Author Topic: Ziroli - F9F Panther  (Read 239214 times)

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #255 on: January 11, 2011, 12:37:25 AM »
Mirce, pored ovoliko ventila, prekidaca, kablova i 500 uslova da bi turbina stabilno radila, hoces li praviti neki Cheklist koga ces se pridrzavati pre i posle leta jer verujem da je muka drzati toliko informacija u glavi, pogotovo kad ti treba velika koncentracija  prilikom prvih letova, kad mnoge stvari i mogu da krenu lose, i jos nesto, mene kao i vecinu verovatno sa foruma interesuje kada ce biti prvi let i gde ce to biti , ja bi licno voleo da dodjem i gledam sve to, ako manifestacija bude javnog karaktera?
pozdrav Ivan

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #256 on: January 11, 2011, 01:08:03 AM »
Ivane, prvi letovi će biti tek na proleće, tako da ima vremena do toga...

Što se tiče same manipulacije sa modelom i turbinom, generalno, ništa ne bi trebalo da bude komplikovanije nego sa bilo kojim drugim modelom koji imam.
Šta više, sama turbima pali "pritiskom na dugme" i skoro da ju je jednostavnije startovati nego neki benzinski motor, a od glow-a sigurno...
Silni parametri, koji se nude, uglavnom su fabrički namešteni i mislim da jedino šta moram sam da odradim, je set up "safe moda" i da odredim kako ću paliti turbinu da li preko gasa ili AUX kanala...
Oko ovoga mi je još ostalo da se malo raspitam kod Ali-a i kod Uda u Jet Cat-u, ali pošto još nisam stigao do toga, nisam se puno ni udubljivao u problematiku...

Ostalo je kao i na drugim modelima koje imam....
Pneumatika radi savršeno, servoi su svi novi, dovoljno jaki za svaku funkciju koju treba da odrade. JR sistem mi do sada nikad nije pravio ni najmanji problem (i ovde je prijemnik ganc nov), baterije ću staviti ganc nove (sa, kako rekoste, šotkom), kablovi su svi dovoljno velikog preseka, creva sva nova...
Model je dobro uradjen, uglovi su OK, težište će biti na mestu, tako da smatram da ne bi trebalo da bude nikakvih "iznenadjenja"...

Što se tiče letenja, juče sam bio na Čeneju, malo da "flajam" jedrilicu, trava je kao tepih, kao na golf igralištu... Kad dodje vreme i kad se pista pokosi, ubedjen sam da ne bi ni tu trebalo da bude nikakve frke...
Verujem da će na proleće valjati aerodrom, što meni samo dodatno može da olakša. Ako ga ni ne valjaju, opet nije problem, mesto gde letimo je baš ravno i bez krtičnjak, rupa i sličnih stvari...

Model će, do prvog leta, biti apsolutno istestiran, turbina paljena prvo na probnom stolu, potom na Pantheru, verovatno ću sve to odraditi u dvorištu (ako me komšiluk ne odstreli), ako ne onda na aerodromu...
Pre letenja planiram da prvo model probam da taksiram po zemlji, da vidim kako rula, kako drži pravac (da li treba žiroskop - imam ga - za prednju nogu) i slično, pa tek sa tim saznanjima idemo "u vazduh"...
Verovatno će se tokom tih testova pokazati sve što nije dobro odradjeno (a, nadam se da toga neće biti...)...

Naravno pre prvih letova, "zardjali prstići" će prvo da se "razrade" na Zerou i Thunderboltu... 
Za Zero sam danas kupio novu bateriju za prijemnik i servoe i ako vreme posluži, odoh ovih dana... Joj, al' sam se uželeo mojih warbirda...

Kod mene nikad nije bilo tajni, svi će blagovremeno znati kako napreduju probe i kad se planira prvi let, pa ko voli nek izvoli da dodje...
Samo bez dobacivanja... ;namig

Pozdrav

Mirče
 
« Last Edit: January 11, 2011, 01:18:33 AM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #257 on: January 12, 2011, 12:10:58 PM »
Interesantna animacija...



Pozdrav

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #258 on: January 13, 2011, 09:58:25 PM »
Pozdrav Mirce. Momentalno sam na RC zimovanje u Mavrovo.
Samo da ti kazem  (res)
Hvala na fotke,info i sve.
Pozdrav.
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #259 on: January 14, 2011, 01:43:38 AM »
Zajo, hvala na lepim rečima...

Eto, skoro da je došao kraj pravljenja Panthera... Kombinat je za sada odradio svoje...
U zadnjih dva tri dana, doterivao sam poslednje "finese" na modelu, zafarbavao zadnje detalje, završio kabinu...

Iz Jet Cat-a sam naručio usisnik i izduvnu cev sa dva zida... Već se pravi a, deloveće mi doneti Majina rodjaka koja se krajem februara vraća iz Nemačke...
Do početka marta ću "natanane" nabaviti još par stvari koje mi nedostaju (veliku bocu sa propan-butanom iz koje ću puniti onu malu ugradjenu u model, ventil za tu veliku bocu, kerozin i ulje od Amidže...), do tada će biti naštelovan ECU i onda, ako Bog da, palimo turbinu...

Bilo bi lepo da održimo tradiciju i da, kao i prošle godine, rodjendansko veselje, "uveličamo mlaznim zvucima"... Mislim, čisto zbog komšiluka, navikli se ljudi... 


Od tanke plastike, na koju sam nalepio crnu tapetu, napravio sam male poklopce za servoe ugradjene u vertikalcu i sa duplo lepljivom trakom ih zalepio.



Karbonsku šipkicu koja je pokretala kormilo vertikalca, ipak sam zamenio sa čeličnom šipkom od 3mm. I tu i onu drugu šipku (mislim na onu od horizontalca), ofarbao sam sa crnom bojom kao i hornove od tih pokretnih površina. Sad se sve to "slilo" u jednu celinu i mnogo manje "upada u oči"...

Nekada...




...i sada...




Napravljena je i kabina...
Na pod koji je mnogo dugačak, od napred sam napravio instrumente, iznad kojih je nišan...
Za instumente sam prvo odradio nosač od balze, na koji su nalepljeni "cageri"... Satove sam imao od Hellcat-a, samo sam im malo modifikovao veličinu da bi stali. Odštampani su na laserskom štampaču i od gore je, na papir, prelepljena brovidna tapeta, koja daje sjaj "staklu" satova...
Preko toga je prelepljena crna mat folija sa otvorima spram satova...

Od tanke plastike, juvidur od 0,3 mm, napravljen je gornji poklopac prednjeg dela kabine... Par kružića od crne tapete, prečnika 2mm, "glume" nitne...
Sve su ovo sitni detalji koji su laki za napraviti ih, a podižu utisak realnosti...   











Pilot je malo prefarban pa, je ružnu plavu jaknu zamenio za zelenu...



Dobio je i sedište sa katapultom i ploču da ga štiti "sa ledja"...





U zadnjem delu kabine dodao sam dva detalja, čisto da popunim prostor...





I na kraju, model je premeren.
Kantar kaže da Panther ima 9570 gr a, težište je blago napred.
Ovo je dobro jer kad dodge izduvna cev trebalo bi sve da bude baš kako treba i verovatno će težina biti malčicko ispod deset kila.
To je težina o kojoj sam čitao u postovima o ovom modelu...

Sa još dve litre goriva, na poletanju Panther treba da bude 12 kilograma.
Jet Cat P 80 namenjen je za modele od 8-15 kilograma...

Puno pozdrava iz Kombinata

Mirče

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #260 on: January 14, 2011, 11:13:45 AM »
Prelepo,prelepo,prelepo.........



Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #261 on: January 17, 2011, 10:31:14 PM »
Mirce javi se ako zatreba nekih lubrikanata, ima svasta   0e

Jes da su ovi za Fokere i Embraere ali ce da nadjemo..
« Last Edit: January 17, 2011, 10:32:50 PM by saxpg »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #262 on: January 17, 2011, 10:34:41 PM »
Ovaj Mobil Jet Oil II koristi naša Akro grupa na Čeneju, tako da ga mogu nabaviti ovde...

Saxpg, u svakom slučaju hvala, videćemo kako će se sve razvijati...

Pozdrav

Mirče

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #263 on: January 19, 2011, 12:42:58 PM »
Nisam do sad komentarisao na forumu, ali vidim da bi bilo šteta da ne komentarišem ovako fino odrađen model.
Kao prvo Branetov predlog je OK, ali postoji i uslov za to, a to je struja koju koristi sistem koji se napaja ili ti AMPERAŽA, kako kažu neki. Shotky dioda je OK izbor, mada za baterijsko napajanje i nije bitna, jer... Bitno je da dioda ima 1,4 puta više A (ampera) od max struje koju sistem "povuče"! Inače ovakve zaštitne diode se postavljaju što bliže izvoru napajanja a ne potrošaču...
Drugo, mesto prijemnika nije dobro! Znam da su glavni razlog, pogrešnog mesta, kod većine modelara, konektori tj kablovi... Kod ovako skupih modela, ne treba da to bude problem!? Kod JET modela najbolje mesto je "NOS"!!! Iako kažeš da ti je model blago nosat, dupla cev i nosači će da reše to!?...
Treće, problem poklopaca i trapova u kombinaciji sa flapsovima (može i svetlo za sletanje) se rešava samo sa jednim kanalom, s tim što bi miksovo flapsove, jer će ti trebati u toku leta! Znači max dva kanala!
#FFCC00

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #264 on: January 19, 2011, 08:03:05 PM »
mixovanje tockova i flapsova je po meni potpuno pogresna varijanta. negde mozda moze da pije vodu ali ne svuda.
posto sam na staroj stanici imao manjak kanala (samo 6) mixovao sam flapsove i tockove. ali sta se desava
kada recimo na sletanju ili jos gore na poletanju nisu potrebni flapsovi tj ako duva vetar u nos modela tako da
se model odlepi od zemlje pre dobijanja dovoljne brzine za let? ili recimo kano napraviti spori prelet sa spustenim
flapsovima a da tockovi budu uvuceni? resenje? 9 kanala, a kada to ne bude dovoljno 12 pa 14 ...

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #265 on: January 19, 2011, 09:10:51 PM »
Prelet sa spuštenim flapsovima i uvučenim trapom ?, pa zato sam i rekao max dva kanala za sve: na jednom kanalu je "sekvencer", a na drugom flapsovi, tako da njima možeš nezavisno upravljati! Znači, kanal za flapsove radi samo za flapsove, a drugi je programiran (malo dodatne elektronike u modelu) ...
Šesdesetih godina, sad već, prošlog veka, sami smo pravili predajnike i prijemnike, servoe itd i sve komande su išle samo po jednom kanalu!...  17aa Kasnije dva, pa tri,... a ti bi sad 14 kanala!  (<--)
#FFCC00

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #266 on: January 19, 2011, 09:35:22 PM »
Mišo2002, hvala da si se javio...

Što se tiče dioda, molim te da mi konkretno kažeš koje bi mi odgovarale...

Što se tiče trapova i flapsova, imam dovoljno kanala da ne "komplikujem sebi život".
Na stanici koju imam (JR 9303) komanda sa kojom spuštam flapsove uvek mi je na levoj bočnoj strani stanice. To je onaj klizni trimer... U zavisnosti koliko ga povučete prema dole, toliko će se i flapsovi oboriti...
Dalje, nekada namestim tako da kad polugicu na stanici spustim do pola, flaps ide samo malo, recimo, onoliko koliko treba za poletanje, a kad se povuče skroz do dole i flapsovi idu skoz do dole.
Flapsovima sem hoda, uvek namestim i brzinu, pa tako i da skroz, naglo, spustim polugicu na stanici, oni će "padati" polako, u zavisnosti koliko brzo je namešten "servo speed mode"... Time vam se ne može desiti da model "poskoči" kad se flapsovi spuste...

Prijemnik u sebi ima dva prijemnika kao i dva "setelita", koji se nalaze na mestima u trupu gde ih vi postavite. E, jedan od ta dva, u slučaju mog Panthera, se nalazi u nosu modela.
Da sva 4 ostanu bez prijema, nema teorije, iako teoretski može da se desi, ali zato služi Flight Log i sa njim posle svakog leta možete videti koliko je svaki od 4 prijemnika bio "zasenčen" tj. ostajao bez signala. Ako neko konstantno ima slabiji prijem, premestite ga na drugo mesto...

Inače u uputstvu od Spectruma, piše da ovakav prijemnik ide u gornji deo trupa...

Sličnu konfiguraciju prijemnika i satelita imam u svim modelima koje letim i nikada nisam imao problem...

U svakom slučaju, hvala za savete...

Pozdrav

Mirče 
« Last Edit: January 19, 2011, 09:37:41 PM by mirce »

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #267 on: January 21, 2011, 01:58:45 PM »
Uh, rekao bih ti tačno koje diode da staviš još u prethodnoj poruci, ali ne znam kolika ti je max struja, koju sistem "poteže" u "špicu"!... Na primer: max I je 15A dioda treba da bude za 15*1,4=21A! Ukoliko bi struja diode bila manja, pri Imax bi bila "osigurač" - znači pregoreva, tj prekida kolo (retko kad se spoji na kratko), što bi moglo biti pogubno po model, jer ostaje bez napajanja, a to niko ne želi da mu se desi, tamo negde visoko!...
Zapravo, svrha ovih dioda je da:
- spreči pogrešno priključenje baterija
- da spreči medjusobno pražnjenje baterija, pa čak i ako je jedna u kratkom spoju
- ...
Inače diode mogu da budu bilo koje ispravljačke.
Pozdrav
#FFCC00

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #268 on: January 21, 2011, 06:38:26 PM »
Hvala Mišo2002...

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #269 on: January 21, 2011, 11:31:15 PM »
ma kupis schottky diodu od 15 ampera  u to-220 kucistu na dva akumulatora to je 30 ampera zajedno sta ces vise , i  obicno dioda probija a ne pregoreva znaci propusta u oba smera a razlog zasto shot dioda jer je pad napona na njoj  manji za 0.5 volta od obicnih a cena zanemarljiva a svi  znamo da brzina servoa zavisi od napona koji dolazi do njih tako da vidi sam to je nebitno ali neka teorija, i onako ces imati bec koji ce ti peglati napon na 6 ili 5 volti , ima kod nas na buvljaku kod rumuna kupiti dioda za aparate za zavarivanje onako sa sve sajlom pa ako ti treba nabavljam ti  :hehe

evo ovu ja koristim
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/vishay/br20xxct.pdf
« Last Edit: January 21, 2011, 11:41:58 PM by Dejan Dobricki »