Author Topic: Trikopter  (Read 75807 times)

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1697
Re: Trikopter
« Reply #165 on: January 24, 2011, 07:27:20 PM »
 (:sok:) Kakav harijer :sljus :hehe
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline bimmer

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 361
    • You Tube channel
Re: Trikopter
« Reply #166 on: February 03, 2011, 02:03:15 PM »
Fenixov trikopter svakog dana sve vise napreduje i sve bolje lebdi...



...ili mozda Fenix svakog dana sve vise napreduje i sve bolje lebdi... mmmm



xixixixixixixixixixix :)aplauz :_D :_D :_D

evo jos jednog snimka sa trikoptera....




Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Trikopter
« Reply #167 on: February 03, 2011, 09:36:56 PM »
 :)aplauz Fenix!
Kako vam samo zavidim na tom lepom vremenu...

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Trikopter
« Reply #168 on: February 04, 2011, 12:12:37 AM »
  Dule SVAKA CAST  :)aplauz (pijemo)   3aa  (res) (pijemo) Kao uvod u ovo moje pisanje neka bude ovaj video kojeg smo nedavno snimili a ja sam mislio da  to bude treci zavrsni poslije ova dva koja cu da postavim ali Dule  naravno (work) Neka bude prvo slag na tortu pa onda ostalo  :_D Sto se tice snimka sa  privjesak kamericom prezadovoljan sam i mogu reci da sa nestrpljenjem ocekujem GoPro pa da se snima  :big smile Naravno do tada ce se probati sa raznim camericama.
Na ovom snimku se vidi da je Draganfly poslije svih gremlina koji su  :pop:  sada utrimovan, stabilan i lebdi,leti bas kako treba.
Na samom pocetku da dam objasnjenej za  glitch koji se javljao i koji sam postavio u proslom videu.Naravno nije bilo do slabog lema nego do repnog servoa naravno kojeg nisam dobro podesio   :sljus pa nije mogao da odradi posao kako treba na vecim obrtajima.Greska je bila u hodu tj.na ziroskopu nisam podesio dobro potenciometar limit tj. dao sam mu mali hod a sad sam ga podesio na max.Kod helikoptera se taj limit odredjuje po klizacu repnog rotora pa sam ja bio u tom tripu (--<<--)
  Poslije ovih podesavanja uslijedilo je i testiranje ali ni tada nisam bio zadovoljan sa peglanjem ostalih ziroa.Na ovoj Graupner MX 16s stanici ima potenciometar koji u helikopterskom modu sluzi za kontrolu servoa gasa,tako da se mora precizno odrediti koliko da se da vrijednost da ziroi nebi presli u HH mod a onda treba u menijuk odrediti osjetljivost ziroa.Poslije svih gremlina polako sam poceo da p... pa sam odlucio da ga probam sa Spektrum DX7 i orange HK prijemnikom jer su mi inace i ostali heliji na ovoj stanici.
   Poslije bindovanja koje ovaj prijemnik odradi fenomenalno i poslije podesavanja na stanici prvi izlazak na livadu pokazao je da je ovo dobitna kombinacija  :)aplauz tako da je Graupner izgubio bitku.Naravno i sa Graupnerom bi poletio samo kazem nisam imao vise zivaca za nova iznenadjenja jer za sve postoji neka granica.

    30.01. Dan D za trkopter a pored toga ovaj dan je bio poseban i za druge pa smo o tome pisali u rubrici okupljanja.Znaci od tog dana se racuna  taj stabilni let i u toku tri leta sam podesavao subtrim i Dual i Expo.Poslije fotografisanja i snimanja pregledani snimci i zakljucak experiment uspio  (yay) Naravno zahvaljujem se Sasi i Duletu koji su fotografisali i snimali  :)aplauz  (res)
Evo i par fotografija  i video sa tog letenja  (photograf)



                                                   

   Poslije ovoga nadasve rasterecujuceg dana red je bio da se i u Februaru malo zalebdi  ;namig 01.02. suncan dan sa malo vjetra idealan da se noge protegnu poslije skole i za moju mladju cerkicu tako da smo skoknuli  do test lokacije.
Kad se vec zna da sve funkcionise prikljuce se baterije i sve je spremno.Naravno i ovaj put sam malo stelovao paraametre na stanici.Bitno je da gremlina nema.

 

                                                     

Naravno poslije 01.02.slijedi 02.02.dan suncan  :big smile dogovor pada lokacija vec poznata i pored trikopera tu su Fox,Cularis,Junior,Glider i snimanje moze da pocne :big smile.Ovaj put je to obavila privjesak kamerica sa malom sundjer podlogom znaci nista specijalno postavljano samo da se vidi kakve su vibracije.Trikopter je opet sa stajnim trapom i za sada ce biti u ovoj varijanti.Posto ipak treba staviti slag na tortu evo ga opet Duletov snimak i snimak sa trikoptera za kraj ovoga javljanja.
Slijede liepi i suncani dani pa ce biti naravno i letenja.
     Jos se jednom zahvaljujem Draganu jer on je pokrenuo nesvakidasanj  projekat  (pijanoo) Zahvaljujem se i svim onima koji su kako Draganu tako i meni pomogli u realizaciji ovoga projekta a posebno bi izdvoijo orla sa tibeta  :)aplauz  (res) sa svojim strucnim i slikovitim objasnjenjima.Naravno da se ovdje ne zavrsava prica o trikopteru,sada slijedi pravljenje nosaca
za kameru, neke modifikacije sto se tice materija  radi olaksanja navigacija i sl. Sledeci put ce biti rijeci o zavrsnom podesavanju,a sada slag na tortu  :big smile

                                               


                                             

   
                                             
                           
                                             
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Trikopter
« Reply #169 on: February 07, 2011, 04:20:22 PM »
      Evo poslije svih ovih podesavanja i otjeranih gremlina sada kad trikopter leti i lebdi kako treba da postavim i podeavanje za Spektrum DX 7.I sa ovim  podesavanjima za  Graupner o koima sam vec pisao je sve o.k.samo sto se treba povesti racuna o funkciji limit gas jer se preko te opcije podesava osjetljivost ziroa za motore.Za DX 7 nema takvih podesavanja jer se u dijelu za krivu gasa postavi za svaku tacku isti procenat i nema drugih podesavanja. Ova podesavanja variraju naravno od modela do modela jer sve zavisi od tezine modela pogotovo pitch kriva.Tezina mog trikoptera sa baterijom 2200mAh je 1200 gr.naravno moglo je i manje ali to ce se korigovati u narednom periodu jer naravno sto laksi to bolji.
Sto se tice pitch krive nju je potrebno podesiti tako da na tacki L ili 0 dodajemo procente sve dok se motori ne ukljuce pa se poslije toga smanji za 1-2% kod mene je L 20% Ostale tacke se podeavaju slicno heliju za normal mod pa je tacka 1 35%, tacka 2 55% u ovom polozaju palice tri bi trebao da lebdi, tacka 3 75% i tacka H 85% nikad se ne stavlja max. vrijednost zbog rada ziroa.
Kriva gasa je kao sto sam rekao i sto je najbitnije postavljena za svaku tacku isto poslije experimentisanja kod mene je to 30%.Ispod ovoga procenta 10%-15% ziroi slabo reaguju.Treba se voditi racuna da ziroi ostanu u normal modu.
    Poslije ovih podesavanja ostaje podesavanje Dual i Expo.To sve zavisi od toga kako zelimo da letimo sa trikopterom.Moja experimentisanja su pokazala da za stabilan let i da dobro reaguje na komande ni sporo ni jako su sledeca podesavanja:
     Za elevator EXP 40% D/R 35%  ;   eleroni EXP 40%  D/R 35%   ;    ruder  EXP +50% D/R 90%
sto se tice subtrima na radnom stolu se moze podesiti priblizno ta vrijednost tj.da se vidi da sva tri motora vuku ravnomjerno,a precizna podesavanja naravno u letu.Kad se podese u letu parametri u subtrimu poslije vam uvijek ostaje prostora za eventualno trimanje u toku leta sa trimerima.Repni ziro je kod mene na +28 % za HH a normal -20% kada sam pokusao sa vecim vrijednostima za HH mod servo trese tako da je ovo max. i radi odlicno. Swash mix je kod mena podesen za eler.40% elev 40% pitch 9 0%
U prilog naravno  fotke

 




The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Trikopter
« Reply #170 on: February 08, 2011, 12:53:00 AM »
Probaj na pitch "kurvi" da malo "ublazis" srednji deo, lakse se lebdi tj. manji su skokovi pri pomeranju gasa.
Stavi recimo 20-45-55-65-85.

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Trikopter
« Reply #171 on: February 08, 2011, 11:52:00 PM »
Dragane  (pijemo) kriva podesena, proba slijedi uskoro.
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Trikopter
« Reply #172 on: February 20, 2011, 10:31:54 PM »
       Danas trikopter lebdio,letio pitch"kurve" podesena na 20-45-55-65-85 i osjetno je bolje prilikom davanja gasa nema naglih skokova.Jos samo hvali GoPro camerica koja ce uskoro biti porucena.Posto je tezina trikoptera 1200gr sa baterijom najvjerovatnije cu da ove AL krake zamjenim sa karbonskim a mozda i sper zamjenim karbonom.Samo zamjenom Al sipki smanjio bih tezinu za 90 gr. tj.90 gr+ za eventualnu dodatnu opremu (koristan teret).
U narednom periodu cu naruciti i ovaj nosac http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idproduct=16343 jer planiram da napravim ovako nesto ali stabilizacija po dvije ose tako da bi tada bila potpuna stabilizacija  ;namig

                                           

Ovu platformu bih mogao koristiti i na T-rex-u i na Slow-u.Kad smo vec kod nosaca za GoPro evo par idealnih rjesenja bez velike dodatne tezine

                                           
 
                                           

                                           

                                             

   

       
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Trikopter
« Reply #173 on: February 28, 2011, 09:36:42 PM »
     Za vikend sam testirao camera mount sa sve sponge amortizacijom  :big smile U kasnim popodnevnim satima bilo je veoma hladno pa su se i ziroi tresli ali ipak sam uspio napraviti par snimaka ;namig Dok ne stigne GoPro i ovaj put kao bezbroj puta do sada Olympus mju 820 je odradio bezprekorno posao. Snimao sam sa max.rezolucijom 640x480 pa je i kvalitet slike zadovoljavajuci.Kao sto se vidi na snimku vibracija nema uopste  :)aplauz tako da sam sa ovim jednostavnim rjesenjem prezadovoljan.Sto se tice nosaca napravljen je od AL profila (ovaj nosac sam pravio za HK 450 ) Izmedju aparat i nosaca sam stavio komad sundjera kao i izmedju nosaca i trikoptera.Nosac se nalazi sa donje strane u tacki CG tako da nema problema sa dodatnim premjestanjem baterija.Ovaj sistem cu koristiti i sa GoPro.A sada naravno video,lokacija i nije bas neka ali tu testiram sve projekte,a za Duleta ce biti interesantna  :big smile Naravno u kadru Opel Astra karavance pa morao sam imati nesto kao objekat snimanja.Naravno moze da se zamisli i neki prelijepi predio poput morske obale,jezera,planine...sto ce naravno tek da se snima  uskoro a do tada evo ga video  (pijemo)

                                          http://www.youtube.com/watch?v=GiW9NCgbipw&feature=player_embedded#at=81

     Sto se tice podesavanja pored svega prije navedenog stavio bih i akcenat na podesavanje "trevel adjustment" ili ti "end point-a"Naime do sada sam letio - lebdio sa postepenim dodavanjem gasa i u ovom rezimu se ponasao odlicno.Kada sam pokusao da letim malo agresivnije tj.naglo dodajem i oduzimam gas primjetio sam da zadnji motor sporije prima obrtaje a prednji "cupaju" tako da se uvijek manifestovalo kao prevaljivanje preko repa.Naime svaki motor nema istu snagu  mmmm pa sam podesio "end point" za repni motor sa vecom vrijednoscu a prednje sam morao smanjiti.Ovo moze da se podesi i preko limita na zirou ali je ipak bolje rjesenje podesavanje preko stanice a ziroi da su podeseni na istu vrijednost za sva tri motora.Sa ovim naknadnim podesavanjem pri naglom dodavanju ili oduzimanju gasa trikopter "cupa" istovremeno sa sva tri motora.
  O ovome podesavanju ima takodje rijeci na ovome mjestu http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1142429&page=575 Nadam se da ce i ovaj podatak biti od koristi za one koji planiraju da pocnu sa gradnjom trikoptera  (pijemo)
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline bimmer

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 361
    • You Tube channel
Re: Trikopter
« Reply #174 on: February 28, 2011, 11:14:06 PM »
oooooooooooooo Fenix, bravo bravo! :)aplauz
ovo izgleda vec mnogo bolje i stabilnije!!! svaka cast! ih al cemo da snimamooooo
Dobar ti i izbor muzicke podloge  ;namig

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Trikopter
« Reply #175 on: March 01, 2011, 12:01:34 AM »
Dule  (pijemo) ce da se snima naravno ...
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Trikopter
« Reply #176 on: March 14, 2011, 12:30:04 PM »
   Trikopter je odavno podesen kako treba ali ovih dana sam malo experimentisao sa podesavanjima prije svega sa end pointom ili  travel adjustment.Poslije svih podesavanja ovo je jedna od bitnijih podesavanja sa kojim se postize da sva tri motora ravnomjerno vuku.
Poslije ovoga probao sam  ziroe koji kontrolisu rad tri motora  tj.kako leti sa ukljucenim "DS" i kad je u "analognom" modu.Posto na forumima mogu da se nadju razlicita misljenja u vezi ovoga.U oba aslucaja nisam primjetio neku bitniju razliku sto i Dragan potvrdjuje. Ja sam ova tri ziroa koja kontrolisu rad motora ostavio u analognom modu.Sa ovim podesavanja sam zadovoljan mada uvijek ima prostora za dotjerivanje  ;namig
Juce sam izvagao trikopter sa sve baterijom i video predajnikom je 1440 gr a sa aparatom 1580 gr.Ovo je neka granica sto se tice trikoptera i veoma je stabilan za ovu tezinu ,ali je zato vrijeme trajanja leta sa 7 min. bez opreme smanjeno na 6 min.U narednom periodu radicucu na smanjenju teyine trikoptera tako sto cu da ugradim laksi sper i karbonske sipke.Po dosadasnjim proracunima samo ovo kad zamjenim olaksacu ga za 250 gr i to bi bio neki max.
A sada u prilog i video sa jucerasnjeg okupljanja sa aparatom Olympus.Jedno je sigurno, kad stigne GoPro ovo ce sve da izgleda dosta bolje.
A sada video,montazu odradio Dule  :)aplauz  (pijemo)


                                                 
       
                                             
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline bimmer

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 361
    • You Tube channel
Re: Trikopter
« Reply #177 on: March 16, 2011, 04:08:30 PM »
Evo da dodam jos jedan video od nedelje.... Fenixov tricopter na djelu!
Iz dana u dan izgleda sve bolje i bolje! Veoma stabilan let.... ako se izuzme kratko trajanje baterije  :big smile :)aplauz

 
« Last Edit: March 16, 2011, 04:11:17 PM by bimmer »

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Trikopter
« Reply #178 on: March 16, 2011, 05:02:58 PM »
Fenix bravo! Odlicno si ga "utego"  ()-()

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Trikopter
« Reply #179 on: March 16, 2011, 07:26:55 PM »
Hvala Dragane,ma moze to jos i bolje a i bice   ;namig .Dule ne mogu vise govoriti odlican video to se podrazumjeva nego hvala za video  ;namig .Sto se tice trajanja leta to i jeste mala mana ali kad se ima par baterija nije strasno,a kad se trikopter olaksa bice tu mjesta i za mAh  (pijemo)

  Evo jos jedan video sa nedavnog letenja


                                 
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com