Author Topic: JEDNOM MODELAR, UVEK MODELAR...  (Read 11038 times)

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
JEDNOM MODELAR, UVEK MODELAR...
« on: January 26, 2011, 12:51:54 AM »
Nisam imao nameru da aktivno učestvujem u forumskim diskusijama, već samo da pratim šta se dešava i eventualno da pronadjem nekog od starih kolega sa starog aerodroma, te zato i nisam se predstavio na ovom forumu, ali, po nagovoru, zapravo, više sugestiji jednog full membera (imena neću pominjati), a posle učešća u jednoj "diskusiji" na forumu!...
Imam 60 godina. Bavim se elektronikom skoro 50 godina. U četvrtom ili petom osnovne, mi je pala u ruke ćaletova knjiga "Priručnik za radio-amatere A klase" i tako je počelo... U šestom osnovne sam već napravio tranzistorski prijemnik (detektor sa AF i dvostepeni NF, a zvučnik je bio od preradjenih slušalica sa membranom od foto-kartona...) Tada je tranzistor bio misaona imenica, a ja sam imao (pravog) ujku u Nemačkoj i eto. U petom osnovne, zahvaljujući dobrom nastavniku OTO-a, koji je vodio "Modelarsku sekciju" u školi, "zarazio" sam se ovim sportom. Pirke se aktivno bavio padobranstvom iako je bio "mali debeli" tj u jedrilicu je mogao da udje samo do kolena (bukvalno). Ne znam do koje cifre je dogurao narednih godina, ali do tada je imao oko tri hiljade skokova, jer smo se sledeće godine, vratili u Beograd. Naime, od treće do trinaeste godine sam živeo u Kragujevcu i dešavanja se odnose na Kragujevački aerodrom!... Beograd - sedmi razred - društvo se već podelilo na grupe... Svaki početak je težak, a i nastavak!... Naravno, opet nastavnik OTO-a; jedna od tema je bila pravljenje modela čamca - čuvenog "Apatinca" po grupama od tri-četiri učenika, ne sećam se tačno broja, grupe smo trebali sami da oformimo, i tako, u mojoj grupi osta sam! Model je "štancovan" u "Centru za vazduhoplovno modelarstvo" - tako se sad zove, ali se ne sećam da je i onda bio baš taj naziv i nalazili su se u nekoj baraci, zaboravio sam kako se zvala ulica, ali tu je negde u blizini, sadašnjeg sedišta! Elem, kad sam uspeo da ih pronadjem, svi kompleti "Apatinca" su već bili rasprodati. Ostao im je samo bukov šper od 5mm u raznoraznim dimenzijama, letvice u svim dimenzijama, dužine 1m, orahov furnir od 1mm x 500mm x 1000mm i lipov furnir od 2mm x 200mm x 1000mm... Kupim šper A4 od 5mm, par letvica 5x5mm i lipov furnir od 2mm. Kad sam uporedio sa spiskom materijala za zadati model dužine cca20cm (šper 3mm, letvice 3x3mm i furnir 0,5mm) "ugojim" plan za 2,5x... "Iskrojim" sve potrebno skuvam tutkalo u zrncima i krenem sa sastavljanjem, ali lipov furnir od 2mm je problem za savijanje i mnogo iskusnijima, te tako umesto "Apatinca" ispade trkački čamac nepoznatog oblika! Ovi krijumčarski čamci, što se sad vidjaju po TV-u i filmovima mnogo liče na njega!... Kad se steglo tutkalo i kad je palo šmirglanje stvarno je bio lep čamac! Onda je palo tamno-mahagoni bajcovanje detalja trupa. Volan,kokpit i okvir vetrobrana su bili od stare plehane igračke na navijanje, mislim da je bio neki oldsmobil, stakla su bila od starog rendgenskog snimka. Za sidro, ogradicu i one "panjeve" za vezivanje, sam napravio od dedinog novog kišobrana i u malo da ostatak dobijem po ledjima!... Inače i ovi, sadašnji, kineski kišobrani od 200din, imaju dosta stvari za iskoristiti! A sad, za one koji su uspeli da stignu do ovog dela; nešto iz riznice starih majstora: "Kako sprečiti vitoperenje modela od drveta i njihovo prskanje?..." Ustvari, možda bi bilo bolje ovo podvesti pod neku temu ili ti topik, kako to sad kažu! Recimo: "Male tajne starih majstora", zapravo možda je bolje: "Male tajne starih modelara", da ono "majstori" ne bude malo pretenciozno!? Ono starih ne bi menjao za recimo iskusnih jer i oni najsvežiji mogu da dodju do nekih "revolucionarnih" rešenja i tome sl.
Uh, da nastavim sa modelom čamca; čamac je impregnisan i završno lakiranm dobio je dve Mehanotehnikine, velike pente i ogromni klip-klap prekidač za napred-nazad i prekidač on-off iz stone lampe... Kad je došlo vreme da se ocenjuju radovi, nastavnik mi nije verovao da sam to sam uradio, pa je zvao tatu da dodje u školu i tu su se raspričali i ispostavi se da su on i Pirke generacija i tako; dade on meni da sklopim neku šumadijsku seosku kućicu, koja je imala milion crepova koje je trebalo izrezati od furnira i još brdo toga i to da sklopim u školi... I tako dodje Maj. Mesec pun takmičenja i ostalog. Moj nastavnik reši da učestvujemo sa čamcem na opštinskom takmičenju "Mladih maketara", pa na gradskom, pa na sreskom i na sva tri takmičenja prvo mesto, na republičkom drugo mesto, jer su i onda postojali tatini sinovi... Naravno, nastavnik je pokupio sve diplome, plakete i ogromnu peharčinu sa republičkog i sve to izložio u najvećoj vitrini u holu škole, kao i model. Na državno nismo išli, ne znam iz kojih razloga. Kasnije sam čuo da ta vitrina nije menjala sadržaj i dugo po njegovom odlasku u penziju. Pre par godina sam bio u školi, vitrina je još uvek na istom mestu, ali sa drugim sadržajem. Raspitao sam se šta je sa starim sadržajem i dobio sledeći osgovor: "Prilikom bombardovanja, škola je obijena i mnoge srvari su ukradene, pa i to". Pitam se samo kome bi to trebalo?...
Da malo ubrzam predstavljanje.
Dvadesetak godina sam imao TV-servis (koji je najmanje to bio) baš preko puta starog aerodroma! Elektronikom se profesionalno bakćem, preko 40 godina-uže; automatizacija procesa proizvodnje, robotika (od ideje do realizacije) jedno vreme su nas nazivali i inovatori... ili ti po novom "digitalna tehnologija" koju sam još 1967g koristio pri izradi RC modela (predajnika, prijemnika, servoa itd). Pravilo se s lampama D serije, a komande su išle serijski (lakši) ili u vidu morzeovih znakova (teže) i sve je to bilo glomazno i preteško, tako da su potrebni motori bili od 3,5ccm pa naviše i bilo ih je skoro nemoguće nabaviti! U to vreme su se uglavnom pravili modeli na sajlu-vrtiš se u krug ko ringišpil, što, priznaćete, baš i nije neki izazov, motori su bili do 1ccm ili gumenjaci. Onda sam jednog dana u prodavnici radiomaterijala na terazijama, video tanki šestožilni kabl i došao na ideju da ga obmotam oko sajle i u model postavim par servoa, a njih sam sklopio od insinih automata za stepenišno svetlo i budilnika...
...Po povratku iz vojske, počeo sam da se igram sa vozićima i da pravim makete i razne sklopove za njih. Istovremeno su išle nekoliko kompozicija bez sudaranja, nekim protokolom po izboru itd...
U medjuvremenu sam napravio par modela aviona (manjih) i poklonio raznoraznim rodjacima i sl.
Pre nekih mesec, dva su mi xxx i yyy dali povod da ponovo počnem da se bakćem s aviončićima,... Odbili su par saveta u vezi izrade njihovih modela ... e sad ću da napravim model da vidite kako se to radi... samo su se slatko nasmejali i nastaviše da jure pomoć po internetu! Kad se razidjosmo, svratih u radionicu, pronadje nešto materijala i napravi ovo:

Mali glajder raspona 50cm, za levi krug. Sin i ja smo se siti "naleteli" da sam se jednog trenutka popeo na krov i to je bilo bacanja do besvesti (prošla je ponoć, kad smo prestali!). Sin mi ima 12 godina i intenzivno radim na "zarazi", mislim, modelarskoj!...
Za par dana, kad smo se ponovo okupili, pokažem im da vide i da se uvere kako to leti... fino,fino, ali je mnogo malo, samo pola metra. vidi ova naša proizvodnja izbacuje modelčinu od metar i dvaes, a da vidiš tek šta je Mirče napravio i šta planira da pravi... Pogledaj na forumu, ima i slike... Posetim ovaj forum i učlani se... Više iz namere da vidim da li ima nekog od mojih starih kolega, nažalost, nema ni jednog, ali i da vidim šta se radi po "hangarima" i usput dade ime hangar "komšiluk" !
...I tako reših da konstruišem i napravim neku "karakondžulu" od cca 1,8m od materijala sa domaćeg tržišta i pogonom na brašles, jer me nervira "pljuckanje" glow po modelu i okolini, ali ne i zvuk! Model nije kopija ni jednog postojećeg modela već po mom. Uradio sam globalni projekt osnovne konstrukcije i počeo sa sklapanjem. Društvo je sad postalo nestrpljivo, kad će slike na forum, šta je sledeće itd...
Trenutno se bakćem sa prostorom za trapove, ali polako i to ću rešiti... Evo i jedne slikice:

Model će biti pun dodatne elektronike i automatike do 100gr max. Sve se tehnički dokumentuje i snima, pa ako bude interesovanja, biće i na forumu.
Eto drage kolege, ja sam "večiti" apsolvent ETF i jedan od inicijatora osnivanja VETŠ na Voždovcu!
Inače elektronika mi kaže dobro jutro, a ja njoj laku noć!

Pozdrav
Miša2002
#FFCC00

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: JEDNOM MODELAR, UVEK MODELAR...
« Reply #1 on: January 26, 2011, 10:28:28 AM »
Lepo i vredno divljenja. Drago mi je da si se pridruzio i radujem se da ces nam podariti svoje iskustvo.
Pozdrav od Gileta
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: JEDNOM MODELAR, UVEK MODELAR...
« Reply #2 on: January 26, 2011, 11:10:12 AM »
dobro nam dosao imenjace

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: JEDNOM MODELAR, UVEK MODELAR...
« Reply #3 on: January 26, 2011, 07:28:46 PM »
 :)aplauz dobro došao generacijo
ex pseudonijum: licider

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: JEDNOM MODELAR, UVEK MODELAR...
« Reply #4 on: January 27, 2011, 06:49:04 AM »
Zahvaljujem svima na dobrodošlici i toplom prijemu. Verujem da će dalje druženje biti (work), a onda, na nekoj livadi  (<--) pa  (pijemo)...
#FFCC00

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: JEDNOM MODELAR, UVEK MODELAR...
« Reply #5 on: February 10, 2011, 05:19:13 PM »
Pregledajući teme na forumu, nisam uspeo da pronađem obradu problematike odnosa elisa-motor-... i njihove međusobne zavisnosti, kao i relacija, koje proističu iz toga.
Ako je to već obrađeno, voleo bih da mi neko da link ta tom topiku, da ne bi pokretali ponovo istu problematiku !?
#FFCC00

Offline Miki Va

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 185
Re: JEDNOM MODELAR, UVEK MODELAR...
« Reply #6 on: February 15, 2011, 09:57:26 PM »
Pozdrav Miso sa ovakvom biografijom ovde ste vise nego dobrodosli   (res)
 Evo jedne obradjene teme elisa-motor http://rcfly4um.org/index.php?topic=229.0

 ()-()


Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: JEDNOM MODELAR, UVEK MODELAR...
« Reply #7 on: February 15, 2011, 11:21:41 PM »
Pozdrav Miso sa ovakvom biografijom ovde ste vise nego dobrodosli   (res)
 Evo jedne obradjene teme elisa-motor http://rcfly4um.org/index.php?topic=229.0

 ()-()


Hvala na lepim rečima...
Pregledaću topik svakako.
Inače, ovu temu sam načeo uglavnom zbog početnika, jer uz elektromotor uglavnom ne stižu nukakvi podaci i da se na osnovu konkretnih rešenja iz prakse, oformi neka tabela, koja bi mogla da posluži kao početna tačka...
#FFCC00