Author Topic: Hellcat novi projekat...  (Read 116231 times)

Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #120 on: July 17, 2011, 12:54:10 PM »
Umetnost,sta da kazem drugo.......

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #121 on: July 21, 2011, 08:12:49 AM »
nije ovo modelarstvo  (yay) (yay) ovo je extremno modelarstvo sa bolescu zvanom mircetovo detaljisanje u naj sitnije detalje ili sto  se narodski kaze u sitna crevca :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz svaka cart na novom broju mircetovog zabavnika nikako ga docekati!!!!al docekasmo!! oo))
ex pseudonijum: sova

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #122 on: July 22, 2011, 02:51:11 AM »
Radovi na detaljima su pri kraju, sve sem kapotaža je gotovo, a i on će biti za dan - dva, tako da smo juče u Kombinatu malo radili na kokpitu.
To je ostalo zadnje da se odradi pre farbanja...
Ko je čitao o radovima na prvom Hellcatu seća se da je za taj model kokpit bio kupljen od firme D Balsa, da uopšte nije bio jeftin i da kvalitet delova koje dobijete nisu baš na nivou cene (ko nije upućen u "materiju", može detalje videti ovde: http://www.nsmodelers.rs/Hellcatoktobarkokpit.htm).

Pošto je došlo vreme da je bolje imati nego nemati, na Zboru radnih ljudi Kombinata jednoglasno je izglasano da će se za novi model Hellcat-a, kokpit praviti u našim pogonima.
Imajući iskustva u doradi prvog "enterijera", nije bio problem napraviti novi...

Na samom početku moram istaći da je kokpit deo modela koji dosta doprinosi izgledu, ali velika većina posmatrača ne obraća veliku pažnju na detalje u njemu.
Sem toga, ako se kabina ne otvara i ne vadita pilota tokom statičkog displeja, "gomila" detalja se još manje vidi.
Mnogo utrošenog vremena na radu oko patosa i sitnica u donjem delu kabine, uopšte se ne vide kad se unutra postavi pilot.

Imajući to u vidu, rad na kokpitu novog Hellcata svešće se na prostor koji je više izložen pogledima, što ne znači da će unutrašnjost kabine biti "ofrlje" napravljena, nego samo da ćemo racionalnije raditi.
Za sitne detalje koristićemo "domaći materijal", uostalom videćete...

Kabina je na početku izgledala ovako:



Levu stranu sam napravio još pre nekoliko meseci...



...a ostatak kabine juče....


Sve je pravljeno od 2,5 mm debele balze. Za mere sam koristio kokpit od prvog Hellcat-a, kojem sam skinuo poklopac kabine da bi lakše i bolje mogao da vidim i premeravam unutrašnjost.

Prvo sam napravio prednji panel na koji će ići instrumenti. Taj deo sa instrumentima ču odraditi za koji dan i videćete i to kako će biti napravljeno...
Prednji panel je prvo ukrojen ga lepo i pasent ulazi u kabinu...





Potom sam ga opcrtao sa prednje strane...



... i posle sečenja se je nalegalo "ko guza na nošu"...




Ista priča je i sa "ledjima" kabine. Pošto su ona malo višlja, pravio sam ih iz tri dela, koja sam potom slepio u jednu celinu.










Levu bočnu stranu sam napravio, kako rekoh, pre par meseci, a sad sam je samo morao doterati da pasent udje i lepo nalegne na prednji i zadnji deo kabine.
Izradu nisam slikao, ali pravljena je slično kao i desna strana...












Desnu stranu  kokpita počeo sam sa pločom na kojoj će se nalaziti prekidači. Nju sam prvo iskrojio na tačnu meru i oblik. Potom sam pod uglom od 90 stepeni, od gore, zalepio pravougaonik balze koji dolazi do gornje ivice kokpita.





Sledeće su na redu bile stranice koje su se spuštale do patosa kabine...



Njih sam, pošto su smaknute, medjusobno povezao sa balzom i time sam dobio dosta jaku konstrukciju.




Ispod instrumenata, prktično izmedju pilotovih nogu, nalazi se još jedan vertikalni deo sa prekidačima. On je jednostavno napravljen, kao kutija...




Sedište sam imao od ranije, bilo je napravljeno od 3 mm široke balze. Sem što je teško, balza od 3 mm je mnogo široka za sedište koje je u originalnom avionu bilo od metala, pa je napravljeno novo, takodje od balze, ali tanje, 1,5 mm...
Sedište će biti izdignuto od patosa za 4 cm, da bi pilot sedeo na "pravoj" visini.











Pilot još nema ruke, naknadno će biti zalepljene, kad se tačno odredi položaj ručice gasa i palice...


Kad je sve bilo namešteno kabina je izgledala ovako...




Kao što vidite, radovi su praćeni budnim okom mog malog pomagača...



Na kraju dana svi delovi su presvučeni sa staklenom tkaninom i epoxy smolom.







Mislio sam da na drvene delove lepim Juvidur plastiku (to je ona ko za čaše za jogurt), ali što bih sebi "komplikovao život" i smarao se sa ukrajanjem plastika, gde će se "by the way", videti svi spojevi, kad mogu sve "plastificirati", izgitovati po potrebi i ofarbati...

Nastavak radova sledi...

Pozdrav

Mirče


 

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #123 on: July 29, 2011, 09:29:16 PM »
Evo poslednja slika Hellcat-a "na gomili"...



Juče je moj Hellcat odnet kod Goluba na farbanje, a čika Duletov u njegov stan. Kombinat je odjedared postao prazan...


Dok je model još bio u Kombinatu, radilo se na kokpitu. Kako je to izgledalo na prvom modelu, evo na dve slike...






Na novom kokpitu odstranjen je višak staklene tkanine i delovi blago prešmirglani...





Potom je sve špricgitovano...





Na nekim delovima su polepljene nitne, počet je rad na detaljima enterijera i sve je na kraju ofarbano u zelenu boju, nijanse kakve je bila unutrašnjost kabine na pravom avionu...
















U Corelu sam nacrtao tačan oblik instrumenata, file poslao Miši, koji mi ih je isekao na frezi od 3 mm debelog Forexa (vrsta plastike).
Trebao bih sutra da ih dobijem...
Rad na enterijeru je nastavljen sa izradom detalja, a slike ćete videti opet za par dana...

Pozdrav

Mirče

« Last Edit: July 29, 2011, 09:31:18 PM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #124 on: August 02, 2011, 02:50:55 AM »
Pre neki dan sam odredio boje za Hellcat i juče je Golub počeo sa farbanjem.

Prvo smo ofarbali unutrašnji deo kapotaža, fire wall, unutrašnjost poklopaca koji se otvaraju... Nijansu sam odredio spram nijanse zelene sa F 84 - Thunderjet-a, "parkiranog" kod ulaza na Čenejski aerodrom. Unutrašnji limovi na tom avionu su posebne zelene nijanse, a zahvaljujući Gošinim farben kartama uspeo sam da ih tačno odredim. 

U farbari su nam umešali i žutu boju, pa smo potom počeli i sa farbanjem gornjeg dela krila, centroplana, trupa...
Golub ovu boju nanosi u vrlo tankim slojevima, žuta lošije "pokriva" od nekih drugih boja i za kompletno farbanje Hellcata trebaće sigurno 3-4 dana.

Tek potom idu oznake, vedering i na kraju bezbojni lak... Teoretski trebaće desetak dana za sve...

Dok je model kod Goluba, malo se radilo na kabini. Počeo sam sa detaljima...



Iako sam rekao da neću preterivati, "krenulo me je", pa sad ćemo videti kako će sve biti na kraju.
Koristim razne sitnice koje pokušavam da "ukomponujem" sa detaljima koje treba da dobijem...














Sem slika sa interneta, dosta koristim i maketu Hellcata koju imam, jer je na njoj kokpit veoma detaljno uradjen...












Za sada moj kokpit izgleda ovako:











Svi delovi su prilično sitni i sve je "pipavo" za rad.


Instrumente sam precrtao sa slike nadjene na netu...





Miša mi je u Kragujevcu, na laseru, isekao prednju i zadnju ploču instrument table...



...koju sam potom ofarbao u crno...



Od prvog modela imam fajl sa slikama i crteže instrumenata uradjenih u Corelu...



...tako da sam ih sad samo prilagodio otvorima na tabli...







Preko "cagera" je prelepljena providna folija - staklo...



...i potom je sve nalepljeno sa zadnje strane prednje ploče...



Na kraju je nalepljena i zadnja ploča, da bi instrument tabla imala debljinu i dodati su još sitni detaljčići...




Pilotu su ugradjene ruke...



...a on bi odmah da se "prihvati" palice...



Ne bi li se smirio, dobio je gas masku...




Danas nosim kod Goše foto aparat (juče sam ga zaboravio) i biće slika "iz komore"...

Pozdrav

Mirče


 
« Last Edit: August 02, 2011, 02:53:15 AM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #125 on: August 05, 2011, 12:26:31 AM »
Evo i par slika iz Gošine radionice. Farbanje dobro napreduje, Hellcat se uveliko žuti...











Žuta boja prilično slabo pokriva, pa smo sve delove, sem metalnih poklopaca, farbali u 4 tanka sloja. Prvo su naneta dva, pa posle dva dana još dva sloja na svaku površinu.
Metalni poklopci, su prskani tri puta.




Danas bi trebali da sastavimo ceo model i da vidimo da li je sve jednake nijanse...
Ako je u redu, na prednjem delu kapotaža i poklopcima točkova naneće se crvena boja, a resto se vraća u Kombinat na maskiranje za oznake i sitne detalje...

Verujem da će do kraja iduće nedelje sve biti gotovo...

Ko je zaboravio, Hellcat bi trebao da izgleda ovako:

http://rcfly4um.org/index.php?topic=4909.msg41447#msg41447


Pozdrav

Mirče
« Last Edit: August 05, 2011, 12:32:10 AM by mirce »

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #126 on: August 10, 2011, 12:39:25 PM »
Za sitine natpise i sl.
www.micromark.com i
www.beldecal.com

Nadam se da pomaze.
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #127 on: August 11, 2011, 01:58:18 AM »
Danas je Goša ofarbao i poslednju boju na Hellcatu.

Kad sam model doneo kući, osećao sam se kao malo dete kad otvara poklon...



Hellcat je sinuo u punom sjaju, prezadovoljan sam izgledom i kako ga je Golub ofarbao, te mu se ovim putem još jednom zahvaljujem na trudu i strpljenju...
Ovih dana ću polako sastaviti model, da bih mogao da odradim vedering, a potom ponovo rasklapanje i nazad u komoru za farbanje na lakiranje.

Žuta boja je nezgodna za rad jer prilično slabo pokriva. Goša je sve farbao u veoma tankim slojevima i maksimalno se trudio da delovi budu isto nijansirani.
Pre par dana smo, pro forme, sastavili model po danu u njegovom dvorištu i videli smo da se pojedini delovi, kad se spoje i dalje malo razlikuju u nijansi. Na oko sve je isto, ali kad se sastavi ima male razlike... To je popravljeno...

Dok sam izvadio model iz zaštitnih novina pao je mrak, tako da ću sutra na dnevnom svetlu videti da li još nešto treba da se dotera. Za sada, sve izgleda OK...

Evo i par slika...







Komandne površine, sem repnih nisu još postavljene...


Unutrašnji delovi aviona, koji se vide, ofarbani su u zlenu boju...






Napred na kapotažu pripremljeno je mesto za logo...







Logo su crtali svi po malo...
Nezgodno je što, sem ove slike, nigde nema fotografija u krupnom planu, kako znak tačno izgleda na pravom Hellcat-u.   
Dizajnerka u Mišinoj firmi nacrtala je osnovu, Miša je "doterivao" (hvala vam), a ja sam na kraju "udario glanc"...


Uspeo sam da na kateru isečem i slova za natpise po trupu i krilima. Mislim da nikada nisam sekao tako sitna slova, visine su 3,5 mm. Kod ovako malih slova, problem ih je odvojiti od dela tapete koja se baca. No, pre nekog vremena, kupio sam specijalni nož za kater, pisao sam o tome kad sam opisivao kako sam seckao tačkice za nitne, i sa njim sam nekako uspeo da odradim natpise. Iz neke knjige o Hellcat-u imam tačne pozicije gde je šta pisalo na avionu, a srećom, Hellcat ima drastično manje natpisa, nego recimo Panther...
















Tekstura površina je posle farbanja došla do izražaja. Lak od 50% sjaja, još će više naglasiti detalje...












Toliko za sada...

Pozdrav

Mirče
 


   
 
« Last Edit: August 11, 2011, 02:04:52 AM by mirce »

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #128 on: August 11, 2011, 07:27:58 AM »
Mirče, nemam riječi iskreno, svaka čast! Nevjerovatno!  :)aplauz
« Last Edit: August 11, 2011, 09:06:16 AM by flugzeug »
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #129 on: August 11, 2011, 08:53:27 AM »
Fenomenalno izgleda, a i boja je bas dobra. Ovako zutog ces ga moci leteti cak do Novog Sada (a mozda i do Kaca)

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #130 on: August 11, 2011, 09:48:37 AM »
 (:sok:)  Ova zuta je ba po mom ukusu fenomenalno izgleda (res)
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #131 on: August 11, 2011, 02:07:20 PM »
Golub će te ubije kada ga umažeš, svojski se trudio... (res) Šta reći, prva liga..prelep je. (thumb)
ex pseudonijum: licider

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #132 on: August 11, 2011, 03:15:05 PM »
 :)aplauz :)aplauz :)aplauz kad se kaze bravo za ovakav rad moje misljenje je da je taj ko to kaze stipsa i tezak na recima,mora se reci bar tri puta bravo,bravo ,bravo majstore ()-() ()-() ili bravo velemajstore mislim da se tako kaze nek me ispravi neko ako nisam dobro napisao,jos jednom bravo!!!
 (<--) (<--) (<--) (<--) uradio mu bar tri redovna casovna remonta po ajde da ne preterujemo 500 sati leta bez defekta!!!
ex pseudonijum: sova

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #133 on: August 11, 2011, 03:29:39 PM »
Ovo sam vec napisao jedanput. Tvoji modeli su makete  :)aplauz .
Mirce da li ce poklopci kao na footgrafiji pravog aviona koju si postavio biti crveni a same noge zute?
Isto tako 'prljanje' aviona je specificno ,izduvni gasovi,curenje ulja....  to si vec apsolvirao.
 ()-()
« Last Edit: August 11, 2011, 03:34:33 PM by Schwab »
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Hellcat novi projekat...
« Reply #134 on: August 11, 2011, 08:26:26 PM »
Hvala svima na lepim komentarima...

Poklopci točkova su bili crveni, i ovi mali koji stoje od napred i oni veliki što su se spuštali sa trapovima.
Ti detalji se dobro vide na nekim od ovih par slika koje sam uspeo da nadjem...

Pozdrav

Mirče