Author Topic: Imate li frku kad punite lipo?  (Read 14930 times)

Offline SaleR

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 289
Re: Imate li frku kad punite lipo?
« Reply #15 on: January 24, 2011, 12:24:16 PM »
Da, Miso dobro te sluzi pamcenje u pitanju su bile NiMh koje su se punile u stanici od Wakere. Bile su predvidjene da mogu da se pune nesto vecom strujom sto sam i radio ali eto zbog lose izrade one  su se zapalile...

Sasvim je sve jedno o kojim baterijama da se radi, uvek je nuzproizvod u bateriji kiseonik, e sad kiseonik i toplota uvek daju pozar.

Naravno da ne treba dramiti previse ali se uvek treba bojati, posto kada se bojis necega, tome i pristupas drugacije.

Pozeljno je da se baterije ne ostavljaju bez nadzora, a ako se vec ostavljaju da budu udaljene od neceg sto je lako zapaljivo i na necem sto se ne pali bas lako. (beton, plocice, metalna kutija)

Naravno iz ovoga biste pomislili da sam prestao da koristim baterije ali naravno nisam. Trenutno imam 12 3s baterija i 7 6s baterija i jos gomilu drugih i punim ih sa 3 punjaca u isto vreme. Baterije kada se pune stoje u metalnoj kutiji koja nije hermeticki zatvorena ali je zatvorena. Naravno da mi je sastavni deo opreme PP aparat. Inace ako ste gledali na snimcima gde su Li-po baterije namerno upaljene dosta ih je tesko ugasiti. Najefikasniji nacin da se ugase svakako je pesak...

U svakom slucaju treba biti pazljiv.

Ove slike sto ste videli su kada sam radionicu koliko toliko oprao i sredio. Moja velika sreca je sto sam ja sam ugasio pozar, a kada su vatrogasci stigli samo su zajedno samnom proverili da li je bas sve ugaseno...

Sale
« Last Edit: January 24, 2011, 12:33:55 PM by SaleR »

Offline damirmih

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
  • Keep it simple.
Re: Imate li frku kad punite lipo?
« Reply #16 on: January 24, 2011, 03:27:07 PM »
Okej hvala na iscrpnim komentarima, nadam se da ce i drugima biti od koristi.

Jos jedno pitanje:

Da li se nekome zapalila LiPo baterija pravilnim koriscenjem punjaca, a da nije ljudska greska?


@SaleR
Da li je to kod tebe bio slučaj?

Pozz
Keep it simple.

Offline SaleR

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 289
Re: Imate li frku kad punite lipo?
« Reply #17 on: January 24, 2011, 05:08:03 PM »
Pa u sustini kod mene nije bila ljudska greska, ja sam punio bateriju sa strujom koja jeste bila visa u odnosu na regularnu (10% kapaciteta) ali i znatno manja nego koliko je pisalo da je maksimalno dozvoljena struja brzog punjenja.

Konkretno se radi o Ni-Mh baterijama KINETIC kapaciteta 2300mA gde lepo pise da je standardno punjenje 230mA x 14h, a quick 690mA x 4h. Ja sam je punio sa 400mA i vreme oko 4h i na zalost zapalile su se. Inace sva predhodna punjanja su prosla dobro jedino sto mi se nije svidjalo je to da su ipak bili suvise topli za moj ukus.

Takodje sam namestio telefon da me obavesti kada prodje potrebno vreme da se napuni baterija sa tom visom strujom. Upravo me je to i spaslo jer sam stigao nesto malo pre nego sto je se vatra razgorela. Mozda sam jos imao srece da mi je radionica dosta dobro zadihtovana pa je potrosen sav kiseonik...

Sale

Offline Dorcolac

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 241
Re: Imate li frku kad punite lipo?
« Reply #18 on: January 24, 2011, 05:19:23 PM »
Damire, samo ti ulozi malo novca u opremu i ne moras brinuti....  :_D
mozda ce te u prvom trenutku smoriti postupak punjenja ali navicices se vremenom!!! :)



Offline damirmih

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
  • Keep it simple.
Re: Imate li frku kad punite lipo?
« Reply #19 on: January 24, 2011, 07:00:15 PM »
Pretpostavljam da i ovaj robotic radi na neke litijumske baterije, sta ako se i on sam zapali :)
Keep it simple.

Offline Kijan

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 51
Re: Imate li frku kad punite lipo?
« Reply #20 on: January 24, 2011, 09:01:00 PM »
@SaleR
Koji je tip osciloskopa mislim na model, deluje mi kao hameg 303 ...
U kakvom je stanju da li radi ?

Offline SaleR

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 289
Re: Imate li frku kad punite lipo?
« Reply #21 on: January 25, 2011, 07:52:56 AM »
U pitanju je Hameg 205-3 i radi. Malo sam morao da ga doteram, posto su se neki tasteri i potenciometri malko zatopili ali sve u svemu radi.

Uglavnom posle pozara ne radi Walkerina stanica i punjac za kameru koji bio tik pored stanice (onis su se toliko stopili da nisi mogao da prepoznas sta je sta).

Ipak najveca steta je osciloskop i prozor koji sam morao ceo da menjam. Pretpostavljam da bi i farbanje cele radionice bilo poveca stavka ali jednostavno nisam i nemam volje da sve iseljavam iz radionice da bi je ofarbao. Oni koji su bili kod mene u radionici razumece o cemu pisem. :)

Sale

Offline Danijel

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 504
  • www.heliproduction.rs
    • www.heliproduction.rs
Re: Imate li frku kad punite lipo?
« Reply #22 on: April 08, 2011, 12:49:12 AM »
Ja sam stavio jednu bateriju na 11v 2200ma lipo dualsky a punio sam je na punjacu hyperion gde imam da odredim samo MA slucajno sam je stavio na 2500ma nisam video posle 20min punjenja kada sam usao u sobu zateko sam punu sobu dima i bateriju kako gori cela je eksplodirala i zapalila se.
SRECA JE BILA STO JE BATERIJA BILA PORED PUNJACA NA METALNOM RORACIONOM STOLU ZA HELIKOPTERE INACE BI SE SVE ZAPALILO

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Imate li frku kad punite lipo?
« Reply #23 on: April 08, 2011, 03:15:03 AM »
ccc...a lepo 100 puta receno i upozoreno da se ne pune u sobama i blizu zapaljivih stvari  (kush)

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Imate li frku kad punite lipo?
« Reply #24 on: April 09, 2011, 11:12:11 AM »
Ja sam stavio jednu bateriju na 11v 2200ma lipo dualsky a punio sam je na punjacu hyperion gde imam da odredim samo MA slucajno sam je stavio na 2500ma nisam video posle 20min punjenja kada sam usao u sobu zateko sam punu sobu dima i bateriju kako gori cela je eksplodirala i zapalila se.
SRECA JE BILA STO JE BATERIJA BILA PORED PUNJACA NA METALNOM RORACIONOM STOLU ZA HELIKOPTERE INACE BI SE SVE ZAPALILO

Danijele, baterija i/ili punjač verovatno nisu bili dobri!!! Pošto je baterija gotova, dobro proveri punjač... Sa ovim podešavanjima koje si napisao NI JEDNA ISPRAVNA BATERIJA ne bi trebala da se upali ako je punjač dobar...

Proveri sve još jednom...

Pozdrav
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Imate li frku kad punite lipo?
« Reply #25 on: May 07, 2011, 12:54:07 AM »
a iako se nesto desi lako se peru plocice,salim se ja punim u kotlarnici pored peci tu svakako smrdi ugalj,imao sam lose iskustvo i posle toga samo u kotlarnicu pa ako krene naopako samoubacim u pec.
ex pseudonijum: sova

Offline vuk

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 159
Re: Imate li frku kad punite lipo?
« Reply #26 on: May 08, 2011, 09:42:25 AM »
ja inace moju lipo bateriju punim u sobi pored kreveta gde mi je i aparat za gasenje pozara  lol lol lol

Offline Rale

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
    • Aeromodelarstvo iz ugla Milosa Raletica
Re: Imate li frku kad punite lipo?
« Reply #27 on: October 25, 2011, 04:21:32 PM »
Evo sta se dogodilo u nedelju 23.oktobra 2011. na modelarskom skupu u Varazdinu :

http://www.flyfreak.net/dogadanja-i-okupljanja/23-10-2011-okupljanje-povodom-10-godina-postojanja-modelarskog-centra-varazdin/30/
http://www.rc-pilot.info/forum/forum_posts.asp?TID=2881&get=last#15991

Strasno i veoma poucno. LiPo baterije su odlicne, ali i veoma opasne.

Rale

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Imate li frku kad punite lipo?
« Reply #28 on: October 25, 2011, 04:39:16 PM »
Slazem se da su opasne ali i fen za kosu je opasan ako slucajno upaljen upadne u kadu dok se kupamo! Ne zelim da ublazim opasnost ali ako ste procitali covek je puno bateriju bez balansera u zatvorenom automobilu!!! Slazem se da baterije nisu dzabe ali su ipak dovoljno jeftine da bas ne moraju da se pune na livadi, tj. uvek ce ispasti jeftinije da imate koji komad vise.

Ja UVEK punim sa balansiranjem i UVEK proverim napone na celijama za vreme punjenja sto danas imaju ama bas svi punjaci. Idealno je imati i punjac koji pokazuje i unutrasnji otpor baterije idealno za svaku celiju pojedinacno jer je on najbolji pokazatelj da nesto nije u redu.

Pamet u glavu, i kupite barem zastitne vrecice

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=4364

poz
Veljko

Offline milan_vranic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: Imate li frku kad punite lipo?
« Reply #29 on: October 25, 2011, 04:41:01 PM »
auuu ja nadalje punim lipo samo u garazi