Author Topic: Trikopter  (Read 75690 times)

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Trikopter
« Reply #150 on: January 07, 2011, 12:01:09 AM »
Prvi put uvek boli  ;namig
Na prvim snimcima koje si kacio primetio sam da si cim bi neki krak krenuo malo ranije prekidao i radio trimovanje. Po meni i nekom mom dosadasnjem iskustvu sa mojom ticom ne treba tako.
Pri kacenju baterije svi trimovi moraju biti na 0 da bi se svi ESC-ovi isto inicijalizovali. Poletanje mozes slobodno sa malo jacim gasom da se brze i lakse odlepi od zemlje, jer se tako uglavnom i
ravnomernije podigne. Kada je na 1.5-2m iznad zemlje onda vidi gde vuce i tada trimuj. Da ne bih svaki put morao da vracam trimove na nulu i ponovo trimujem nakon menjanja baterija,
lepo u subtrims drzim podeseno kako mu odgovara i nakon poletanja eventualno sa glavnim trimovima dostelujem jos malo. Posto je to moja prva RC sprava u zivotu, jos uvek nisam siguran da li su
mi sva setovanja na stanici dobra i da li negde gresim. Kako god, ja sam prezadovoljan kako moj trikopter leti.
Zao mi je sto si imao takav lom pri prvom padu, ali to je jos jedan dokaz da je "Grunf" pristup sa plasticnim vezicama, srafovima ispao dobar i istrajan, posebno meni koji nisam imao nikakvo iskustvo sa letenjem.

Offline rolex

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
Re: Trikopter
« Reply #151 on: January 07, 2011, 10:58:02 PM »
Samo da pitam da li si otvarao i proveravao gyroe?
Moj prijatelj je imao problema na heliju sa istim gyrom i ispostavilo se da je imao "fabricku" grešku u lemljenju.
Čuo sam da to nije neuobičajeno za taj gyro.

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Trikopter
« Reply #152 on: January 08, 2011, 01:01:37 AM »
Jel pitas mene ili Fenixa?
Ja sam moje ziroe jos na pocetku otvorio i "sredio", a mislim da je i Fenix isto uradio.

Offline rolex

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
Re: Trikopter
« Reply #153 on: January 08, 2011, 06:10:25 PM »
Izvinjavam se zbog nepreciznosti, Feniksu je bila upućena poruka-savet.

Offline bimmer

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 361
    • You Tube channel
Re: Trikopter
« Reply #154 on: January 09, 2011, 10:32:19 AM »
Trikopter by Fenix

snimci od 06.01.2011



 

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Trikopter
« Reply #155 on: January 09, 2011, 11:34:11 PM »
Dule  :)aplauz   (pijemo) .Dragane i ja sam radio sve kao sto si naveo jer je princip isti kao kod stelovanja helikoptera
znaci stelovanje u subtrimu tako da trimeri budu u nultom polozaju prilikom startovanja trikoptera.Ovih dana ponovo ga testiram pa se javljam sa novim uticima,valjda ove gremline oduvam  :big smile
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Trikopter
« Reply #156 on: January 19, 2011, 09:52:42 PM »
  Poslije ostecenja pokretnog repnog dijela posto je veoma osjetljiv odlucio sam da izradim pokretni dio po skici orla sa Tibeta  :)aplauz.Ovaj mehanizam kao i sarke su veoma jednostavni za izradu a o funkcionalnosti da i ne govorim.Prilikom padova kompletan mehanizam je zastiecen. Umjesto sponge nogara napravio sam  i stajni trap od Al profila 0,8 mm.Stajni trap je napravljen tako da ubuduce  HD kamerica moze bez problema da stane.E sa ovakvim stajnim trapom dobije se malo na tezini nisam vagao koliko ali je obezbjedjena zastita motora uslijed nespretnih slijetanja ili ti eventualnih padova.Naravno varijacija u vezi stajnog trapa ima raznih ali za sada sam primjenio ovu.
Trikopter poslije svih ispravki leti bolje ali mislim da mi jos problema stvara repni servo   http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idproduct=10976 koji izgleda ne obavlja  posao kako treba.Jos uvjek mi se javlja glitch na repnom dijelu  mmmm Posto imam servo koje koristim na HK 450 probacu ga i sa njim pa da vidim da li je  do servoa.

 

Sto se tice podesavanja sa ovom stanicom pisacu detaljnije kad trikopter bude lebdio i letio kako treba pa ce to biti i zvanicna verzija,a do tada ko je odlucio da krene sa gradnjom trikoptera i cita ovaj forum http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1142429
koji ima 744 stranice za sada u prilog dajem broja strana koje su zanimljive u cijeloj ovoj prici ,jer ima ih naravno dosta sa suvisnim komentarima.Ovo sam vrijedno biljezio kako zbog mene a i drugima ce biti od koristi naravno da ne bi gubili vrijeme  (pijemo)

Na stranama od 1.,2. je opisana gradnja kao i podesavanje,10. o tezini trikoptera 31. ziro podesavanje,32.,35.podesavanja krive gassa i pitch krive,46.,47. postavljanje ziroa,56. ziro podesavanja,110. kriva gasa i pitch,121. podesavanje spida i ziro osjetljivost,124. povezivajne spida ziroa 129. postavljanje i podesavaje ziroa 131.,132. ziro HH,normal,152.,164 .podesavanja D/R,EXPO,213 .heli mixer,240. camera mount,271,277. podesavanje stanice,381 gain,281 ukljucivanje ziroa,spida,285 podesavanja ESC405. podesavanje ziroa i krive gasa,441. normal,HH ziro mod,471.472.ziro HH mod505. polozaj ziroa,508.podesavanje stanice,516.ziro podeavanje.617.Spektrum DX7 podesavanje,623.643.ziro normal revers,666.ziroosjetljivost,685 podeavanje JR,Futaba d/R EXPO,697 JR receiver kanali,702.podesavanje spida

 A sada evo video na kome se vidi redosljed prikljucivanja komponenti na trikopteru.Do sledeceg jvaljanja  (pijemo)

                                             

The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline bimmer

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 361
    • You Tube channel
Re: Trikopter
« Reply #157 on: January 19, 2011, 10:24:40 PM »
oooooooooooooooo Fenix.... makinja stala na noooge oooopa! :)aplauz


Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: Trikopter
« Reply #158 on: January 19, 2011, 10:47:38 PM »
 :)aplauz želim mnogo uspjeha :), koju si kameru mislio nabavljati...
 ()-()  (<--)
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Trikopter
« Reply #159 on: January 19, 2011, 11:50:25 PM »
 Naravno GoPro je VRH za ove spravice  :mhm
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: Trikopter
« Reply #160 on: January 20, 2011, 07:11:18 AM »
 ;D
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Trikopter
« Reply #161 on: January 20, 2011, 08:06:47 PM »
Kao sto sam i prije rekao na trikopteru mi se javlja glitch na repnom motoru  mmmm najvjerovatnije se radi o repnom servou koga cu da zamjenim.Primjetio sam da se u HH modu veoma sporo krece i u jednu stranu ima manji hod  pa predpostavljam da ne moze sve na vrijeme da odradi.Dok ne otklonim ovaj kvar ne usudhujem se sa bilo kakvim letovima i lebdenjima na vecim visinama.Evo kako se manifestuje ta pojava

                                           

Sto se tice ostalih podesavanja sve je odradjeno kako treba,naravno tu uvijek ima malo dotjerivanja sto se tice pitch krive i D/R,EXPO.Posto u zadnje vrijeme nikako da se sastanemo pa da se napravi malo duzi snimak evo par sekvenci koje su snimljene sa stativa  ;namig

                                             

             

                     
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline rolex

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
Re: Trikopter
« Reply #162 on: January 21, 2011, 07:27:55 PM »
Na snimku se ne vidi baš najbolje ali sam i dalje ubeđen da ti jedan motor naglo gubi snagu.
Po meni repni servo nije razlog tog glitch-a već jedna od sledećih stvari:
-Gyro
-Speed controller
-Motor
Neki hladni lem na nečemu od gorenavedenog.

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Trikopter
« Reply #163 on: January 23, 2011, 12:40:12 PM »
 rolex,hvala ali ipak mislim da nije nista od ovoga gore navedenog jer sam to vec provjerio i kad je na zemlji proban sve radi kako treba bez ijednog glicha.Malo sam se zabavio sa podesavanjem repnog ziro i mislim da sam rijesio problem ,ovako na zemlji ziro bolje reaguje ima veci hod poslije ovih podesavanja nego prije e sad cekam lijepo vrijeme pa na livadu tj.u vazduh.Znaci opet ljudski faktor najvjerovatnije.U svakom slucaju hvala  (pijemo)
E sad idealno rjesenje ko hoce da leti malo tri malo trenera :hehe.Zahvaljujem se Duletu jer je on pronasao ovaj video (pijemo)

                                           
                                                               
 
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline bimmer

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 361
    • You Tube channel
Re: Trikopter
« Reply #164 on: January 23, 2011, 01:18:24 PM »
hihihihihihi dobra fora, presmijao sam se kad sam naisao na taj klip

ajde bre Fenix, ustelaj vise taj trikopter treba da se vjezba letenje, a jel ti znas koliko destinacija za snimanje i kadrova u glavi ja imam, to treba sve realizovat i izrezirat ....   :big smile :big smile :big smile