Author Topic: DIY FPV QuadCopter by flugzeug  (Read 69955 times)

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: DIY FPV QuadCopter by flugzeug
« Reply #105 on: January 19, 2011, 04:27:53 PM »
« Last Edit: January 19, 2011, 04:33:09 PM by ak »
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 679
Re: DIY FPV QuadCopter by flugzeug
« Reply #106 on: January 19, 2011, 04:38:41 PM »
mmmm kako spriječiti slobodni pad 1550g quadcoptera sa visine od 100injak metara u slučaju kvara ???
Ja imam jednu ideju, a volio bi da čujem nekog kreativnog...

Ako baš hoćeš nešto kreativnda predlažem:
1) raketni sistem, slično prizemljenju tenka izbačenog iz aviona. To su Rusi imali, tenk se izbaci sa nedovoljno velikim padobranom tako da je brzina pada veća od sigurne, a par metara pre nego dodirne zemlju aktiviraju se rakete koje ga onda uspore i nežno spuste.
2) airbag! Nekoliko balona koji se naduvaju u slučaju nužde i formiraju zaštitu oko modela. Verovatno ima na otpadu...

Nisam ti predložio padobran jer to nije "kreativno".

Prva opcija je kreativnija, no druga mi izgleda realnija za realizaciju. Airbag se otvara trenutno pa nema neke minimalne visine, kao za otvaranje padobrana, koja se može smatrati sigurnom za otvaranje. Još ako su baloni dovoljno veliki radiće i kao padobran...

Nemam ništa protiv slobodnog pada (još uvek), ali ovo će pomoći oko mekog sletanja...  :big smile
« Last Edit: January 19, 2011, 04:43:36 PM by zgrujic »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: DIY FPV QuadCopter by flugzeug
« Reply #107 on: January 19, 2011, 05:00:47 PM »
Imam manje kreativno, ali u toliko jednostavniju sigirniju i upotrebljivu ideju.
Sve je gore pomenuto dodatna težina i suvišan teret sa složenim mehanizmima i autosenzorima koje mogu da zataje isto kao i pogon.
S obzirom na malu težinu letelice može da se napravi takva unbreakable konstrukcija koja može da izdrži veoma velike udare tako da zaštiti sebe i koristan teret. Konstrukcija bi bila kombinacija krutih delova, sa delimično elastičnim ili plastično deformabilnim sastavima. Na kraju krajeva skoro najeftiniji deo letelice je telo, pa i ako se ošteti može da se popravi ili zameni.
Imam još puno ideja ali pošto flugzeug nije ponudio nikakvu nagradu, ostaje  (spava)
 ;namig

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: DIY FPV QuadCopter by flugzeug
« Reply #108 on: January 19, 2011, 06:30:31 PM »
Ok, hvala svima na idejama. Ja sam tražio po internetu i vidio raznih varijnti. Najjednostavniji sistem je sistem padobrana (pogledaj video). Meni nije cilj da zaštitim letjelicu, nego da spriječim da letjelica padne punom brzinom na nekog ili nešto. Ipak 1.5kg nečeg u slobodnom padu pa da na nečiji krov padne napravit će priličnu štetu, a da ne govorim o varijanti da zakači čovjeka (što naravno u suštini ne može da se desi).

snimak pogledati od 00:40
http://www.rcmovie.de/video/371784081ea9ad9b279d/Fallschirmtest-3

Pokušavali su ljudi i sa zračnim jastucima i sa raketama onda sa komprimiranim zrakom...ali jedini je padobran koji u suštini funkcioniše, naravno jedina mana je što on može da pomogne na velikoj visini, na 10ak metara nikakve koristi od toga. Ja opet smatram obzirom na to šta želim da spriječim padobran je upravo to što mi treba. Ja se ne bojim pada sa 10ak ili 15 metara, ali sa 100m se već bojim...
Ovi momci sa snimka su svašta probavali i pokazalo im se da je najjednostavniji sistem najfunkcionalniji činjenica i najružniji, ali mislim da se to može malo još uljepšati. Momci su koristili svileno platno koje je dosta teško, ja sam nabavio originalnog padobranskog platna, pa ću da vidim šta se po tom pitanju može uraditi. Trebat će mi i neki dosta jak servo...moram vidjeti gdje to da nabavim, nemam ništa jače od 9g...

« Last Edit: January 19, 2011, 06:34:53 PM by flugzeug »
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: DIY FPV QuadCopter by flugzeug
« Reply #109 on: January 19, 2011, 07:22:49 PM »
OK. padobran.  mmmm Samo da kvar bude takav da radi napajanje za servo i da ima radio signal za aktivaciju sa stanice i da je na dovoljno velikoj visini da se otvori padobran. Sa malih visina ne pomaže.
Evo kako je Warthox vatreni pilot, sadista, testira svoj skoro nesalomivi quadro, inače veoma dobar pilot sa 15 lupinga rekordom u padu sa oko 100m.



Prolazio je u glavnom sa lomom elise. Konstrukcija nije ništa naročito, bez neke posebne zaštite delova, ali sama aluminijska cev je već veoma izdržljiva sa krutim sastavom na stredini. Težina je oko 900g. istina je da je izigravao pretežno kukuzni kombajn, ali imao je i nekoliko trvrđih padova. Da se radi u ovom smeru na unapređenju nesalomivosti može se postići dobar rezultat. Zaštitni prsten od Carbon šipke oko letelice je dobar zaštitnik pri padu i da elastizuje pad i sa veće visine i da štiti od ozleda. Za težinu ne treba računati veću od 1kg, jer u ovu masu može da stane sve, pa i HD kamera kao koristan teret.
Ako ih u budućnosti bude više letelo u urbanoj sredini, kacige će biti obavezne i za pešake na ulici  :big smile Bi će novih saobraćajnih znakova (attached).

« Last Edit: January 19, 2011, 07:33:13 PM by tibeteagle »

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: DIY FPV QuadCopter by flugzeug
« Reply #110 on: January 19, 2011, 07:30:24 PM »
Nisam ti predložio padobran jer to nije "kreativno".

"Creativity is a mental process involving the discovery of new ideas or concepts, or new associations of the existing ideas or concepts, fueled by the process of either conscious or unconscious insight."

kreativno!=komplikovano

Varijanta sa raketama je vec "otkrivena" a i airbag ;)
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: DIY FPV QuadCopter by flugzeug
« Reply #111 on: January 19, 2011, 08:24:12 PM »
Imam 4 ESC-a, sva 4 dovode napajanje na prijemnik. Što znači, neka 3 stradaju odjednom, prijemnik ima napajanje. Taj servo ne mogu pokrenuti u situacijama kada ili crkne baterija ili crkne prijemnik ili ostanem bez prijema. U svim ostalim situacijama padobran se može aktivirati. U slučaju da prijemnik ostane bez napajanja, a da je pri tome baterija živa i spojena, čini mi se malo vjerovatno. Da crkne prijemnik iz nekih razloga jeste moguće, ali tu nema lijeka ni sa jednim sistemom. A u slučaju da se ostane bez prijema, motori se gase, "filesave" aktivira padobran. Smatram da, ukoliko se rangecheck uradi uvijek prije nego što se leti visoko, može se dosta smanjiti rizik otkazivanja prijemnika ali ne i ukinuti. Kao što sam rekao, ja ne marim za letjelicu, tu se u suštini nema šta pokvariti, ja se samo bojim da iz nekog razloga, koji ne mogu zamisliti, ona u padu zakači nekog ili nešto (i to samo u slučaju da sam na velikoj visini). U svakom slučaju mislim da je bilo kakav sigurnosni sistem bolji od nikakvog. Stoga mislim da vrijedi pokušati sa padobranom (na kraju krajeva moram se nečim zabaviti  :big smile). Ostale varijante osim što su komplikovane, nisam nigdje našao da je to neko napravio i da funkcioniše kako je zamišljeno. Što se tiče ovih varijanti, koje se mogu naći na internetu, u suštini sam sve prečešljao. Međutim, Vas pitam jer smatram da se možda i mnogo bolja rješenja mogu izroditi, jer nismo ni mi "**bi ti to"
 ()-()  (<--)
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 679
Re: DIY FPV QuadCopter by flugzeug
« Reply #112 on: January 19, 2011, 10:54:34 PM »
Nisam ti predložio padobran jer to nije "kreativno".

"Creativity is a mental process involving the discovery of new ideas or concepts, or new associations of the existing ideas or concepts, fueled by the process of either conscious or unconscious insight."

kreativno!=komplikovano

Varijanta sa raketama je vec "otkrivena" a i airbag ;)

Padobran je, naravno, prva ideja koja će nekom pasti na pamet, pa kad pričamo o nečem "kreativnom" naravno da ću ga preskočiti i ponuditi nešto alternativno. Nisam video da neko koristi airbag u modelarstvu, no ne mislim da sam izmislio nešto novo jer sam ranije u nekom SF filmu video nešto slično...

Ni jedna tehnika neće raditi 100%. Nemoguće je predvideti sve moguće kvarove. Zato smatram da je jedini način zaštite ljudi staro modelarsko pravilo po kome se ne leti iznad publike i vredne imovine.

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: DIY FPV QuadCopter by flugzeug
« Reply #113 on: January 19, 2011, 11:06:29 PM »
Slažem se u potpunosti zgruic, zbog toga sam gore i naveo da u suštini nemože doći niti do povrede nekog niti do oštećenja nečije imovine. Ali uvijek ima ono "šta ako slučajno", jasno je da ništa na svijetu nije 100%, čini mi se da je bilo kakva zaštita bolja od nikakve. Pa neka mi jednom ako ništa spasi propelere vrijedilo je a da ne govorim GoPro, i opet napominjem moram se i ja nečim zabaviti. Meni recimo nije interesantno napraviti avion, završiti ga i letit ga takvog kakav je godinu dana, ja ga moram stalno nešto prepravljati ("poboljšavati") mjenjati probavati inače mi nije zanimljivo, tako i sa ovim quadom. Sa EZS sam ljetos na visini od 450m obišao cijeli grad, jer znam da nikakvu ozbiljnu povredu niti štetu nemože da napravi i da padne (naravno opet sam se držao neke rute koja je bezbijedna), a sa quadom samo velika livada gdje nema ničeg i nikog pa se nema šta da brine.
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: DIY FPV QuadCopter by flugzeug
« Reply #114 on: January 21, 2011, 08:21:40 PM »
Ljudi, dajte neki prijedlog, hoću da nabavim neki fin a povoljan OSD za mog quada, bitno mi je da ima prikaz amperaže, napona za 2 baterije, potrošene mAh, altimetar...
Tek za par mjeseci ću biti u mogućnosti da nabavim neki pravi namjenski flightcontrol za mog quada gdje ću imati one fine funkcije kao "hold position", "return to home", "set waypoints". Ali do tada mi je potrebno nešto što može prikazivati sve bitne podatke a da ne bude preskup jer na kraju krajeva privremenog je karaktera.
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: DIY FPV QuadCopter by flugzeug
« Reply #115 on: January 21, 2011, 09:17:31 PM »
http://www.happykillmore.com/Software/Faq.asp

Pogledaj ovo zgrujic i ja ga imamo misljenja sam da je vrlo upotrebljivo i isporuka je korektna
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 679
Re: DIY FPV QuadCopter by flugzeug
« Reply #116 on: January 21, 2011, 09:30:11 PM »
http://www.happykillmore.com/Software/Faq.asp

Pogledaj ovo zgrujic i ja ga imamo misljenja sam da je vrlo upotrebljivo i isporuka je korektna

Za cenu koliko košta, vredi. Black Stork je u sličnoj klasi, no mnogo manje konfugurabilan. Ako je za privremeni rad onda OK. Ali obavezno proveri da li čip MAX7456, koji je osnova ovog OSD-a može da podnese rezoluciju tvoje kamere (broj linija).

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: DIY FPV QuadCopter by flugzeug
« Reply #117 on: January 21, 2011, 09:31:53 PM »
hmm, nevidim ovdje nigdje koja je cijena?
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 679
Re: DIY FPV QuadCopter by flugzeug
« Reply #118 on: January 21, 2011, 09:35:49 PM »
hmm, nevidim ovdje nigdje koja je cijena?
Cena je bila 117USD za jedan kom sa isporukom, ALI ako možeš da mu pošalješ 5-6 kom MAX7456 iz sample order onda ti on pošalje džabe... Bar je tako bilo kad smo mi uzimali.

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: DIY FPV QuadCopter by flugzeug
« Reply #119 on: January 21, 2011, 09:42:22 PM »
Hvala za info GILE i zgruic-u ;)
upravo čitam o ovom OSD-u, to je u suštini ono što mi u momentu treba  :)aplauz
 ()-()  (<--)
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!