RC MODELI AVIONA - ELEKTRO > JET MODELI

F-104

<< < (5/8) > >>

mirce:
Savo, mnogo dobro izgleda...

Bilo bi lepo da objasniš kako si tačno, korak po korak, pravio neke delove na modelu. Recimo usisni kanal ili kako si i zašto ojačavao balzu sa staklenom tkaninom...

Bez obzira što je model malecki, izrada je "vrh"...
Baš zbog veličine sve mora biti mnogo precizno da bi se tačno uklopilo. Zato bi neka pojašnjenja dobro došla svima koje to interesuje (verujem da ih ima, ali ne pitaju)...

Pozdrav

Mirče

Sava:
Radilo se i u Mitrovačkom kombinatu, dok ne proradi "kabriolet" pogon, radi se malecki "Tigrić" koji je prvo dobio horizotalac od dva sloja brezovog avio-špera debljine 2x1mm. Šta je ovde bitno, obzirom da se zahteva minimalna težina, a da se izbegne flater, rađeno je dva sloja špera sa naravno prekrštenim godovima lepljenih u presi epoksidnim lepilom. Detalje nisam snimio, ali je tu kompletan horizontalac sa komandom kao i vertikalac, koji nema kormilo pravca. Šarke su napravljene od Rentgen filma i postavljene još dok se šper presovao. Da napomenem da je presovano na temperaturi 50 celzijusa, opet radi čvrstoće spoja.



Sada su došla na red i krila, čija je dužina 23 cm. a širina u korenu 22cm. Krlo je veoma tanko, tako da je u korenu 15 mm. a na terminezonu 7 mm. Inače je sve na ovom modelu minijaturno, ceo trup je dugačak 108 cm. a raspon krila 56 cm.
Krilo je rađeno od stirodura plankiranog balzom od 1,5 mm. Plank je lepljen razređenim epoksidom i presovan kao i horizontalac. Eleron je naknadno isečen i čeličnom žicim  od 2 mm.povezan u trupu sa sajlom servoa. Ovde su ugrađene klasične minijaturne šarke. Ovako urađeno krilo ima 60 grama težine.





Nos modela sam razmišljao šta da radim, dali kao Pinokio drveni ili nešto savremenije. Kada bih morao da napravim više komada, ne bi bilo dileme radio bi se alat i odlio od epoksija. Ovako mali trik sa poliuretanom, napravio sa ceo nos od poliuretanske pene, koji na nesreću nije simetrična kupa nego mu je nos za 5 stepeni "prćast" tako da se radilo baš ručno. Dužine je 14 cm. i prečnika 5,5 cm. tako da je baš malen. Kada sam dobio zadovoljavajući oblik premazao sam ga epoksidnom smolom, a potom minimalno gitovao i presvukao 18 gramskom tkaninom. Dobio sam ljusku od jajeta kada sam iskopao poliuretan.







Ceo model je još uvek u "gumicama" jer će se lepljenje dve polovine trupa obaviti kada bude gotova kompletna unutrašnjost, jer zbog malih dimenzija nemoguće je bilo šta raditi osim promene baterija.

Težina drvenog dela trupa bez unutrašnje opreme je 280 grama. Treba da se uklopim u 760 grama.
Kako budu napredovali radovi  staviću bar neku informaciju na forum.
Radio sam velike modele koji nose svoje čari, ali ovo malo čudo zahteva "filigransku" preciznost što daje posebnu draž.
Nastavak sledi...

misha:
opako izgleda. koliko na slikama vidim nece biti komandnih povrsina na  vertikalcu?

vpanin:
Savo svaka chast.Svidja mi se kako si odradio krila i stabilizatore (materijai i nachin njihovog korishcenja)..
Znachi iskopash penu (jel je to ona pena za postavljanje vrata i prozora), i ostane ti stakloplastika..Premudro..Ima u ovom postu mnogo toga korisnog da se nauchi.
Ima da bude brzzzzzzzzzzzzzzz

Sava:
Poliuretanska pena je u tablama različitih debljina i služi za izolacilu u građevinarstvu. U principu je to purpen, ali ovaj ima finiju strukturu i veoma se lako obrađuje. Otporan je na nitro boje i razređivače. Takvim postupkom se može raditi i stirodurom(vazdušni tunel u ovom modelu) koji je malo nezahvalniji za obradu.Jedina prednost je što ga lako isteraš tako što naspeš nitro razređivač i on nestane. Ovako se radi ,ako je oblik modela takav da je nezgodno "kopanje" poliuretana.
Krila.



Na slici je šablon napravljen od Al lima. Brojevi služe da kod isecanja vrelom žicom u isto vreme stigneš od izlazne do napadne ivice krila. Kada se radi jedan primerak, pogotovo ovako mali, ovo je najbrži metod.



Samo plankiranje je kao što sam već napisao rađeno balzom 1,5mm i lepljeno RAZREĐENOM epoksi smolom radi uštede u težini. Za plankiranje oba krila utrošeno je 10 gr. lepila. Zamislite koliko bi belog lepka trebalo.
Napadna ivica krila. koja je kod ovog modela oštra da se posečeš, napravljena je od balze 10mm i obrađena na potreban oblik. Kroz krilo je provučena čelična žica deblljine 2 mm. preko koje se pomera eleron na krajevima krila.Model nema flapsove, kao ni kormilo pravca.



Nisam se mnogo zadržavao oko detalja pravljenja krila, jer je o tome često pisano na forumu.
Potrudiću se da pokušam pojasniti neke stvari koje nisu baš uobičajene, a primenjene su na ovom modelu.
Sama izrada ovakvog modela od balze, u vreme kvalitetnih penastih materijala je izazov jer je teško postići dobar odnos težine i čvrstoće, a da ne pričem o ceni i vremenu potrebnom da se napravi ovakav model

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version