Author Topic: Pomoc  (Read 2572 times)

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Pomoc
« on: December 16, 2010, 01:41:58 AM »
Pozdrav svima,imao bih da postavim dva pitanja pa ako mozete da mi odgovorite.
Prvo vidjao sam da postoji regler i kontroler,da li je to jedno te isto ili ne?
Kao drugo procitao sam da se kontroler mora programirati sa karticom za progamiranje,pa me interesuje jer to kod svih kontrolera ili samo kod pojedinih?

Hvala.....



Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: Pomoc
« Reply #1 on: December 16, 2010, 08:27:10 AM »
Mislim da su oba naziva koje si pomenuo modelarski, žargonski izrazi. Na engleskom je ESC  znači Electronic Speed Control, i takođe ne opisuje baš sasvim tačno sve funkcije uređaja. Dok svi prisutni znaju o čemu se priča, meni lično nije bitno kako se određena stvar naziva, ali to sam ja.

Za programiranje ESCa se uglavnom koristi stanica, pri čemu na osnovu korisničkog uputstva, slušanja pištanja (motor mora da bude priključen na ESC) i mrdanja palica u određenom momentu, možeš programirati ESC. Pošto ovo ponekad zna da bude dosta zeznuto, pogotovu kad Kinezi napišu to uputstvo i još pride uputsvo nije baš 100% dosledno, smislili su kartice za programiranje. Kartice ceo proces čine trivijalnim i odradi se jednom i obično se nikad ni ne menja dok je ESC u jednom modelu.

Uglavnom, ako imaš mogućnost da kupiš i karticu kada kupuješ ESC, obavezno je kupi.
« Last Edit: December 16, 2010, 08:28:43 AM by brainstorm »

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Pomoc
« Reply #2 on: December 16, 2010, 12:58:49 PM »
Hvala druze na odgovoru....Pozzzzz




Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline Jedrilicar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 124
Re: Pomoc
« Reply #3 on: December 16, 2010, 05:25:23 PM »
Regler ili kontroler - kao što reče kolega brainstorm, mislimo na istu stvar (ja lično sam više za izraz kontroler, jer regler obično ima funkciju da ograniči napon na neku vrednost, a ne i da je menja, ili kao kod kontrolera starije proizvodnje, da isključi npr. napajanje motora kad napon iz baterije-akumulatora padne na neku vrednost (do tada "cepa" pun gas), ali ovde to nije od važnosti.) .

Mnogo je lepše i preglednije programiranje kontrolera pomoću kartice (ili računara) kad za njega postoji ta mogućnost.
Alternativa je programiranje pomoću palica na stanici, uz napomenu da lakše može doći do situacije da isprogramiraš nešto što nisi želeo, i da ne isprogramiraš nešto što si želeo  (fiu), jer ima poveći broj "operacija" sa palicama, a ne vidiš ni na kakvom pokazivaču šta je rezultat, mada može da se proba dok je model još u rukama, uz odgovarajuće instrumente.