RC MODELI HELIKOPTERA > PITANJA POČETNIKA O HELIKOPTERIMA

Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)

<< < (12/14) > >>

Vaci:

--- Quote from: IVAN3D on September 06, 2013, 11:21:04 AM ---
--- Quote from: nedbojsa on September 06, 2013, 11:11:37 AM ---Ima jedna stvar vezana za bezbednost koja se bitno razlikuje kod modela aviona i helikoptera koja je gore izostavljena, "nikada ne stoj u ravni elise" kod aviona gotovo da nema potrebe ni jednog trenutka biti u ravni elise, dok je kod helija neizbežno da se pilot barem 50% vremena mora nalaziti u ravni elise dok upravlja modelom!


--- End quote ---


Mala ispravka ali u principu bitna... Helikopter nema elise vec rotore....

(nista zlonamerno vec "edukativno" jer mnogi govore elise ili npr kod aviona prednje i zadnje krilo itd...)

--- End quote ---

Ajd sad, nisam neki strucnjak za izraze, ali mislim da su kod aviona propeleri, a kod helikoptera elise, a da je rotor sasvim treci pojam na koji se kaci ili propeler ili elisa. Propeler ima svoj korak koji je fiksan, a elise mogu da menjaju ugao. Ja sam to tako oduvek razumeo.

pericamitic:
Ako pogledate snimak njegovog letenja mogao je to da I ocekuje. Jako blizu I u opasnom polozaju prema sebi je leteo.

nedbojsa:
Evo jednog snimka gde je snimatelj za dlaku izbegao sudbinu gore pomenutog momka!

Inače lopatice helija klase 700 imaju preko dva puta veću kinetičku energiju od puščanog zrna.


zajko:
Gadno... Kad izgubi jednom kontrolu tesko ga je savladati, samo bezanija, pa sta bude bice... Svi ti piloti su u principi dobri piloti, da nisu ne bi tako ni leteli, ali valjda ih trese malo.. pa bi da idu i iznad svih granica, cist egzibicionizam, sto je OK, ali da nema neduznih blejaca...

Gledao sam, prisutan bio, na aerodromu kad je avion u pitanju, skola letenja, pocetnik, pogubi se kad je avion ka njemu, i onda iz nekog ni njemu poznatog razloga avion pravo na sebe... i meni se desilo davno na pocetku, sa Kremom , pa je mukica zalgeo u travu :sljus   ali ovo je samo stvar ucenja, bez ikakve zelje pokazivanja..

zato svuda u normalnom svetu po klubovima i van njih postoje pravila, koja se neizostavno postuju, kako bi se sve te "zloceste situacije" svele na minimum ... sve sto leti, moze da omane, pa i sa najboljom opremom... recimo da je FailSafe neko obezbedjenje, ako i ono ne crkne...



kremic:
:)
Pa ni pre neki dan nismo bili bolji kada smo leteli kod tebe, opet smo se svi mangupirali. Jeste da su bila u pitanju malecka govanca, ali opet...
Treba da se zipa, to je poenta.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version