RC MODELI AVIONA - SUS > SCALE MODELI

ZIROLI HELLCAT

<< < (2/53) > >>

mirce:
Saburo, dobro si primetio...

u pravu si, po planu su sve mere u incuma pa kad se to preracuna negde je izmedju 2 i 2,5 mm. Skoro da mogu da prodju obe mere... Posto sam ojacavao ramenjace u horizontalcu, stavio sam malo tanji plank (koji je iz Madjarske pa, je u milimetrima), iako je i taj od 2 mm vise nego debeo. Ovo kazem jer smo nekada krila na jedrilicama planlirali sa 1,5 mm pa je bilo vise nego dovoljno...

Pozdrav

Mirce

mirce:
Desetak dana nisam pisao jer slabo radim Hellcat-a posto nemam delove....
 
Pre dva dana Tiano mi je poslao stvari koje sam narucio, tako da racunam da za desetak dana nastavim rad...

Cujemo se

Mirce

mirce:
Dok sam cekao delove napravio sam pokretni i ne pokretni deo vertikalnog stabilizatora, cisto da ne sedim bezposlen... Vertikalac je pravljen isto kao i horizontalni stabilizator.













Prosli ponedeljak je stigao paket sa neophodnim delovima za nastavak pravljenja Hellcat-a.
Sa delovima koji su stigli sad mogu da do kraja napravim trup i uske dok mi za srednji deo krila (centroplan) nedostaju retrakti.

Od delova koje sam jos dobio tu je kompletan Robart-ov pneumatski sistem. Kupio sam dve najvece boce, koje cu paralelno povezati, da bih imao veci kapacitet vazduha zbog velikih ventila na retraktima.
Kupljeni su jos tockovi od 6" (152 mm - koliki su !!!), Robartov pneumatski mehanizam za repni tocak, najveci Futabini prekidaci (2 kom.), 4 servoa Hitec HS 645 MG, Dubro rezervoar od 0,92 litra, tigon creva za gorivo, sarke, hornovi....

Tek kad sam otvorio paket video sam zasto kokpit toliko kosta pa, samo on je bio pola kutije. Ima bezbroj delova od plastike koji cine unutrasnjost kokpita. Naravno ti delovi moraju da se iseku, ofarbaju i uklope, ali kad se sve to uradi kokpit ce biti super.





Stigao mi je i pilot u razmeri 1/5. Stvarno je veci od onog kojeg sam stavljao u Thunderbolt (taj je u razmeri 1/6). Pilot je dobar ali, nije tako detaljan kao onaj iz Thunderbolta.
Pilota prodaje Vailly Aviation i napravljen je iz 4 dela pa, se mora sastaviti i ofarbati... Ruke mu se stavljaju na kraju da bi se namestile tacno kako treba spram palice i rucica za gas. Inace savrseno staje u trup od Hellcat-a...







Sve u svemu odmah sam se bacio u "akciju" i krenuo da radim dalje.

Prvo sam proverio kako treba da stoji patos od kokpita i pilot jer mi je to trenutno najvaznije da bih znao kako da namestim servoe, pup-pul sistem za repni tocak i vertikalac kao i bovdene za horizontalce.

Mislim da sam vec napisao da je na ovom modelu (a i generalno to vazi za sve avione) bitno da se zadnji deo napravi najlakse koliko je moguce. Ovo, naravno, ne naustrb cvrstoce izrade vec da se proba tako iskonstruisati da se sve stvari koje mogu postave ispred tezista.
Vodeci se tom logikom obe pneumatske boce postavio sam skroz napred u trup na kutiju koja nosi motor. Probusio sam prva dva rebra i u otvore postavio boce. Boce ulaze vrlo pasent...

Rezervoar je stavljen na svoje mesto. Morao sam da napravim plocu na kojoj rezervoar stoji. Ispod ove ploce imam prostor u koji ce verovatno doci baterije prijemnika...
Rezervoar ce se svojim prednjim delom naslanjati na fajervol (koji trenutno jos nije postavljen, a da ne klizi unazad pridrzavace ga ploca koja nosi servoe za horizontalne stabilizatore, vertikalac i servo koji ukljucuje i iskljucuje pneumatski ventil i prekidac za paljenje svetala na trupu i krilima.











Ploca koja nosi servoe postavljace se u samu kutiju na prednjem delu trupa i bice pricvrscena srafovima. Ovo iz razloga da mogao, eventualno, da je izvadim kako bih mogao izvuci rezervoar...







Posto sam odredio visinu servoa krenuo sam sa provlacenjem bovdena za svaku polovinu horizontalnog stabilizatora. Svaku polovinu pokrece po jedan servo...

Servo u sredini bice za vertikalac i za repni tocak, kojim se takodje upravlja. Vertikalac i repni tocak pokretace se pomocu najlona za pecanje od 1,45 mm. Ovaj materijal je veoma jak i ne tegli se na tako kratkoj duzini. Sistem sa najlonom mi se pokazao veoma uspesno i primenjivao sam ga na malom Thunderboltu i Warhawku (Hangar 9) kao i za vertikalac i za pokretanje repnog tocka na Zerou.
Kao sto vidite na slici postavljanje ne moze biti prostije. Imbus kojim se zateze najlon prilikom zavrtanja prosto se ureze u najlon i ne da najlonu da se izvuce. Naravno, imbus se mora osigurati (plavi Loctite) da se ne odvrne od vibracija.





Postavio sam i mehanizam za repni tocak. Morao sam da ga uvucem malo dublje u trup jer bi tocak suvise virio kad je u spustenom polozaju.
Mehanizam je isti kao na Thunderboltu. Kroz trup sam provukao i creva za pneumatku kao i najlone za upravljanje.











Sve u svemu, kao sto vidite, bio sam vredan...
Cujemo se ubrzo ponovo...

Pozdrav

Mirce

mirce:
Od zadnjeg posta nisam bas preterivao sa radom na Hellcat-u, ali nije da sam i sedeo skrstenih ruku.

Interesantno je reci da se mnogo vremena potrosi na "mozganje" sta i kako da se napravi. Naravno, postoji plan koji u osnovi mora da se postuje ali, mnoge stvari se "improvizuju" tokom rada...
Jedna od stvari na koje mislim dok pisem ovo su boce za pneumatiku. Postavio sam ih u prednjem delu trupa i za sada im se lako prilazi. Ali, kad se trup isplankira nece biti mogucnosti doci do prednjeg dela boca i necu moci da ih medjusobno povezem. Zato sam morao napraviti otvor iz trupa kroz koji cu moci da pridjem ovom sistemu za vazduh...

Mnogi inzinjeri su padali na ispitima jer naprave odlicnu konstukciju ali, ne naprave "tehnoloske otvore" kroz koje mogu prici da bi servisirali ili zamenili neki deo... 

Zavrsio sam provlacenje svih sajli kao i sajli za vertikalac. Isti servo pokretace i vertikalac i repni tocak. Sajle od servoa idu pravo kroz trup sve do rebra koje nosi repni tocak. Tu ulaze u cevcice koje ih usmeravaju ka kraju trupa. Mesto gde sajle izlaze je spram mesta na kome ce se na vertikalcu nalaziti hornovi sa viljuskicama...









Takodje, dosta vremena sam "potrosio" razmisljajuci gde da stavim kutiju za prekidac i punjenje pneumatike i baterija. Na Thunderboltu ovaj prostor sam postavio sa desne strane na prednjem delu trupa odmah iza kapotaza. Ovo mesto mi se pokazalo "zgodno" i zeleo sam da na slicano mesto postavim ovu kutiju i na Hellcat-u. Takodje postavljanje prekidaca, konektora i meraca moraju biti takvi da im se lako prilazi i da se lepo vide i ocitavaju...
Imajuci sve ovo u vidu napravio sam kutiju na slicnom mestu kao kod Thunderbolta stim sto na ovom modelu ploca koja nosi prekidac i ostale delove ce moci da se vadi (srafi se sa 4 srafa). Time ce mi biti jos lakse postavljanje neophodnih delova i provlacenje zica i creva za pneumatiku...











Posto sam razresio gde cu i kako sa kutijom krenuo sam da postavljam letvice 3x5 mm od balze na ivice rebara koje cine trup. Letvice sam sekao "spravicom" kupljemou u Tower Hobby-u koja sluzi bas za ove stvari. Ova mala plasticna sprava ima nozic od skalpera sa strane koji moze da se, preko tockica, pomera blize ili dalje od tela seckalice. Time regulisete sirinu balze koju secete. Naravno, sve letvice su apsolutno iste sirine i veoma se brzo seku...







Skoro dva cela planka balze od 3 mm sam potrosio na izradu ovih letvica.

Postavljanje ovih letvica veoma je vazan momenat u izadi modela. Trup sam morao da besprekorno poravnam i bezbroj puta da merim od napred i od nazad da se slucajno ne iskrivi jer bi se tada poremetili uglovi izmedju krila i horizontalnog stabilizatora. Kad sam ovo namestio krenuo sam da ulepljujem letvice, prvo gornje i donje a, potom i sve ostale...









Ubacivanje i lepljenje letvica u kanale na rebrima islo je prilicno brzo. Za lepljenje sam koristio Aerobond super lepak. Konacno je trup poceo da dobija svoj oblik...









Posle ovoga sa sirokom plocom na kojoj je zalepljen smirgl papir preko rebara sam lepo izsmirglao ove letvice. Ovo je bitno da bi kasnije plankovi legli kako treba na trup...

Par narednih dana sam "utrosio" da Radovanu iz Backe Palanke sastavljam CAP 232 od 2,06 m raspona. Model je Vjetnamske firme Black Horse i mogu vam reci da je bas lepo uradjen. Ovo je ARF i na njemu ima posla kao i na svakom modelu koji je ovako pre-asembliran.

Dok sam pravio Cap-a razmisljao sam koji cu motor koristiti na Hellcat-u. Na planu koji je potpisao Nick Ziroli, on preporucuje motore od 60 - 100 ccm. Pricajuci sa njim ali, i sa Greg Hann-om i drugim modelarima rekli su mi da su oni obicno stavljali motore od 80 ccm. Velicina motora je u mnogome diktirana tezinom gotovog aviona, a ovaj model moze biti od 14 - 20 kilograma zavisi koliko se vodi racuna i "luduje" sa scale detaljima...
Sad kad bih ponovo pravio Thunderbolta siguran sam da bih ga napravio bar kilu - kilu i po laksi... Racunam da ce Hellcatt biti oko 15-tak kila...

Jedino sto sam znao je da necu menjati firmu i da ce motor biti svakako Zenoah.
Ovi motori su se u mom slucaju, veoma dobro pokazali.
Za 60-tak letova na Zerou nisam NI JEDNOM pipnuo bilo koju iglu na karburatoru.
Na Thunderboltu, kako sam izvadio motor iz kutije, tako sam ga postavio i nisam nista morao da dostalavam...
Zenoah je mozda malko tezi (sto za warbird modele nema velikog znacaja).
Motori koje ja koristim nemaju elektronsko paljenje. Po meni, to je velika prednost jer nemam nikakvih problema sa baterijom paljenja, kapacitetom iste, njenim punjenjem... Tokom dana mogu leteti koliko mi se hoce jer motor sam sebi pravi struju za svecicu....
Motor pali lako, zatvori se saug, zavreti se starterom, odmah da znak "zivota" da hoce da upali, otvoris saug, zaverglas i evo ga radi... Ler stabilan, u svim rezimima radi savrseno, a da se sam ugasi, nema teorije....

Zbog svega gore navedenog "merkao" sam Zenoah GT 80 mislivsi da je to pravi izbor. No, uporedivsi karakteristike ovog sa Zenoah-ovim motorom od 62 ccm dosao sam do zakljucka da je ovaj manji ipak mozda bolji... Evo i zasto....

Leteci Thunderbolta pokazalo se da je Zenoah 45 sasvim dovoljan za model od 12,5 kila (sa gorivom). Ovaj motor ima 3,2 konja...

Racunam da ce Hellcat biti negde oko 15-tak kilograma i da ce Zenoah 62 (4,75 konja) biti dovoljan...

Zenoah 80 je bokser motor i u startu je tezi od Zenoaha 62 za 2 kilograma!!! To je bas mnogo... Dalje, snaga ovog motora je 6 konja, tako da razliku snage koju dobijes skoro da izgubis na tezini.

Da bih uverio sebe da ne gresim citao sam RC Universe i video da mnogi lete Hellcat-a sa ZG 62. Jedan od tih modela je tezak 17,7 kilograma i covek kaze da leti sasvim zadovoljavajuce.
Pisao sam i Tijanu koji mi je takodje odgovorio da ZG 62 moze da pokrece modele sve do 20 kilograma....

Na kraju, ni cena nije zanemarljiva stavka, posto je ZG 62 tacno u pola cene od 80-tice...
Dileme vise nema...

Proslog ponedeljka sam narucio sve sto mi treba od delova za Hellcat-a. Vidim da su neke cene modelarske robe, u dolarima otisle gore a, i dolar skace prema euru, tako da ko zna sta ce biti na prolece (kad sam planirao da nabavljam ostatak delova).
Spisak nije preterano velik, ali su stavke skupe...
Najskuplji su trapovi (Robart) koji, sem sto se uvlace i rotiraju se za 90 stepeni u nazad... Robart ove trapove pravi bas za ovaj kit.
Stizu jos 5 servoa HS 645 MG i Spektrumov 9-to kanalni prijemnik sa power boxom i 4 satelitska prijemnika.... Ima jos nekih sitnica da sad ne nabrajam sve....
Interesantno je reci da su recimo produzni i Y kablovi vise nego duplo jeftiniji u Madjarskoj nego u USA.

Juce sam nastavio da pravim Hellcat-a, krenuvsi da radim kokpit. Ovaj posao nece biti jednostavan jer kokpit ima veliki broj delova koji moraju dobro da se sloze da izgleda kako treba.
Delovi kokpita su od bele plastike (kao ona za case za jogurt), i morace da se farbaju. Na poledjinu svakog dela mora da se zalepi balza da bi sve imalo cvrstinu i nalegalo kako treba...

Za pocetak sam zalepio prva dva planka sa leve i sa desne strane trupa. Ceo trup se inace plankira balzom od 3 mm. Zbog tezine, prednji deo trupa cu plankirati cvrscom balzom a, zadnji sa laksom... Ova prva dva planka su poravnata sa ivicama kokpita. Time sam dobio osnovu za njegovu izradu.





Pilot, za sada, dosta dobro staje u kokpit. Nisam mu jos zalepio ruke jer ne znam gde ce tacno doci spram palice i rucica za gas. Sudeci po svemu sa kokpitom imam da se "zezam" dobre dve nedelje...

Cujemo se...


misha:
Mislim da nema smisla da nas ostavljas da ovoliko dugo cekamo.  ;D
Svaki dan se kacim da vidim sta je novo uradjeno ali tebe nema.
Puno pozdrava i jedva cekam sledeci post.

MIsha

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version