Postizanje konstantne brzine TOKOM CITAVOG izvodjenja programa je jedan od najtezih aspekata ispravnog F3A letenja. Dugo je problem bilo poniranje ali su onda dosli ESC sa progresivnim kocnicama i to vrlo lepo ispravili.
Ono sto je ostala prakticno poslednja "mana" elektromotora konkretno za ovaj specifican nacin preciznog letenja je "preosetljivost" na dodavanja gasa. To se moze donekle korigovati krivom gasa ali ne skroz, najbolje je problem resiti u korenu. Naime SUS motorima je potrebno neko vreme da odreaguju na komandu gasa sto na odredjeni nacim u ovom konkretnom slucaju pomaze da letenje izgleda tecnije. Jos jedna karakteristika elektromotora je znatno veci obrtni moment u odnosu na SUS motore i samim tim njihova mogucnost da vrte elisu sa mnogo vecim korakom od uobicajenog za SUS, kod F3A minimalan korak na elektro motorima je 12 a ide i do 15!
Cinjenica je da je YS 170 CDI snazniji motor nego elektromotori koji se danas montiraju u F3A 2x2 modele ali ne raspolaze tim obrtnim momentom tako da vrti 20x10,5 ali na vecem broju obrtaja koji kompenzuje manji korak u odnosu na elektromotore. To kombinovano sa karakteristikom koju sam vec pomenuo (kasnjenje u odnosu na komandu pilota) daje da model ima dovoljno snage i pri nepovoljnim uslovima kao sto je pojacan vetar ili odlazak u vertikalu a da model ima prakticno uvek dovoljno potiska sa konstantnom brzinom. Kod elektromotora zbog manjeg br. obrtaja islo se na elise sa velikom korakom da bi se postigao zadovoljavajuci potisak ali su modeli bili "nervozniji" na dodavanje gasa i lako menjali brzinu. Pazite pricamo o nijansama koje su bitne na vrhunskom nivou letenja!
Pretpostavljam da je "snimljeno" jako puno letova, konkretno br. obrtaja elise kroz neki loger, u istim uslovima za YS i za doticni Hacker pa su onda na osnovu dobijenih podataka izvrsili modifikaciju konstrukcije samog elektromotora kao verovatno i softvera od ESC. Dobijen je rezultat da se ponasaju identicno sa istom elisom 20x10,5! Ako ste procitali link sa RCU karakteristika oba motora je da bez obzira na polozaj palice gasa model skoro uvek leti konstantnom brzinom stim sto je naravno potrebno dodati gas u vertikali i u uslovima pojacanog vetra.
"Günter and I am sure, that you could fly never before F3A sooo smooth with so much power and a great constant speed!
And the performance of this new drive set make it much easier in several points. Not each click of throttle will punished with speed; it´s not really important, if you fly 45 degree upside with full or half throttle; the speed looks nearly the same!
Because, all looks very smooth, this drive set have much more power if you think at the first moment. It never ends and if there is a strong wind condition, you have only to fly with more throttles. This will be not really fast, but ever, the model fly stabile “in line”, mile far removes from each sponginess"Nadam se da je razumljivo ovo o cemu pisem. Neke stvari je lakse razumeti nego ih objasniti drugima
. Vise puta sam napisao da su se nama cetvorici posle posete E. prvenstvu u Austriji vidici jako pomerili unapred i da tek sada neke stvari coveku mogu polako postati jasnije kada cita o njima na netu. Krajnje je korisno posetiti jedno ovakvo takmicenje i nadam se da cemo sledeci put otici u daleko vecem broju!
poz