Author Topic: Iznenadno pregorevanje Esc-a  (Read 6002 times)

Offline scirocco

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Iznenadno pregorevanje Esc-a
« on: January 23, 2011, 09:42:25 PM »
Sta se to ponekad desi da pregori Esc.Evo ja sam imao slican problem pa cu malo pisati o tome.Ugradio sam u cesnu 120 mini kontroler sa ostalom kulturnom elektronikom.leteo sam sa modelom jedno 15-20 letova i sve je radilo perfektno,kontroler se nije grejao motor funkcionisao dobro itd.Model se spremao za letenje zakacio sam bateriju,upalio stanicu proverio sve funkcije pre leta,odmakao kablove od baterije itd.Model poceo da se pusi da sam jedva stigao da iscupam bateriju da ne izgori model.Sve je izgorelo od elektronike, opet sam sve pregledao i nisam nasao ni jedan kratak spoj koji moze biti uzrok ovome.Malo sam pricao sa prijateljem modelarom u vezi ovoga koji je imao slican problem pa mi je dao neka objasnjenja sta se to ponekad desi.Eto i to se mora nekad proziveti nadam se da vise nece biti ovakvih situacija.

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: Iznenadno pregorevanje Esc-a
« Reply #1 on: January 23, 2011, 09:45:04 PM »
Koji esc je u pitanju , koji motor ???  :sljus :sljus
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline scirocco

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: Iznenadno pregorevanje Esc-a
« Reply #2 on: January 23, 2011, 09:55:57 PM »
Motor je sa cetkicama od 40w a kontroler je 10A dalji podatci se vise nemogu procitati....

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Iznenadno pregorevanje Esc-a
« Reply #3 on: January 28, 2011, 08:40:59 AM »
Taj motor i kontroler rade na dim, kada dim izađe napolje, više neradi.    :_D
ex pseudonijum: licider

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Iznenadno pregorevanje Esc-a
« Reply #4 on: January 28, 2011, 09:10:00 AM »
Meni se to desilo sa Turnigy Sentry 40A. Desilo se bas kao sto si opisao, nikad se nije grijao i setup nije bio prejak za njega. Ono na sta sam ja tada posumnjao su bili konektori izmedju motora i ESCa, koji su bili garavi ispod izolacije. Ne razumijem se u elektroniku, ali sam pretpostavio da je gubitak kontakta u jednom ili dva konektora, u momentu kada je motor bio pod velikim naponom doveo do nekog kratkog spoja u ESCu. Kazem to je jedino sto mi je tada palo na pamet jer je sve drugo bilo ispravno.

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Iznenadno pregorevanje Esc-a
« Reply #5 on: January 28, 2011, 09:19:17 AM »
Izgorela mi dva razlicita ESC-a za redom, bukvalno jedan za drugim, na slican nacin. Jedan Turnigy 25A a drugi Jamara Xenon Eco 40A.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline vpanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: Iznenadno pregorevanje Esc-a
« Reply #6 on: January 28, 2011, 02:16:30 PM »
Urami motor

Offline scirocco

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: Iznenadno pregorevanje Esc-a
« Reply #7 on: January 28, 2011, 09:07:58 PM »
Uramicu i motor i esc,toliko me je namucio tada da mi se smucio dan.Zao mi je samo sto sam ostao bez veoma lagane elektronike,u svemu tome mislim da sam imao i malo srece sto sam pocupao sve na vreme mogao mi je izgoreti model.Ja sam kod mene pregledao sve zice i kontakte i nisam uspeo da ustanovim da je negde imao mehanicki problem kratkog spoja.Naj verovatnije da je nesto prespojilo u samim elektronskim komponentama u ESC-u cim mi je upropasto i bateriju.
Sad sam se bacio na posao da iskupim sve ponovo,motor i esc su vec stigli a baterija je malo problematicna jer je slabo ko ima trenutno na lageru pa ako neko zna gde ima za sigurno da se kupi Lipo 2S od 400 mah do 600 mah bio bih mu zahvalan.

Offline scirocco

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: Iznenadno pregorevanje Esc-a
« Reply #8 on: January 28, 2011, 09:12:44 PM »
P.S.   Sava je potpuno u pravu,to stvarno radi na dim a kad dim izadje napolje onda to crkne.Ne znam da li sam ja takve srece ili to stvarno malo traje da radi kako treba.GLOW me nije nikad izdao osim kad nema goriva,mnogo mi trosi,potrosi mi sve sto mu naspem.

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Iznenadno pregorevanje Esc-a
« Reply #9 on: January 28, 2011, 09:17:20 PM »
Jesi 100% siguran da nisi u jednom momentu spojio pogresno polove baterije?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline scirocco

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: Iznenadno pregorevanje Esc-a
« Reply #10 on: January 28, 2011, 10:41:01 PM »
To jos nisam uspeo da izvedem posto su mi i muski i zenski konektori orginalni, nemoguce je okrenuti polve ,bar ja nisam uspeo sa ovim konektorima.Imao sam ja sa tim bar jedno 10 sati letenja i sve je funkcionisalo perfektno do trenutka ISTINE, tad sam pustio dim na slobodu iz elektronike... :hehe

Offline djgorandj

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 184
  • www.rcavioni.com
Re: Iznenadno pregorevanje Esc-a
« Reply #11 on: January 30, 2011, 10:31:13 AM »
Pa resenje tvog problema je prosto, sto bi uopste kacio motor na esc a ne prvo na neku bateriju sa manjom voltazom, recimo 7 ili 4v. Proveri jel se ponasa normalno. Ako da, onda direktno na tvoju bateriju.  Meni to lici da je motor prespojio ili cetkice se izlizale. FET-ovi crkavaju zbog kratkog spoja na izlazu, predpostavljamd a esc ne crkne dok ne das gas.

Offline scirocco

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: Iznenadno pregorevanje Esc-a
« Reply #12 on: January 30, 2011, 05:16:45 PM »
Vec istestirano sve,motor radi odlicno,predhodnom motoru su bile lose cetkice pa sam zamenio ceo motor,sa ovim sam vec leteo i sve savrseno radilo,mada to sada nije toliko bitno,koliko vidim da se to desavalo i jos nekim ljudima tako da ako bude sledeci put nesto slicno nece mi biti cudno.

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Iznenadno pregorevanje Esc-a
« Reply #13 on: February 01, 2011, 05:14:14 AM »
Na šta se odnosi ono: "sve je izgorelo od elektronike" ? - Pretpostavljam samo na ESC ?!
Čest uzrok kvara "iz čistog mira" je malo zrnce kalaja, koje se oslobodi od potresa i otkotrlja baš tamo gde ne treba! To se dešava i renomiranim proizvođačima skupih uređaja! Isto tako može da se "polomi" parče licne iz nekog voda, jer se često otkačinju od baterije i "gužvaju" bez pardona, da bi se smestili u model! Verovali ili ne, često do ovoga dovode i domaće životinje ili ti one žute bube trkačice, neki ih nazaju "buba ruse" a one su čudo ima ih i tamo gde se najmanje nadaš!...
#FFCC00

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Iznenadno pregorevanje Esc-a
« Reply #14 on: February 01, 2011, 03:39:16 PM »
Na žalost elektronika ne gori, ni gorucka, već odjednom pregori. Desi se i da lančano pregori i LiPo pa i druge elektroničke komponente oko ESC.
Ima leka. Treba kupiti takav ESC koji čuva seba i LiPo, pa neki i motor. Do nedavno su to znali samo skuplji, a sada i Turnigy ima novu generaciju ESC sa novim čipom i softverom počevši od 20A pa na više.
Multiple protection features: Low-voltage cut-off protection / Over-heat protection / Throttle signal loss protection
http://www.hobbycity.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=11617


Ovaj drugi ima i loger u sebi, pa se posle lete može analizirati dinamika rada električnog pogonskog sistema modela na PC-u. Mikro crna kutija  :big smile
http://www.hobbycity.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=10941
Integrated flight data logger, records data for the ENTIRE flight such as:
- Voltage
- Current
- Temperature
- Motor RPM
- Throttle travel

Vredi dati malo više $ za sigurnost.  ;namig

« Last Edit: February 01, 2011, 03:47:44 PM by tibeteagle »