Author Topic: Potrebna pomoć oko elisa  (Read 5142 times)

Offline osy

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 69
Potrebna pomoć oko elisa
« on: December 06, 2010, 06:10:56 PM »
Imam Brusheless motor za avione od nekih 15A, težina oko 45g, toliko zan da je marka Keda, ali neznam tačno model. Uz njega fabrička preporuka za elise jeste slowfly 7x... 9x4.7 maximalne veličine, i na 11.1V LiPo veoma lepo radi. Pitanje glasi; pošto imam potrebe za elisu manje dimenzije, da je otprilike duplo manja, jer radim model na koji ne može da stane ova 9x4.7 elisa, suviše je velika. Znači hteo bi da stavim neki GWS Direct Drive, Hyper Drive ili APC Speed, Pylon, Thin Electric... ili šta god. Naravno da imam koliko toliko isti potis motora i što je najbitnije da NE SPRŽIM motor ili controler!
Ili ako može neko da me uputi na neku računicu kako se može doći do nekog rezultata matematički ili what ever...
Svaka pomoć ili preporuka će mi puno značiti.

Offline Jedrilicar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 125
Re: Potrebna pomoć oko elisa
« Reply #1 on: December 06, 2010, 06:53:06 PM »
Evo mog predloga (ne znam koliko će pomoći):

Najbolje je da pročitaš, ako nisi do sada, postove na tu temu u poglavlju "POWER SYSTEM".

Struja koju bi dobio stavljanjem manje elise neće biti veća nego ona sa prvobitnom elisom koju si naveo. Povećaće se broj obrtaja elise (pretpostavljam da neces staviti neku sa prevelikim korakom), a potisak će naravno biti manji. Ali:

 Jedino što će ti dati prave podatke je merenje struje koju motor "vuče", što će reći ampermetar. (Vodi računa da on fabrički bude deklarisan za tu vrednost struje tj. oko 15 A, u suprotnom treba da se izvrši proširenje mernog opsega, to moraš da pitaš ako ne znaš.)

Pošto već imaš fabrički podatak za koju elisu je motor predviđen, dobro bi bilo da izmeriš struju koju troši sa tom elisom (pod uslovom da je ono "3s" isto fabrički dato za motor). Tada bi znao koja je to struja koja mu "ne smeta". Sve ostalo što izmeriš sa drugim elisama i bude u tim granicama ili manje, nece biti opasno po tvoj motor i kontroler (koji je naravno takođe namenjen fabrički za taj motor od 15A sa elisom 9x4.7). Još ako se potrudiš i podmetneš mu vagicu za merenje potiska...
Dobro bi bilo da prepoznaš motor i potražiš podatke za njega na internetu.

(Opet pišemo o ovoj temi na mestu gde ne treba, pa se izvinjavam).

Pozdrav.
« Last Edit: December 06, 2010, 07:03:13 PM by Jedrilicar »

Offline osy

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 69
Re: Potrebna pomoć oko elisa
« Reply #2 on: December 06, 2010, 07:49:53 PM »
Ok, sad već imam neku podlogu čime bi mogao da počnem. Našao sam neki programčić na POWER SISTEMS-u gde mogu da upoređujem motore sa elisama.
Samo mi recite kako mogu da izmerim struju motora sa ampermetrom, gde da ga priključim na brushless systemu?

(možete mi odgovoriti na odgovarajućoj stranici, da ne poremećujemo raspored, hvala)

Offline Jedrilicar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 125
Re: Potrebna pomoć oko elisa
« Reply #3 on: December 06, 2010, 08:49:37 PM »
Ampermetar treba da se postavi tako da bude "umetnut" u kolo koje čine baterija, kontroler i motor. Uopšteno to izgleda ovako:
http://www.mojaradionica.com/Slike/Unimer/Ampermetar.jpg   (u našem slučaju bi potrošač bio deo od + i - priključka kontolera nadalje)
Dakle, od baterije kreću dve žice, crvena i crna (tj + i -). Iza konektora baterije npr. treba postaviti ampermetar tako da žica koja se nastavlja na crvenu žicu koja potiče od baterije, uđe u ampermetar na jednom (+) priključku, a druga izađe iz njega na drugom (-) priključku (govorimo o priključcima koji služe za merenje struje na ampermetru), a zatim se spaja sa kontrolerom (sa + priključkom kontrolera). Crna žica ide od baterije ka kontroleru normalno, bez ikakvog dodira sa ampermetrom i spaja se sa - priključkom kontrolera.

NAPOMENA: Maksimalnu pažnju treba posvetiti tome da se ne spoje + i - izvodi na bateriji pri ovim "operacijama", jer pri kratkom spoju može doći do varničenja,topljenja izolacije i paljenja baterije ").
Takođe se mora voditi računa o tome da spojevi budu čvrsti i stegnuti jer pri slabim spojevima isto može doći do varničenja, ostećenja kontakata itd. Zato je najbolje koristiti originalne konektore za sve spojeve.

Nadam se da će ovo pomoći, ako ima nejasnoća slobodno pitaj.

Offline osy

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 69
Re: Potrebna pomoć oko elisa
« Reply #4 on: December 06, 2010, 09:25:14 PM »
Aaaaa, shvatio sam, znači između controlera i baterije. To sam već jednom radio na punjaču bat, samo mi mije bilo jasno dal ide ampermetar između bat i cont. ili između cont. i motora. Al sam mi je jasno.

Velika HVALA!

Offline Jedrilicar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 125
Re: Potrebna pomoć oko elisa
« Reply #5 on: December 06, 2010, 10:00:39 PM »
 ()-()

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline nenad

  • Newbie
  • *
  • Posts: 45
Re: Potrebna pomoć oko elisa
« Reply #7 on: December 07, 2010, 06:46:32 AM »
Neko rece ko moze vise moze i manje a za obratno nije sigurno (yay)