauga (nadam se sutra) i zatim prljanje modela.

Evo kako izgleda radna atmosfera na trpezarijskom stolu.


Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #142 on: May 21, 2011, 08:36:37 AM »
svaka cast misho!! imam samo jedno pitanje,bovdene ces tako ostaviti kako sad stoje ili ces ih pricvrstiti uz trup?jer ovako imaju sanse de se pomeraju tojest imaju mogucnosti da sa se saviju tamo gde ne treba , inace fenomenalna je nova ptica veoma lep projekat poz ()-()

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #143 on: May 21, 2011, 10:51:57 AM »
Znaci ipak neko gleda. U pravu si Adame. Upravo lepljenje bovdena duz trupa mi je oduzelo najvise vremena.
Zalepljeni su i napred i pozadi. ali, zaboravio sam da okacim i tu sliku. Cak sam napred morao da napravim jos jedan nosac kako bi
ih zalepio sto blize servou. Okacicu sliku kasnije.

Hvala

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #144 on: May 21, 2011, 10:38:29 PM »
 (res) ()-()

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #145 on: May 22, 2011, 10:50:05 PM »
 Lepo avionce.  Lepa prepravka repnog tocka.
Inspirisao si me da pogledam gde ono bese lezi onaj moj Zero...

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #146 on: May 25, 2011, 12:43:05 AM »
Nikako da okacim sliku. Evo kako izgleda nosac bovdena. Napravio sam ga od balze i prefarbao.



to je najblize sto sam uspeo da ga priblizim. Bovdeni su osim na ovom mestu, ulepljeni i na suprotnom kraju, kao i kod prvog rebra iza krila.

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #147 on: May 25, 2011, 10:56:33 AM »
Uh al sam srocio zadnju recenicu u proslom postu.

Radovi su nastavljeni. Posle okrsaja sa FW 190 (kamufliranog u mog sina i njegovu fudbalsku loptu)
morao sam da zafarbam deo na krilu velicine 5x5mm. Golub mi je na skup u Beogradu doneo malo
farbe koja je preostala od farbanja.



Posto mi je ovo s farbanjem krenulo od ruke, setio sam se da bih mogao ofarbati jos nekoliko sitnica.



Ova bela plastikica je gornji deo u koji se srafe 4 srafa koja nose horn elerona.





sada mnogo bolje izgleda.

Kao i za Thunderbolta, odstampao sam nalepnicu sa detal;jima kabine i zalepio ispor i ispred pilota.







Ostatak kabine sam prefarbao crnom bojom i nakon toga malo presmirglao da bih matirao boju,
i dobio vizuelni utisak pohabanosti.







Vec sam poceo da sklanjam boje, cetkice, razredjivace i katalizatore kada sam se setio da bih mogao ofarbati srafove
kojima se pricvrscuje kabina, kao i one koji sluze za poklopac zadnjeg tocka.

posto je gornja boja tamno zelena a donja neka svetlo sivo zelena, tim bojama sam i ofarbao malo srafova.





...

 

Offline dimitri

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 164
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #148 on: May 26, 2011, 10:27:27 AM »

        Miso  sa  velikim interesovanjem pratim tvoj  rad  na  Zero-u.  (res).Vidi se da  uzivas i ne zuris,a i sto  bi kada  je bas to
      pravo  modelarstvo ,uzivati kad se ima slobodnog  vremena :).Pre , valda tri  godine i  moja  je namera bila da jedan model
      CMPRO  na isti nacin uradim, nazalost tada nikako nisam mogao da sprovedem kupovinu tog  modela pa je to ostalo kao  neostvarena
      zelja, iz  tog razloga jos  vise  me interesuje svaki detalj koji radis  na modelu.Zeleo  bih da ti skrenem  paznju na plasticne  bovdene
      koje si upotrebio.OPREZNO sa  njima. Imao sam iskustvo  , lose,otkaz  komande dubine zbog  njih. Kroz  plasticni bovden "ide" tanka
      celicna zica, kod  nekih celom duzinom a  kod nekih samo na pocetku i kraju bovdena u duzini od  mozda svega  15 cm.Problem  je u tome
      sto  je mesingani kraj , sa  navojem stisnut preko plastike, ta plastika "oce " od vibracija i vremena da pukne, celicna zica nije spojena za
      mesingani kraj  bovdena i tada dolazi do  onog najgoreg,ostaje se  bez  komande.Naravno tada sam slupao  avion, i posle toga obavezno, kad god
      sam  koristio takve  bovdene, vodio racuna  o tome da je  celicna zica skroz od pocetka  do kraja i da je ona spojena  sa mesinganim krajem.
      Pozdrav od Radovana

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #149 on: May 26, 2011, 01:19:14 PM »
Hvala na lepim recima. Bovden koji koristim je najveci koji sam nasao i nije cak ni savitljiv.
Neki manji koje imam mogu da rade i kada se postave u krug. Ovaj ne moze ni malo da se savije.
krajeve sam ulepio epoxijem a zatim su stegnuti dok se lepak jos nije osusio..
 Nadam se da nece biti problema.