RC MODELI AVIONA - ELEKTRO > AKROBATSKI MODELI

Sickle F3A 2x2

<< < (6/11) > >>

magic:
Hvala na informaciji za plastikice, cim se pojave na stanju u HK porucicu ih.

Sledeci na redu je bio dek za baterije. Ovde se i moglo komplikovati sa nekim karbonom ili sta vec ali ja sam ostao dosledan ideji da sve bude od drveta pa je tako i bilo. Opet sper ali ovaj put ojacan staklom jer su baterije teske 1,3kg i treba stvarno voditi racuna o inerciji baterija kada se radi neki snap roll sa pozitivnim tj. negativnim optrerecenjem.

Zbog mogucnosti promene motora u buducnosti kao i mogucnosti promene tipa baterija ili cega vec odluceno je da dek bude celom duzinom kako bi se dobilo sto vise mesta za pravilno pozicioniranje baterija. Ponavljam jos jednom da isterivanje minimalne tezine od 5.100g nije bio prioritet vec robustnost i upotrebljivost modela u nasim uslovima. No to ne znaci da tamo gde moze da se skine koji gram to i nije uradjeno.







Onda je usledilo presvalacenje staklom







i gotov deo





Radi poboljsanja hladjenja motora napravljenja je rampa koja vazduh sa donjeg otvora usmerava vazduh ka motoru








Sledeci je na redu pull/pull za vertikalac. No, o tome sutra :).

poz

misha:
imas i ove. sve je isto sem boje

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=10119

magic:
Nastavljamo sa opisom ugradnje pull-pull sistema za vertikalac

Ni ovde nisu korisceni ball linkovi koji su stigli uz model nego drugi kao i na ostalim povrsinama. Ostalo sto je stiglo uz model je OK






Samo da se vidi kada Nikola radi i solja mora da je u tonu :)



Odredjeno je gde treba izbisuti rupe na zadnjem delu trupa gde sajla izlazi. Konac je zakacen za hornu od servoa i vertikalca i izdignut iznad trupa. Drugi viseci konac sa tegicem koji moze da kliza po prvom  je odredio mesto za busenje.





mesto obelezeno i izbuseno





sajla provucena i dobro ustinuta pozadi



isto tako i napred





E evo kako to izgleda kada je gotovo





Servo koji je koriscen za ovu komandu je Futaba BLS 352 od citavih 18kg. Na vertikalcu, za razliku od elerona i elevatora, je mnogo vece sarenilo servoa koji se koriste i idu od 9kg pa do 18kg jacine. Ja sam se opredelio za ovaj zato sto njega koristi Andrew Jesky i koji kaze da kod snap rola sa njim dobija najbolje rezultate jer onda ne kasni u odnosu na ostale komande i zato sto je razlika u ceni izmedju kvalitetnog servoa od 9kg i ovog od 18kg oko 20Eur sto mozda nekome zvuci puno, ali u procentima to je samo 15% pa vi izracunajte sami koliko kosta BLS 352  oo))



i pogled iznutra koji pokazuje da su sajle ukrstene





Verovatno ste primetili da ball linkovi na servou od rudera nisu pod 180 stepeni nego su nesto uze postavljeni, konkretno na 135 stepeni. Kazu da se tako dobija najpravilnija geometrija povlacenja vertikalca. A ko to kaze? Pa pre par meseci mi je stigao DVD na kom Andrew Jasky objasnjava sve otklone, velicinu poluge na hornama kao i na servoima, expo, dual rate za 3 moda letenja kao i servoe koje on koristi na svom F3A modelu, pa ako je to tako dobro za njega bice i za mene  :big smile  :hehe.

Sledece je busenje uzduvne rupe na trupu.

poz

magic:
Jako je bitno da odnos usis:izduv bude u barem 1:3 da bi se dobio adekvatan protok vazduha. Imajuci to u vidu i posle pregleda kako su to neki drugi ljudi odradili odabrana je sema za izduv



Onda je to zalepljeno na trup



prvo se sa malom burgijom prakticno uradi otvor pa onda fina obrada








I slika iznutra




Nije ostalo jos puno, da se ubaci elektronika, nasteluje stanica i odradi teziste.

poz

magic:
Danas popodne sam iskoristio da (napokon) zavrsim Sickla.

U medjuvremenu su stigle vodjice za kablove i moram da priznam da mi se jako svidja kako je to sve ispalo. Ja volim da su kablovi uredni iz vise razloga a glavni je da tako ne landaraju po modelu cime se povecava mogucnost da se raskace. Morao sam da vodim racuna da antene od prijemnika i satelita ne budu zaklonjene carbonom koji je u trupu i da su sve pod 90 stepeni u 3 ravni. Naravno na livadi ce biti odradjen range check vrlo detaljno a imam i Spektrum loger koji na kraju leta belezi kako se svaka pojedinacna antena u letu ponasala. Prijemnicka baterija je Rhino 2S 610mAh.



Prethodno je odradjeno teziste i pozicija za baterije. Programiran je kontroler manuelno, ako nekog zanima koje vrednosti su konkretno koriscene neka pita.




Programiranje stanice je proslo glatko posto se identicno programira kao za Wind 110. Ovom prilikom cu dati i sve vrednosti otklona, za sva 3 moda letenja, koje koristi Andrew Jesky na svim svojim F3A modelima.

Eleroni (u stepenima):
standard: gore 11; dole 11,5; expo 50%
snap: gore 19,4; dole 19,7; expo 60%
kovit: gore 23,7; dole 23,7; expo 70%


Elevator:
standard: gore 10; dole 10; expo 40%
snap: gore 18; dole 18; expo 60%
kovit: gore 23; dole 23; expo 75%

Za vertikalac se ne moze dati genericki jer varira od modela do modela. Andrew Jesky ga steluje tako da model radi noz sa pola palice u standard modu.

Na kraju je trebalo smestiti model i na moju "avio zip" policu. E bogami to je bila prava glavolomka. Posle vise sati (bukvalno) proba i razmestanja za sada je to ovako.





Prvi let je bio planiran sada za vikend ali je probni pilot (Nikola) opravdano zauzet. No sacekacemo ga, zasluzio je svakako da ga on prvi poleti. U svakom slucaju model ce biti na skupu 20. Maja gde ce Nikola prikazati P13 FAI program.

poz

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version