Kao što sam na početku ovog topika rekao da će izostati neki detalji. Pa evo da nadoknadim nešto, a što je za buduće graditelje CNC sekača važno i vezano je i za BearPaw-ovo pitanje.
Zašto se motori sa 5 izvoda ne mogu upravljati sa bipolarnim upravljanjem?Zato što je zajednički srednji izvod na oba kalema
spojen već u motoru. Na slici dole se vidi razna kombinacija priključka izvoda namotaja.
Prva slika je čisto bipolarni motor. Ostali imaji razne izvode i mogu se bipolarno i unipolarno upravljati. Na slikama nema motor sa 5 izvoda. Znači ako je strednji izvod galvanski povezan, onda celi namotaji više nisu samostalni.
Malo teorije za objašnjenjeUnipolarno upravljanje znači da se struja propušta samo u jednom smeru u 4 polukalema dvofaznih koračnih motora. Dovoljno je uzeti 4 tranzistora i sve prikjučiti kako je naslici. Da sada ne zalazimo u vrednosti komponenti.
Bipolarno upravljanje je kada se struja propušta u oba smera u odgovarajućem redosledu. Ovde je potrebno da se postavi tranzistorski most za oba kalema.
Ovo su samo teoretske šeme priključka i ne može se sa njih napraviti elektronika.
Šta je razlika između klasičnog punjenja namotaja strujom i čoperskog (chopper drive)?Klasično znači da se pušta struja onoliko koliko kalem može da povuče maksimum. Ovde je važno uskladiti napon napajanja sa električnim otporom kalema po omovom zakoni da povuče onoliko struje koliko je proizvođač predvideo.
Radi postizanja boljih performansi koračnih motora, uvedena je posebna regulacija napona. Sa ovim se postiže da se u kalemovima mnogo brže podigne struja a samim tim i elektromagnetno polje i delovanje momenta na motoru je brže. Znajući da se kopčanje struje u kalemovima odvija brzo, sa ovim načinom se dobija veći dinamički momenat motora. To znači, da motor ostaje snažan i na većim obrtajima, bez da gubi korak. Za ovo upravljanje je potreban motor sa mnogo manjom omskom vrednošću kalema (0.5-5 oma) i sa većim naponom napajanja (12-60V).
Rad dela elektronike je složen za ovaj topik, ali je to danas već integrisani deo u čipovima koji su proizvedeni za upravljanje koračnim motorima. Na slici dole se vidi kriva rasta struje u kalemu. Visoka crvena kriva je kod klasičnog punjenja, dok niža igličasta pokazuje rad elektronike koja ograničava struju. Vrednost nominalne struje se može podešavati u bipolarnim elektronikama. Na koji način, to zavisi od vrste elektronike kako je svaki proizvođač, odnosno projetant elektronike to rešio. Read manual