Author Topic: Pomoc oko izrade prvog modela  (Read 14116 times)

Offline Ozzy80

  • Newbie
  • *
  • Posts: 7
Pomoc oko izrade prvog modela
« on: January 27, 2011, 02:28:21 AM »
Ja sam jos davne 1995 kao klinac bavio rc modelima aviona al sam 1998 zbog besparice i faxa prestao da se bavim tako da sam sad posle skoro 13 godina pola toga zaboravio a pola nisam ni znao  :D . Tako da mi treba nacrt nekog aviona za pocetnika? Pa koji model bi mi preporucili. A posto ni sad nemam para a i dok se ne uvezbam ja bi neki elektro motor. Pa sad od cega da uzmem motor posto kad sam video da prodaju obican el motor za 8-9000 din skoro sam se slogirao ( isto tako sam na rc vozic stavio motor iz brisaca ). Od cega da ga napravim, od cega propeler ( ni plastika nije problem jel mi je cale metalostrugar ). Koju opremu da uzmem. Ako se setim bice jos pitanja  :)

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Pomoc oko izrade prvog modela
« Reply #1 on: January 27, 2011, 08:25:20 AM »
Ozzy dobro dosao nazad, nepresusna tema pocetnika kako i odakle krenuti, najbolje bi bilo  da prelistas topike na forumu posto nisi jedini koji je postavio ovakvo pitanje, na vecinu pocetnickih pitaja je odgovoreno, a recimo mozes krenuti od
rcfly4um > ELEKTRO MODELI - GENERALNO > TRENAŽNI MODELI , pa u tom delu foruma procesljati pitanja i odgovore, misim da ces steci dobru sliku o tome koliki i kakav model ti treba , onda ces pronaci i seme i nacrte aviona kakav ti odgovara rcfly4um > RAZNO > PLANOVI / NACRTI MODELA , zatim ELEKTRONIKA, citaj i one topike ciji te naslov i ne interesuje , jer je i pored toga pricano i o drugim stvarima na koje treba voditi racuna, ali prvo osnove svega a najbolji primer je  http://adamone.rchomepage.com/guide.htm procitaj sve  veruj mi trebace ti svaka informacija koju mozes da dobijes.
Veliki pozdrav Ivan
« Last Edit: January 27, 2011, 09:03:31 AM by ivanmagd »

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Pomoc oko izrade prvog modela
« Reply #2 on: January 27, 2011, 01:26:29 PM »
Posto ces najverovatnije poceti model po nekom svom zapazanju ili po svojom nekom idejom,ja cu ti pomoci da uradis model samo da se pridrzavas ovih karakteristika i mozes napraviti svoj prvi pocetnicki model.
Sve ovo mozes da odradis od stirodura samo je potrebno da odaberes profil krila i da ga lepo iseces sa cekas zicom.O ovoj tehnici secenja je dosta pricano na forumu i ako naletim na nesto postavicu ti linka pa ti nastavi sa istrazivanjem.

Dobro nam dosao......

« Last Edit: January 27, 2011, 01:29:49 PM by soprano »
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Pomoc oko izrade prvog modela
« Reply #3 on: January 27, 2011, 01:41:16 PM »
Ćao Ozzy, mnoge odgovore na tvoje nedoumice, kako ti je već napisao Ivan, možeš naći ovde na Forumu...

Ja sam pre više od godinu dana napisao jedan tekst, koji obradjuje ovu temu, pa ne bi bilo loše da ga pročitaš...

Evo ti link:

http://rcfly4um.org/index.php?topic=2951.0

I na kraju, koliko god surovo zvučalo, moraš da znaš, NEMA IMPROVIZACIJE I TREBA NOVACA.
Ovaj hobi nije jeftin. Pogotovo je skup na samom početku kad ništa nemaš i sve treba da se nabavi. Posle nekog vremena imaš i punjač i stanicu i ovo i ono ali, evo ga drugi, pa treći model... i nema kraja...

Za sve nabavke, vidi sa Adamom, pogledaj sajt od Hobby King-a a, mnogo robe po povoljnim cenama možeš kupiti ovde na Forumu u oglasima. Ponuda je daleko veća od potražnje...

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: January 27, 2011, 01:43:38 PM by mirce »

Offline Ozzy80

  • Newbie
  • *
  • Posts: 7
Re: Pomoc oko izrade prvog modela
« Reply #4 on: January 27, 2011, 02:30:28 PM »
Znam da nije jeftin al mnogo toga se placa samo zbog lepote i sto je fabricki naravno nesto je jeftinije i da se kupi. Recimo znam da smo pre ja i drug napravili avion uzeli motor od ventilatora ( nesecam se ciji je bio ) i neke stare vojne baterije koje su izdrzavale 4 minuta leta. Takodje znam sad jednog lika koji nazalost nije vise na Balkanu ( otisao u Kanadu ) on je sam programirao i upravljao modelom preko laptopa, atene za wireless ( ima domen do 4 km) i dzojstika. Takodje pre mi je jedan veoma stari maketar napravio radio stanicu sam od obicnog radio par kondenzatora i neke ploce i sve je radilo super a cena je bila smesna svi ti delovi za nekih 15-20 maraka  :big smile . Tako posto je vec vreme kompjutra nevidim sto nebi mogao da isprogramiram i upravljam preko kompa antene i dzojstika. Naravno ako je neko uradio tako moze pomoc :D. Mozda avion izidje i skuplji od nekog kineza ali barem nece ko mom drugu da mu za mesec dana u sred leta crkne motor i avion padne ko kamen. A i moram da priznam nekako je sladje kad vozis nesto svojih ruku delo  :)

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Pomoc oko izrade prvog modela
« Reply #5 on: January 27, 2011, 03:07:10 PM »
Ja mislim da sad previse trazis za jednog pocetnika,sve to o cemu ti pricas je sad mnogo skuplje samo zato sto postoje razni signali koji mogu da ometaju vajrles.Sada postoje uredjaji koji su bas za takve situacije napravljeni.Moj predlog je stanica neka malo jeftinija,par servoa i krenes od stirodura.Mozda se to tebi ne svidja mozda hoces da radis sa balzom ali zato treba mnogo guglanja i rezultati moraju biti vidjeni.



Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Pomoc oko izrade prvog modela
« Reply #6 on: January 27, 2011, 03:54:22 PM »
Ozzy, ja mislio ti neki ozbiljan čovek...

Offline tihi

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 93
Re: Pomoc oko izrade prvog modela
« Reply #7 on: January 27, 2011, 05:45:37 PM »
  lol

Offline Ozzy80

  • Newbie
  • *
  • Posts: 7
Re: Pomoc oko izrade prvog modela
« Reply #8 on: January 27, 2011, 06:39:58 PM »
Ja sam skroz ozbiljan Pirocanski ozbiljan  :). Znam da ima za ometanje wirelessa. Nego bas nesto sad gledam sto ljudi prave modele od drveta kad je karbon slicne tezine ( suplje cevcice ) a 50 puta je cvrsci i ako padne posle ga malo ispravis i teraj dalje. Imama ja jedan model od stirodura doduse bez motora i bogami pici samo je problem sto ga moras cesto skidati sa drveta  :sljus . Sad razmisljam da napravim oklop od karbona tj od onih malih karbonskih cevcica lepo ih isecem povarim. E sad sa cim da ga presvucem i da li ce biti pretezak?

Offline Ozzy80

  • Newbie
  • *
  • Posts: 7
Re: Pomoc oko izrade prvog modela
« Reply #9 on: January 27, 2011, 09:01:16 PM »
Svidja mi se ovaj model jer sam bas sad vratio od prijatelja koji je imao ovakav model i sve najbolje mi je rekoa o njemu cak mu je jednom pao i nije bilo nista osim sto je slomio elisu. Njegov model je nazalost prodao jer su mu trebale pare da ide preko bare. Pa ako moze neko da mi da dimenzije sa svim podupirama i svemu ostalom pa bi ja glavne podupore i sve napravio sa karbonatnom sipkom e sad sta da koristim za telo? Hvala unapred na dimenzijama
http://nsmodelers.rs/katana.htm

Offline tihi

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 93
Re: Pomoc oko izrade prvog modela
« Reply #10 on: January 27, 2011, 11:08:32 PM »
  (:sok:) ja o toj novoj tehnologiji prvi put cujem ako mozes malo da nam podrobnije opises  (fiu)