Author Topic: Ziroli - F9F Panther  (Read 239216 times)

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #240 on: January 06, 2011, 09:25:42 AM »
Mirce ,
jesi'l probao turbinu, kada planiras?

Daj neki video zabelezi , divni u to zvuci  :)aplauz
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #241 on: January 06, 2011, 12:37:37 PM »
Branek, hvala na savetu... Baterije neću povezivati kako si ti nacrtao, dve baterije u jedan Y kabel pa u prijemnik.
Jedna baterija ide u prijemnik u mesto namenjeno za bateriju...
Druga baterija ide preko Y kabela sa recimo servom za prednji točak u prijemnik...
Ovo nisam ja izmislio, video sam da ljudi tako rade...
Time sam izbegao da u bilo kakvom slučaju nezgode ostanem bez obe baterije odjednom. Zato i imam dva prekidača i dva voda za punjenje baterija... Zajednički je samo pokazivač napona koji ide direktno iz prijemnika...

Mirče   
da ali ti je onda prijemnik taj Y kabel tako da si na istom, moraju se stavljati diode jer bez njih praksa sa dva akumulatora je besmislena to ti je kao da imas dva bureta vode povezana istom cevi bez jednosmernog ventila i probusis jedan rezervoar izcurice ti voda i iz drugog rezervoara,
dve shot ki diode sto blize prijemniku, imam cak i semu kao osigurac za prekidac ako otkaze , ako treba cujemo se

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #242 on: January 06, 2011, 01:42:27 PM »
Dejane hvala za savete i hvala za objašnjenja koja si mi dao preko telefona... Staviću diode na krajeve žica od baterija...

Pozdrav

Mirče

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #243 on: January 06, 2011, 07:56:33 PM »
Mirče stavio avatara
ex pseudonijum: licider

Offline vpanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #244 on: January 07, 2011, 11:53:25 AM »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #245 on: January 07, 2011, 04:09:35 PM »
Danas sam po prvi put sastavio model u dvorištu, na prirodnom svetlu...
Nije još sve gotovo, ali nisam mogao da odolim da napravim par slika...

























































































Pozdrav

Mirče




« Last Edit: January 07, 2011, 09:40:44 PM by mirce »

Offline bimmer

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 361
    • You Tube channel
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #246 on: January 07, 2011, 04:22:57 PM »
 :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz
svaka cast! model izgleda savrseno!!!!
 :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz
praznik za oci!
 :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #247 on: January 07, 2011, 06:06:41 PM »
Neverovatno  :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz

Gosn Mirce sto bi rekli mladi "izuli ste ga iz gilja".
 (res) (res) (res)

\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #248 on: January 07, 2011, 07:39:18 PM »
Svaka cast! Naljepnice su mu bas dale "final touch"

P.S. 
Quote
MAIL WHEEL TYRE PRESS 300PSI FOR CARRIER OPS  ")  (:sok:)

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #249 on: January 07, 2011, 09:23:01 PM »
Nemam riječi  1ee
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #250 on: January 07, 2011, 09:48:21 PM »
neverovatno je koliko ove male nalepnice promene izgled. super.

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #251 on: January 09, 2011, 06:33:36 PM »
Skidam kapu Gspodin Mirce , Vi ste ga prevezbali sa ovim detaljima i samom izradom modela  ,terate ga jako vidim ja  (res) (res) (res) (res)

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1253
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #252 on: January 09, 2011, 11:34:01 PM »
Do ja.a (yay)

Offline Dr_Beat

  • Newbie
  • *
  • Posts: 23
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #253 on: January 10, 2011, 07:20:03 AM »
Suvise suvise realno :))
Hi ya stinky ! Long time no smell ! :)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #254 on: January 10, 2011, 11:41:39 PM »
Pre neki dan postavio sam slike od Pantherove "spoljašnosti"...
A, kako izgleda iznutra evo pogledajte...

Da bi što bolje iskoristio prostor, mnoge stvari sam postavljao "u slojevima", jedne na druge...
Ranije ste već videli da su skroz napred, u trupu postavljene baterije, dve za prijemnik i jedna LiPo za napajanje turbine.
Ova LiPo je nameštena u svom ležištu i po potrebi,recimo radi punjenja, može se vaditi...
Originalni kabel koji ide od baterije u ECU, bio je  predugačak, tako da sam ga skratio i ujedno, negde na sredini, zalemio konektore preko kojih "otkačinjem" bateriju. Ovim konektorom sam izbegao da kabel od baterije stalno vadim iz ECU-a... 
 






Na slici se vidi nosač u prednjem delu trupa, pod kojim je u sredini prednji trap i sa njegove desne strane servo koji pokreće ventil za otvaranje vrata i izbacivanje i uvlačenje trapova...
Na nosaču je boca za vazduh a, sa leve strane ECU iza kojeg se nalazi elektična pumpa za gorivo. Trudio sam se da sve teže delove postavim što više napred u trupu...
 
Žuto tigon crevo služi za sipanje kerozina u rezervoare...

Sa leve strane trupa prolazi "gomila" kablova...

Iz ECU-a prema turbini idu dva kabela, jedan (kao telefonski) za senzor temperature izduvnih gasova i broj obrtaja, a drugi za svećicu i startovanje turbine...

Iz ECU-a izlazi i kabel za malopre pomenutu LiPO bateriju, koja ceo sistem napaja strujom.
Tu je još jedan "telefonski" kabel, koji ECU spaja sa pločicom na kojoj se prati (pomoću led dioda) u kojoj je fazi paljenje turbine. Ova pločica nam takodje pokazuje šta je problem, ako turbina neće da startuje...
Pločica ima još jednu funkciju, mnogo važniju, na nju se priključuje GSU (Ground Support Unit) "daljinski" preko kojeg se radi sve vezano za štelovanje i praćenje parametara na turbini.
Preko GSU-a možete paliti i gasiti turbinu i bez korištenja predajnika...


GSU priključen na model...

No, vratimo se ECU-u... Što se tiče ECU-a i žica, tu nije kraj...

Iz ovog uredjaja izlaze još dva kabela (kao za servo) koji idu u prijemnik. Jedan kabel se uključuje u kanal za gas, a drugi koji služi da se turbina pali i gasi  na prekidač (ide u neki AUX tro položajni kanal)...

Turbinu možete paliti i gasiti na dva načina. U svakom slučaju kompletan postupak odradi ECU, ali pobudu da ECU "pokrene" sistem možete odabrati sami, a ima dva načina...
Prvi je da se sve dešava preko palice i trimera od gasa. U tom slučaju ne treba vam AUX kanal, što može da ima i prednosti i mana...
Druga varijanta je da se koristi AUX kanal (mora biti sa 3 položaja) ali, uz njega opet morate da pobudu date preko trimera i palice gasa...
Ovde je jedina prednost (ali može biti i mana) što turbinu gasite tako što prebacite prekidač u skroz donju poziciju...

Razmenivši par mailova sa Ali Machinchy-jem, vrhunskim Engleskim (a, Boga mi i svetskim jet pilotom), napisao mi je da on i njegovi prijatelji uglavnom ne koriste AUX opciju. Dešavalo se da slučajno prebace prekidač u letu i da se motor ugasi... A, onda...

ECU pruža još neke opcije, za koje morate da dokupite "dodatnu opremu", a to su GPS uredjaj, smoke system, i pito cev...
GPS-om, kao što znate, možete posle svakog leta prebaciti podatke o brzini, visini, G sili... sa ECU-a na vaš PC...
Smoke system, znate čemu služi, a pito cev, sa elektonikom, omogućava vam da ograničite broj obrtaja na turbini i time koliko god da "dajete gas", zadatu vrednost nećete preći (što bi rekli u onom filmu: "Dalje nećeš moći"...).
U Americi, brzina jet modela ograničena je na 200 milja, a da je predjete to vam "onemogućuje" ovaj sistem...

ECU pruža tolike mogućnosti, što štelovanja, što kontrole da bi mi trebalo još mnogo strana na ovom forumu, tako da ću vam samo reći da uputstvo ima 61 stranicu (sitno kucanog texta...)...

Vratimo se modelu...

Iza prednjeg točka nalazi se servo kojim se upravlja sa njim. Za tu operaciju sam iskoristio Hitec HS 645 MG (preko 10 kg na 6V), pošto servo mora biti snažan da bi izdržao udare koji se javljaju dok model rula po pisti... Servo je sa trapom povezan preko dve sajle, koje se zategnu kad trap izadje iz modela.

U istom delu trupa sa leve i desne strane nalaze se elektronski ventili, jedan za gas, a drugi za kerozin. Naravno i njihove žice idu u ECU...
Ventili služe za paljenje turbine...


Ventil i filter za kerozin "sakrili" su se iza ovih žica...


Ventil za gas je sa druge strane trupa...

Kako sistem za paljenje radi?

Kad se da "signal" za startovanje motora, ECU prvo zavrti elekrto motor koji se nalazi na prednjem delu turbine. Ovaj motor zavrti turbinu na oko 3000 obrtaja i tada se zaustavlja i u tom momentu se pali svećica i otvara elektro ventil koji pušta gas (propan butan 60/40%) koji pali turbinu.
Kad turbina dostigne 5000 obrtaja ECU zatvara elektro ventil od gasa i otvara elektro ventil od goriva (kerozina) koji polako ubrzava turbinu do 55000 obrtaja.
Kad se obrtaji stabilizuju na ovim vrednostima, oni polako padaju do lera koji je na 33000 obrtaja.
Time je turbina startovana...

Ispod elektronskih ventila nalaze se filteri koji treba da stoje u vertikalnom položaju (kako su postavljeni u Pantheru) i ne bi trebali da budu kruto fiksirani...

Iznad ovog dela trupa nalazi se nosač na kojem je prijemnik, prekidači, led dione za kontrolu napona i ventil sa manometrom za punjenje pneumatske boce...
Na prednjem delu ovog nosača je već pomenuta elektonika od turbine i dva konektora od baterija servoa i prijemnika.



Iza nosača nalaze se rezervoari.



Glavni rezervoari za kerozin postavljeni su jedan iznad drugog i svaki je zapremine od 1 litra.
Sa njihove leve strane se nalazi mali tank od 1 dl koji u sebi ima "čarapu" da se ne bi stvarali mehurići u sistemu za gorivo.
Sa donje strane trupa je odušak i u njega, prilikom dužeg zadržavanja pre poletanja, možete priključiti spoljni tank da ne bi trošili gorivo iz rezervoara u trupu.



Ovo je bitno jer ovaj jet motor troši oko 1dl u minutu na leru i oko 3 dl na punom gasu... Motor na Pantheru je P 80 a, recimo, P 200 na punom gasu troši preko 0,7 l !!!

Tankovi su postavljeni malo ispred težišta (bolje bi bilo da su u njemu, ali nema mesta) i ceo sistem se puni preko malog tanka koji kad se napuni, gorivo preliva u donji, pa potom u gornji tank. Sve ukupno Panther nosi 2,1 litru kerozina i po mom mišljenju to bi trebalo da bude dovoljno za 8-10 minuta leta.

Sa desne strane trupa nalazi se bočica za malo pre pomenuti gas za paljenje turbine. Pošto je rezervoar mali, verovatno će se morati često dopunjavati.




Tank na svom vrhu ima nepovratni ventil...

Turbina je postavljena na svoje mesto i fiksirana je preko aluminijumske šelne i četiri zavrtnja za model.




Na prednjem delu, iz mrežice koja služi da se ne bi uvlačilo "trunje", izlaze dva plastična creva. Ono od 3 mm je za gas, a veće, od 4 mm, je za kerozin.
Ova crevca su preko Festo konektora povezana sa elektronskim ventilima.



U rupice plastike od usisa kroz koje prolaze crevca, planiram da stavim neke okrugle gumice, kako se creva od gasa i kerozina ne bi prosekla od trenja sa plastikom...



Na Festo konektoru za kerozin nalazi se i ručica za mehaničko zatvaranje creva prema turbini. Ovo je iz bezbednosnih razloga, kako bi se izbeglo da gorivo, tokom sipanja, iz bilo kog razloga dospe u turbinu. Ako se to desi, dolazi do "vrućeg starta"  pri kojem iz zadnjeg dela trupa "sukne" plamen. Vrući start više "sahranjuje" turbinu od normalne eksploatacije...   

Deo koji mi nedostaje je sama izduvna cev sa usisnikom na početku...



U Jet Cat-ovom katalogu je prikazano kako se postavlja... Danas sam kontktirao Jet Cat, da vidim da li i kako mogu da kupim ova dva dela i mal me šlog nije udario kad sam čuo cenu - 170 evrića... Usisnik je 25 evra, a sama cev (doduše, sa dva zida) je 1,5 evro dužni santimetar... Dupli zid, svaki po 40 cm x2= 80 cm x 1,5 evrić = 120 + 25 usis + taksa = nije mi dobro...
Kontaktirao sam još jednu firmu koja ovo pravi, nešto je povoljnija ali, ne razumem da li je cena za cev sa jednim ili dva zida... Saznaću sutra...

Dok ne dodje "cevčica" evo i par slika gde treba da se namesti...









Utešno u celoj priči oko ovog izduva je što mi svi kažu da sa duplim zidom neće biti nikakvih problema oko pregrevanja trupa.
Jedino mora da se vodi računa da turbina stoji apsolutno pravo u odnosu na cev, ali to je namešteno samom konstrukcijom modela i gredama na kojima turbina "leži"...

Radim još malo na kokpitu, nagrubo sam probao težište i model je blago nosat što je dobro jer kad dodje izduvna cev, trebalo bi da sve bude izbalansirano.

Pozdrav iz Kombinata

Mirče





« Last Edit: January 10, 2011, 11:47:35 PM by mirce »