Author Topic: ZIROLI HELLCAT  (Read 155878 times)

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #150 on: June 08, 2010, 12:44:02 PM »
 
 Posle letackog dana, i ja sam razmisljao o Zenoahu i snazi (koja fali).
 Prvo, kapotaz na pomenutom modelu je ogroman, pa je neophodno ici na velike precnike. Ni 24 inca ne deluje veliko, u poredjenju.
 Cini mi se da je korak veliki, jer avion ne leti brzo, a motor je lepo opterecen, bez velikih rasterecenja i ibertura.
 Mozda sam pre za 26x8, npr...
 Cinjenica je samo da iako bi se nesto dobilo, opet bi postojao manjak snage.
 Ipak to motorce ima samo 5.5ks.
 Ne sporim da bi 1000 obrtaja na krivi snage dosta dodalo, ali bi i dalje avion morao da se leti non stop sa 60-70% gasa, samo za krstareci rezim.
 Sto se tice auspuha, merili smo broj obrtaja i sa njim i bez njega i razlika je simbolicna, ako je uopste i ima.
 Mislim da je varijanta DLE 111, primerena po snazi (10.5ks), a i ceni.
 Ipak, ovakav projekat zasluzuje MOKI-ja, jer ruku na srce, to je to, nema dalje i nema bolje.
 Mislim da su propusti na kineskim motrima tipa: lose urezan navoj, spon na ivicama....i da se sve to moze sa malo rada lepo doterati.
 Sa druge strane MOKI je prekomplikovan jer u stvari predstavlja pravi mali motor.
 Ako uzmete u obzir da se na pravom Helcat-u pred svaki let radio pretpoletni pregled, nedeljni, tehnicki dani, servisi...onda to isto vazi i za MOKI.
Ja bih licno uzivao da svakih sat dva leta, skinem kapotaz, prekontrolisem zazore, podmazem, produvam, proverim...
 U medjuvremenu, Braso, drzi se ti jetova.
 
« Last Edit: June 08, 2010, 12:52:42 PM by coka »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #151 on: June 08, 2010, 08:12:50 PM »
Stvarno se nisam mnogo bavio dvotaktnim motorima na avionima tako da ne bih mogao da pretpostavim koliko ce se elisa relativno malog koraka rastereti u letu i koliko bi se jedna 26x8 vrtela u letu na doticnom Zenoah. No, to je relativno lako proveriti, E-logger i opticki merac broja obrtaja bi rekli kompletnu pricu i misteriji bi bio kraj, imali bi snimljen citav let.

E sad, nisam imao mira pa sam u motocalcu simulirao doticni Zenoah sa odgovarajucim motorom na struju. Znam, znam nije isto ali rekoh cisto da probam. Krenuo sam od toga da postignem sa motorom iste obrtaje u mestu koje je Mirce postigao, 24x10 na 6000 o/min. E pa doticna simulacija sa 26x8 daje 21kg potiska sa nikakvom rezervom snage na krstarecoj brzini. Istovremeno 24x12 bi dala samo 1kg potiska manje od 26x8 ali bi zato model mogao da bez problema penje i pravi petlju. Naravno u obzir sam uzeo i tezinu modela kao i povrsinu krila. Veci korak trazi i veci obrtni moment koji elektro motor ima a pitanje je dali ga ima i doticni Zenoah  ???, cisto sumnjam. Ovo je samo jedna vezba koja ne mora da bude uopste tacna jer kao sto rekoh nisam se dovoljno bavio 2T benzincima na avionima da bih to mogao dovoljno precizno da simuliram u motocalcu.

Mirce, poznavajuci te nemoj stavljati DLE motor, ne zato sto on nije dovoljno dobar vec iz razloga sto ako ga budes stavio stalno ces dok letis model razmisljati o tome dali ce se motor ugasiti, a to ti uopste nije potrebno, treba da mislis o letenju. Nadji se negde cenovno na pola puta od DLE i MOKI-ja a to su ti ili MVVS 116 ili odgovarajuci ZDZ.

Obecavam, necu dalje vise da te mucim  sa idejama ;).

poz
« Last Edit: June 08, 2010, 08:14:58 PM by magic »
Veljko

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #152 on: June 09, 2010, 09:59:44 AM »
Treba, kao i do sada, uklopiti više stvari i da je motor dovoljno snažan i da može da stane pod kapotaž (neću da "kasapim" kapotaž i da iz njega na sve strane vire, kapice za svećice, auspusi, usisnik za karburator), i da cena bude prihvatljiva, ta' ima toga koliko 'oćeš...

Gledam pomalo o svim opcijama.
MVVS 116 je 3 cm širi i ne staje pod "haubu"...
Interesantan može biti novi DA 120 ali, nije jeftin i kad se doda da se prodaje bez auspuha, cena drastično raste...
Kinezi ko kinezi, na RCU mnogo ih više hvale nego što se modelari žale na njih (bez obzira da li je to DLE ili DLA)...
3W sem što ne staje pod kapotaž ima rezone koje nemam gde da "uglavim"...

Sve u svemu što bi kazao čika Dule: "- Nije to, uzmeš pušku pa, ubiješ zeca..."


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #153 on: June 09, 2010, 09:34:39 PM »
Upravo sam došao od Bate, vidoje stiže ubrzo, za dan - dva...


Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #154 on: June 09, 2010, 10:29:00 PM »
Bre Bato! Pa šalješ li ga diližansom, lebati?!? mmmm

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #155 on: June 10, 2010, 12:31:49 AM »
znajuci kako to kompanija "bata i sin" rade, bice vredno cekanja

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #156 on: June 10, 2010, 12:34:38 AM »
Lazo, da nisi imao žurku vidoje bi već bio tu... E, sad čekaj...

Sem toga kamerman (Bane) najvažnije nije snimio, sletanje u baru... :sljus :sljus :sljus 
Uzbudio se više od Coke i mene i kad je stao motor spustio je kameru da bolje vidi šta će se desiti. Šopao je tako sa njom dva tri minuta po travi i bari totalno zaboravivši da kamera i dalje snima...

Oću da se roknem od muke...

« Last Edit: June 10, 2010, 12:41:58 AM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #157 on: June 10, 2010, 10:46:17 AM »
Juče sam krenuo da rasklapam i čistim Hellcata od blata i prljavštine. Pošto sam skinuo kapotaž izmerio sam ponovo (pošto sam zaboravio) širinu motora i ustanovio da je GT 80 više od 2 cm uži od bilo kog boksera malo veće zapremine.
Giletov post o DLE 50 motoru samo me je učvrstio u stavu da kinezi, neka hvala...

Mislim da sam našao rešenje za motor, da je dovoljno snažan i da staje pod kapotaž a, to je DA 85. Čak je i cena prilično prihvatljiva.
Motor ima 8,5 konja, vrti elise 26x12, 27x10 sa rezonom i 28x10... Svaka trokraka elisa, koja se da montirati na DA 85, je veća od dvokrake, koji sam imao na GT 80...

Motor se prodaje bez auspuha ali, tu je naš drugar Beli iz Šapca, madjioničar u radu sa prohronskim limom... Kod Toni Clarka ima da se kupi prirubnica i sve cevi za lulicu...

Znači trenutno su u igri DA 85 i Moki 150...

Što bi rekli Slovenci: Bumo vidli...

 

Offline dule

  • Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Posts: 186
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #158 on: June 10, 2010, 11:26:11 AM »
Ja bih dodao jedno moje zapazanje na motor.Ja mislim da je u pitanju Z445(gt75) a ne gt80.Ima mnogo postova gde se zale na snagu z445 ali zato ovaj gt80 hvale.Navodno 24x10 vrti i preko 7000 obrt. ali sa drugim auspusima.Auspusi su  dva komada od ovih DL50.GT80 ima crni usis i el paljenje(zenoah).Neznam sta da kazem sem da mi je zao sto nije proslo kako treba.

Pozdrav!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #159 on: June 10, 2010, 12:43:54 PM »
Evo sa sajta Toni Clarka:

This engine is a masterpiece, it has got to be, it is made by Komatsu Zenoah’s engineers. Komatsu engineers are doing what they do best, anyone can see this by just taking a quick glance at this new Zenoah twin. This engine is not a collection of industrial and purpose made parts put together by amateurs in spare time. It is a professionally designed and built engine from start to finish.

The cylinders of the new Titan ZG 80B have had the bore size increased, which of course means new pistons and rings. Outside measurements and components are exactly the same as the ZG 74B. The only visible difference is the addition of the three longitudinal ribs on the outermost cooling fin.

Note the extremely small offset between the cylinders, this reduces vibration to a minimum. The beautifully cast intake manifold is laying as flat as humanly possible onto the motor.

The vastly superior CD Magneto Ignition, using rugged standard size resistor spark plugs, but in spite of these, this twin is only 257 mm wide over all. Flying is such fun, it is enough that you must concern yourself about the fuel level without having to worry about an ignition battery. The ZG 80B is supplied with screened HT-cables.

I moj motor ima ta tri mala rebra tako da nije 74 ccm...

Šta god da je slab je za ovu težinu i model sa ovolikim otporom...

Što se tiče auspuha, GT 80 serijski stiže sa dva "kanister auspuha" a ovaj koji je na mom motoru je od firme Toni Clark i zamenjuje serijske kad ne može da se sve "spakuje" pod kapotaž i poprilično košta. Ja sam ga dobio sa motorom kad sam ga kupio...

Elektronsko paljenje može da se posebno kupi za svaki Zenoahov motor...

Pozdrav
« Last Edit: June 10, 2010, 12:45:38 PM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #160 on: June 11, 2010, 11:21:29 PM »
Ajd' još malo da pričamo o motoru i da čujem i neko vaše mišljenje...

Sinoć me je zvao čika Dule koji je detaljno "prostudirao" sajt Toni Clarka.
Evo par dijagrama snage i obrtonog momenta za GT 80:





Vidi se da je obrtni momenat ubedljivo najmanji sa auspuhom koji je na mom motoru (oznaka 7472), ali i da je to najtiša kombinacija (taj dijagram nisam postavio).
 
Već sa serijskim auspusima (koji su takodje prigušeni) i snaga i obrtni momenat su veći...

Mislim da sa dva "hand made" otvorena auspuha, koja bi se derala do bola ali, kod nas to nije bitno, snaga bi bila veća. Verovatno ne puno ali, bi bila...

Ceo postojeći sistem je svakako još malo dodatno prigušio i naš "scale" auspuh...

Zona najvećeg obrtnog momenta sa auspuhom koji ja imam je na oko 6400 obrtaja a, na mom motoru nikad nismo prešli 6000...

Znači, "mali Perica" sad ovako razmišlja:

- da napravim dva odvojena, "kanister", otvorena auspuha (nek se dere koliko hoće)
- da smanjim korak elise sa 24x10 na 24x8 i malo rasteretim motor
- da malo "prepakujem" stvari po modelu, mislim da time ladno mogu da skinem pola kile težine

i da onda, sa tim prepravkama probam Hellcata ponovo...

Snage sada fali baš mnogo i da sve gore navedeno proradi, verovatno će je nedostajati ali, ajde bar da probam...

Sledeća opcija je da se kupi nov motor.

DLE 111 i DLA 112 ne mogu da stanu pod kapotaž. Možda mogu ako se zakrive...

Čitam RCU gde modelari kažu da DA 85 nenormalno trese... U toj klasi jednocilindričnih benzinaca od 80 ccm ima još kao opcija 3W 85, koji je najslabiji a, najskuplji, ZDZ 80 i kao najbolja opcija MVVS ili ti EVOLUTION 80GX kao motor koji najviše hvale...

DA 85, ZDZ 80 i MVVS 80 vrte iste elise od 26x10 i 26x12 i 27x10 sa nekim serijskim auspuhom, do 28x10 sa rezonama...

Za Evolution sam našao test gde je mereno da sa Xoar elisom:
- 26x10 ima 6300 obrtaja i 17,75 kila potiska
- 26x12 ima 5800 obrtaja i 16 kila potiska
- 27x10 ima 5750 obrtaja i 17,5 kila potisla

Znači kad izadje iz neke zone najboljeg obrtnog momenta i sa većom elisom i korakom manje vuče.
E sad, činjenica je da ovaj motor vrti 2-3 cola veće propelere, u odnosu na motor koji trenutno imam a, to je baš velika razlika...

Neki savet i mišljenje...???
« Last Edit: June 11, 2010, 11:41:36 PM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #161 on: June 11, 2010, 11:55:37 PM »
Evo ga i vidoje...



HVALA BATO...

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #162 on: June 12, 2010, 12:12:47 AM »
Mirce,

Dvotaktni motori su IZUZETNO osetljvi na promenu izduvnog sistema. Moze lako da se desi da samo zbog dodatnog asupuha koji ste mu stavili on elisu sa korakom 10 ne moze da u vazduhu potera na vecem broju obrtaja. Ja bih prvo probao to pa onda krenuo dalje u ispitivanje!

Isto tako mislim da ako bi isao na 24x8 moguce da broj obrtaja u vazduhu ne skoci dovoljno pa da korak 8 bude dovoljan  ???, ogromna je razlika u letu izmedju koraka 8 i 10! Tesko je opisati recima ono sto ti mogu pokazati u motocalcu, nevezano za tip motora nego cisto sta i koliko koja elisa daje na kom broju obrtaja u mestu i kada se u letu krece nekom brzinom.

Ja mislim da se taj motor koji sada imas moze naterati da vrti vise, nije to nikakva nauka. Poliranje kanala, auspuh sa pravim rezonatorom, malo doterivanje klipa da vuce vise goriva, malo doterivanje kanala da motor povuce vise goriva ... sve to ako se uradi kako treba moze itekako pozitivno da utice na broj obrtaja!

poz

ps jeste da mi je u ovom hobiju struja jedino opredeljenje ali sam se sa 2T motorima druzio jako duuuugo, a nesto o tome i ucio  ;namig
Veljko

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #163 on: June 12, 2010, 12:17:31 AM »
Sunce ti žarko!!! ") Mislim... Ja sam u zabezeku!!! Samo fali neki Zero, i još da neko uzvikne na onom melodično-milozvučnom japanskom TORA - TORA - TORA...  :)aplauz :)aplauz :)aplauz

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #164 on: June 12, 2010, 12:57:46 AM »
Magic, izduv jeste osetljiv i zato mi je najlakše da se dva nova auspuha (za svaki cilindar po jedan) bez ikakvih prigušivača u njima probam šta ću dobiti.
Mislim i da će mu i APC elisa 24x8, dati extra obrtaja...
Verujem da sa ove dve izmene mogu dobiti i do 7000 obrtaja...

Poliranje usisa, izduva i slične stvari sigurno doprinose ali, ne bih da rasturam motor.

Baš sam ljubopitljiv kakvi će biti rezultati...

Pozdrav
« Last Edit: June 12, 2010, 01:01:49 AM by mirce »