Author Topic: ZIROLI HELLCAT  (Read 155796 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #180 on: July 10, 2010, 12:04:40 AM »
Danas je u Kombinatu izvršen jedan vrlo zanimljiv "pokus".
Skupila se Komisija od tri člana, sve renomirani više decenijski modelari, čika Dule Papić i Jole, dva dipl. ing mašinstva, Bata koji je vrlo uspešno studirao fiziku i moja malenkost koja baš nema takve škole ali, ima model za eksperiment...

Šta smo radili? Eksperimentisali smo sa auspusima koje je Beli napravio za GT 80 i potom smo sa par različitih elisa merili vučnu silu...

Prvo sam montirao nova dva auspuha i elisu (Xoar 24x10) sa kojom je meren broj obrtaja i napravljen prvi Hellcat-ov let. Ako ste zaboravili, sa auspuhom koji je bio montiran na Zenoahu i sa onim što smo Coka i ja "budžili" imao sam oko 5900 obrtaja ili bolje reći ni jednom nisam prešao 6000 obrtaja...






Mora se priznati da auspusi mnogo lepo "stoje" na modelu... Cevi koje izlaze iz "lonaca" su namerno ostavljene duže i skratiće se spram kapotaža...

Prvo šta mi se mnogo svidelo, čim je motor upalio, bila je činjenica da se uopšte ne dere ili se ne dere mnogo više nego sa predhodnim izduvnim sistemom. Kad sam ugrajao motor i prineo obrtomer odmah sam dobio 6100-6200 obrtaja, što bi rekli oko 200 - 300 obrtaja više nego pre.
Iskreno govoreći mislio sam da će GT 80 imati više obrtaja ali, i ovo je nešto...

Potom smo postavili vagu i merili tri puta za svaku elisu maximalan broj obrtaja i vučnu silu...









Situacija je sledeća:

- XOAR  24x10 - 6100-6200 o/min - vučna sila 12,4 kilograma
- XOAR  23x8  -  6600-6700 o/min - vučna sila 13,75 kilograma
- XOAR  22x10 - 7200 o/min - vučna sila 13 kilograma

Žao mi je što nisam imao još dva propelera  -  23x10 i 24x8 ali, mislim da bi rezultati bili tu negde ili možda malčicko bolji...

Kao što se da videti sa propelerom 23x8 motor ima ubedljivo najveću vučnu silu a, sa onim kojim je bio na Hellcatu najmanju...
E sad, kad se setimo da sa predhodnim auspusima Zenoah nije prešao 6000 obrtaja, sa sigurnošću mogu da kažem da na prva dva leta nije imao više od 12 kila potiska. To je za model od preko 20 kilograma baš malo i Hellcat je leteo onako kako je leteo, vrlo "under power"...

Novi motor, MVVS 80, čitajući test u "Fly RC Magazin"-u, sa elisom XOAR 26x10 ima pri 6350 obrtaja 17,75 kila vučnu silu a, sa XOAR 27x10 pri 5750 o/min - 17,5 kila potiska.
Kažu da sa Mejzlik 27x10 ima 6100 o/min, što bi teoretski trebalo da da bolji rezultat od gore dva pomenuta...
Jedino problem je što je taj Mejzlik toliko velikog prečnika da kad se Hellcat bude "digao" na prednje točkove, skoro da će propeler češati po travi...
Mislim da će zbog toga morati da se montira neki trokraki propeler, MVVS preporučuje 24x10 ili 25x10... Videćemo...



Na kraju dana, Komislija je uz pivce još jedared sagledala situaciju i konstatovala da je eksperiment bio više nego uspešan i bez obzira na kvalitet i preciznost korištene opreme imamo neke pokazatelje i parametre...

Pozdrav



 

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #181 on: July 25, 2010, 07:45:21 PM »
Sutra dan, posle eksperimenta o kojem ste mogli čitati u predhodnom tekstu, Zenoah GT 80 je skinut sa Hellcata i otišao je u istoriju...

U kutiji je čekao novi MVVS 80 i krenuo sam njegovim sa postavljanjem na model. U prvi mah izgledalo je da to baš neće ići lako ali, problemi su se, nekako, sami razrešavali "u hodu".

Osnovno pitanje je bilo kako da se novi motor pričvrsti za model. Pošto se otvori od nosača Zenoaha i MVVS-a nisu slagali morao sam da smislim kako da zadržim dve "gredice" koje su nosile GT 80 i da na njih postavim MVVS-a.
Rešenje je bilo u jednoj medju ploči u koju su sa jedne strane dolazili odstojnici sa šrafovima of fire wall-a a, sa druge strane su trebali da se postave novi odstojnici prema motoru.

Radeći korak po korak, prvo sam od špera napravio medju ploču u obliku kakav mi odgovara. Neću vas sad smarati sa pričama koliko sam puta sve morao da stavim i skinem sa modela ali, drugačije nije moglo i samo tako sam uspeo vrlo precizno da razmerim gde treba da dodju i kako treba da izgleda i ploča i svi neophodni otvori na njoj.
Pošto sam tu novu ploču morao da urežem dva navoja M 6, odlučio da je napravim od 6 mm debelog prohrona. Naravno, da sam do svih "zaključaka" dolazio u "konsultacijama" sa čika Duletom, Joletom i ostalima...

Nemojte se čuditi što sam koristio prohron i "gvoždje" jer težina delova koji sam morao da ugradim uopšte nije bila bitna, šta više, bilo je poželjno da sve bude što teže, da na kraju ne bih morao da dodajem olovo. Takodje, ne treba zaboraviti da je novi motor (MVVS) oko pola kile lakši od Zenoaha i da sam skinuo auspuh koji smo Coka i ja pravili a, koji je još novih 550 grama.
 
Sve u svemu u Corelu sam nacrtao tačan oblik ploče i mail-om sam poslao crtež "madjioničaru za rad sa prohronom" tj. Belom.

Dok je "Šabački Prohronski Gigant" pravio ploču, Jole mi je u svojoj firmi napravio pet odstojnika, koji stoje izmedju modela i medju ploče. Ove odstojnike sam napravio sa navojem, tako da u buduće, ako budem morao da skidam motor, neću morati da se "zezam" sa skidanjem centroplana i držanjem "kontra matica" iz trupa.

Posle par dana, kad je Beli javio da je ploča gotova, seo sam na motorbicikli i "dok si rekao džigerica" obreo se u Šabcu.
Beli i Pedja, su mi ploču isekli na svom CNC plazma sekaču, izbušili rupe, urezali navoje...
Ljudi moji ploča je izgledala ko neko umetničko delo, onako cakleći se na suncu...
Ludilo, kao i uvek kad odem u Šabac... Svaki put se oduševim sa kakvom lakoćom oni to odrade... Hvala momci...

Došavši kući, nije mi trebalo ni deset minuta da montiram motor...









Jole mi je u svojim firmi napravio i četiri odstojnika koji dodju izmedju ploče i motora. Oni su bili malo duži i nisu imali navoj u sebi.
Ploča je na pet tačaka fiksirana za trup a, motor se sa četiri šrafa  M 6 drži za nju.

E, kad je to postavljeno, pristupio sam postavljanju servoa za gas, saugh i kill swich.
Smislio sam i da baterije za flapsove, svetla i paljenje postavim ispod kapotaža, što je moguće više napred. Iskoristio sam nosače koje mi je Golub napravio i na njih sam iskonstruisao ploču koja nosi servoe, paljenje i deo baterija. Bateriju paljenja nisam mogao da postavim na istu ploču ali sam za nju napravio novi nosač i izdigao ga za 30 mm.








I u trupu su pale prepravke, tako da su sad servioi za horizontalce došli koliko god su mogli više napred i nisu, kao do sada, iza težišta.



Nekada...







Baterije za svetla i flapsove, kako sam već napisao, postavljene su mnogo više napred a, tu je i nova šestoćelijska baterija za paljenje. Baterije sam postavio na sundjer, koji je duplo lepljivom trakom zalepljen za ploču, a, baterije su stegnute sa "čičak trakom". Ovakvo postavljanje omogućava lako manipulisanje a "čičak traka" veoma snažno drži baterije na svom mestu...





Napred dolazi veća (teža) elisa i sve ove prepravke, smatram, da će doprineti da neću morati ili ću morati da dodam veoma malo olova da bi doterao težište... Videćemo za koji dan...



Što se tiče elise Mejzlik 27x10 će verovatno biti velika i prilikom sletanja postoje dobre šanse da će zakačiti tlo...
Manja dvokraka, 26x10, skoro da mi ništa ne rešava, jer su razlike u prečniku minorne a, 25 colski propeler je suviše mali.
Rešenje leži u postavljanju trokrakog propelera ali, elise ovih prečnika su već poprilično skupe (mislim, ni dvokrake nisu jeftine) pa, sad kupovati par elisa za probu nije uopšte naivno...
Nažalost, kod nas niko nema ovolike elise, tako da ne mogu da pozajmim neku da bih video kako i koliko vuku i kakve su im razlike...

MVVS preporučuje trokrake elise 24x10, 24x12 i 25x10, 25x12...
U prvom pasusu manuala za motor piše da se elisa bira tako da na zemlji motor ima od 6000 - 6500 obrtaja i da motor ne prelazi 7000 obrtaja.
Raspitivao sam se na sve strane, tražio mišljena i savete mnogih modelara, koji propeler da kupim ali, slaba vajda...
Neke informacije sam našao na Internetu i iako je to "slab trag" rešio sam da se ipak držim tog saveta, tako da sam rešio da kupim Metts 24x10 trokraku pa, ću videti...

Jole je trenutno u Austriji i za idući vikend bi trebao da mi donese propeler.
Takodje sam mu naručio i auspuh, pravljen baš za ovaj motor i za jedno desetak dana ću, ako Bog da, paliti motor i početi sa prvim testovima...

Kao i uvek bićete obavešteni o svemu... Ko zna, možda nekom, nešto od ovih mojih iskustava, nekada zatreba...

Veoma sam vodio računa da elisa izlazi u sredini dami motora...



Morao sam kod strugara napraviti jedan odstojnik od 15 mm da bih elisu udaljio od kapotaža.








Inače, napravio sam još neke prepravke na modelu.
Sa done strane kapotaža sam napravio otvor za bolje hladjenje...




Golub mi je ofarbao novu kabinu, antenu i kapotaž...






Da gorivo prilikom slivanja, kroz otvor za hladjenje, ne bi "natapalo" donji deo centroplana, napravio sam jednu "okapnicu". Nadam se da će "čorba", koja se sliva, zahvaljujući ovom limu, slivati dalje od trupa, tj. kapljati na donji deo kapotaža...
Kod Zenoaha GT 80 ovaj deo trupa je baš bio dosta mastan, ali kod MVVS-a, pošto ima lamele na usisu, možda to i neće biti slučaj...



Kill swich sam postavio na mesto gde je nekada stajao servo za gas...
Onaj deo u koji idu crvena i crva žica a, koji drži bela šelna je led dioda od paljenja. Led dioda sem što pokazuje da li je paljenje uključeno, pokazuje i da li je napon baterije paljenja dobar a, ako je nizak led dioda "blinka" i da je vam do znanja da "neće biti više letenja"...






Pozdrav

Mirče








Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #182 on: July 25, 2010, 10:00:48 PM »
Mirce, ovo je sve "teska industrija" u odnosu na ono sto sam do sada gledao u modelarstvu, samo napred.
S paznjom pratim sve tvoje tekstove od pocetka i bas bih volio ovako lijep model dobije potrebnu snagu za neki opusten let.
Htio sam nesto u vezi elise... kolko sam ja citao razlika u trokrakim i dvokrakim elisama je u 1 inch raspona i dva incha koraka (okvirno)
E sad, to znaci da bi ti sa tvojom Metts 24x10 dobio potisak kao da letis sa 25x12, neka me neko ispravi ako gresima jer vas ima dosta iskusnijih.
Po meni trokraka bi trebala da bude 26x10 (ako motor to izdrzi) da bi dobio neku snagu.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #183 on: July 26, 2010, 01:07:42 AM »
Ćao Saxpg,

niko sa sigurnošću ne zna šta će se konkretno desiti sa raznim propelerima. Sam MVVS ne preporučuje trokrake elise veće od 25x12.
Sa dvokrakim idu do 27x10 (28x10 sa rezonom) i sa Xoar-om dimenzije 27x10 potisak je, po testu u Fly RC Magazinu, 17,5 kilograma pri 5750 obrtaja/min.
Kako sam već ranije pisao sa Xoar 26x10 dobije se i veći potisak, 17,8 kila ali, pri 6250 obrtaja.

Ja sam išao logikom da je Mejzlik uži a, i pročitao sam na jednom mestu da se sa tim propelerom i pitts style izduvom dobije 6100 obrtaja.
Potom sam na drugom mestu pročitao da Mejzlik sa oznakom TH (thin - uži) daje te obrtaje a, sa standardnim, moj slučaj, motor ima oko 5900 obrtaja... Ko zna...

Iskreno, mislim da sam se "zeznuo" i da je 27" velika elisa. Bolje da sam uzeo 26", čisto zbog eksperimenta, jer ni sa tom, zbog prečnika, ne bi bilo letenja...
Kad smo kod koraka, ni tu ne treba preterivati iako je greška manja nego kod prečnika, ali i korak svakako opterećuje motor. To se pogotovo vidi kod poletanja, kad je situacija ko da krećete kolima iz druge...

Treba naglasiti da i elise raznih proizvodjača daju razne karakteristike, zbog svog oblika, pa se time i ovako komlikovana situacija još više komplikuje. Zato bi bilo najbolje da se sve proba eksperimentalno, ali kad znaš da je svaki propeler u ovoj klasi od 55 - 100 evrića i da one koji ti ne odgovaraju posle nemaš kome da "udaš", onda treba biti "pametan" pri izboru...

Izmedju 6000 - 6500 obrtaja je najveći obrtni momenat ovog motora i treba "gadjati" elisu koja daje tolike obrtaje na zemlji...
Ako pročitamo podatke sa testa iz "mog dvorišta", od Zenoaha 80 onda je najvažnije doći u zonu najvećeg obrtnog momenta.
 
Naravno, mnogo zavisi i od auspuha, ali činjenica je da ako auspuh nije rezonantni, obrtaji su oko 200-tinak gore - dole...
Auspuh koji sam naručio je "pitts style" i po meni, najveća prednost mu je što je napravljen od aluminijuma koji mnogo bolje odvodi toplotu nego prohromski.
Da li bi se nešto dobilo sa auspuhom koji bi Beli i ja pravili, je veliko pitanje i ostaje da se vidi, ako se uopšte odlučimo da se "igramo", tokom zime. Sve zavisi od rezultata i podataka koje ćemo znati ubrzo...

Jedino što me još malo kopka je trokraka elisa 25x10. Proizvodi je firma Biela, ali je nisam kupio pošto je trenutno nema na stanju u Lindingeru... Možda vremenom kupim i nju pa, da vidim šta će "reći" obrtomer i vaga, iako na slici izgleda dosta široka, bez obzira što je karbonska...
Mislim da je najbolja trokraka Mejzlik, ali je duplo skuplja nego ostale elise i nema je u dimenziji 25 cola...

Na Zinger-ovom sajtu ima dosta podataka o elisama i konverzijama pa, koga interesuje može pogledati... http://www.zingerpropeller.com/

Pozdrav

 
« Last Edit: July 26, 2010, 01:24:03 AM by mirce »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #184 on: July 28, 2010, 03:53:02 PM »
iskreno se nadam da ce se ova prica sa hellcatom uskoro pozitivno zavrsiti. izgleda da je sav trud i vreme provedeno na izradu modela
na kraju "maciji kasalj" u odnosu na izbor motora, elise... ovaj model je, koliko ja znam stigao do treceg motora, uz vec ne znam (a pitanje
je da li i mirce zna) koliko auspuha, elisa i slicnih kombinacija. mene mrzi da skidam ove male motorcice iz modela a ti cas posla sto kombinacija ...

znam da i ti jedva cekas da ovaj model poleti onako kako treba i zelim ti da ova kombinacija uspe i da te model duuuuuuugo sluzi jer si to zasuzio
i vremenom provedenim u izradi a i vremenom provedenom u trazenju pravog set-up-a.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #185 on: July 29, 2010, 12:23:22 AM »
Sinoć mi javio Jole, kupio je auspuh i trokraku elisu 24x10... Znači, ako ne za vikend, onda od nedelje "kresanje" MVVS-a...

Inače sutra će biti dvogodišnjica od početka projekta. Devojka za devet meseci dete rodi a, ja dve godine... Mislim stvarno...

A, što se tiče tih silnih motora, elisa i auspuha, koje Miša spominje, da je ova priča na nekom drugom mestu, pa odeš na dva tri modelarska aerodroma i vidiš šta ljudi lete... Ovde kod nas opet sam "pionir" i sam stičem nova iskustva. Naravno, imam pomoć od svih, ali samo teoretsku, jer sve ovo niko ovde nije radio. Sreća, pa je i dalje sve "u komadu" i guramo dok ga ne napravimo da leti kako treba.
Iskreno se nadam da će to biti već na sledećem izlasku na aerodrom. No, pre toga malo razrade motora u dvorištu, malo merenja, testova...

Pošto sam pisao o svemu, što ovde, što na sajtu, sva iskustva koja sam stekao, podelio sam sa svima... I dobra i loša... Od svega možda je to najvrednije...

Pozdrav

« Last Edit: July 29, 2010, 12:32:39 AM by mirce »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #186 on: July 29, 2010, 08:49:57 AM »
e pa u to ime cestitam drugi rodjendan

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #187 on: August 04, 2010, 04:10:23 PM »
evo sedim na terasi i odmaram i kao da cujem neku zver.
kao da se cuje neko urlikanje iz pravca severa.

da nije neka zver pustena iz vaseg kombinata?

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #188 on: August 04, 2010, 04:50:08 PM »
 mmmm zvuk ili ti nekakva rika je mnogo jača ovde u SM, kanda stiže sa severa, rekao bi iz NS  :_D
ex pseudonijum: licider

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #189 on: August 04, 2010, 06:02:55 PM »
 Ma ne, to neka macka prede...

Offline cheky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #190 on: August 04, 2010, 09:40:36 PM »
E ljubi majka svog sina "pionira" !!!
Da si dodo jos sto ojra mogo si da kupis pravi pa da se i mi ostali "pionirci" vozikamo al neka...

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #191 on: August 05, 2010, 12:46:56 AM »
Da, da, kao što se već "čulo" širom Srbije, danas je palo prvo paljenje MVVS-a.

Dakle, u subotu mi je Jole doneo neke sitnice iz Lindingera (hvala Jole) a, medj' njima elisa i auspuh za MVVS-a.
Kupio sam Metts-ov trokrakri drveni propeler 24x10 i originalni MVVS auspuh za ovaj motor od 80 ccm.



Postavljanje je brzo odradjenoi ali, ipak mi je trebalo par dana, najviše zbog toga jer sam strugaru, dao da malo prepravi jedan držač motora na koji ide nosač auspuha.



Čika Dule je na svojoj vertikalnoj bušilici napravio po tri otvora na svakom propeleru (i na Mejzliku 27x10). U njih ulaze štiftovi sa motora, koji ne daju elisi da proklizne... MVVS je "smislio" da se elisa stegne sa šest šrafova M 4 i sa centralnim šrafom u sredini. Ako stavim šest šrafova onda ne mogu da postavim spiner koji imam, tako da sam odlučio da tri, od šest šrafova, uvrnem, odsečem im glave i da mi služe kao štiftovi a, da elisu stežem sa centralnim šrafom. Na tom centralnom šrafu sam zamenio podlošku, stavio od spinera (sve isto kao i na zenoahu GT 80), i u tom slučaju sam mogao da iskoristim Thu Turn spiner koji sam imao i ranije...


Trukraka elisa je "lukavo" napravljena, svaki krak se radi posebno i medjusobno se spajaju aluminijumskom pločom i sa po dva štifta po kraku... Juče sam bio u Pešti i u ruci držao Xoar trokraki propeler. Apsolutno, ali apsolutno je isti kao ovaj Metts... Ranije sam pisao da ova dva propelera pravi ista firma a, sad me niko ne može ubediti da to nije tačno...

Danas sam konačno sve dobio i pošrafio i u pet sati zakazao "seansu" mojim drugarima da dodju pa, da kresnemo mašinu...







Spremio sam gorivo sa 3% ulja dobivenog uz motor (kasnije kad se potroši to ulje, mešavina se pravi sa 2,5% sintetičkog ulja) i rešio sam da pre nego što se "društvo" skupi, probam da upalim motor.

MVVS uputstvo za prvo paljenje kaže ovako:

- isključite paljenje, zatvorite saugh, ručicu gasa postavite na sredinu, okrenete elisu četiri kruga

Kad ste to uradili:

-otvorite saugh, gas postavite tek malo iznad lera, uključite paljenje, elisu dovedete u gornju mrtvu tačku i jako je zavrtite...

Ako motor ne upali posle tri pokušaja, vratite se na prvi korak... E, moj MVVS je upalio na drugo okretanje elise...

Pravo da vam kažem, malo sam se "štrecno" jer se nisam nadao da će ganc nov motor tako lako upaliti.
Ono što me je više oduševilo je da igle nisam morao uopšte da diram (piše da su fabrički naštelovane) a, motor je lepo radio. Jedino je ler bio malo nizak ali, dodavanje par % na "travel ajusment" meniju za gas je odmah sve rešilo.

Pustio sam motor da radi oko 5 minuta i u par navrata sam dodao gas do pola i malo iznad primetivši da bi trebalo još malčicko doterati igle...

U to su stigli i čika Dule Jole i Bata, te sam opet upalio motor, naravno bez ikakvih problema.





MVVS kaže da se posle dvadesetak minuta rada na zemlji, može ići na letenje ali, da se vodi računa da se motor ne preopterećuje (pogotovo ako je napolju toplo) i da se pun gas ne drži dugo vremena.
Danas je motor radio malo manje od pola sata i u medju vremenu ga je Jole malo "doštelovao" odvrnuvši i Low i High iglu. Motor radi savršeno...

Svaki put palio iz prve, doslovno, a ako se malo ohladi i neće da upali iz prve "na ruku", posle procedure "nasisavanja" sa saughom, odmah startuje... Za ovaj motor definitivno ne treba starter...

Pošto je motor nov nisam ga "terao" u visoke obrtaje tako da podatke o vučnoj sili danas nismo merili. Utisak mi je da dosta bolje vuče nego Zenoah...


Motor jako vuče i ako stojite ispred horizontalca, on vam se baš "useca" u noge od nazad... Da se ne bih "patio", postavio sam dve klocne...


...ali, sa klocnama na trećini gasa Hellcat odiže zadnji točak... Morao sam ga vezati da se "ne otme"...
Na pola gasa, ni sa skroz navučenim horizontalnim stabilizatorom, točak neće da stoji na zemlji...

Danas smo precizno izmerili Hellcat-ovu težinu. Bata je doneo digitalnu vagu i konačno je sve premereno kako treba, trup bez kapotaža 16,6 kila, kapotaž 1,1 kilu i svaka uška 1,4 kilograma, što je ukupno 20,5 kila.
Moram reći da nisam još doterivao težište...

Koliko sutra i u narednih par dana još palim motor, merimo vučnu silu i od nedelje letenje...

Pozdrav

Mirče










Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #192 on: August 05, 2010, 10:07:00 PM »
valjda ce biti - treca sreca. (<--)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #193 on: August 15, 2010, 05:08:04 PM »
Mišo, neće biti treća sreća...

Dakle, posle oko 35 minuta rada motora, prošle nedelje u nedelju, došao je Jole da izmerimo obrtaje i vučnu silu.

Motor sam upalio, "kresnuo" je odma', na drugo okretanje elise rukom...
Posle zagrevanja od par minuta, pristupili smo merenju i sa trokrakim propelerom 24x10, sa kojim motor ima tačno 6000 o/min i vuče malo više od 16 kilograma...
Potom sam motor ugasio, sav sretan koliko sve savršeno radi i činjenicom da motor vuče silom od 4 kile više nego na prvom letu...
Plan mi je bio da sutra dan idem na Čenej da probam model...

No, iako znam da neću leteti sa onom velikom dvokrakom elisom 27x10 ipak sam rešio da je probam, čisto da vidim kakve ću sa njom imati rezultate.

Odvrnuo sam trokraku, zavrnuo dvokraku elisu, stegao je sa centralnim šrafom, ništa jače nego kao kad uvek stežem propeler.
Motor je opet odmah upalio, iz prve, ler - 900-1000 obrtaja, MVVS "broji" na leru, prelazi ka' punom gasu odlični, pun gas 5600 o/min i takodje malčicko više od 16 kila potiska...

Sve ovo što sam napisao trajalo je možda minut. Pre gašenja motor je malo radio na leru, potom je ugašen...

Dok sam ispratio Joleta, i nešto obavio u dvorištu, posle par minuta rekoh: Ajde da skinem elisu, da stavim kapotaž i vratim trokraki propeler...
Da okrenem elisu, kad ono nešto "struže" iz motora...
Odmah zvrcnem Joleta da se vrati, dok je stigao, prošlo je par minuta, motor kako se "ladi" tako se sve teže okreće...
Pita me Jole: "Šta si radio?" - "Pa šta sam radio, ništa, boi si prisutan" - rekoh...

Sve u svemu motor kad se ohladio skoro da više ne može da se okrene, tako da ga više nisam ni okretao, da nešto ne zeznem još više.
Padale su razne "teorije" šta se moglo desiti, čak i predlog da "časkom" vidimo šta mu je, ali pošto imam trogodišnju garanciju, motor je skinut i u narednih desetak dana ide nazad u Švaju, pa u fabriku, nek oni vide šta mu je...

Tako da još jedno odlaganje i najmanje dva meseca "pauze"... Sad sam već blago "popizdeo"...

Dok se motor vrati taman će se pokvariti vreme i pitanje hoću li Hellcata i leteti ove godine.

Pozdrav

Mirče

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #194 on: August 15, 2010, 09:05:45 PM »
bas bezveze. nesto mora da se uradi da se rabije taj baksuzluk. da vidis sa baba melanijom  zna li ona neke vradzbine...