Author Topic: Razlike između akrobatskih aviona  (Read 11389 times)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Razlike između akrobatskih aviona
« Reply #15 on: February 27, 2012, 07:21:45 PM »
Moj ti je savet Bat iz Kine, samo RHINO nikako nano tech ni bilo koje druge, sve sam ih imao.

Na 4s ne moze kontroler od 40A. Znaci 60, koji je tezi jos 30-40g i skuplji za duplo.

Svaka cast grebic,

trebalo je vremena ovo sve otkucati. Jako korisno sve sto si napisao narocito zato sto je iz licnog iskustva a ne samo sa neta.

Imam samo 2 pitanja vezano za quote odozgo, mozes i ovde ali mislim da je pametnije da otvoris novi topik i podelis tvoje iskustvo sa raznim baterijama, navodeci prednosti i mane. Moje Rhino ulaze u trecu sezonu i za narednu cu morati, verovatno, da uzimam neke nove pa zanima i mene. Ja sam btw do sada prezadovoljan sa Rhino!

A ono drugo nikako ne razumem, zasto ne moze 4S sa 40A? Ako je baterija na 4S samo treba uzeti motor sa nizim kV i onda cemo imati istu snagu sa istom elisom koju daje neki kombo na 3S ali na manje A a vise V ako pretpostavimo da nam je u svakom slucaju potrebna ista snaga da model leti kako treba. Po mom iskustvu do sada uvek je bolje vise V i manje A. Ili da budem konkretan:

4S od 1500mAh sa motorom od 700kV
3S od 2000mAh uz motor od 900kV
elisa i u jednom i u drugom slucaju 14x7

Ovako ce umesto 55A na 3S vuci 40A na 4S, imace vecu efikasnost i manje ce se grejati. Razlike u tezini skoro da nece biti, za isti tip celije, izmedju ovakve 2 baterije (max. 10g).

Jedan model koji mozda jeste ruzan, od stiropora je i samim tim ne mnogo atraktivan je Acromaster, a leti za sve pare jer nije nikakva skala vec cisto modelarski model, zato i jeste tako dobar.

Ako do sada nisi probao Turnigy Light Electric elise obavezno ih probaj. Perfektno fabricki izbalansirane, daleko kruce od bilo koje APC, jedino su malo nezne, ali je cena smesna.

poz
« Last Edit: February 27, 2012, 07:56:41 PM by magic »
Veljko

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Razlike između akrobatskih aviona
« Reply #16 on: February 27, 2012, 08:18:37 PM »
I ja imam slično iskustvo, moje Rhino i Zippy su kao i prvog dana, a nanotech su se blago naduvale. Vodio sam računa o razrađivanju baterija, koji je ovde na forumu detaljno objasnio mislim baš Magic.

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Razlike između akrobatskih aviona
« Reply #17 on: February 27, 2012, 08:23:31 PM »
nesto me net zeza, ovo pisem po 5.put i po malo skracujem svaki naredni.... :big smile

Kako je napisano, prednost je na 4s. Medjutim, koliko traje let na tom modelu sa bat od 1500mah? I ako na trenutak zanemarimo tezinu, da su baterije istog kapaciteta, opet je tu razlika u ceni. Sto se tice motora...Ovi modeli su predvidjeni za motore do nekih 140-150g. Ekvivalent tgy 3542. Takav motor, te velicine i tezine tesko da moze da se nadje sa 700kv. Mozda ima... Da budem iskren nisam ni trazio nesto preterano. Imao je tgy 4240 od 750kv-a, ali mislim da se vise ne proizvodi. Axi mislim da nema, a hacker nema. Imaju za onaj *broj* veci. Obicno ih lete, oni koji lete na 4s, sa Torque 2814/820 i Hackerom A30 14l. Oni na 3s sa 14x7 daju oko 450, dok na 4s sa 12x6  idu i do 650w! Zbog toga ESC 60A. Jos letnje vrucine, cimanje modela....bez 60A nema letenja
« Last Edit: February 27, 2012, 08:26:02 PM by grebic »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Razlike između akrobatskih aviona
« Reply #18 on: February 27, 2012, 09:01:13 PM »
Nije bitno koliko baterija ima mAh nego koliko ima Wh, a 4S 1500mAh i 3S 2000mAh imaju podjednake Wh

4x3,7x1,5=22,2Wh je isto sto i  3x3,7x2=22,2Wh

znaci motor ima identicnu kolicinu energije na raspolaganju. Prednost je na strani baterije od 4S zato sto efikasnost opada kako rastu A tako da ce i let trajati duze sa baterijom 4S.

Motore od 700kV i 900kV sam uzeo cisto porednja radi nekih brojki. Moglo je da bude 1000kV i 1300kV, samo da pokazem da koliko procentualno ima vise S toliko je procentualno potrebno manje kV. Naravno, ne mora ni tako nego se uzme manja elisa, ili drugi brend elise jer razlika izmedju proizvodjaca moze da bude velika po pitanju efikasnosti same elise.

Ono sto sam hteo da kazem je da je i u teoriji i u praksi uvek bolje vise V a manje A, naravno treba prvo dobro pogledati sta je dostupno na trzistu i po pitanju baterija i po pitanju  motora da bi to sve moglo da se ukomponuje da radi kako treba. Mogli bi mozda i sami da spakujemo jednu 6S od 1000mAh koja je po tezini skoro identicna kao 3S od 2000mAh ali nazalost ne postoji motor od 140g i 500kV.

Da se ne udaljavamo mnogo od teme, i ponavljam jako kvalitetnog posta koji si prethodno okacio, ekstremni 3d zaista zahteva vrhunske komponente, i takav "modelcic" od 120cm moze ladno da izadje papreno. Pitanje je samo sta ce jednom 3d pocetniku takav model? Takav model moze u potpunosti da iskoristi samo neko ko je jedno 2-3 godine besomucno peglao nekog depronca pa mu je sada potreban daleko kvalitetniji model za sledeci korak.

I ti si sam krenuo od neke HK opreme i dosao do odredjenih zakljucaka. Sto se motora tice, slazem se sa tobom, ali i kontroler moze da napravi razliku, nazalost razlika u ceni izmedju Jeti kontrolera i nekog sa HK je suluda, jesu bolji ali ne toliko. A da, ja danas imam ipak samo Hacker/Jeti kontrolere.

Pitao si da ti neko javi za dobre servoe, recimo da imam odavno tu info, ali ces da padnes u nesvest kada vidis cenu i pomisliti da je to previse. Isto tako si mislio i kada sam ti pre jedno 2 godine pricao za motore, pa ispadoh u pravu :).

No ajde, udahni duboko i klikni, mada upozoravam, ima da boli

http://www.der-schweighofer.at/artikel/78579/servo_ds_292_mg_graupner

poz
« Last Edit: February 27, 2012, 09:07:35 PM by magic »
Veljko

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Razlike između akrobatskih aviona
« Reply #19 on: February 27, 2012, 09:53:56 PM »
Tacno je da sam krenuo od HK opreme-zbog toga je slabo i pominjem. Pomenuo sam ono sto valja-nudi dobar odnos cena kvalitet. Dobar kontroler, zaista vredi. Nemam jeti, jer je suludo skup. K force i plush serija su za mene sasvim ok. Nacin na koji sam leteo, ne prevazilazi njihove mogucnosti. To sto se tice bat, je ok. Ali ja ne bih smeo da ih letim 5min :big smile

Postavio je i Zajo Jr priblizne cene i...pitanje je da li stvarno vredi dati tolike pare za nesto tako malo? Bas je preskup. Ne smem da zamislim cenu za 4kom. To je neprihvatljivo. Bar za mene

Pitanje sta ce kome kakav model je pitanje za vlasnika. On najbolje zna da li je spreman za tako nesto. Ako jeste, to mu je realnost. Da se ne zanosi snimcima sa neta kao ja :sljus I da ako hoce da leti kupi veci avion i  ne baca pare, opet,  kao ja (pijemo)








Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Razlike između akrobatskih aviona
« Reply #20 on: February 28, 2012, 11:35:36 AM »

Очигледно да овај сетап одговара за овај модел. Што се сервои тиче, ја би ставио квалитетан серво за елеватор. Друго није тако битно, може и те које лети лик.
Читао сам прије за неквалитетан-мекан шпер ARF-ове. То је тако за модел да буде што лакши. Није неквалитетан него такав је шпер, веома лаган и кршлив.Зато вечина самограднје су тешке. И реално реците ми ко је сломио модел у ваздух, чисто од летења( осим Иван PA addiction-a  :big smile ) ? A што се крашова тиче, дрвани модели нису подложни томе. Може да модел изгледа читав а у нутра сав напукао. И ондак сломичесе у лет наравно. Зато стиропорац као примаран модел и за почлетнике и за искусне пилоте  :big smile. Mани странце, они сваки викен наручују нови ARF, заједно са часописе за жену. Прво стиропорац ондак дрво  :mhm
 (pijemo)
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Razlike između akrobatskih aviona
« Reply #21 on: February 28, 2012, 12:53:26 PM »
Колико траже за поштарину до Србија? До Македоние 80usd, 180 све на све што није лоше  :)
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Razlike između akrobatskih aviona
« Reply #22 on: February 28, 2012, 02:27:00 PM »
Ја немам паметнии посао баш сада
модел 180 usd

мотор  http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewitem.asp?idproduct=18162     27 usd

контролер   http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__2165__TURNIGY_Plush_40amp_Speed_Controller.html   22 usd

серво елеватор  http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__6446__HGD_digital_260MG_MetalGear_Servo_21g_16_2_7kg.html     19 usd

серво rudder  http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__6607__Turnigy_Digital_high_torque_bearing_servo_16_2g_3_1kg_16sec.html    19 usd

elerone ja bi ovo probao   http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__5709__HG_202MG_Metal_Gear_BB_Digital_9_7g_16s_2_0kg.html  20 usd  -40

baterie 4 po recimo  http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__7468__Rhino_2350mAh_3S1P_25C_Lipoly_Pack.html 18- 72  :-\

Postarina za elektroniku recimo  30 usd optimisticki  :big smile

Ok.     409 usd   
evo da ubacimo kvelitetan servo za elevator  https://www.philshobbyshop.com/catalog/viewsku?sku=HRC35085S&itemname=digital_mighty_micro_servo_hs-5085mg_universal  (ja imam ovo na seba SU u fazi testiranja)
 to je okolo 20-30усд +

 Mnogo ?????   



Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Razlike između akrobatskih aviona
« Reply #23 on: February 28, 2012, 02:39:25 PM »
D ne grešimo dušu, "PA Addiction" sam ja slomio u vazduhu. Ali, nije se slomila drvena konstrukcija, već je uz sam trup pukla karbonska cev bajoneta.
Ovo pišem, samo da bih pohvalio profesionalizam ekipe PA. Naime, iako su oštećenja bila takva da su se mogla popraviti bez problema, oni su mi u pola cene poslali nov avion + delovi koji su bili polomljeni (levo krilo, kapotaž i nosač motora), i još su i poštarinu platili! Onda sam ja, normalno, sredio taj havarisani avion, i "uvalio" ga Zaji za "basnoslovne" pare  ;namig. A i kome bi, nego zemljaku  lol. Šalu na stranu, tek sa tim avionom je Zajo stvarno počeo da leti...
Posebno me je pozitivno iznenadilo to, što je već u uputstvu sa novim avionom bilo dodato upozorenje na opasnost od pucanja bajoneta, i kako da se malom doradom to spreči! E, tako se to radi!

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Razlike između akrobatskih aviona
« Reply #24 on: February 28, 2012, 04:50:31 PM »
Ozbiljne firme tako rade...

Kad sam kupio Storka elektro, pravio sam se "pametan" pa sam stavio veću elisu od preporučene. Naravno da sam spalio kontroler - Jeti 70 A - 120 evrića u to doba u Švaji...

Probao sam da ga popravim, presekao sam termo crevo i naravno, ustanovio da od popravke nema ništa...
Pre nego sam naručio novi, reših da napišem mail Jeti-u, u kojem sam napisao šta sam radio.
Napisah, da mi je problem da nabavim novi kontroler jer kod nas nema ni jedan hobi šop i da ih molim da li bi mogli da probaju da ga  poprave. Naravno, znam ja da od popravke nema ništa, ali ne košta me ništa da probam...
 
Ubrzo je stigao odgovor da lepo sve spakujem i da im pošaljem...

Posle desetak dana dobio sam na kućnu adresu pismo sa ganc novim kontrolerom, čak su sa starog odsekli crvenu i crnu žicu sa pozlaćenim konektorime i poslali ih nazad... Novi je bio čak i bolji, imao je opto prekidač...

Pozdrav

Mirče

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Razlike između akrobatskih aviona
« Reply #25 on: February 29, 2012, 10:08:53 AM »
Само да појасним да нисам хтео да кажем ништа против фирме PA, тако је испало. Знам целу причу за мои addiction. Са њиме сам далеко стигао и лето га више него сви модели кои сам имао заједно. PA модели су оргинални, иновативни и имају свои препознатлив стил.
Него колико траже за поштарину HK до вас за тај  Domin8trix  ?
 (pijemo)
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Razlike između akrobatskih aviona
« Reply #26 on: February 29, 2012, 10:10:57 AM »
sa poštarinom bi ispao 105 EUR-a

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Razlike između akrobatskih aviona
« Reply #27 on: February 29, 2012, 01:10:14 PM »
sa poštarinom bi ispao 105 EUR-a
(:sok:)
Која је разлика до тамо и овде ???  ")
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev