RC MODELI AVIONA - SUS > JET MODELI

Ziroli - F9F Panther

(1/96) > >>

mirce:

Kako sam Hellcat-a privodio kraju, pitao sam se šta da pravim sledeće. Ideja mi je bila da pravim Lightninga, naravno sa Zirolijevih planova, za kojeg imam motore, elise, servoe, rezervoare, i još neke delove. Ovaj model je izazov, jer je nešto sasvim drugačije od svega što sam pravio do sada.

U medjuvremenu Coka je nabavio jet, što model, što motor i kad sam video kako turbina radi "smislio" sam da ne bi bilo loše da nešto tako dodje i u moj "kombinat"...
Ali, model kakav je Coka kupio (F 15, sve kompozitno) za mene je malo veliki "zalogaj" što zbog finansija, što zbog letenja, jer ipak treba dobro iskustvo pa, leteti tako zahtevan tip jet modela.

Cunjajući po Internetu, pade mi na pamet da vidim da nema Ziroli neki jet kit i zamislite ima...
Model je Grumanov F9F Panther, avion iz prelaznog perioda sa elisnih na jet avione i koncepcijski dosta liči na avione iz Drugog svetskog rata.

Čitajući RC Universe našao sam da su ovaj kit leteli u svim mogućim konfiguracijama od glow sa elisom napred, preko fenskih, elektro i naravno sa jet motorom.
Kažu ljudi da je model fenomenalan, da leti stabilno kao neki veći warbird model, da može da poleće sa travnatih pista, da je lak za sletanje i jednom rečju idealan je kao prvi jet model...
Preporučuje se Jet Cat 70 ali, ni 80-ica nije prejaka. Razlika izmedju ova dva motora je u snazi i nešto malo u ceni, gde je Jet Cat 80 jeftiniji, jer se mnogo duže pravi...

Preko Boge sam dobio informaciju da mi bez ikakvih problema može završiti sve oko ovog Jet Cat motora i tada je skoro izvesno bilo šta je moj sledeći projekat.
Ipak Lightning mi nije "dao mira" pa, sam, za svaki sličaj, kod Tijana poručio oba kita i nešto delova pride...

Ove godine smo Coka, Miša i moja malenkost trebali da idemo na Top Gun i tako sam sve izorganizovao da me kitovi i delovi čekaju u Frankovoj firmi pre početka takmičenja.
Naručene stvari stigle su sa dva mesta, od Zirolika poručeni su kapotaži, kabine, planovi za Panthera, gomila plastičnih delova...
Od firme Lizard Laser poručio sam kitove za Lightninga i Panthera. Lizard ima drastično niže cene nego ostale "laserdžije" čak je dosta jeftiniji i od kitova koji se nude na samom Zirolijevom sajtu...
Jessie, iz Lizarda, je bio veoma ljubazan, razmenili smo dosta mailova i par dana pre početka Top Gun-a i "drvenarija" je stigla na Floridu u Frankovu firmu...

Nažalost, sticajem mnogih okolnosti a, najviše finansijskih, i naravnao, na moje ogromno razočarenje nismo otišli na Top Gun i sad mi se javio problem kako da sve te naručene stvari dopremim u Srbju. Delovi su skoro 10 kilograma teški ali, još veća muka je što je sve dosta "kabasto" pa, sam tim nezgodno za slanje...
Pitao sam Bogu da mi donese ove stvari, na šta je on pristao ali, na kraju ni on nije išao i ostala mi je jedina varijanta da Tijano sve to pošalje poštom kao i uvek što radimo...

E, tu sad počinje komplikacija... Tijano mi javlja da US Post ne prima tako velike pakete.

Sad mi nema druge nego neka od ovih "specijalizovanih" firmi...
Kakve firme take i cene - UPS - 412$... Mal me šlog nije strefio, mislim znao sam da neće biti jeftino ali, 412$...

Rekoh mu da prepakuje u dve tri manje kutije, preseče naručeni bajonet na pola, jer je veličina kutije problem i nek onda opet vidi "taksimetar"...
Sve je to tako odradjeno i na kraju poslato Fed Ex-om... Poštarina 332$... Blagi užas...

Na moju žalost tu nije kraj...
Kad je sve stiglo u Beograd, javljaju iz Fed Ex-a da su paketi došli, da treba da im dam ovlašćenje za carinu, manipulativni troškovi i ležarina - 5500,00 din...
Ovo je, naravno, bez carine...

Konačno, posle dva tri dana, donosi mi poštar kutije - treba platiti 16300,00 din...

E sad, kad sve saberem, fali jedno, 50 evrića do cene avionske karte da sam sam otišao po sve to. Da sam znao ove cifre, tačno bih to i uradio. Koštalo bi me malo više ali, bih bar bio na Floridi i gledao Top Gun, ovako se samo "jedim" kako su me "izklepali"...

No, šta da se radi, život ide dalje, srećom, ima se, može se, pa sad krećemo u nove avanture pravljenja modela...

Počinjem sa Pantherom za kojeg "imam viziju" da će  dogodine da poleti...
Paralelno sa njim praviću i Lightninga. Pošto je to mnogo kompleksniji projekat, tu neću žuriti i verujem da će mi trebati dobre dve godine da ga privedem kraju...

Znači, "vežite pojaseve, polećemo"...

Pozdrav

Mirče
 

coka:
Braso, legendo...
kao da nas je jedna majka rodila.

 zelim ti puno srece u novim projektima.
Sledece nedelje cu da sigurno dodjem da zajedno uzivamo u novotarijama.
 Drago mi je sto sam bio pored tebe i  pratio sve projekte koje si nam predstavio na ovom 4umu.
 Takodje mi je cast da sam za mnoge projekte ja i kriv.
 Cinis nam svima na cast.

 Brasa

magic:
Mirce svaka cast! Lepota modelarstva i jeste u tome da svako pronadje nesto sto njemo bas lezi.

poz

saxpg:
Mirce, puno srece u projektima, jedva cekam da vidim kako ce to sve da izgleda.
Interesuje me jedna stvar, da li si mozda pri izboru kod Ligtninga razmisljao o MIG 21 jer su konstrukcijski (sem kod razlike u krilima) dosta slicni?

mirce:
Drugari hvala na lepim željama...

Saxpg, Lightning kojeg sam "nameračio" je P-38, dvomotorni avion sa dva trupa prilično specifičnog izgleda, ni nalik Migu 21... Moja greška je što nisam spomenuo oznaku P-38 pa, sam uneo malu zabunu...

Pozdrav

Mirče

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version