RC MODELI HELIKOPTERA > PITANJA POČETNIKA O HELIKOPTERIMA

Sigurnost na prvom mestu (was Safety first)

<< < (13/14) > >>

gizmo:
Pre par meseci je u Indiji na nekom skupu stradala devojcica od 18 meseci :(

nedbojsa:
Ružno i žalosno je to što što se dešavaju takve stvari ali benefit je to što nas trgne s vrmena na vreme, i podseti da je ovo veoma ozbiljan hobi u kome se mora posvetiti makimum pažnje kako bi učinili letenje što bezbednijim kako po druge tako i po sebe. Takođe ovaj poslednji događaj je potvrdio ono što smo nedavno pokušali kolektivno da objasnimo Danijelu, a to je da bez obzira da li je to vrhunska oprema (a u ovom slučaju je bila)   s vremena na vreme našto zakaže, a posledice mogu biti fatalne, kada se to desi sasvim je nebitno da li zakazala oprema ili ljudski faktor.

Čitava priča se ne odnosi samo na helikoptere, već i na avione, multikoptere i rakete, u pitanju su sprave koje nam mogu doneti dane i godine zadovoljstva, ali jednim nepromišljenim korakom mogu izazvati nažalost čak i fatalne posledice u koliko se ne poštuju osnovna pravila. Potpuno nam je nepotreban takav vid publiciteta, naravno još manje žrtve. Inače danas su gotovo sve domaće dnevne novine kako u štampanom tako i u elektronskom izdanju su prenele vest o smrti ovog momka.

tibeteagle:
Drago mi je da se sve više uzima ozbiljno da je RC modelarstvo opasna igra o bilo kom modelu da je reč. Čuvajmo jedni druge, pa i sebe.  ;namig


--- Quote ---Ajd sad, nisam neki strucnjak za izraze, ali mislim da su kod aviona propeleri, a kod helikoptera elise, a da je rotor sasvim treci pojam na koji se kaci ili propeler ili elisa. Propeler ima svoj korak koji je fiksan, a elise mogu da menjaju ugao. Ja sam to tako oduvek razumeo.
--- End quote ---

Propeler i elisa su jedno te isto. Elisa je na srpskom i na još nekim slovelnskim jezicima, a propeler je na engleskom jeziku. Ima karakterističnu geomatriju i koristi se samo na avionima i u novije vreme na RC mikro-multikopterima.

Helikopter od kada postoji kažemo da ima rotor. Rotor helikoptera je rotirajuće krilo. Repni stabilizator takođe.


IVAN3D:
Normalno...  4e

SABURO:

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version